Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναφορά

  • Απαντήσεις

    • Δυστυχώς η φύλαξη είναι μια ολίγον τι απάτη.    το τι και το πως αν το ψάξεις λίγο θα το βρεις.  Είναι πολύ μα πολύ πιο σημαντικό για το μωρό σου να ζητήσεις καθυστερημένη απολίνωση του ομφάλιου λώρου παρά να γίνει κατευθείαν η απολίνωση κ να φυλαχτει ενα κομμάτι.    η καθυστερημένη απολίνωση αναφέρεται κ προτάσσεται ισχυρά από τον ΠΟΥ ( που προτείνει έστω 3-4 λεπτά αν κ το καλύτερο για το μωρό είναι να κοπεί ο ομφάλιος λώρος όταν ασπρίσει κ σταματήσει να πάλλεται) έτσι το μωρό θα λάβει όλο το «σίδηρο» , δν έχει θα χαμηλό αιματοκρίτη, θα έχει ρυθμισμένο ζάχαρο  κ θα λάβει όλα τα σημαντικά συστατικά που μεταφέρονται διαμέσου του ομφάλιου.  όμως αυτό που μπορείς να κανεις αν το επιθυμείς είναι να δωρίσεις στις κυριολεκτικά λίγες δημόσιες τράπεζες το υλικό που θα συλλέξει ο γιατρός (2-3 είναι όλες κι όλες στην Ελλάδα) για να δωρίσεις όμως αυτο προϋποθέτει ότι η απολίνωση θα γίνει κατευθείαν. (Δυστυχώς οι γιατροί είτε έτσι είτε αλλιώς δν περιμένουν κ κόβουν κατευθείαν τον ομφάλιο παρά τις παγκόσμιες συστάσεις κ τα guidelines, ξανά λέω δυστυχώς)  με μια απλή αναζητηση στο Ίντερνετ θα βρεις ποιες είναι οι δημόσιες τράπεζες και  πως μπορείς να λάβεις το κιτ κ να το στείλεις πίσω.   Ωστόσο στο πλάνο τοκετού σου θα ήταν ωφελιμότερο για το μωρό σου να ζητήσεις να περάσουν τουλάχιστον 3-4 λεπτά μέχρι να κοπεί ο ομφάλιος.   φιλικά Με το καλό εύχομαι!  
    • Άντε ωραία κορίτσι μου μεγάλωσε ο μπέμπης σου άρχισε περπάτημα όσο μπορείς να μπορέσει να κατέβει να μειωθεί ο τράχηλος να είναι πιο εύκολα μετά στην γεννά να βγει 😊
    • Εμένα αυτό μου κάνει εντύπωση οτι είναι θολό.. δεν μπορείς εύκολα να βρεις πληροφορίες ( ή τουλάχιστον έτσι νομίζω ) και από την στιγμή που εμένα δεν με περίσσευαν αυτά λεφτά το παράτησα και εγω δεν ασχολήθηκα δηλαδή σχεδόν καθόλου με αυτό το θέμα 
    • @arntalia αμα βρεις γιατρο που θα εμπιστευτείς, που θα καταλάβεις ότι ξερει τι του γινεται, θα ηρεμησεις. Κρίμα να ταλαιπωρείς τ εαυτό σου με φαρμακα κτλ χωρις αποτελεσμα. @Katiana1987ρε κοριτσι μου εγω ειχα καταλάβει οτι δ ηταν στα σχεδια σας να κάνετε παιδι, αλλα οτι εσυ ηθελες να προκυψει εγκυμοσύνη. Οτι ηθελες ενα παιδακι. Για σενα, σαν δικη σου αναγκη να γινεις μανουλα. Οτι δε σε ενδιέφερε αν θα εχει συμμετοχη ο συγκεκριμένος η οχι. Οτι ειχατε κατι αλλα οχι σοβαρο. Ισως λάθος να καταλαβα. Αλλά νομοζα πως δε σε απασχολεί καθολου το αν θα εχει καπου συμμετοχή.
    • Καλημέρα κορίτσια! Ο ύπνος όλο και χειροτερεύει.. αϋπνία, δε βολεύομαι και ξυπνάω με πόνους στη λεκάνη.. @Gioher εμένα εμμέσως πλην σαφώς μου είχε πει ο γυναικολόγος ότι δεν έχει πολύ χρησιμότητα η φύλαξη..και το είχα ψάξει λίγο και κατέληξα ότι δε θα το κάνω.. κι άλλες φίλες μου που γέννησαν πρόσφατα δεν το έκαναν.. @Katiana1987 εύχομαι να μπορέσετε να συζητήσετε ήρεμα χωρίς εντάσεις για το καλό όλων..ναι συμβουλεύσου τον δικηγόρο σου αν χρειάζεται να κάνεις κάτι τώρα για να είσαι καλυμμένη νομικά.. δεν ξέρω τι να πω..απίστευτο μου φαίνεται που δείχνει τόση αδιαφορία για το ίδιο του το παιδί.. @Christi.D. εγώ δύο σεντονάκια prenatal πήρα, έχω βγάλει και ετήσια κάρτα και πήρα πολλά από την εταιρεία με καλή έκπτωση.. @Mommyel τέλειος είναι ο μπέμπης σου! Καλές βόλτες τώρα για να κατέβει! 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...