Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αιμάτωμα στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

στις πριν 42 λεπτά, ο/η andriandri είπε:

Δεν μου είπε για καλλιέργεια ακόμη. Αύριο το απόγευμα είναι το ραντεβού μου. Είναι τόσα πολλά που θέλω να τον ρωτήσω και παντα όταν πάω εκεί μπλοκάρω και τα μισά ρωταω.

Πάντως με τα υπόθετα έχω παρατηρήσει και εγώ πως βγαίνουν ακαθαρσίες αρκετές. Το βάζω τη νύχτα πριν πάω για ύπνο. Μια νύχτα έκανα βλακεία - πείραμα και δεν το έβαλα για να δω μπας και το πρωί δεν είχα αιμα και όντως έτσι έγινε...

Πόσων εβδομάδων είσαι? Εγώ είναι στη 18η τώρα.

Κανεις και αντιπηκτικες; Εγώ σήμερα 14+2. Με περνάς λίγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Κανεις και αντιπηκτικες; Εγώ σήμερα 14+2. Με περνάς λίγο

Τις αντιπηκτικες μου τις σταμάτησε από τις 9/8 που είχα τη μεγάλη αιμοραγια και νοσηλεύτηκα για 2 μέρες. Έχω άγχος γιατι είμαι θρομβοφιλικη όμως ο γιατρός λέει ότι προς το παρόν είναι υπό έλεγχο. Πριν 15 μέρες έκανα και ανάλυση anti-xa για να δει την πηκτικοτητα και ήταν αρκετά καλή μου είπε. Τι να πω.... Ο Θεος βοηθός μαζί μας!

Εσύ γιατί τις βάζεις? Είναι και ένα κάρο λεφτά εδω στην Κύπρο.... Σχεδόν 15 ευρώ οι 2....

Τώρα έχεις αίμα? Πότε είναι το επόμενο ραντεβού σου στο γιατρό?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έχω μια μετάλλαξη σε ένα γονίδιο στον παράγοντα V της πήξης που μου αυξάνει τις πιθανότητες για θρομβους στην κύηση. Είναι χαμηλού κινδύνου αλλά υπαρκτού. Κανονικά είναι πολύ ακριβές ενέσεις αλλά ευτυχώς δεν πληρώνουμε τίποτα στην εγκυμοσύνη. Δεν έχω καθόλου αίμα τώρα όχι. Μόνο ένα βράδυ είχα αλλά έτρεχε ποτάμι. ουαν ήμουν 7 εβδομάδων είχα για 10 μέρες καφέ μετά το αίμα. Σήμερα με είδε ο γιατρός, καλά τα είδε ολα τι να πω. Σε μια βδομάδα πάλι. Δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό τώρα. Στην προηγούμενη εγκυμοσυνη δεν είχα κανένα απολύτως θέμα. Εσύ είχες αντίστοιχα προβλήματα την προηγούμενη φορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κι εγώ έχω μια μετάλλαξη σε ένα γονίδιο στον παράγοντα V της πήξης που μου αυξάνει τις πιθανότητες για θρομβους στην κύηση. Είναι χαμηλού κινδύνου αλλά υπαρκτού. Κανονικά είναι πολύ ακριβές ενέσεις αλλά ευτυχώς δεν πληρώνουμε τίποτα στην εγκυμοσύνη. Δεν έχω καθόλου αίμα τώρα όχι. Μόνο ένα βράδυ είχα αλλά έτρεχε ποτάμι. ουαν ήμουν 7 εβδομάδων είχα για 10 μέρες καφέ μετά το αίμα. Σήμερα με είδε ο γιατρός, καλά τα είδε ολα τι να πω. Σε μια βδομάδα πάλι. Δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό τώρα. Στην προηγούμενη εγκυμοσυνη δεν είχα κανένα απολύτως θέμα. Εσύ είχες αντίστοιχα προβλήματα την προηγούμενη φορά;

Χαίρομαι που σε βρήκε μια χαρά ο γιατρος!

Όχι, η προηγούμενη μου εγκυμοσύνη κύλησε πολύ ομαλά. Είχα λίγους εμετούς τους πρώτους μήνες που είναι φυσιολογικο. Έβαζα και τις αντιπηκτικες για 9 μήνες και όλα μια χαρα. Δούλευα μέχρι τις 30/11/2014 και 9/12/2014 γέννησα με καισαρική τον γιο μου! 

Τι εννοείς στην εγκυμοσύνη δεν πληρώνεται τίποτα? Εδώ εμάς μας σφάζουν κανονικά.... Τώρα μπήκαμε στο γεσυ (γενικό σύστημα υγείας) αλλά πάλι μας κόβουν μεγάλο ποσοστό του μισθού μας και πολλα φάρμακα, εξετάσεις, νοσηλειες κτλ δεν καλύπτονται..και για να σε καλύψουν σε αυτά τα λίγα πρέπει ο γιατρός που θα επιλέξεις να είναι εγγεγραμενος στο γεσυ. Εμένα ο δικός μου που είναι και εξωσωματικος, πριν 2 μήνες μπήκε στο γεσυ=γελά και σύ 😀😀😀

Εγώ θρομβοφιλια έχω τον παράγοντα v leiden. Έχω να βάλω αντιπηκτικο από τις 9/8.

Από πιο μέρος της Ελλάδας είσαι? Σε ζαλισα ε???🤭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα γεσυ γέλα κι εσύ! Πω πω σου βγαίνει ακριβά η εγκυμοσυνη δηλαδή. Εδώ θεωρητικά μπορείς να τα έχεις όλα δωρεάν, να μην ξοδέψεις τίποτα απολύτως. Αλλά στην πράξη δεν είναι και τόσο ρόδινα. Η εξωσωματικη θα κοστίσει 3000+ Εκτός αν κάνεις σε δημόσιο, αλλά τουλάχιστον στην Αθήνα που είμαι εγώ ξέρω ότι έχει πολύ καιρό αναμονή μεχρι να ξεκινήσεις. Και μετά η παρακολούθηση, εξετάσεις, υπέρηχοι αν τα κάνεις σε ιδιώτη βγαίνουν αρκετά λεφτά. Μπορείς να τα κάνεις όμως όλα σε δημόσιο και να μην πληρώσεις τίποτα. Αλλά συνήθως με μεγάλη αναμονή, πρέπει να κλείνεις τα ραντεβού για τους μεγάλους υπέρηχους μήνες πριν κλπ. Τουλάχιστον τα φάρμακα είναι για όλες με 0% συμμετοχή οπότε γλιτώνουμε από εκεί. Αχ μακάρι να φτάσουν σε μια ηλικία κύησης που να είναι ασφαλη τα μωρακια μας. Αν δεν φτάσω τις 32 εβδομάδες νομιζω δεν θα ηρεμήσω. Φοβάμαι και για πιθανές θρομβωσεις... το V leiden νομίζω ευθύνεται για αποβολές Α τριμήνου ε; άρα εσύ έχεις ξεπεράσει τον κίνδυνο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...