Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι χυμό δίνεται στα μωράκια σας;


M@mmy

Recommended Posts

γεια σας γλυκά μου κορίτσια θέλω τη. γνώμη σας...έχω ένα παιδάκι 21 μηνών της δίνω πάντα χυμό φρέσκο πορτοκάλι το στυβω εγώ...αλλά όταν βγαίνουμε έξω σε καφετέριες ζητάει και.εκεινη να πιει κάτι .υπάρχει κανένας χυμό του εμπορίου που να μην έχει πολλά γλυκαντικά η αυτά τα φτρουτοποτα δεν μαρεσουν να της δίνω τέτοια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

γεια σας γλυκά μου κορίτσια θέλω τη. γνώμη σας...έχω ένα παιδάκι 21 μηνών της δίνω πάντα χυμό φρέσκο πορτοκάλι το στυβω εγώ...αλλά όταν βγαίνουμε έξω σε καφετέριες ζητάει και.εκεινη να πιει κάτι .υπάρχει κανένας χυμό του εμπορίου που να μην έχει πολλά γλυκαντικά η αυτά τα φτρουτοποτα δεν μαρεσουν να της δίνω τέτοια..

Αφού δεν θέλεις να της δίνεις χυμό σε κουτάκι αν κατάλαβα καλά, γιατί δεν της παραγγέλνεις φρέσκο χυμό πορτοκάλι? Αφού αυτό έτσι κ αλλιώς το πίνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

ναι της περνώ καμιά φορά απλά σκέφτομαι έστω καμία βόλτα παιδική χαρά να της έχω κάτι δροσιστικό μαζι

Κοίτα αυτά είναι υποκειμενικά ο κάθε ένας δίνει ότι νομίζει στο παιδί του. Εμενα είναι 23 μηνών σε λίγο και τώρα τελευταία έχω δώσει και αμιτα μπλε και ένα χυμό σε σακουλάκι της δέλτα είναι νομίζω. Δεν δίνω σε καθημερινή βάση πιστεύω δεν είναι και κάτι τρομερό να πιει 2 φορές την εβδομάδα πχ. Άλλη μαμά αυτό μπορεί να το βρίσκει πολύ. 

Νομίζω στο σούπερ μάρκετ εκεί που είναι τα βρεφικά γάλατα είδα της hipp χυμό σε σακουλάκι αλλά δε ξέρω πόσο διαφορετικό είναι από τα άλλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι εννοείται ο κάθε ένας έχει τη γνώμη του ναι και γω για μια φορά στο τόσο δεν το βρίσκω τρελό παιδί είναι εννοοειται θα πιει απλά ήθελα γνώμες για αυτό και εγραψα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου να σου ζήσει το ζουζουνι σου🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ο δικός μου σχεδόν 22μηνων προσπαθώ και εγώ να αποφεύγω όλα αυτά αλλά του έχω δώσει Όλυμπο μερικές φορές γιατί το χρησιμοποιούμε πολύ και εμείς πιστεύω ότι στην βόλτα δεν θα του κάνει και κάτι μια φορά στο τόσο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Καλημέρα,

Επειδή μας ενδιαφερεί πολύ το ζήτημα της υγιεινής διατροφής με τον άντρα μου έχουμε πάει σε διάφορους διατροφολόγους και naturopathic ειδικούς. Και όλοι μας είπαν να κόψουμε τους πρωινούς χυμούς πορτοκαλιού - ναι, τους φυσικούς χυμούς πορτοκαλιού- όσο περίεργο και αν ακούγεται - γιατί κάνουν spike στον γλυκαιμικό δείκτη και αυτό δεν βοηθάει καθόλου τον ανθρώπινο οργανισμό μέσα στη μέρα να ανταποκριθεί με τον βέλτιστο τρόπο. Θα πρότεινα να κάνετε ένα cross check αυτήν την πληροφορία που σας δίνω με κάποιον ειδικό διατροφολόγο που να γνωρίζει (γιατί υπάρχουν και αυτοί που ακόμα προτείνουν τοστάκι για δίαιτα). Εϊναι δε πολύ πιθανό να σας πει ότι είναι χρησιμότερο να δίνετε τα φρούτα ολόκληρα μαζί με τις ίνες να τρώει το παιδί σας. Εννοείται πως οι χυμοί του εμπορίου είναι ακόμα χαμηλότερης ποιότητας και ίσως να χρειάζεται να αποφεύγονται εντελώς τόσο από εσάς την ίδια όσο και από το παιδί σας. Αλλά επιβεβαίωστε (ή και διαψεύστε -γιατί μπορεί να κάνω και εγώ κάπου λάθος) καλύτερα τις πληροφορίες που σας δίνω με κάποιον ειδικό. Καλή συνέχεια :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 months later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
    • Εγω το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική όποτε λογικά και το δεύτερο έτσι θα πάει δεν πιστεύω ο γιατρός να με πάει φυσιολογική γεννά λίγη παίρνουν το ρίσκο μετά από καισαρική να σε βάλουν να γεννησεις φυσιολογικά έχουν περάσει και 2 χρόνια από την καισαρική όποτε το εχω ξεγράψει πλέον το φυσιολογικό τοκετο  κοριτσια εύχομαι να είστε τυχερές να ζήσετε αυτήν την όμορφη στιγμή με την φυσιολογική γεννά 😊
    • Mια χαρά η β επιπέδου, τέλεια! Κι εγώ κορίτσια με φυσιολογικό τοκετό θέλω.. Θα ξεκινήσετε τίποτα ασκήσεις ή κάποια προετοιμασία? δεν έχω ψάξει ακόμη γι' αυτό.. @Elk εσύ πώς το ξέρεις ότι θα σε πάει καισαρική? Εμένα αυτό που αγχώνει κορίτσια είναι ότι γεννάμε Αύγουστο.. Αν τύχει να λείπει ο γιατρός και δεν προλάβει να έρθει? Γενικά τι κάνουν? Μένουν απίκο και περιμένουν την κάθε μία πότε θα την πιάσουν οι πόνοι?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...