Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική με φυσικό ή τροποποιημένο φυσικό κύκλο


Vasilique

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Στις αρχές του μήνα έκανα την πρώτη μου προσπάθεια με φυσικό κύκλο. Ενώ κατάφερε κ έφτασε στο στάδιο της βλαστοκύστης 5 ημερών, δυστυχώς δεν προέκυψε εγκυμοσύνη. Σκέφτομαι από Σεπτέμβριο να συζητήσω με τον γιατρό για τον τροποποιημένο φυσικό κύκλο. Γνωρίζει κάποια εάν αυτή η μέθοδος είναι αυτό που λέμε mini ivf; Έχει κάποια εμπειρία επ´αυτού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Καλησπέρα σας! Στις αρχές του μήνα έκανα την πρώτη μου προσπάθεια με φυσικό κύκλο. Ενώ κατάφερε κ έφτασε στο στάδιο της βλαστοκύστης 5 ημερών, δυστυχώς δεν προέκυψε εγκυμοσύνη. Σκέφτομαι από Σεπτέμβριο να συζητήσω με τον γιατρό για τον τροποποιημένο φυσικό κύκλο. Γνωρίζει κάποια εάν αυτή η μέθοδος είναι αυτό που λέμε mini ivf; Έχει κάποια εμπειρία επ´αυτού;

Γεια σου κοριτσι ,δηλαδή τι; Βαλατε ενα μονο; Εγω εκανα φυσικους καθε μηνα και εναν τροποποιημενο ωστε να μαζεψω για να μπορεσω να κανω ετ με 3 τουλαχιστον βλαστοκυστες.. λογω ηλικιας.. ειμαι 42 .και τροποποιημενο φυσικο εκανα.. 150 μοναδες καθημερινα για 6 μερες εβγαλα 2 ωαρια αλλα οι ορμονολογικες μου εξετασεις ειναι χαλια(fsh17 αμη 0,3) εσυ αν εχεις fsh k amh kali tha vgalis pio pola! Ναι να το δοκιμασεις βεβαια!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Γεια σου κοριτσι ,δηλαδή τι; Βαλατε ενα μονο; Εγω εκανα φυσικους καθε μηνα και εναν τροποποιημενο ωστε να μαζεψω για να μπορεσω να κανω ετ με 3 τουλαχιστον βλαστοκυστες.. λογω ηλικιας.. ειμαι 42 .και τροποποιημενο φυσικο εκανα.. 150 μοναδες καθημερινα για 6 μερες εβγαλα 2 ωαρια αλλα οι ορμονολογικες μου εξετασεις ειναι χαλια(fsh17 αμη 0,3) εσυ αν εχεις fsh k amh kali tha vgalis pio pola! Ναι να το δοκιμασεις βεβαια!  

Μία που το αποφάσισε ο γιατρός μία που το κάναμε! Στάθηκα τυχερή στα πρώτα στάδια αφού είχα καλό ωάριο κ τελικά γονιμοποιήθηκε αλλά δυστυχώς... Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν μου μίλησε καθόλου για την εναλλακτική αυτή... Να σημειωθεί πως είμαι και εγώ 42 με υψηλή fsh (15,4) και amh 0,5... Σε ποιο κέντρο το έκανες; Ο γιατρός σου; Αποτέλεσμα; Το επιθυμητό;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Μία που το αποφάσισε ο γιατρός μία που το κάναμε! Στάθηκα τυχερή στα πρώτα στάδια αφού είχα καλό ωάριο κ τελικά γονιμοποιήθηκε αλλά δυστυχώς... Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν μου μίλησε καθόλου για την εναλλακτική αυτή... Να σημειωθεί πως είμαι και εγώ 42 με υψηλή fsh (15,4) και amh 0,5... Σε ποιο κέντρο το έκανες; Ο γιατρός σου; Αποτέλεσμα; Το επιθυμητό;;; 

Να σου πω ...σορυ κιολας ..δεν αλλαζεις γιατρο γιατί χανεις το χρονο σου.;;;Δεν ειναι να χανουμε ετσι τα πολυτιμα μας ωαρια.ειμαι 8 εβδομαδων σε διδυμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Καλησπέρα σας! Στις αρχές του μήνα έκανα την πρώτη μου προσπάθεια με φυσικό κύκλο. Ενώ κατάφερε κ έφτασε στο στάδιο της βλαστοκύστης 5 ημερών, δυστυχώς δεν προέκυψε εγκυμοσύνη. Σκέφτομαι από Σεπτέμβριο να συζητήσω με τον γιατρό για τον τροποποιημένο φυσικό κύκλο. Γνωρίζει κάποια εάν αυτή η μέθοδος είναι αυτό που λέμε mini ivf; Έχει κάποια εμπειρία επ´αυτού;

Κορίτσι μου γλυκό είναι βασικό να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και να θυμάσαι πως η κάθε περίπτωση είναι μεμονωμένη και  διαφορετική. Μην επηρεάζεσαι από το τι κάνουν οι άλλοι. Μπορεί κάποια  με τα Ίδια χαρακτηριστικά με σένα να κάνει κάτι και να της κάτσει και εσένα όχι.. 
Για κάποιο λόγο σου έκανε φυσικό κύκλο. Αν οι ορμονολογικές σου και η ΑΜΗ σου είναι πολύ χαμηλες δεν έχει νόημα να παίρνεις διαρκως φάρμακα γιατί πάλι ένα θα μεγαλώσει.
Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί: 

1) ειναι η κανονική διέγερση με πολλές η λίγες μονάδες από την αρχή του κύκλου κανονικά.. 

2) ο φυσικος τροποποιημένος.  συλλέγεις 1 με 2 ωάρια αναλόγως.
Ξεκινας παρακολούθηση μετά την περίοδο σου, γύρω στην 8η μέρα. Παιρνεις φάρμακα από κάποια μέρα του κύκλου σου, συνήθως 10η και έπειτα. Παρακολουθείς και ενισχύεις δηλαδή το ωάριο του μήνα και το «ελέγχεις» για να μην σπάσει.
Καποιες φορές είναι και 2 ωάρια. Αυτό συμβαίνει γιατί κάθε μήνα στην ωοθηκη κολλάει  πάνω από ένα ωάριο, Οι καταβολές.. Μετά μεγαλώνουν 2-3 (τα βλεπεις γυρω στη 10η μέρα είναι γύρω στα 11 χιλ) για να ωριμάσει και να κάνει ωορρηξία  μόνο το 1 εν τελει!
Αυτά τα 2-3 που μεγαλώνουν σταδιακά γύρω στην 10η μέρα θέλεις να «χτυπήσεις» με τον φυσικό τροποποιημένο. Πολλές κοπέλες με τον φυσικό τροποποιημένο παίρνουν 2 ωάρια..  Εγώ δεν τα κατάφερα ποτέ βέβαια.. Πάντα μεγάλωνε μόνο το ένα στο τελος ότι φάρμακο και αν επαιρνα..  Εχω κάνει γύρω στους 10 φυσικούς τροποποιημένους κύκλους και μάζεψα 3 έμβρυα από τα οποία έβαλα τα 2 και εμεινα εγκυος.  απέβαλα στην 10η εβδομάδα..

Προς το τελος  βλέπαμε και από την αρχή και μόνο ένα ωάριο γενικά! Ουτε καν 2-3 όπως παλια.. εχω.. παρα πολύ χαμηλή ΑΜΗ και όρμονολογικες.. 


3) Φυσικος σκέτος όπου δεν παίρνεις κανένα φάρμακο, θέλει πολύ στενή παρακολούθηση για να μην σπάσει το ένα ωάριο που ωρίμαζει στο τελος και το χάσεις. Στον φυσικό τροποποιημένο το «ελέγχεις» με ανταγωνιστές και δεν σπάει.. 


Κανε μια συζήτηση με τον γιατρό σου να σιυ εξηγήσει σύμφωνα με το προφίλ σου τι σου ταίριαζει. Γιατροί δεν ειμαστε  εμείς! Καλυτερα να σου υποδείξει εκεινος είμαι σίγουρη ξερέι καλύτερα.. 

Αν χρειαστείς κάτι ευχαρίστως να βοηθήσω! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό είναι βασικό να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και να θυμάσαι πως η κάθε περίπτωση είναι μεμονωμένη και  διαφορετική. Μην επηρεάζεσαι από το τι κάνουν οι άλλοι. Μπορεί κάποια  με τα Ίδια χαρακτηριστικά με σένα να κάνει κάτι και να της κάτσει και εσένα όχι.. 
Για κάποιο λόγο σου έκανε φυσικό κύκλο. Αν οι ορμονολογικές σου και η ΑΜΗ σου είναι πολύ χαμηλες δεν έχει νόημα να παίρνεις διαρκως φάρμακα γιατί πάλι ένα θα μεγαλώσει.
Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί: 

1) ειναι η κανονική διέγερση με πολλές η λίγες μονάδες από την αρχή του κύκλου κανονικά.. 

2) ο φυσικος τροποποιημένος.  συλλέγεις 1 με 2 ωάρια αναλόγως.
Ξεκινας παρακολούθηση μετά την περίοδο σου, γύρω στην 8η μέρα. Παιρνεις φάρμακα από κάποια μέρα του κύκλου σου, συνήθως 10η και έπειτα. Παρακολουθείς και ενισχύεις δηλαδή το ωάριο του μήνα και το «ελέγχεις» για να μην σπάσει.
Καποιες φορές είναι και 2 ωάρια. Αυτό συμβαίνει γιατί κάθε μήνα στην ωοθηκη κολλάει  πάνω από ένα ωάριο, Οι καταβολές.. Μετά μεγαλώνουν 2-3 (τα βλεπεις γυρω στη 10η μέρα είναι γύρω στα 11 χιλ) για να ωριμάσει και να κάνει ωορρηξία  μόνο το 1 εν τελει!
Αυτά τα 2-3 που μεγαλώνουν σταδιακά γύρω στην 10η μέρα θέλεις να «χτυπήσεις» με τον φυσικό τροποποιημένο. Πολλές κοπέλες με τον φυσικό τροποποιημένο παίρνουν 2 ωάρια..  Εγώ δεν τα κατάφερα ποτέ βέβαια.. Πάντα μεγάλωνε μόνο το ένα στο τελος ότι φάρμακο και αν επαιρνα..  Εχω κάνει γύρω στους 10 φυσικούς τροποποιημένους κύκλους και μάζεψα 3 έμβρυα από τα οποία έβαλα τα 2 και εμεινα εγκυος.  απέβαλα στην 10η εβδομάδα..

Προς το τελος  βλέπαμε και από την αρχή και μόνο ένα ωάριο γενικά! Ουτε καν 2-3 όπως παλια.. εχω.. παρα πολύ χαμηλή ΑΜΗ και όρμονολογικες.. 


3) Φυσικος σκέτος όπου δεν παίρνεις κανένα φάρμακο, θέλει πολύ στενή παρακολούθηση για να μην σπάσει το ένα ωάριο που ωρίμαζει στο τελος και το χάσεις. Στον φυσικό τροποποιημένο το «ελέγχεις» με ανταγωνιστές και δεν σπάει.. 


Κανε μια συζήτηση με τον γιατρό σου να σιυ εξηγήσει σύμφωνα με το προφίλ σου τι σου ταίριαζει. Γιατροί δεν ειμαστε  εμείς! Καλυτερα να σου υποδείξει εκεινος είμαι σίγουρη ξερέι καλύτερα.. 

Αν χρειαστείς κάτι ευχαρίστως να βοηθήσω! 
 

Γιατροί δεν είμαστε κ συμφωνώ πως κάθε περίπτωση είναι μοναδική αλλά μιλώντας για το πρόβλημά σου σε άλλους, ίσως κάτι αποκομίσεις ως νέα πληροφορία στο τέλος ... Σ´ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό είναι βασικό να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και να θυμάσαι πως η κάθε περίπτωση είναι μεμονωμένη και  διαφορετική. Μην επηρεάζεσαι από το τι κάνουν οι άλλοι. Μπορεί κάποια  με τα Ίδια χαρακτηριστικά με σένα να κάνει κάτι και να της κάτσει και εσένα όχι.. 
Για κάποιο λόγο σου έκανε φυσικό κύκλο. Αν οι ορμονολογικές σου και η ΑΜΗ σου είναι πολύ χαμηλες δεν έχει νόημα να παίρνεις διαρκως φάρμακα γιατί πάλι ένα θα μεγαλώσει.
Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί: 

1) ειναι η κανονική διέγερση με πολλές η λίγες μονάδες από την αρχή του κύκλου κανονικά.. 

2) ο φυσικος τροποποιημένος.  συλλέγεις 1 με 2 ωάρια αναλόγως.
Ξεκινας παρακολούθηση μετά την περίοδο σου, γύρω στην 8η μέρα. Παιρνεις φάρμακα από κάποια μέρα του κύκλου σου, συνήθως 10η και έπειτα. Παρακολουθείς και ενισχύεις δηλαδή το ωάριο του μήνα και το «ελέγχεις» για να μην σπάσει.
Καποιες φορές είναι και 2 ωάρια. Αυτό συμβαίνει γιατί κάθε μήνα στην ωοθηκη κολλάει  πάνω από ένα ωάριο, Οι καταβολές.. Μετά μεγαλώνουν 2-3 (τα βλεπεις γυρω στη 10η μέρα είναι γύρω στα 11 χιλ) για να ωριμάσει και να κάνει ωορρηξία  μόνο το 1 εν τελει!
Αυτά τα 2-3 που μεγαλώνουν σταδιακά γύρω στην 10η μέρα θέλεις να «χτυπήσεις» με τον φυσικό τροποποιημένο. Πολλές κοπέλες με τον φυσικό τροποποιημένο παίρνουν 2 ωάρια..  Εγώ δεν τα κατάφερα ποτέ βέβαια.. Πάντα μεγάλωνε μόνο το ένα στο τελος ότι φάρμακο και αν επαιρνα..  Εχω κάνει γύρω στους 10 φυσικούς τροποποιημένους κύκλους και μάζεψα 3 έμβρυα από τα οποία έβαλα τα 2 και εμεινα εγκυος.  απέβαλα στην 10η εβδομάδα..

Προς το τελος  βλέπαμε και από την αρχή και μόνο ένα ωάριο γενικά! Ουτε καν 2-3 όπως παλια.. εχω.. παρα πολύ χαμηλή ΑΜΗ και όρμονολογικες.. 


3) Φυσικος σκέτος όπου δεν παίρνεις κανένα φάρμακο, θέλει πολύ στενή παρακολούθηση για να μην σπάσει το ένα ωάριο που ωρίμαζει στο τελος και το χάσεις. Στον φυσικό τροποποιημένο το «ελέγχεις» με ανταγωνιστές και δεν σπάει.. 


Κανε μια συζήτηση με τον γιατρό σου να σιυ εξηγήσει σύμφωνα με το προφίλ σου τι σου ταίριαζει. Γιατροί δεν ειμαστε  εμείς! Καλυτερα να σου υποδείξει εκεινος είμαι σίγουρη ξερέι καλύτερα.. 

Αν χρειαστείς κάτι ευχαρίστως να βοηθήσω! 
 

Σε ποιο κέντρο πηγαίνεις; Εάν θέλεις μου απαντάς κ με πμ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lisaki 80 είπε:

Fivi (Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης) 

Α, είσαι Σαλόνικα! Πατρίδα! Εγώ Αθήνα ... Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου (και επειδή είσαι και από τα πάτρια εδάφη έχει άλλη βαρύτητα να ξέρεις :-) ) γρήγορα το όνειρό σου να πραγματοποιηθεί! Μην το βάζεις κάτω! Εδώ στην Αθήνα, εμάς τις Σαλονικιές μας θεωρούν κωλοπετσωμένες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/7/2020 at 1:55 ΜΜ, ο/η Vasilique είπε:

Καλησπέρα σας! Στις αρχές του μήνα έκανα την πρώτη μου προσπάθεια με φυσικό κύκλο. Ενώ κατάφερε κ έφτασε στο στάδιο της βλαστοκύστης 5 ημερών, δυστυχώς δεν προέκυψε εγκυμοσύνη. Σκέφτομαι από Σεπτέμβριο να συζητήσω με τον γιατρό για τον τροποποιημένο φυσικό κύκλο. Γνωρίζει κάποια εάν αυτή η μέθοδος είναι αυτό που λέμε mini ivf; Έχει κάποια εμπειρία επ´αυτού;

Καλημέρα, η mini ivf όπως σου έγραψαν δεν είναι ο τροποποιημένος.

Εγώ είμαι γενικά υπέρ των φυσικών και τροπ.φυσικων κι αυτό κάνω τώρα μαζεύω μήνα μήνα.

Συνήθως 1-1 δεν σου μεταφέρουν αλλά μπορεί να το πρότεινε ο γιατρός λόγω του ιστορικού σας ή της πολιτικής του κέντρου.

Στον τροποπ.φυσικο λογικα θα σου δώσει κλομιφαινη,είναι χαπακια που κάνουν μόλις 3 ευρώ για να πάρει παραπάνω ωάρια.Η εναλλακτικά κάποια ένεση για λίγες μερες,αυτές είναι διάφορες και η τιμή 200-300 ευρώ και πάλι πας για 2-3 ωάρια.

Η διαδικασια είναι όπως στην περιγράφει η Lisaki πιο πάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ειμαι 32 χρονων κ προσπαθω απο οκτωβριο του 2022 αμεσως μετα το γαμο μας....με τεστ ωορηξιας βεβαια π δεν την εβρισκα ποτε γτ ο κυκλος ηταν οτι να ναι...μ ειπε να καουμε απλα μεχρι 5 κυκλους προκλησης κ.μετα εξωσωματικη...δεν μ ειπε καν να κανω ενεσεις μαζι με χαπια κ να παμε σπερματεγχυση...δεν μ εβαλε καν ορμονολογικες....σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα ειναι αψογα...δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει...δεν εχω συλλαβει ουτε μια φορα
    • Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!
    • Καλησπέρα. Δεν έχω τα συμπτώματα των πρώτων ημερών αλλά νιώθω ένα τράβηγμα και πρήξιμο μόνο στην κοιλιά.  Αύριο θα είναι η 10η μέρα από την εμβρυομεταφορα και σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ που έχω. Τι λες θα δείξει κάτι; Ο γιατρός είπε να κάνω χοριακη στις 8 Ιουλίου αλλά δεν αντέχω 
    • Μακαρι να ερθουν ολα καλα για ολες μας!!!🙏❤️🧿 Την αλλη Τεταρτη εχω γιατρο!! Ανυπομονουμε μ τον αντρα μου!!! Καλη αρχη μ το νεο γιατρο κ με τη νεα προσπαθεια!! 🤞🤞❤️❤️❤️❤️ Χαρηκα πολυ μ τα νεα σου Ελισσαβετ μου!!! Το οτι εισαι ηρεμη παιζει τεραστιο ρολο νομιζω κ βοηθαει πολυ!!  Ευχομαι πολυ πολυ συντομα να κρατας θετικη χοριακη!!!🙏🤰✨️🤞🥰 Να μας γραφεις τα νεα σου!!
    • Ο γιατρός δεν είμαι αλλά πιστεύω κακος δεν το κοίταξε πριν κάνετε πρόκληση η προλακτινη είναι ένα βασικό εμπόδιο που θεωρώ έπρεπε να ξεπεραστεί πρώτα πριν προχωρήσετε  εγω πρόκληση δεν χρειάστηκε να κάνω γιατί ρύθμισα την ωορρηξία με το χάπι για την προκαλακτινη με την ενδοκρινολόγο  τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται;  Ρωταω γιατί περίπου εχουμε τα ίδια θεματάκια ( εντάξει σίγουρα από γυναίκα σε γυναίκα διαφέρουν ) εγω τότε που προσπαθούσα για το πρώτο μωρο ήμουν 33 είχε περάσει ένας χρόνος και κάτι αλλά κουβέντα για εξωσωματική δεν μου είχε πει 🤷‍♀️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...