Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επαπειλουμενη εν μεσω ανεργίας


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Θα ηθελα να σσς κανω μια ερωτηση παρακαλω αν γνωριζετε. Η συμβαση μου εληξε 30 ιουνιου. Εχω ΠΗΤ 19 Οκτωβρη. Δυστυχως δεν δικαιουμαι τιποτα απο επιδομα ανεργιας και 6 μηνο βοηθα ΟΑΕΔ. Ενω ειμαι ανεργη και δςν ςχω εισοδηματα σε ςπικοινωνια με το ΙΚΑ μου ειπε μια υοεροχη υπάλληλος οτι μπορω να προσκομισω χαρτι του γιστεου μου στο οποιο να λεει οτι εχω επαπειλουμενη κυηση απο 1/07 μεχρι 23/08 (καθοτι 24 βγαινω στο επιδομα κυησης καθως συμπληρωνω τα ενσημα). Την ρωτησα και μου ειπε οτι μπορω να παω κσι χαρτι ιδιωτη γιατρου, καθως ο δικος μου δεν ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΠΥ. ΓΜΡΙΖΕΤΕ αν ισχυει κατι τετοιο μπορω και απο ιδιωτη? Ποια διαδικασια θα περασω μετα με επιτροπη? Για το επιδομα μητροτητας μου ειπε οτι χρειαζεται γιατρο συμβεβλημενο με τον εοππυ, ενω γισ την επαπειλουμενη δεχονται και ιδιωτη... Καταλαβα σωστά? Με μικτο ποσο 640 ευρώ μπορείτε να μου πειτε αν γνωριζετε ποσα χρηματα δικαιουμαι επαπειλουμενης και επιδοματος μητεοτητας? Σας ευχαριστω παρα πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Noula94 είπε:

Καλησπερα σας. Θα ηθελα να σσς κανω μια ερωτηση παρακαλω αν γνωριζετε. Η συμβαση μου εληξε 30 ιουνιου. Εχω ΠΗΤ 19 Οκτωβρη. Δυστυχως δεν δικαιουμαι τιποτα απο επιδομα ανεργιας και 6 μηνο βοηθα ΟΑΕΔ. Ενω ειμαι ανεργη και δςν ςχω εισοδηματα σε ςπικοινωνια με το ΙΚΑ μου ειπε μια υοεροχη υπάλληλος οτι μπορω να προσκομισω χαρτι του γιστεου μου στο οποιο να λεει οτι εχω επαπειλουμενη κυηση απο 1/07 μεχρι 23/08 (καθοτι 24 βγαινω στο επιδομα κυησης καθως συμπληρωνω τα ενσημα). Την ρωτησα και μου ειπε οτι μπορω να παω κσι χαρτι ιδιωτη γιατρου, καθως ο δικος μου δεν ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΠΥ. ΓΜΡΙΖΕΤΕ αν ισχυει κατι τετοιο μπορω και απο ιδιωτη? Ποια διαδικασια θα περασω μετα με επιτροπη? Για το επιδομα μητροτητας μου ειπε οτι χρειαζεται γιατρο συμβεβλημενο με τον εοππυ, ενω γισ την επαπειλουμενη δεχονται και ιδιωτη... Καταλαβα σωστά? Με μικτο ποσο 640 ευρώ μπορείτε να μου πειτε αν γνωριζετε ποσα χρηματα δικαιουμαι επαπειλουμενης και επιδοματος μητεοτητας? Σας ευχαριστω παρα πολυ. 

Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι πως για άδεια επαπειλούμενης μπορείς να πας χαρτί από ιδιώτη. Και μένα ο γιατρός μου δεν είναι συμβεβλημένος και είμαι σε άδεια από 19/5 το δέχεται η επιτροπή κανονικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι πως για άδεια επαπειλούμενης μπορείς να πας χαρτί από ιδιώτη. Και μένα ο γιατρός μου δεν είναι συμβεβλημένος και είμαι σε άδεια από 19/5 το δέχεται η επιτροπή κανονικά. 

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Μιλησα και με τον γιατρο μου και μου ειπε θα μου δώσει τα εγγραφα που χρειάζεται. Οποτε μαλλον γνωρίζει. Μπορώ να σε ρωτησω πόσο περιπου ειναι το ποσό απο τον μισθο μσς σρην επαπειλουμενη? Εγω για 2 μηνες θα το χρησιμοποιήσω. Μικτες αποδοχες ειχα 650. Επισης καθε ποτε περναμε επιτροπη και με ποια εγγραφα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Noula94 είπε:

Καλησπερα σας. Θα ηθελα να σσς κανω μια ερωτηση παρακαλω αν γνωριζετε. Η συμβαση μου εληξε 30 ιουνιου. Εχω ΠΗΤ 19 Οκτωβρη. Δυστυχως δεν δικαιουμαι τιποτα απο επιδομα ανεργιας και 6 μηνο βοηθα ΟΑΕΔ. Ενω ειμαι ανεργη και δςν ςχω εισοδηματα σε ςπικοινωνια με το ΙΚΑ μου ειπε μια υοεροχη υπάλληλος οτι μπορω να προσκομισω χαρτι του γιστεου μου στο οποιο να λεει οτι εχω επαπειλουμενη κυηση απο 1/07 μεχρι 23/08 (καθοτι 24 βγαινω στο επιδομα κυησης καθως συμπληρωνω τα ενσημα). Την ρωτησα και μου ειπε οτι μπορω να παω κσι χαρτι ιδιωτη γιατρου, καθως ο δικος μου δεν ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΠΥ. ΓΜΡΙΖΕΤΕ αν ισχυει κατι τετοιο μπορω και απο ιδιωτη? Ποια διαδικασια θα περασω μετα με επιτροπη? Για το επιδομα μητροτητας μου ειπε οτι χρειαζεται γιατρο συμβεβλημενο με τον εοππυ, ενω γισ την επαπειλουμενη δεχονται και ιδιωτη... Καταλαβα σωστά? Με μικτο ποσο 640 ευρώ μπορείτε να μου πειτε αν γνωριζετε ποσα χρηματα δικαιουμαι επαπειλουμενης και επιδοματος μητεοτητας? Σας ευχαριστω παρα πολυ. 

Βασικά είπες ότι έληξε η σύμβαση σου 30 Ιουνίου.. Οπότε δεν δουλεύεις τωρα, καλά κατάλαβα; επαπειλουμενη από ποια δουλειά θα πάρεις; και επίσης αφού είσαι χωρίς εισόδημα και από ότι κατάλαβα σε ανάγκη γιατί δεν πας σε έναν γιατρό του εοππυ για να σου γράφει και τις βιταμίνες και να μην πληρώνεις επισκέψεις και βιταμίνες; 

Μπορείς να πάρεις από όποιον γιατρό θέλεις χαρτί αλλά μετά σε στέλνει το ΙΚΑ κάπου (νομίζω προστασία μητέρας το λένε αλλά ίσως κάνω και λάθος θα σου πούνε ακριβώς) και σε υπογράφουν αυτοί το χαρτί που χρειάζεσαι.. 

Όσο για τα χρήματα είναι ο μισθός σου δια τις μέρες μου δουλεύεις δια δυο επί 56 για το κύησης αν τα θυμάμαι σωστά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Βασικά είπες ότι έληξε η σύμβαση σου 30 Ιουνίου.. Οπότε δεν δουλεύεις τωρα, καλά κατάλαβα; επαπειλουμενη από ποια δουλειά θα πάρεις; και επίσης αφού είσαι χωρίς εισόδημα και από ότι κατάλαβα σε ανάγκη γιατί δεν πας σε έναν γιατρό του εοππυ για να σου γράφει και τις βιταμίνες και να μην πληρώνεις επισκέψεις και βιταμίνες; 

Μπορείς να πάρεις από όποιον γιατρό θέλεις χαρτί αλλά μετά σε στέλνει το ΙΚΑ κάπου (νομίζω προστασία μητέρας το λένε αλλά ίσως κάνω και λάθος θα σου πούνε ακριβώς) και σε υπογράφουν αυτοί το χαρτί που χρειάζεσαι.. 

Όσο για τα χρήματα είναι ο μισθός σου δια τις μέρες μου δουλεύεις δια δυο επί 56 για το κύησης αν τα θυμάμαι σωστά.. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! 1. Ναι εληξε η συμβαση θα ανανεωθει αργοτερα. 2. Το Ικα μου προτεινε την ανωτερω διαδικασια μεχρι να βγω σε επιδομα κυησης απο την στιγμη που οντως υπαρχει επαπειλουμενη 3. Ο γιατρος ειναι γνωστος μου και οταν εχεις ασφάλεια δεν πληρωνεις χαπια ποτε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Noula94 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! 1. Ναι εληξε η συμβαση θα ανανεωθει αργοτερα. 2. Το Ικα μου προτεινε την ανωτερω διαδικασια μεχρι να βγω σε επιδομα κυησης απο την στιγμη που οντως υπαρχει επαπειλουμενη 3. Ο γιατρος ειναι γνωστος μου και οταν εχεις ασφάλεια δεν πληρωνεις χαπια ποτε! 

Μήπως η κοπέλα κατάλαβε ότι συνεχίζεις να δουλεύεις; αν δεν είσαι σε εργασία το ΙΚΑ δεν σε πληρώνει αναρρωτικη άδεια, έτσι ξέρω εγώ. 

Άρα σου τα γράφει τα χάπια ο γιατρός οπότε είναι συμβεβλημενος με τον εοππυ... Οι γιατροί που δεν είναι στο εοππυ δεν μπορούν να σου γράψουν φάρμακα για τον εοππυ. Η λογική αυτό λέει... Ψαξ το λίγο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Μήπως η κοπέλα κατάλαβε ότι συνεχίζεις να δουλεύεις; αν δεν είσαι σε εργασία το ΙΚΑ δεν σε πληρώνει αναρρωτικη άδεια, έτσι ξέρω εγώ. 

Άρα σου τα γράφει τα χάπια ο γιατρός οπότε είναι συμβεβλημενος με τον εοππυ... Οι γιατροί που δεν είναι στο εοππυ δεν μπορούν να σου γράψουν φάρμακα για τον εοππυ. Η λογική αυτό λέει... Ψαξ το λίγο... 

@Noula94 Λοιπόν εμένα η σύμβαση μου έληξε 30/6, επειδη όμως ήμουν ήδη σε αναρρωτική ο ΕΦΚΑ μου αναγνωρίζει τις άδειες που μου γράφει ο γιατρός και με πληρώνει κανονικά ακόμα και τώρα. Όσο ο γιατρός γράφει αναρρωτική συνεχόμενη θα πληρώνομαι. Απλά τους παω τη λήξη της σύμβασης και χαρτί από τον ΟΑΕΔ ότι δεν παίρνω επίδομα ανεργίας. Το ποσό που θα πάρεις έχει να κάνει με το μισθό σου. Δεν γνωρίζω πόσα είναι, εγώ λόγω του ότι ήμουν ωρομίσθια καθηγήτρια με πολλές ώρες εργασίας και θεωρητικά υψηλό μεροκάματο παίρνω καλά λεφτά από το ΙΚΑ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

@Noula94 Λοιπόν εμένα η σύμβαση μου έληξε 30/6, επειδη όμως ήμουν ήδη σε αναρρωτική ο ΕΦΚΑ μου αναγνωρίζει τις άδειες που μου γράφει ο γιατρός και με πληρώνει κανονικά ακόμα και τώρα. Όσο ο γιατρός γράφει αναρρωτική συνεχόμενη θα πληρώνομαι. Απλά τους παω τη λήξη της σύμβασης και χαρτί από τον ΟΑΕΔ ότι δεν παίρνω επίδομα ανεργίας. Το ποσό που θα πάρεις έχει να κάνει με το μισθό σου. Δεν γνωρίζω πόσα είναι, εγώ λόγω του ότι ήμουν ωρομίσθια καθηγήτρια με πολλές ώρες εργασίας και θεωρητικά υψηλό μεροκάματο παίρνω καλά λεφτά από το ΙΚΑ 

Γλυκια μου μαλλον αυτο εννουσε η υοαλληλος του Ικα! Συνάδελφος εισαι!!! Δασκαλα εγω! Μου ειπε να παω μονο το χαρτι επαπειλουμενες απο 1/07 μεχρι 23/08 δεν μου ειπε να της παω χαρι απο τον οαεδ. Λες να χρειαζεται? 😕 Ρωτησα άνθρωπο που δουλευει ΟΑΕΔ μου ειπε δεν υπάρχει τέτοιο εγγραφο.

Εμενα λογιζονται χρηματα τουπροηγουμενου ετους, πεοηγουμενης εεγασιας οποτε δεν λογιζονται καλα λεφτα. Ας ειναι... Τα μωρα μας να ναι καλα. Σε ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Noula94 είπε:

Γλυκια μου μαλλον αυτο εννουσε η υοαλληλος του Ικα! Συνάδελφος εισαι!!! Δασκαλα εγω! Μου ειπε να παω μονο το χαρτι επαπειλουμενες απο 1/07 μεχρι 23/08 δεν μου ειπε να της παω χαρι απο τον οαεδ. Λες να χρειαζεται? 😕 Ρωτησα άνθρωπο που δουλευει ΟΑΕΔ μου ειπε δεν υπάρχει τέτοιο εγγραφο.

Εμενα λογιζονται χρηματα τουπροηγουμενου ετους, πεοηγουμενης εεγασιας οποτε δεν λογιζονται καλα λεφτα. Ας ειναι... Τα μωρα μας να ναι καλα. Σε ευχαριστώ 

Λέω και εγώ ιδιωτικός υπάλληλος χωρίς να δουλεύει πουθενά να πληρώνεται αναρρωτικη άδεια; που το ξανάδαμε...

Χαχαχα να ζήσουν οι δημόσιοι... 

Με το καλό και μόνιμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Λέω και εγώ ιδιωτικός υπάλληλος χωρίς να δουλεύει πουθενά να πληρώνεται αναρρωτικη άδεια; που το ξανάδαμε...

Χαχαχα να ζήσουν οι δημόσιοι... 

Με το καλό και μόνιμη...

Και όμως εγώ είμαι ιδιωτική υπάλληλος καθότι δουλεύω στην ιδιωτική εκπαίδευση. Και γω δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι θα συνεχίσω να πληρώνομαι αλλά σου λέει ο ΕΦΚΑ αφού ήσουν άρρωστη όταν έληξε η σύμβαση και συνεχίζεις τώρα δε μπορείς να βρεις δουλειά όποτε σε πληρώνω. @Noula94 θα πάει ο σύζυγος ή οποίος μπορεί τέλος πάντων στον ΟΑΕΔ και θα ζητήσει βεβαίωση για τον ΕΦΚΑ ότι δεν παίρνεις επίδομα. Αυτοί ξέρουν ποιο έγγραφο θα σου δώσουν. Δεν βγαίνει ηλεκτρονικά μόνο από εκεί. Ουσιαστικά δείχνει το ποτε ήσουν δηλωμένη ως άνεργη και έπαιρνες ταμείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα!  Δυστυχώς εγώ δεν είμαι καλά, έχω μαστιτιδα... Ανέβασα πυρετό, έχω ρίγη, πονάει όλο μου το κορμί, ξεκίνησα σήμερα και αντιβίωση. Έχει κολλήσει ο δεξιός μαστός και δε βγάζει γάλα... Κυριολεκτικά υποφέρω..  Ο μικρός δόξα τω θεώ είναι καλά! Προσπαθεί να μπουσουλησει... Σέρνεται πιο πολύ το σκουληκακι μου αλλά πλέον γρήγορα 😂 Έχει βγάλει 4 δόντια ήδη... Το πέρασε δύσκολα όλο αυτό...  Τις τελευταίες μέρες είναι κολλημένος πάνω μου... Όλο αγκαλίτσα θέλει και όπου πάω από πίσω μου ❤️  Γυρίζω μέσα Σεπτέμβρη στη δουλειά... Πφφφφφ ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Τον γράψαμε σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και τις πρώτες δύο εβδομάδες του Σεπτέμβρη θα τον βοηθήσω να προσαρμοστεί κι έπειτα θα γυρίσω κανονικά στη δουλειά.  Εσύ πότε επιστρέφεις; 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει κι η γυναικολόγος, κι η ενδοκρινολόγος αλλά κι η αιματολογος που πήγα πρόσφατα! 2 απ' τα 3 για να αποφανθούν ότι έχει κάποια γυναίκα ΣΠΩ. Εγώ έχω μόνο την μορφολογία που φαίνεται στους υπερήχους αλλά τίποτα απ' τα άλλα δύο. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν μόνο μυο-ινοσιτολη για να βελτιώσουμε την ποιότητα της ωορρηξίας αλλά και τη συχνότητα μιας και υπερηχογραγικά ανακαλύψαμε τλχ 2 κύκλους ανωορρηκτικους. Γι'αυτό και μου πρότειναν την πρόκληση ωορρηξίας. Βέβαια 2/2 συλλήψεις που είχαμε τις πετύχαμε εντελώς φυσιολογικά μόνο με τη λήψη βιταμινών. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει και μ αυτό τον κύκλο που είχαμε τη διέγερση και πρόκληση με γονοδοτροπινες.
    • Θα βρούμε..!! Και όλα θα πάνε δεξιά αυτή τη φορά!! Θα έχω και εγώ το νου μου αν δω κάτι θα σου στείλω! 
    • μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..
    • Σε ευχαριστώ για την ενημερώση..έχω στείλει στην κοπέλα αλλά δεν μου έχει απαντήσει..λογικά τις έχει δώσει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...