Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός-Ρέψιμο-Υπνος


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!! Είμαι νέα μαμά εδώ και 7 ημέρες!! Έχω κάποιες απορίες και η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη! Απ το μαιευτήριο μέχρι και πριν δύο μέρες θήλαζαν το μωράκι μου από το ένα στήθος και την επόμενη φορά από το άλλο. Θήλαζε όσο ήθελε και στο τέλος τον έπαιρνε ο ύπνος και κατέληγε να κοιμάται καλά για περίπου 3,5-4 ώρες! Φυσικά επειδή γίνονταν αυτό δεν το χτυπούσα να ρευτει. Πριν από δύο μέρες που πήγαμε στην παιδίατρο μου είπε ότι πρέπει να τον θηλάζω 15-20 λεπτά από το κάθε στήθος και στο τέλος να τον βάζω να ρευτει. Έχω ξεκινήσει να το κάνω αλλά βλέπω ότι πλέον ζητάει περισσότερες φορές να φάει δηλαδή αν 1-1,5 ώρες. Μολις τελειώσουμε το τάισμα  και αν τον έχει πάρει ο ύπνος τον ξυπνάω για να τον βαλω να ρευτει που πολύ σπάνια το κάνει. Επίσης τον παίρνει ο ύπνος επάνω μου και μόλις τον αφήσω δεν κάνει καλό ύπνο ή θα ξυπνήσει στο μισάωρο και μπορεί να κλαίει. Οποιαδήποτε εμπειρία-συμβουλή θα είναι σωτήρια για να μπορέσω να κοιμηθώ λίγο!! Ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα γλυκιά μου να σου ζήσει το αγγελούδι σου θα θηλάζεις και θα τον βάζεις ψιλά στον ώμο σου με το κεφαλάκι του γυρισμένο στο πλάι να είναι η μυτούλα ελεύθερη για αναπνοή ας κοιμάται δεν χρειάζεται να τον ξυπνάς...θα βάζεις χρονόμετρο 25 λεπτά με 30 εγώ τόσο την κρατούσα...εγώ δε θήλασα πολύ αλλά ξέρω από άλλες κοπέλες ναι πεινάνε στο 2 Ώρο τα μωρό που θηλάζουν αποκλειστικά...επίσης ξέρω ότι είσαι εξαντλημένη απλά στις 40 μέρες ακόμα και στον ύπνο τους νιώθουν την ασφάλεια της μαμάς να είναι στη αγκαλια θα το βάζεις μπροστά στο στήθος σου αγκαλια να νιώθει τον χτυπώ της καρδιάς σου τα χαλαρώνει μιλάει η πείρα 👍👍😁😁😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!να σου ζησει!το μωρακι μεγαλωνει και ισως για αυτο ζηταει πιο συχνα φαγητο.οσο πιο συχνακαι πιο πολυ τον βαζεις και στα δυο στηθη θα βοηθησεις το γαλα να κατεβει πιο πολυ.καλο ειναι να το βαζεις να ρευετε και να το κρατας τουλαχιστον ενα 10λεπτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει!!!

Εγώ όταν γέννησα δεν τα πήγα καλά με τον θηλασμό γιατί δεν ήμουν αρκετά ενημερωμένη....στην πορεία όπου κ αν έψαξα ότι κ αν διάβασα κ οποία θηλαζουσα μαμά κ αν ρώτησα όλοι έλεγαν πως ο θηλασμός δεν έχει ωράρια κ διάρκεια....μπορεί να θηλάσει 10' κ μετά να ζητήσει σε 3 ώρες ...μπορεί να θηλάσει 1 ώρα συνεχόμενα κ μόλις τελειώσει σε 5' να ζητήσει ξανά....

Σου ρυθμίζει την παραγωγή κ επίσης το στήθος είναι παρηγοριά κ ασφάλεια όχι μόνο γάλα...

Είναι λογικό να είσαι κουρασμενη σε καταλαβαίνω απόλυτα...Αλλά αν θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά μη κοιτάς πότε το ρολόι...να εναλλασεις το στήθος σου για να μην πρήζονται...

Όσο για το ρέψιμο θυμάμαι πως για τα μωρά που θηλάζουν δεν είναι απαραίτητο....γουλιες οκ μπορεί να βγάλει αλλά δεν είναι επικίνδυνο με το μητρικό γάλα....μην το ξυπνάς κρίμα είναι κ για εσένα κ για εκείνο....κρατά το ένα 20' όρθιο απλά !!!

Αν δεις τα σκούρα κάλεσε μια σύμβουλο θηλασμού αν δεν το έχεις ήδη κάνει....

Και πάλι να σου ζήσει κ εύχομαι όλα να σας πάνε καλά!!! κουράγιο κ όσο περνάει ο καιρός θα φτιάχνει το πρόγραμμα του θα δείς...είναι πολύ νωρίς ακομα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/7/2020 at 8:49 ΠΜ, ο/η New mom 23 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!! Είμαι νέα μαμά εδώ και 7 ημέρες!! Έχω κάποιες απορίες και η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη! Απ το μαιευτήριο μέχρι και πριν δύο μέρες θήλαζαν το μωράκι μου από το ένα στήθος και την επόμενη φορά από το άλλο. Θήλαζε όσο ήθελε και στο τέλος τον έπαιρνε ο ύπνος και κατέληγε να κοιμάται καλά για περίπου 3,5-4 ώρες! Φυσικά επειδή γίνονταν αυτό δεν το χτυπούσα να ρευτει. Πριν από δύο μέρες που πήγαμε στην παιδίατρο μου είπε ότι πρέπει να τον θηλάζω 15-20 λεπτά από το κάθε στήθος και στο τέλος να τον βάζω να ρευτει. Έχω ξεκινήσει να το κάνω αλλά βλέπω ότι πλέον ζητάει περισσότερες φορές να φάει δηλαδή αν 1-1,5 ώρες. Μολις τελειώσουμε το τάισμα  και αν τον έχει πάρει ο ύπνος τον ξυπνάω για να τον βαλω να ρευτει που πολύ σπάνια το κάνει. Επίσης τον παίρνει ο ύπνος επάνω μου και μόλις τον αφήσω δεν κάνει καλό ύπνο ή θα ξυπνήσει στο μισάωρο και μπορεί να κλαίει. Οποιαδήποτε εμπειρία-συμβουλή θα είναι σωτήρια για να μπορέσω να κοιμηθώ λίγο!! Ευχαριστώ!!

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!αν θέλεις να θηλασεις αποκλειστικά και για καιρό  εγώ θα σου προτείνω να αλλάξεις παιδίατρο και να βρεις κάποιον που είναι και συμβούλος θηλασμού! Αυτό το 15-20 λεπτά που σου είπε φοβάμαι ότι θα σου μειώσει τη παραγωγή και θα σε οδηγήσει στο να σταματήσεις γιατί δεν θα του φτάνει!! Όταν θηλάζεις δεν είναι απαραίτητο το ρέψιμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!Θήλαζαν σχεδόν δύο χρόνια και από την αρχή από το μαιευτήριο η συμβουλή ήταν όσο θέλει μέχρι που το αφήσει μόνος του το μωρό σε καμία περίπτωση δεν βάζουμε χρονόμετρο άλλαξε παιδίατρο αν είσαι Αθήνα δυτικά προάστια έχω παιδίατρο σύμβουλο θηλασμού που είναι στο αττικό η καλύτερη με διαφορά. 

Σου ξυπνάει γιατί δεν τον αφήνεις να χορταίνει το μικρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...