Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΙΔΗΡΟΣ + ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ + ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ


Recommended Posts

:( ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ! ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ!ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΌς ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ 10η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΑΣΒΕΣΤΙΟ.ΠΑΙΡΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΤΟ FERRUM & FOLICAL ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΟΥ ΣΙΔΗΡΟΥ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ (ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ)!ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΛΛΑ...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΡΩΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ? ΤΡΩΩ ΠΟΛΛΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ, ΦΡΟΥΤΑ, ΟΣΠΡΙΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΕΚΚΕΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ , ΖΟΡΙΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ!! ΑΝΗΣΥΧΩ !! ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?

STAR:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα με βοηθησαν τα αποξηραμενα δαμασκηνα ή ο ζωμος τους οταν τα εβραζα

Ετρωγα 3-5 τη μερα και η κατασταση ηταν υποφερτη

Αν δε φτιαχνει με τιποτα μιλα με το γιατρο σου να σου δωσει κατι γιατι δεν κανει καλο να σφιγγεσαι πολυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου καλη μου Star!Σιγουρα δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο η δυσκοιλιοτητα δεν το συζητω και νομιζω ας με διορθωσει καποια αν κανω λαθος....το ασβεστιο ειναι κυριως αυτο που την προκαλει δυστηχως και συμβαινει και γενικα στην εγκυμοσυνη....για το αν θα τα κοψεις θα πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο σου και τι αλλο θα μπορουσες να κανεις....λυπαμαι αλλα δεν ξερω πολλα!Φαε φρουτοκρεμες(μονο με φρουτα)αλεσμενα + ακτινιδιο αν κανει...ειναι μανουλα στις δυσκοιλιοτητες νομιζω..

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!!!Ευχομαι ολα να πανε καλα απο δω και περα!!!:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολες αντιμετωπιζουμε αυτο προβλημα!

Εγω ευτυχως ο εχω ξεπερασει σε ενα βαθμο και ειμαι πολυ καλυτερα σε σχεση με τις αρχες!

Να τρως πολλα λαχανικα οσπρια και φρουτα και προιοντα ολικης αλεσης.

Να αποφευγεις τα μηλα τις μπανανες τα καροτα το ρυζι και το λευκο ψωμι.

Εμενα με βοηθησαν παρα πολυ τα αποξηραμενα δαμασκινα.

Αν παλι νιωθεις οτι σκας μπορεις να βαζεις και κανενα υποθετο γλυκερινης που και που απο το φαρμακειο.

Καλο βεβαια ειναι να το παλεψεις με φυσικα προιοντα.

Καλο κουραγιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θεμα της δυσκοιλιότητας στην εγκυμοσύνη είναι πολύ συχνό κορίτσια. Και εγώ που είμαι στον έβδομο, υπάρχουν μέρες που είμαι καλά και μέρες...ανυπόφορες...αφήστε που μαζί με την δυσκοιλιότητα υπάρχουν και οι καταραμένες αιμορροίδες..μια φίλη μου είχε τόσο πρόβλημα που μετά την γέννα έκανε χειρουργίο για να φύγουν...τεσπα, το εχω πει και εγώ στο γιατρό μου, δεν συζητάμε να κόψουμε τα σίδηρο και ασβέστιο βεβαια, εμένα μου είχε προτείνει γάλα μαγνησίας το οπόιο είναι μπλιαχ...δεν πίνεται με τίποτα...θα συμφωνησω με τα κορίτσια στο θέμα των αποξηραμένων δαμάσκηνων...εγώ πίνω μια πορτοκαλάδα το πρωί, δυο δαμασκηνάκια το πρωί και δυο το βράδυ και η κατάσταση είναι υποφερτή...θέλει γενικά ολικής άλεσης πράγματα, πολλά φρούτα και λαχανικά...μου είχε προτείνει μάλιστα και μια αλοιφή για τις αιμορροίδες, benostan νομίζω λέγεται είναι απόλυτα φυτική και όσες φορές την χρησιμοποίησα, είδα κάποια ανακούφιση..

καλό κουράγιο σε όλες μας!

φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου star,με το καλο το μωρακι σου,εγω επινα το σιδηρο με την πορτοκαλαδα μαζι.Με βοηθουσε πολυ αυτο. Επισης οπως ειπαν και τα κοριτσια τα ξερα δαμασκηνα κανουν πολυ καλη δουλεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα ρωτησει το γιατρο στις αεχεσ αν κανει που ζοριζομαι πολυ γιατι ημουν απο πριν δυσκοιλια,και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα..

δοκιμασε τα ALL BRAN με γαλα και κομματακια ξερα δαμασκηνα και θα δεις πολυ συντομα τη διαφορα!!!

εμενα επισης με βοηθαει και ενα μικρο φλυτζανι ελληνικο που πινω το πρωι...

και οταν σου ερθει,μη ζοριζεσαι απ την αρχη,μονο την ωρα που νιωθεις εντονα οτι θελεις να ενεργηθεις!!

τα ALL BRAN εγω δε μπορουσα με τιποτα να τα φαω,ομως κανουν πολυ καλη δουλεια και αξιζει...

καλη συνεχεια και κουραγιο...

υπομονη μεχρι να γεννηθουν τα αγγελουδια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σταρ μου το ίδιο πρόβλημα έχω και γώ!!!πριν μια εβδομαδα ημουν καλύτερα άλλα επανήλθε πάλι!!!Απο την αρχή έχω δυσκοιλιότητα και σε καταλαβαίνω απολύτως!!Ο γιατρός μου είχε πει να μου γράψει duphalac(δεν ξέρω άν το έγραψα σωστά)και υπόθετα γλυκερίνης,αλλά εγώ δεν ήθελα και δεν πήρα τίποτα..Προσπαθώ με φυσικούς τρόπους να το αντιμετωπίσω αν και δεν ειδα αποτέλεσμα να σου πω την αλήθεια!!Δοκίμασε δαμάσκηνα..και τα all-bran(που κάνουν την δουλειά τους..χιχιχι).Δεν νομιζω οτι κάνει να ζορίζεσαι και πολύ!!!Πρόσεξε!Οσο για αιμοροιδες..έβγαλα και γω δυστηχώς!!Τα χάπια μην τα σταματήσεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αυτό ήταν το μόνο πρόβλημα που δεν αντιμετώπισα όλως περιέργως. Μόνο για 2 ημέρες και μου ήταν πραγματικά πολύ δυσάρεστο. Είναι νωρίς star και ίσως παιδευτείς, γι' αυτό καλό θα είναι να πάρεις τα κατάλληλα μέτρα. Όπως σου είπαν οι κοπέλες τα δημητριακά, το γάλα, τα δαμάσκηνα, ο φυσικός χυμός με σίδηρο μέσα σε καθημερινή βάση, πολλές σαλάτες, γιαουρτάκι με λίγο μέλι, όχι λιπαρά και μεγάλα γεύματα, καλή διατροφή γενικότερα. Αλλά πολλές φορές δεν μας ''πάει'' ο σίδηρος! Οπότε να το συζητήσεις με τον γιατρό σου, αν δεν δεις καμία αλλαγή και ίσως σου αλλάξει το σίδηρο. Δεν χρειάζεται να υποφέρεις από τώρα, αφού υπάρχει και άλλη λύση. Όπως όταν έχουμε δυσανεξία σε τροφές μας χορηγεί το κατάλληλο συμπλήρωμα. Στόχος είναι να νιώθεις εσύ καλά, για να μην ανησυχείς κιόλας. Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑ!! Κι εγω που νομιζα οτι ημουν η μονη....

Ειχα παντοτε προβλημα δυσκοιλιοτητας και τωρα εχει ερθει και μ'εχει αποτελειωσει αυτη η κατασταση.

Ειμαι 18η εβδομαδα, ακομα δεν εχω παρει ασβεστιο...αλλα παιρνω 3 φορες την ημερα σιδηρο, 3 φορες την ημερα filicine και αλλα 3 trofocard...

Και καλα η δυσκοιλιοτητα...το πηρα αποφαση, το δεχτηκα...βρηκα και ενα μικρο τρικ συμπτωματικα... κρυο milko χωρις ζαχαρη πρωι πρωι και σε 15 λεπτα... στο μπανιο!!!

Εκει που ειχα πραγματικα τρομαξει ηταν οταν παρατηρουσα οτι το χρωμα των εκκενωσεων ηταν "πρασινο της σκουριας"... ουτε ειχα φανταστει οτι μπορει να ειναι το σιδηρο και μεχρι να το συνδυασω.... ειχα κανει απειρες μαυρες σκεψεις...

Star μονο υπομονη μπορεις να κανεις... και να δοκιμασεις τι "πιανει" στον οργανισμο σου!

Δοκιμασε και τα ακτινιδια... λενε πως ειναι θαυματουργα!!

Καλη συνεχεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zazazou τα ακτινίδια λέγεται όπως και οι ξηροί καρποί είναι καλό ν'αποφεύγονται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, καθώς το έμβρυο μπορεί να εμφανίσει αλλεργία. Αλλά γιατί αφού δεν κάθεται ο σίδηρος δεν τον αλλάζετε; Να ρωτήσω κάτι; Είναι χάπι ή αμπούλα; Γνωρίζω κοπέλες που για ν'αποφύγουν αυτό το δυσάρεστο συναίσθημα άλλαξαν σίδηρο και όλα μια χαρά! Νομίζω ότι αν δημιουργηθούν αιμοροοίδες θα είναι χειρότερα έπειτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παλι ειμαι απο τις... αναποδες της παρεας!

εμενα ο σιδηρος μου προκαλουσε και στις δυο προηγουμενες εγκυμοσυνες αλλα και σ΄αυτη ... διαρροια!!!!!!!!! γκρρρρρ

η ξαδελφη μου, που αντιμετωπιζει προβλημα δυσκοιλιοτητας λογω του σιδηρου, πινει καθε βραδυ ενα χαμομηλακι και καπως εχει "στρωσει" η κατασταση!

θελει λιγη προσοχη και στα αποξηραμενα φρουτα τυπου δαμασκηνα κλπ γιατι απ΄οτι ακουσα, ανεβαζουν το σακχαρο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Telika eimaste arketes

oi "anappdes" e?????

KAI emena........ sidiros+asvestio

ME VOITHISAN!!!

Den eixa pote stin zwi mou dyskiiliotita

kai me to pou emeina egkyos

apektisa...! grrrrrrr...!

Omws..... ksekinisa ta farmaka

kai eimai kalytera apo prin!

I 2-mini empeiria mou pantws,

leei: All Bran (classic!),

spagetti olikis alesews

kai portokalia pou einai plousia

se fytikes ines........... kathimerinws!

Kala ksemperdemata se oles mas...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω στην εγκυμοσύνη έπαιρνα σίδηρο που με πείραζε στο στομάχι και άλλαξα μάρκα. Μου έκανε κι εμένα δυσκοιλιότητα. Ο γιατρός μου έδωσε το σιρόπι duphalac και έπινα μια κουταλιά της σούπας κάθε μέρα. Ρώτα τον γιατρό σου να σου πει! Επίσης μπορείς να τρως τα φρούτα με τα φλούδια που έχουν φυτικές ίνες , αλλά να προσέχεις να είναι βιολογικά γιατί τα συμβατικά μπορεί να είναι ψεκασμένα με φυτοφάρμακα που μένουν στα φλούδια. Καλή τύχη και κοίτα να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...