Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια. Βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα δίδυμης κύησης μάλλον έχω κοριτσάκια. Θα ήθελα να σας ρώτησα με τα κιλά της εγκυμοσύνης πως τα πάτε. Από πόσα ξεκινήσατε και πόσο έχει φτάσει εσείς που είστε στις μέρες σας; Εγώ προς το παρόν δεν έχω βάλει κιλα. Ο γιατρός μου μου λέει το πολύ μέχρι 15.

Καλημέρα κορίτσι μου και με το καλό τα μωράκια σου!! Εμένα μου είχε πει μέχρι 20 ο γιατρός. Γέννησα 36+2 κ είχα πάρει 15 κιλά. 3 μέρες αφότου βγήκα από το μαιευτήριο είχα χάσει 18. Πλέον δε ζυγίζομαι δε θέλω να ξέρω. Θα ζυγιστώ όταν 40ισουμε. Μην αγχώνεσαι με τα κιλά. Φεύγουν κ δεν καταλαβαίνεις το πως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Νομιζα οτι αν  παρουν τα κατάλληλα κιλα και επειδη θα κανω καισαρικη θα μπορουσα να του πω παμε την αλλη βδομαδα να τελειωνουμε χαχαχ! Ευχαριστωωωω @Evi 89

Ναι στην Ελλάδα άλλωστε το 37+0 είναι το μεγιστο νομίζω που αφήνουν. Εδώ και 39η εβδομάδα τις πάνε. Αλλά πιστεύω με αυτά που ακούω αριστερά δεξιά ότι είναι πολύ επικίνδυνο να πας τόσο πέρα με δίδυμα. Καλή επιτυχία Νεφέλη σήμερα!!! Γράψε νέα! Εγώ και να γεννάω σήμερα θα μπω να διαβάσω τα νέα σου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια. Βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα δίδυμης κύησης μάλλον έχω κοριτσάκια. Θα ήθελα να σας ρώτησα με τα κιλά της εγκυμοσύνης πως τα πάτε. Από πόσα ξεκινήσατε και πόσο έχετε φτάσει εσείς που είστε στις μέρες σας; Εγώ προς το παρόν δεν έχω βάλει κιλα. Ο γιατρός μου μου λέει το πολύ μέχρι 15.

Με το καλό! Εγώ 34η εβδομάδα έχω πάρει 15 κιλά. Πιστεύω θα πάρω κάτι λιγο ακόμα μέχρι να γεννήσω.

Πάντως μετά τις 14 εβδομάδες άρχισα να βαζω γιατί δεν μπορούσα να φάω στο 1ο τριμηνο. Πώς ήταν η εγκυμοσυνη σου μέχρι τωρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Με το καλό! Εγώ 34η εβδομάδα έχω πάρει 15 κιλά. Πιστεύω θα πάρω κάτι λιγο ακόμα μέχρι να γεννήσω.

Πάντως μετά τις 14 εβδομάδες άρχισα να βαζω γιατί δεν μπορούσα να φάω στο 1ο τριμηνο. Πώς ήταν η εγκυμοσυνη σου μέχρι τωρα; 

Είμαι αρκετά καλά. Έχω μόνο κάποιες αναγουλες μερικες μέρες και τίποτε άλλο. Γενικά τρώω μικρές ποσότητες. Είμαι ευχαριστημένη μέχρι στιγμής. Ελπίζω να εξελιχθεί έτσι ομάδα η εγκυμοσύνη. Μακάρι να φτάσω και εγώ την 34η εβδομάδα. Εσύ τι περιμένεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mariamp είπε:

Είμαι αρκετά καλά. Έχω μόνο κάποιες αναγουλες μερικες μέρες και τίποτε άλλο. Γενικά τρώω μικρές ποσότητες. Είμαι ευχαριστημένη μέχρι στιγμής. Ελπίζω να εξελιχθεί έτσι ομάδα η εγκυμοσύνη. Μακάρι να φτάσω και εγώ την 34η εβδομάδα. Εσύ τι περιμένεις;

Ε από δω κ περα θα περάσουν σιγά σιγά κ οι τελευταίες αναγουλες κορίτσι.. Με το καλό!! Κοριτσάκια μάλλον είδα Ε? Κ εγώ κοριτσάκια περιμένω, ειμαι στην 28η κ σχετικά με τα κιλά έχω παρει 9🤗..κ εγώ από τις 14 κ μετα ξεκίνησα να βαζω γιατί το πρωτο τρίμηνο ήμουν με εμετους! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η sova είπε:

Καλησπέρα ! Πώς είναι οι συσπάσεις ? Πώς τις νιώθουμε ?

Αν κ δε μ εχει τυχει προς το παρον , από κοπέλες που περιγράφουν , πετρώνει η κοιλιά κ συνοδεύονται με πονακια περιοδου. Θα σου πουνε κ τα κορίτσια περισσοτερες λεπτομέρειες ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Ε από δω κ περα θα περάσουν σιγά σιγά κ οι τελευταίες αναγουλες κορίτσι.. Με το καλό!! Κοριτσάκια μάλλον είδα Ε? Κ εγώ κοριτσάκια περιμένω, ειμαι στην 28η κ σχετικά με τα κιλά έχω παρει 9🤗..κ εγώ από τις 14 κ μετα ξεκίνησα να βαζω γιατί το πρωτο τρίμηνο ήμουν με εμετους! 

Σύμφωνα με την αυχενική το πρώτο ήταν ξεκάθαρα κοριτσάκι το άλλο μας ζορισε λίγο με την στάση που είχε άλλα δεν είδε κάτι διαφορετικό από το πρώτο ο γιατρος 😁... Σίγουρα θα το δούμε στον επόμενο υπερηχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sova είπε:

Καλησπέρα ! Πώς είναι οι συσπάσεις ? Πώς τις νιώθουμε ?

Είναι σαν τραβήγματα/πετρωματα. Πετρωνει η κοιλιά συνήθως εκεί που είναι το μωρό. Εγώ σκέψου νόμιζα είναι το μωρό που κουνιέται αλλά τελικά ήταν συσπασεις. Κάποιες είναι ανωδυνες και χωρίς περιοδικοτητα. Συνήθως αυτές είναι προπαρασκευαστικες και δεν ανοίγουν τον τράχηλο. Επειδή όμως εμείς με τα δίδυμα εχουμε το φόβο του πρόωρου τοκετού εάν νιώθεις ότι μπορεί να έχεις συσπασεις και να μην το καταλαβαίνεις μην το αφήνεις. Πάρε τον γιατρό να το τσεκάρετε άμεσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Είμαι αρκετά καλά. Έχω μόνο κάποιες αναγουλες μερικες μέρες και τίποτε άλλο. Γενικά τρώω μικρές ποσότητες. Είμαι ευχαριστημένη μέχρι στιγμής. Ελπίζω να εξελιχθεί έτσι ομάδα η εγκυμοσύνη. Μακάρι να φτάσω και εγώ την 34η εβδομάδα. Εσύ τι περιμένεις;

Φυσικά και θα φτάσεις! Τωρα θα σταματησουν κι οι αναγούλες, Είσαι στην καλύτερη φάση να απολαύσεις την εγκυμοσυνη σου!

Τα πρώτα σου είναι;

Εγώ ένα κι ένα περιμένω 💜💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Σύμφωνα με την αυχενική το πρώτο ήταν ξεκάθαρα κοριτσάκι το άλλο μας ζορισε λίγο με την στάση που είχε άλλα δεν είδε κάτι διαφορετικό από το πρώτο ο γιατρος 😁... Σίγουρα θα το δούμε στον επόμενο υπερηχο.

Ααααα σαν να ακουω την δική μου ιστορία χαχα.. Κ εμασ στην αυχενικη μας ζορίσε λίγο το ένα, μας είπε ότι μπορεί να είναι αγοράκι.. Τελικά ήταν κοριτσάκια κ τα δυο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sova είπε:

Καλησπέρα ! Πώς είναι οι συσπάσεις ? Πώς τις νιώθουμε ?

Κι εγώ σαν της @Magaiver τις νιώθω. Ξεκινάει με ένα σφίξιμο στην κοιλιά. Πόνους δεν έχω, αλλά μια ενόχληση θα ελεγα. Μπορεί να είναι από κάποια κίνηση των μωρών, αν κουραστώ, αν έχω γεμάτη κύστη κλπ. Και σχεδον πάντα μετά το σεξ (αυτό στην πρώτη μου εγκυμοσυνη γιατί σε αυτή έχω ξεχάσει τι είναι). Γενικά όσο είμαι ξαπλωμένη έχω ελάχιστες, παίρνω και τόσα φάρμακα για να μην κάνω.

Έχεις νιώσει κάτι αντίστοιχο και σε προβληματίζει; Στην εβδομάδα σου ειναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις τέτοιες προπαρασκευαστικές, τις λεγόμενες braxton hicks.

Εννοείται αν πονας, αν βλεπεις να έχουν περιοδικοτητα, αν αυξάνονται σε ένταση ή κάτι οτιδήποτε δεν σου κάθεται καλά μιλάς με το γιατρό σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Φυσικά και θα φτάσεις! Τωρα θα σταματησουν κι οι αναγούλες, Είσαι στην καλύτερη φάση να απολαύσεις την εγκυμοσυνη σου!

Τα πρώτα σου είναι;

Εγώ ένα κι ένα περιμένω 💜💙

Ναι είναι τα πρώτα μου και τα περιμένω πως και πως... Νομίζω δεν περνάει ο καιρός μέχρι τον Ιουλιο μου φαίνεται πολύ μακριά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Είναι σαν τραβήγματα/πετρωματα. Πετρωνει η κοιλιά συνήθως εκεί που είναι το μωρό. Εγώ σκέψου νόμιζα είναι το μωρό που κουνιέται αλλά τελικά ήταν συσπασεις. Κάποιες είναι ανωδυνες και χωρίς περιοδικοτητα. Συνήθως αυτές είναι προπαρασκευαστικες και δεν ανοίγουν τον τράχηλο. Επειδή όμως εμείς με τα δίδυμα εχουμε το φόβο του πρόωρου τοκετού εάν νιώθεις ότι μπορεί να έχεις συσπασεις και να μην το καταλαβαίνεις μην το αφήνεις. Πάρε τον γιατρό να το τσεκάρετε άμεσα. 

Εγώ όταν είμαι ξαπλωμένη ανάσκελα και πιάσω το σημείο κάτω δεξιά χαμηλά νιώθω σκληρό καποιες φορες άλλοτε με πόνο και άλλοτε χωρίς σε σχέση με την άλλη πλευρά .Παίζει ρόλο που μου είπαν ότι από εκείνη την πλευρά ο πλακούντας είναι πιο χαμηλά; Η είναι συσπάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Εγώ όταν είμαι ξαπλωμένη ανάσκελα και πιάσω το σημείο κάτω δεξιά χαμηλά νιώθω σκληρό καποιες φορες άλλοτε με πόνο και άλλοτε χωρίς σε σχέση με την άλλη πλευρά .Παίζει ρόλο που μου είπαν ότι από εκείνη την πλευρά ο πλακούντας είναι πιο χαμηλά; Η είναι συσπάσεις;

Νομίζω ότι τόσο νωρίς στην εγκυμοσύνη είναι απίθανο να έχεις συσπασεις. Παρολαυτα υπάρχουν γυναίκες που κάνουν συσπασεις σε όλη την εγκυμοσύνη καθώς μεγαλώνει η μήτρα. Ο,τι είναι ο πλακούντας εκεί δεν παίζει ρόλο σίγουρα πάντως. Γενικώς εάν γίνεται σκληρό και κάπως επώδυνο ίσως πρέπει να πάρεις μαγνήσιο. Σου έχει δώσει ο γιατρός σου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Είναι σαν τραβήγματα/πετρωματα. Πετρωνει η κοιλιά συνήθως εκεί που είναι το μωρό. Εγώ σκέψου νόμιζα είναι το μωρό που κουνιέται αλλά τελικά ήταν συσπασεις. Κάποιες είναι ανωδυνες και χωρίς περιοδικοτητα. Συνήθως αυτές είναι προπαρασκευαστικες και δεν ανοίγουν τον τράχηλο. Επειδή όμως εμείς με τα δίδυμα εχουμε το φόβο του πρόωρου τοκετού εάν νιώθεις ότι μπορεί να έχεις συσπασεις και να μην το καταλαβαίνεις μην το αφήνεις. Πάρε τον γιατρό να το τσεκάρετε άμεσα. 

Όχι δεν έχω αλλά σκέφτομαι μήπως έχω και δεν το καταλάβω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Κι εγώ σαν της @Magaiver τις νιώθω. Ξεκινάει με ένα σφίξιμο στην κοιλιά. Πόνους δεν έχω, αλλά μια ενόχληση θα ελεγα. Μπορεί να είναι από κάποια κίνηση των μωρών, αν κουραστώ, αν έχω γεμάτη κύστη κλπ. Και σχεδον πάντα μετά το σεξ (αυτό στην πρώτη μου εγκυμοσυνη γιατί σε αυτή έχω ξεχάσει τι είναι). Γενικά όσο είμαι ξαπλωμένη έχω ελάχιστες, παίρνω και τόσα φάρμακα για να μην κάνω.

Έχεις νιώσει κάτι αντίστοιχο και σε προβληματίζει; Στην εβδομάδα σου ειναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις τέτοιες προπαρασκευαστικές, τις λεγόμενες braxton hicks.

Εννοείται αν πονας, αν βλεπεις να έχουν περιοδικοτητα, αν αυξάνονται σε ένταση ή κάτι οτιδήποτε δεν σου κάθεται καλά μιλάς με το γιατρό σου 

Όταν ζοριστω λίγο έχω σε ένα σημείο πέτρωμα εκεί που είναι το ένα μωράκι νιώθω να τσιτωνει χωρίς πόνο απλά ελάχιστο τράβηγμα! Απλά αναρωτιέμαι αν θα καταλάβω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Νομίζω ότι τόσο νωρίς στην εγκυμοσύνη είναι απίθανο να έχεις συσπασεις. Παρολαυτα υπάρχουν γυναίκες που κάνουν συσπασεις σε όλη την εγκυμοσύνη καθώς μεγαλώνει η μήτρα. Ο,τι είναι ο πλακούντας εκεί δεν παίζει ρόλο σίγουρα πάντως. Γενικώς εάν γίνεται σκληρό και κάπως επώδυνο ίσως πρέπει να πάρεις μαγνήσιο. Σου έχει δώσει ο γιατρός σου? 

Δεν παίρνω κάτι. Μόνο φυλλικό και προγεστερόνη. Έχω ραντεβού στις 10/2 και μου είπε θα μου δώσει τότε .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Ναι στην Ελλάδα άλλωστε το 37+0 είναι το μεγιστο νομίζω που αφήνουν. Εδώ και 39η εβδομάδα τις πάνε. Αλλά πιστεύω με αυτά που ακούω αριστερά δεξιά ότι είναι πολύ επικίνδυνο να πας τόσο πέρα με δίδυμα. Καλή επιτυχία Νεφέλη σήμερα!!! Γράψε νέα! Εγώ και να γεννάω σήμερα θα μπω να διαβάσω τα νέα σου 😊

Καλη επιτυχια σε ολες μας κοριτσια,ακομα δε το πιστευω οτι θα γεννησω! Λοιπον 36 εγω σημερα & πηγα γιατρο για το πρωτο καρδιοτοκογραφημα κ τον κλασικο απλο υπερηχο.Τα μωρακια μου ειναι 2400 και 2600.εχω βαρύνει πολυ κανω 3 βηματα κ λαχανιαζω πλεον, μονο το βραδυ  εχω την ακράτεια,δεν εχω συσπασεις πονους και η κοιλια ειναι τεραστια!μου ειπε να κανω 2 ενεσεις κορτιζονης τη δευτερα & αλλες 2 τη τριτη & να μιλησουμε τοτε για να προγραμματιστεί.ειπε να υπολογιζω το αλλο σκ 37+3 γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος να τα αφησουμε κ αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nefeliap είπε:

Καλη επιτυχια σε ολες μας κοριτσια,ακομα δε το πιστευω οτι θα γεννησω! Λοιπον 36 εγω σημερα & πηγα γιατρο για το πρωτο καρδιοτοκογραφημα κ τον κλασικο απλο υπερηχο.Τα μωρακια μου ειναι 2400 και 2600.εχω βαρύνει πολυ κανω 3 βηματα κ λαχανιαζω πλεον, μονο το βραδυ  εχω την ακράτεια,δεν εχω συσπασεις πονους και η κοιλια ειναι τεραστια!μου ειπε να κανω 2 ενεσεις κορτιζονης τη δευτερα & αλλες 2 τη τριτη & να μιλησουμε τοτε για να προγραμματιστεί.ειπε να υπολογιζω το αλλο σκ 37+3 γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος να τα αφησουμε κ αλλο.

Οοοο τα μωρά σούπερ βάρος έχουν! Μέχρι να γεννήσεις τα βλέπω για 3 κιλά 😊 Σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να περιμένετε περισσότερο με τέτοιο βάρος. Κορτιζόνη δεν είχες κάνει? Τώρα μόνο θα σε βάλει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Οοοο τα μωρά σούπερ βάρος έχουν! Μέχρι να γεννήσεις τα βλέπω για 3 κιλά 😊 Σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να περιμένετε περισσότερο με τέτοιο βάρος. Κορτιζόνη δεν είχες κάνει? Τώρα μόνο θα σε βάλει?

Για αυτο ειναι τεραστια η κοιλια κ λαχανιαζω σε 3 βηματα.Δεν ειχα ξανακανει ενεσεις..τωρα μονο ναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Καλη επιτυχια σε ολες μας κοριτσια,ακομα δε το πιστευω οτι θα γεννησω! Λοιπον 36 εγω σημερα & πηγα γιατρο για το πρωτο καρδιοτοκογραφημα κ τον κλασικο απλο υπερηχο.Τα μωρακια μου ειναι 2400 και 2600.εχω βαρύνει πολυ κανω 3 βηματα κ λαχανιαζω πλεον, μονο το βραδυ  εχω την ακράτεια,δεν εχω συσπασεις πονους και η κοιλια ειναι τεραστια!μου ειπε να κανω 2 ενεσεις κορτιζονης τη δευτερα & αλλες 2 τη τριτη & να μιλησουμε τοτε για να προγραμματιστεί.ειπε να υπολογιζω το αλλο σκ 37+3 γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος να τα αφησουμε κ αλλο.

Τελεια νέα! Σε πιστεύει ότι θα φτάσεις τόσο; Μπράβο! Τα κιλά πολύ καλα! Εμένα θα μου κανει μισή δόση στην 35η βδομάδα που έγινε λάθος. Αλλά μου ειπε το πολύ 37. Μη σου πω και πριν θα μου τα πάρει. Ο καθε γιατρός τα δικά του λεει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Τελεια νέα! Σε πιστεύει ότι θα φτάσεις τόσο; Μπράβο! Τα κιλά πολύ καλα! Εμένα θα μου κανει μισή δόση στην 35η βδομάδα που έγινε λάθος. Αλλά μου ειπε το πολύ 37. Μη σου πω και πριν θα μου τα πάρει. Ο καθε γιατρός τα δικά του λεει.. 

Τη δευτερα θα μου πει ακριβως τη μερα!! Αλλα ναι μου ειπε « αντεχεις εσυ, θα πας μια καλα» αλλα κ γω την αλλη παρασκευη θα ειμαι 37+2 οποτε το ιδιο ειμαστε σχεδον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nefeliap είπε:

Τη δευτερα θα μου πει ακριβως τη μερα!! Αλλα ναι μου ειπε « αντεχεις εσυ, θα πας μια καλα» αλλα κ γω την αλλη παρασκευη θα ειμαι 37+2 οποτε το ιδιο ειμαστε σχεδον

Αντε μακάρι! Οχι οτι αν σπασουν τα νερά θα ειναι προβλημα! Μια χαρα εφτασες! Τι καλα! Εγω σημερα ειμαι 34+1.. εχω λιγο δρομο ακόμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Εγώ όταν είμαι ξαπλωμένη ανάσκελα και πιάσω το σημείο κάτω δεξιά χαμηλά νιώθω σκληρό καποιες φορες άλλοτε με πόνο και άλλοτε χωρίς σε σχέση με την άλλη πλευρά .Παίζει ρόλο που μου είπαν ότι από εκείνη την πλευρά ο πλακούντας είναι πιο χαμηλά; Η είναι συσπάσεις;

Βρε μπας και είναι το κεφαλάκι του μωρού αυτό που πιάνεις; Ο πλακουντας δύσκολο, είναι πολύ μαλακός σαν σφουγγάρι

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η sova είπε:

Όταν ζοριστω λίγο έχω σε ένα σημείο πέτρωμα εκεί που είναι το ένα μωράκι νιώθω να τσιτωνει χωρίς πόνο απλά ελάχιστο τράβηγμα! Απλά αναρωτιέμαι αν θα καταλάβω 

Απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο αυτό που νιώθεις. Αποκλείεται να μην το καταλάβεις αν κάτι δεν πάει καλά! Πόσο είσαι τωρα;

@Nefeliap με το καλό!! Τέλεια τα μωράκια στο βαρος! Πόσα κιλά έχεις πάρει σύνολο;

@Evi 89 μου αρέσει που σου έλεγε μέχρι 34 θα φτάσεις λόγω σωματότυπου. Τώρα πήγε 37; 

Καλά εννοείται ο κάθε γιατρός τα δικά του. Αλλά τουλάχιστον συμφωνούν ότι δεν έχει νόημα να τα αφήσουν μέχρι όσο πάρει. Εκτός από τους Γερμανούς που μάλλον χαριστικά της είπαν της @Magaiver 38 επειδή την έβλεπαν να υποφέρει. Αν ήταν η @Nefeliap μπορεί να την άφηναν μέχρι τις 42 χαχαχα

Κορίτσια μίλησα με την παιδίατρο μας και μου είπε ότι για κάποιον ανεξήγητο ακόμα λογο έχει φανεί ότι τα δίδυμα ωριμάζουν πιο γρήγορα από ότι τα μόνα στη μήτρα (εφόσον δεν υπάρχουν ειδικά προβλήματα και επιπλοκές) παρόλο που μπορεί να έχουν  μικρότερο βάρος. Να και κάτι αισιόδοξο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...