Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εισαγωγη στις στερεες και νερο.


Sofia86

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!! Σιγα σιγα απο βδομαδα ξεκιναμε τα στερεα,λιγο μηλο ή αχλαδι για πρωτη βδομαδα και λαχανοσουπα απο την επομενη..

Μας εδωσε ο γιατρος το "διαιτολογιο" του μικρου αλλα ηθελα να ρωτησω οσες ηδη εχουν ξεκινησει,οι μεριδες για αρχη κι αυτα που τρωει ποσο πρεπει να ειναι; Και νερακι καθε ποτε πρεπει να πινει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην αρχή από.μισο φρουτακι να βάζεις μην νομίζεις δεν πολύ τρώνε γιατί δεν ξέρουν πως τρως με κουτάλι ακόμα κάθε μέρα θα γίνεται και καλύτερα...εμένα μου είχε πει 30-50 ml την ημέρα να πίνει νερό ...δεν το έπινε γιατί δεν νιώθει γεύσεις του και δεν το θέλει αλλά πρέπει όμως να πίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sofia86 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!! Σιγα σιγα απο βδομαδα ξεκιναμε τα στερεα,λιγο μηλο ή αχλαδι για πρωτη βδομαδα και λαχανοσουπα απο την επομενη..

Μας εδωσε ο γιατρος το "διαιτολογιο" του μικρου αλλα ηθελα να ρωτησω οσες ηδη εχουν ξεκινησει,οι μεριδες για αρχη κι αυτα που τρωει ποσο πρεπει να ειναι; Και νερακι καθε ποτε πρεπει να πινει;

Καλημέρα,

Το πώς θα τα πάει ένα παιδάκι κ πόσο γρήγορα θα φάει "κανονικές" μερίδες είναι ανάλογα το παιδί....πάντως σίγουρα δεν πιεζεις κ συμπληρώνεις με γάλα μέχρι να φτάσει να φάει την ποσότητα που συνήθως χωράει ένα παιδικό μπολακι.... Μην έχεις άγχος με τις ποσότητες είναι απλά εισαγωγή των στερεών....σημασία έχει να συνηθίσει το κουταλάκι κ γενικά την όλη διαδικασία.

Όσο για το νερό εγώ είχα θέμα δεν έπινε με τίποτα....αλλά ο γιατρός μου είπε ότι από τη στιγμή που πίνει γάλα είμαστε οκ ενυδατωνεται...φυσικά προσφέρω αλλά δεν πιέζω ούτε φοβάμαι μην πάθει κάτι. Κ ήταν ζέστη όταν ξεκινήσαμε πέρυσι τον Σεπτέμβριο.... γενικά μπορώ να πω ότι φέτος  που είναι σαφώς πιο μεγάλος κ κινηται κ ζεσταίνεται πίνει παρά πολύ νερό....ακόμα κ τον χειμώνα δεν έπινε μεγάλη ποσότητα.

Καλή αρχή κ όχι άγχος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις κοριτσια!!Η αληθεια ειναι οτι θελει λιγο προσαρμογη! Τριτη μερα σημερα, ειναι πολυ δεκτικος και τρωει ικανοποιητικα, οχι πολυ, αλλα αρνειται το νερο 9 στις 10! Του δινω χρονο να το συνηθισει, πινει και το γαλατακι του...Ειναι και βαρια η ζεστη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2020 at 7:26 ΜΜ, ο/η Sofia86 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!! Σιγα σιγα απο βδομαδα ξεκιναμε τα στερεα,λιγο μηλο ή αχλαδι για πρωτη βδομαδα και λαχανοσουπα απο την επομενη..

Μας εδωσε ο γιατρος το "διαιτολογιο" του μικρου αλλα ηθελα να ρωτησω οσες ηδη εχουν ξεκινησει,οι μεριδες για αρχη κι αυτα που τρωει ποσο πρεπει να ειναι; Και νερακι καθε ποτε πρεπει να πινει;

Καλησπερα!ειναι αναλογα το παιδι.εμενα στην αρχη ζοριστικε λιγο με το.κουταλι αλλα μετα μια χαρα.τρωει πολυ ποσοτητα χορτοσουπας και κρεμα βανιλια η ρυςζαλευρο,αλλα φρουτοκρεμα δν τρωει πολυ.σιγα σιγα θα το συνηθησει το νερο.εμενα το θελει πολυ σε σημειο που το ζηταει μονος του.ομως ειναι στο παιδι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Καλά κάνουμε και τα συζητάμε για να υπάρχει μια γενική αίσθηση, αλλά δεν υπάρχουν απόλυτα ακριβείς κανόνες.

Πιστεύω πως οι μητέρες αγχωνόμαστε περισσότερο από όσο πρέπει για απλά πράγματα, και πρώτη εγώ. Από την πλευρά μας πρέπει σίγουρα να φροντίζουμε, αλλά και να εμπιστευόμαστε την φύση και το ίδιο το παιδί που θα βρει το βήμα του και στη διατροφή.

Αρχικώς αγχωνόμουν όταν έτρωγε λιγότερο αλλά έπειτα κατάλαβα πως αυτό είναι φυσιολογικό κι ήδη από μικρό το παιδί αυτορυθμίζεται κι αν μια μέρα μείνει λίγο πίσω στο φαγητό θα το συμπληρώσει την άλλη.

Ένα πράγμα το οποίο δεν ξεπέρασα είναι το άγχος μου για την ποιότητα του νερού της βρύσης. Φροντίζω να έχουμε πάντα και εμφιαλωμένα στο σπίτι. Το πρόβλημα είναι με το φαγητό. Αρχικά έβαζα νερό της βρύσης, πιστεύοντας πως το βράσιμο θα σκοτώσει τυχών μικρόβια και μικροοργανισμούς όμως έπειτα σκεφτόμουν πως εάν υπάρχουν π.χ. βαρέα μέταλλα, αυτά θα παραμείνουν. Έχει έναν μήνα που εγκατέστησα ένα φίλτρο νερού στην κουζίνα (αυτό εδώ) και να πω την αλήθεια μου έφυγε ένα βάρος.

Δεν ξέρω. Ενδέχεται να αγχώνομαι υπέρ του δέοντος. Δεν ξέρω αν διαπιστώνετε κι εσείς στον εαυτό σας ένα άγχος που ίσως είναι παραπάνω από όσο θα έπρεπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...