Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


dodo@26

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας,εύχομαι να είσαστε κάπου δροσερά και όμορφα.

Θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας και την εμπειρια σας.

Επιτέλους ,αν δεν μας πιάσει πάλι η καραντίνα τον Νοέμβρη,μου έκλεισαν ραντεβού για να ξεκινήσω την διαδικασία για την κατάψυξη ωαρίων μου.

Λόγο του ότι εγώ,δεν δικαιούμαι  να περάσω από επιτροπή του εοπυυ, λόγο του προβλήματος που έχω,θα πρέπει να βρω τα φάρμακα μονή μου και να τα πληρώσω και μόνη μου.Η μαία που είναι υπεύθυνη στο δημόσιο κέντρο όπου θα κάνω την διαδικασία,μου είπε να απευθυνθώ σε  κοινωνικά φαρμακεία,και να τους ρωτήσω αν έχουν απόθεμα να μου δώσουν στα φάρμακα της εξωσωματικής.

Δεν μου είπε εμπορικές ονομασίες φαρμάκων αλλά ότι θα χρειαστώ γοναδοτροπίνες.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω της ποιο έμπειρες,ποιες γοναδοτροπίνες θα πρέπει να ψάξω;της fsh ή της lh;

Και ποιες εμπορικές ονομασίες υπάρχουν; Επίσεις εκτός από αυτές της ενέσεις χορηγούν και άλλα φάρμακα;Και αν ναι αυτά τα φάρμακα είναι ακριβά;

γράφονται  ή θα πρέπει να και για αυτά να περάσεις απο επιτροπή;Είναι τόσο ακριβά,όσο και η ενέσεις;

Συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα ,αλλά θέλω να ξέρω,να υπολογίσω πόσα χρήματα θα θέλω για τα φάρμακα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η dodo@26 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας,εύχομαι να είσαστε κάπου δροσερά και όμορφα.

Θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας και την εμπειρια σας.

Επιτέλους ,αν δεν μας πιάσει πάλι η καραντίνα τον Νοέμβρη,μου έκλεισαν ραντεβού για να ξεκινήσω την διαδικασία για την κατάψυξη ωαρίων μου.

Λόγο του ότι εγώ,δεν δικαιούμαι  να περάσω από επιτροπή του εοπυυ, λόγο του προβλήματος που έχω,θα πρέπει να βρω τα φάρμακα μονή μου και να τα πληρώσω και μόνη μου.Η μαία που είναι υπεύθυνη στο δημόσιο κέντρο όπου θα κάνω την διαδικασία,μου είπε να απευθυνθώ σε  κοινωνικά φαρμακεία,και να τους ρωτήσω αν έχουν απόθεμα να μου δώσουν στα φάρμακα της εξωσωματικής.

Δεν μου είπε εμπορικές ονομασίες φαρμάκων αλλά ότι θα χρειαστώ γοναδοτροπίνες.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω της ποιο έμπειρες,ποιες γοναδοτροπίνες θα πρέπει να ψάξω;της fsh ή της lh;

Και ποιες εμπορικές ονομασίες υπάρχουν; Επίσεις εκτός από αυτές της ενέσεις χορηγούν και άλλα φάρμακα;Και αν ναι αυτά τα φάρμακα είναι ακριβά;

γράφονται  ή θα πρέπει να και για αυτά να περάσεις απο επιτροπή;Είναι τόσο ακριβά,όσο και η ενέσεις;

Συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα ,αλλά θέλω να ξέρω,να υπολογίσω πόσα χρήματα θα θέλω για τα φάρμακα.

 

Ειναι αναλογα την περιπτωση (ηλικια και τον οργανισμο της καθεμιας)ενα κοινο φαρμακα για καταψυξη και οχι μονο ειναι η puregon με βραχυ πρωτοκολλο 300 μοναδες καθημερινα για 6-8 μερες αναλογα τον υπερηχο κ τις εξ αιματος που θα σου κανει στο ενδιαμεσο της παρακολουθησης σου.benfola επισης.αλλα το ποσες μοναδες θα χρειαστεις παιζει με το ορμονολογικο σου προφιλ .εκτος απο αυτες μαλλον θα χρειαστει να κανεις μια citrotide ή ακομα και 2( αυτες γραφονται ομως )και μια οβιτρελ (Βραδυ γινεται απο 21:00 και μετα) Αυτη ειναι σιγουρο οτι θα τη χρειαστεις και θα τη κανεις για τελικη ωριμανση ωαριων 36 ωρες πριν την ωοληψια.Εγώ να φανταστεις τις ενεσεις μπενφολα τις πληρωσα 85ευρω τη καθε μια κανει κανονικά αλλα ειχε τοτε μια εκπτωση(μονο σε αυτες) 78€ επι 9 μερες 700€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η dodo@26 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας,εύχομαι να είσαστε κάπου δροσερά και όμορφα.

Θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας και την εμπειρια σας.

Επιτέλους ,αν δεν μας πιάσει πάλι η καραντίνα τον Νοέμβρη,μου έκλεισαν ραντεβού για να ξεκινήσω την διαδικασία για την κατάψυξη ωαρίων μου.

Λόγο του ότι εγώ,δεν δικαιούμαι  να περάσω από επιτροπή του εοπυυ, λόγο του προβλήματος που έχω,θα πρέπει να βρω τα φάρμακα μονή μου και να τα πληρώσω και μόνη μου.Η μαία που είναι υπεύθυνη στο δημόσιο κέντρο όπου θα κάνω την διαδικασία,μου είπε να απευθυνθώ σε  κοινωνικά φαρμακεία,και να τους ρωτήσω αν έχουν απόθεμα να μου δώσουν στα φάρμακα της εξωσωματικής.

Δεν μου είπε εμπορικές ονομασίες φαρμάκων αλλά ότι θα χρειαστώ γοναδοτροπίνες.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω της ποιο έμπειρες,ποιες γοναδοτροπίνες θα πρέπει να ψάξω;της fsh ή της lh;

Και ποιες εμπορικές ονομασίες υπάρχουν; Επίσεις εκτός από αυτές της ενέσεις χορηγούν και άλλα φάρμακα;Και αν ναι αυτά τα φάρμακα είναι ακριβά;

γράφονται  ή θα πρέπει να και για αυτά να περάσεις απο επιτροπή;Είναι τόσο ακριβά,όσο και η ενέσεις;

Συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα ,αλλά θέλω να ξέρω,να υπολογίσω πόσα χρήματα θα θέλω για τα φάρμακα.

 

Θα ρωτήσεις το γιατρό σου ποια φάρμακα θα πρέπει να πάρεις και πόσες μονάδες θα χρειαστείς. Ιδανικά ζήτησε του αν μπορεί να σου πει 2 εμπορικές ονομασίες πχ (puregon ή gonal). Έπειτα μπορείς να ρωτήσεις και εδώ αν έχουν περισσέψει σε κάποια κοπέλα ενέσεις. Όσο για τα υπόλοιπα φάρμακα γράφονται κανονικά και πληρώνεις τη συμμετοχή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ειναι αναλογα την περιπτωση (ηλικια και τον οργανισμο της καθεμιας)ενα κοινο φαρμακα για καταψυξη και οχι μονο ειναι η puregon με βραχυ πρωτοκολλο 300 μοναδες καθημερινα για 6-8 μερες αναλογα τον υπερηχο κ τις εξ αιματος που θα σου κανει στο ενδιαμεσο της παρακολουθησης σου.benfola επισης.αλλα το ποσες μοναδες θα χρειαστεις παιζει με το ορμονολογικο σου προφιλ .εκτος απο αυτες μαλλον θα χρειαστει να κανεις μια citrotide ή ακομα και 2( αυτες γραφονται ομως )και μια οβιτρελ (Βραδυ γινεται απο 21:00 και μετα) Αυτη ειναι σιγουρο οτι θα τη χρειαστεις και θα τη κανεις για τελικη ωριμανση ωαριων 36 ωρες πριν την ωοληψια.Εγώ να φανταστεις τις ενεσεις μπενφολα τις πληρωσα 85ευρω τη καθε μια κανει κανονικά αλλα ειχε τοτε μια εκπτωση(μονο σε αυτες) 78€ επι 9 μερες 700€

Σε ευχαριστώ πολύ.Αν είναι τ'οσα θα μπορέσω να της πληρώσω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η annie! είπε:

Θα ρωτήσεις το γιατρό σου ποια φάρμακα θα πρέπει να πάρεις και πόσες μονάδες θα χρειαστείς. Ιδανικά ζήτησε του αν μπορεί να σου πει 2 εμπορικές ονομασίες πχ (puregon ή gonal). Έπειτα μπορείς να ρωτήσεις και εδώ αν έχουν περισσέψει σε κάποια κοπέλα ενέσεις. Όσο για τα υπόλοιπα φάρμακα γράφονται κανονικά και πληρώνεις τη συμμετοχή. 

annie! τον είχα ρωτήση ποιο να πάρω ,και δεν μου είπε εμπορική ονομασία,με έστειλε στην υπεύθυνη μαία,απλώς ο γιατρός μου μου είπε οτι θα πάω τον σεπτεβρη να μου κάνει καινούργιες εξετάσεις και τότε θα δούμε τι θα κάνω.

Την μαία που ρώτησα μου είπε να ψάξω να βρω γοναδοτροπίνες,μου είπε να ρωτήσω σε κοινωνικά φαρμακεια,και θα έει και αυτή στο νου της για μια κυρία που σκέφτεται να μην κάνει την διαδικασία αυτή παρόλο που πέρασε από επιτροπή.

Εσύ ποια λες;εξαρτάται βέβαια και το τι θα βρω και φυσικά τι θα μου προτείνω ο γιατρός μου βλέποντας της καινούργιες εξετάσεις.

Ποιά θα είναι η διαδικασία;πόσες φορές η μαλλον ανα πόσες φορές θα χρειαστει να κάνω τον υπέρηχο;για να ξέρω τι άδειες θα ζητάω απο την δουλειά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η dodo@26 είπε:

annie! τον είχα ρωτήση ποιο να πάρω ,και δεν μου είπε εμπορική ονομασία,με έστειλε στην υπεύθυνη μαία,απλώς ο γιατρός μου μου είπε οτι θα πάω τον σεπτεβρη να μου κάνει καινούργιες εξετάσεις και τότε θα δούμε τι θα κάνω.

Την μαία που ρώτησα μου είπε να ψάξω να βρω γοναδοτροπίνες,μου είπε να ρωτήσω σε κοινωνικά φαρμακεια,και θα έει και αυτή στο νου της για μια κυρία που σκέφτεται να μην κάνει την διαδικασία αυτή παρόλο που πέρασε από επιτροπή.

Εσύ ποια λες;εξαρτάται βέβαια και το τι θα βρω και φυσικά τι θα μου προτείνω ο γιατρός μου βλέποντας της καινούργιες εξετάσεις.

Ποιά θα είναι η διαδικασία;πόσες φορές η μαλλον ανα πόσες φορές θα χρειαστει να κάνω τον υπέρηχο;για να ξέρω τι άδειες θα ζητάω απο την δουλειά μου.

Για υπέρηχο γιατί να ζητήσεις άδεια? Δεν έχει απογεύματα ιατρείο? Από όσα έχω καταλάβει διαφέρει η διαδικασία ανά περίπτωση. Εγώ έκανα εναν υπέρηχο στην αρχή της περιόδου ξεκίνησα ενέσεις διέγερσης και θα ξανακάνουμε έναν υπέρηχο την 7η ημέρα. Αλλά άδεια ως τώρα δεν πήρα. Σίγουρα τη μέρα της ωοληψιας θα χρειαστεί άδεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kikip είπε:

Για υπέρηχο γιατί να ζητήσεις άδεια? Δεν έχει απογεύματα ιατρείο? Από όσα έχω καταλάβει διαφέρει η διαδικασία ανά περίπτωση. Εγώ έκανα εναν υπέρηχο στην αρχή της περιόδου ξεκίνησα ενέσεις διέγερσης και θα ξανακάνουμε έναν υπέρηχο την 7η ημέρα. Αλλά άδεια ως τώρα δεν πήρα. Σίγουρα τη μέρα της ωοληψιας θα χρειαστεί άδεια. 

Kikip ΘΑ ΤΗΝ κάνω σε δημοσιο νοσοκομειο,οπότε είναι πρωινα τα ραντεβού για τον

υπέρηχο.Απλός πήγα απόγευμα στο ιατρειο που έχει ογιατρός μου στο νοσοκομειο και μου είπε να πάω τον σεπτέβριο να μου γράψουν καινουργιες εξετάσεις;Δεν μπορώ να πηγαινω απόγευμα και να πληρώνω επίσκεψη στον γιατρό 72 ευρ΄.ω Λές να κάνουν τους υπερήχους απογευαμ και να είναι δωρεάν;θα το ρωτήσω.Δουλεύω μετά απο 4 χρόνια ,και επιδκ ειμαι στον κλάδο της υγείας,εμεις που έχουμε συμβαση δεν μπορούμε να λείψουμε μόνο 2 ημέρες τον μηνά,Αλλά μου είπαν οτι δικαιούμε να πάρω κάποιες 2ωρες. Θα το ρωτήσω τον σεπτεβρη πυο θα πάω αν μπορω να πηγαινω απόγευμα γιαυπέρηχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η dodo@26 είπε:

annie! τον είχα ρωτήση ποιο να πάρω ,και δεν μου είπε εμπορική ονομασία,με έστειλε στην υπεύθυνη μαία,απλώς ο γιατρός μου μου είπε οτι θα πάω τον σεπτεβρη να μου κάνει καινούργιες εξετάσεις και τότε θα δούμε τι θα κάνω.

Την μαία που ρώτησα μου είπε να ψάξω να βρω γοναδοτροπίνες,μου είπε να ρωτήσω σε κοινωνικά φαρμακεια,και θα έει και αυτή στο νου της για μια κυρία που σκέφτεται να μην κάνει την διαδικασία αυτή παρόλο που πέρασε από επιτροπή.

Εσύ ποια λες;εξαρτάται βέβαια και το τι θα βρω και φυσικά τι θα μου προτείνω ο γιατρός μου βλέποντας της καινούργιες εξετάσεις.

Ποιά θα είναι η διαδικασία;πόσες φορές η μαλλον ανα πόσες φορές θα χρειαστει να κάνω τον υπέρηχο;για να ξέρω τι άδειες θα ζητάω απο την δουλειά μου.

Κοπέλα μου σε κάθε περίπτωση δίνουν αλλά φάρμακα. Όλα γοναδοτροπίνες λέγονται. Όταν σου πει ο γιατρός τότε θα ρωτήσεις και εδώ και σε αλλά φόρουμ, νομίζω υπάρχει και μια ομάδα στο Facebook και μπορεί να βρεις. Και τις μισές μονάδες να βρεις από αυτές που θα χρειαστείς κέρδος είναι. Όσον αφορά για τους υπερήχους εγώ έκανα συνολικά 4. Σε κάθε κοπέλα όμως και κάθε φορά είναι διαφορετικά. Ανάλογα με το πως ανταποκρίνεται. Σαν διαδικασία ο υπέρηχος δεν παίρνει πάνω από 10 λεπτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η annie! είπε:

Κοπέλα μου σε κάθε περίπτωση δίνουν αλλά φάρμακα. Όλα γοναδοτροπίνες λέγονται. Όταν σου πει ο γιατρός τότε θα ρωτήσεις και εδώ και σε αλλά φόρουμ, νομίζω υπάρχει και μια ομάδα στο Facebook και μπορεί να βρεις. Και τις μισές μονάδες να βρεις από αυτές που θα χρειαστείς κέρδος είναι. Όσον αφορά για τους υπερήχους εγώ έκανα συνολικά 4. Σε κάθε κοπέλα όμως και κάθε φορά είναι διαφορετικά. Ανάλογα με το πως ανταποκρίνεται. Σαν διαδικασία ο υπέρηχος δεν παίρνει πάνω από 10 λεπτά. 

Σε ευχαριστώ πολύ,θα περιμένω μεχρι τον σεπτεβρη που θα πάω για της εξετάσεις ,τη καινούργιες και θα ρωτη΄σω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!
    • Καλησπέρα. Δεν έχω τα συμπτώματα των πρώτων ημερών αλλά νιώθω ένα τράβηγμα και πρήξιμο μόνο στην κοιλιά.  Αύριο θα είναι η 10η μέρα από την εμβρυομεταφορα και σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ που έχω. Τι λες θα δείξει κάτι; Ο γιατρός είπε να κάνω χοριακη στις 8 Ιουλίου αλλά δεν αντέχω 
    • Μακαρι να ερθουν ολα καλα για ολες μας!!!🙏❤️🧿 Την αλλη Τεταρτη εχω γιατρο!! Ανυπομονουμε μ τον αντρα μου!!! Καλη αρχη μ το νεο γιατρο κ με τη νεα προσπαθεια!! 🤞🤞❤️❤️❤️❤️ Χαρηκα πολυ μ τα νεα σου Ελισσαβετ μου!!! Το οτι εισαι ηρεμη παιζει τεραστιο ρολο νομιζω κ βοηθαει πολυ!!  Ευχομαι πολυ πολυ συντομα να κρατας θετικη χοριακη!!!🙏🤰✨️🤞🥰 Να μας γραφεις τα νεα σου!!
    • Ο γιατρός δεν είμαι αλλά πιστεύω κακος δεν το κοίταξε πριν κάνετε πρόκληση η προλακτινη είναι ένα βασικό εμπόδιο που θεωρώ έπρεπε να ξεπεραστεί πρώτα πριν προχωρήσετε  εγω πρόκληση δεν χρειάστηκε να κάνω γιατί ρύθμισα την ωορρηξία με το χάπι για την προκαλακτινη με την ενδοκρινολόγο  τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται;  Ρωταω γιατί περίπου εχουμε τα ίδια θεματάκια ( εντάξει σίγουρα από γυναίκα σε γυναίκα διαφέρουν ) εγω τότε που προσπαθούσα για το πρώτο μωρο ήμουν 33 είχε περάσει ένας χρόνος και κάτι αλλά κουβέντα για εξωσωματική δεν μου είχε πει 🤷‍♀️
    • Για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα😜πήγαμε στον γιατρό και μας το είπε το είδε δηλαδή στον υπέρηχο…εγώ είχα την εντύπωση οτι γυρίζει συνέχεια μια νιώθω τα πόδια πάνω στον θώρακα μία κάτω…αλλά μας είπε ότι είναι με το κεφαλάκι κάτω η Μπέμπα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...