Μετάβαση σε περιεχόμενο
kalina

Βασικά για την υποδοχή του νέου μελους

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!! Είμαι στην 11η εβδομάδα και ναι έχω αρχίσει να σκέφτομαι όλα αυτά που θα χρειαστούν να μαζέψουμε για να υποδεχθούμε το νέο μέλος της οικογένειας μας. Και έχω ξεκινήσει να γράφω λίστα και να ψάχνω κούνιες,μπανάκια κα απαραίτητα για το μωρό. Εσείς ποια θεωρείτε ότι είναι η βασική λίστα πραγμάτων που χρειάζεται το μωράκι;;;;

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα με το καλό να έρθει το μωράκι σου....πριν ξεκινήσεις να ψωνίζεις θα σου πω σαν πείρα δλδ επειδή το έχω περάσει μια.εγκυμοσυνη μην μαζέψετε ότι βλέπετε στα καταστήματα είναι άχρηστα τα περισσότερα εγώ ευτυχώς ήμουν συγκρατήμενο άτομο με τις αγορές και δε. το μετάνιωσα...από ρούχα η αντικείμενα θέλεις να μάθεις τώρα τι να πάρεις;

στις πριν 11 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

καλησπέρα με το καλό να έρθει το μωράκι σου....πριν ξεκινήσεις να ψωνίζεις θα σου πω σαν πείρα δλδ επειδή το έχω περάσει μια.εγκυμοσυνη μην μαζέψετε ότι βλέπετε στα καταστήματα είναι άχρηστα τα περισσότερα εγώ ευτυχώς ήμουν συγκρατήμενο άτομο με τις αγορές και δε. το μετάνιωσα...από ρούχα η αντικείμενα θέλεις να μάθεις τώρα τι να πάρεις;

Σε ευχαριστώ πολυ.Από αντικείμενα. Τα βασικά και τα πιο χρήσιμα. Οικονομικά είναι λίγο δύσκολα για υπερβολές.

ναι δεν υπάρχει λόγος για υπερβολικά...εγώ είχα πάρει κούνια και καρότσι 3 σε ένα με καλαθουνα καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου το αυγο που λέμε...τα είχα κλείσει με μια μικρή προκαταβολή και μόλις γέννησα πήγε ι άντρας μου και τα πήρε... αποστείρωτης χρειάζεται αλλά μην αγοράσεις τώρα γέννησε με το καλό και αν δεν θηλάζεις και δεις ότι χρειάζεται σε μια μέρα πάει ο άντρας σου και αγοράζει..

Κανένα καλό και αξιόπιστο μαγαζί για βρεφικά έπιπλα ξέρετε; Που να μην δώσεις 1000€ για ένα καλό κρεβατάκι πχ

εγώ είχα πάει στα mothercare είναι λίγο ακριβό σαν καταστήμα αλλά εκείνη την περίοδο πέτυχα σε εκπτωσεις και είχα πάρει κούνια  γύρω στα 200€ και δώρο το στρώμα αξίας 150...τα ΙΚΕΑ έχουν φθηνά αλλά λένε δεν είναι καλά σαν ποιοτιτα ψάξε γενικά θέλει λίγο με τις τιμές ψάξιμο..

στις πριν 16 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

εγώ είχα πάει στα mothercare είναι λίγο ακριβό σαν καταστήμα αλλά εκείνη την περίοδο πέτυχα σε εκπτωσεις και είχα πάρει κούνια  γύρω στα 200€ και δώρο το στρώμα αξίας 150...τα ΙΚΕΑ έχουν φθηνά αλλά λένε δεν είναι καλά σαν ποιοτιτα ψάξε γενικά θέλει λίγο με τις τιμές ψάξιμο..

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Θα ήθελα κι εγώ αν ξέρει καμία σας να μου συστήσει κατάστημα βρεφικών ειδών αλλά θα ήθελα να αποφύγω τα μεγάλα πολυκαταστήματα... Προτιμώ κάτι σε πιο μαζεμένο μαγαζί! Στην Αττική - Αθήνα και περίχωρα!!

Ευχαριστώ

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Απαντήσεις

• Εγώ έχω πάρει μερικά πράγματα, γιατί έχει όντως εκπτώσεις και λόγω διακοπών είχα ελεύθερο χρόνο για ψάξιμο!  Η ενδοεπικοινωνια και το καρότσι είναι που με αγχώνουν και δεν ξέρω τι πρέπει να προτιμήσουμε.
    • Καλησπέρααααα σε όλες και καλή Παναγιά να έχουμε. Πριν λίγο μπήκα σπίτι γιατί μετά έκανα και μια βολτίτσα από την Ερμού 😉. Λοιπόν θα πω απλά ένα όνομα γιατί θεωρώ ότι τέτοιοι γιατροί αξίζουν τα καλύτερα: ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ!!!! Δεν έχω λόγια..... μια ώρα έκατσα.... μου πείρε πλήρες ιστορικό, κράτησε σημειώσεις για τον φάκελο μου, ψιλαφησε τον Θυρεοειδή μου, μου έβγαλε δείκτη μάζας σώματος, (σε αντίθεση με την άλλην που είχα πάει και ούτε καν κοίταξε τον θυροειδη και της έσκασα και 40€χωρίς συνταγογραφηση χωρίς τίποτα). Μου έδωσε συμβουλές, μου έγραψε (αν και μου είπε ότι δεν έχω θέμα αλλά έτσι προληπτικά) εξέταση και υπέρηχο θηροειδους..... άψογος άψογος πραγματικά δεν το πίστευα σε δημόσιο νοσοκομείο τέτοια αντιμετώπιση. Έμεινα καταενθουσιασμενη! 
    • Αυτό ακριβώς θα κάνεις!  Θα εστιάσεις σ'εσένα και το μωρό, από δουλειές μόνο αυτά που αφορούν το μωρό, και τα υπόλοιπα θα περάσουν σε 2η μοίρα. Αν έχεις τουλάχιστον φαγητό από την πεθερά-εχεις;-τότε είσαι οκ, και στα υπόλοιπα ας βοηθάει λίγο και ο σύζυγος, μια σκούπα μπορεί να βάλει. Κι εγώ ολομόναχη θα είμαι, αναγκαστικά εδώ που βρίσκομαι, και πρέπει να το πάρω απόφαση πως οι δουλειές ή δε θα γίνονται ή θα γίνονται τσαπατσούλικα (όσο μπορεί θα βοηθάει και ο σύζυγος το Σ/Κ που δε θα δουλεύει), και για φαγητό, ας είναι καλά το delivery, αναγκαστικά αν δεν γίνεται αλλιώς. Κουράγιο κοριτσάκι μου! Θα έρθουν καλύτερες μέρες🙂
    • Την Τρίτη επιτέλους θα με δει γυναικολόγος, να δούμε σε τι στάδιο βρίσκομαι. Αγχώνομαι που τον τελευταίο μήνα δεν έχω κάνει υπέρηχο-καλά για ντόπλερ/καρδιοτοκογράφημα ούτε καν που διαβάζω ότι σας κάνουν-και το κύριο άγχος είναι αυτό προς το παρόν, να είναι καλά το μωράκι, μη γίνει τπτ και δεν πάρω χαμπάρι. Για το μετά, υπάρχει κάποιο άγχος, και πραγματικά ελπίζω να δουλέψει ο θηλασμός, ελπίζω να έχω την υπομονή να ξεπεράσω τις δυσκολίες των πρώτων εβδομάδων, μέχρι να καθιερωθεί, για να μην μπλέξω μ μπουκάλια και αποστειρωτές. Για τα υπόλοιπα, το έχω πάρει απόφαση πως δεν θα είναι ιδανικά-λόγω κοροναιού δεν θα μπορέσει να έρθει κανείς από τις οικογένειές μας να βοηθήσει, άρα από δουλειές θα γίνονται μόνο τα βασικά, και κυρίως ό,τι έχει να κάνει με το μωρό, και τα υπόλοιπα θα περάσουν σε 2η μοίρα, και βλέπουμε....
    • Έχω τη μικρή με γκρίνια (κλασικά) και δεν μπόρεσα να διαβάσω τις απαντήσεις σας.  Ο άντρας μου βοηθάει άμα του πεις, αλλά είτε θα το κοπανησει με τον Τρόπο του ("πω πω, δεν κοιμηθηκα") είτε θα κάνει τον Κινέζο. Για παράδειγμα, όταν δούλευε πρωινή βάρδια το παιδί ήταν σχεδόν όλο το 24ωρο.επανω μου. Το βράδυ για να κοιμηθεί αυτός, το πρωί, γιατί δούλευε, το μεσημέρι για να ξανακοιμηθει αυτός, το απόγευμα γιατί έλειπε σε κάποιες υποχρεώσεις...  Η μαμά μου έπρεπε να φύγει γιατί έχει θέματα υγείας κι έπρεπε να πάει στις γιατρούς της κι η πεθερά έρχεται για λίγο, λέει τα δικά της και φεύγει. Στην καλύτερη, όπως σήμερα, κρατάει τη μικρή να πάω εγώ φαρμακείο κλπ και μέχρι εκεί. Το αν εγώ έχω φάει, έχω πλυθεί, έχω ανάγκη ξεκούρασης τους αφήνει αδιάφορους και θεωρούν ότι εφόσον ήρθαν οι δικοί μου διακοπές να με.αναλαβουν αυτοί.  Το ότι όλο το χρόνο εγώ τρέχω για αυτούς δε λέει τίποτα σε κανέναν. Και τώρα που θέλω βοήθεια κάνουν την πάπια και σχολιάζουν κι από πάνω.  Τιποτα, έχω ξενερώσει με τον άντρα μου πρωτίστως. Τι μου φταίει η πεθερά άμα ήδη από αυτόν βρωμάει η δουλειά;;; Και η απάντηση του είναι ότι "τρέχει και θα πέσει κάτω".  Προσπαθώ να εστιάσω στον εαυτό μου και στο παιδί και να πάνε να πνιγούν. Κάνω υπομονή να ξεπεταχτεί η μπέμπα να την παίρνω μαζί μου να μην τους έχω ανάγκη. Όσο για τον ψυχολόγο, επειδή χθες μιλούσα με γνωστή μου που πήγε με επιλοχειο, κι αυτός της είπε να αναθέσει αρμοδιότητες και να μην το παίζει δυνατή που θα τα καταφέρει μόνη της. Χαίρω πολύ... Το θέμα είναι που απευθύνεσαι... Άμα είναι ντουβαρια, άστο να πάει...
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...