Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ..


Recommended Posts

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Mamafot είπε:

Καλησπέρα..  θέλω να κάνω την εξής ερώτηση..  μετά από την γέννα πόσο καιρό απεχατε στις σεξουαλικές επαφές με σύντροφο σας?

Καλησπέρα κορίτσι! Εγώ πάνω από τρεις μήνες! Αυτό εξαρτάται και από την γέννα που έχεις πιστεύω. Για καισαρική δεν ξέρω πόσο πρέπει να περιμένεις αλλά εγώ που γέννησα φυσιολογικά περίμενα τόσο γιατί  σκίστηκα πολύ άσχημα και ούτε στην ιδέα δεν μπορούσα.💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου.

Εγώ γέννησα πριν από 2,5χρονια με καισαρική.ο γιατρός μου μου είχε πει μετά τις 40 μέρες αλλά επειδή εμενα πονούσε η τομή μου και με τράβαγε μου πήρε πάνω από 3 μήνες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει!! Όταν πήγα στο γιατρό μετά τις 40 ημέρες μου είπε ότι έπρεπε ήδη να έχω κάνει επαφη αλλά ξεκίνησα στο 3μηνο  γιατί είχα αρκετά ράμματα κ φοβόμουν!!θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις λιπαντικό την 1η φορά.. βοηθάει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ στο 3μηνο "κανονική" επαφή. Και οι πρώτες φορές ήταν τραγελαφικές με τα γάλατα να τρέχουν 🤪 

@Smurf88 αγαπημένη, τι εννοούσε ο γιατρός ότι έπρεπε; θα έκανε καλό από γυναικολογικής αποψης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κι εγώ στο 3μηνο "κανονική" επαφή. Και οι πρώτες φορές ήταν τραγελαφικές με τα γάλατα να τρέχουν 🤪 

@Smurf88 αγαπημένη, τι εννοούσε ο γιατρός ότι έπρεπε; θα έκανε καλό από γυναικολογικής αποψης;

χαχαχα....θα ήταν καλό εννοούσε για να πάρουμε μπρος!!βέβαια εγώ ούτε να το σκεφτώ τότε!!και εμάς οι πρώτες φορές ήταν αστείες!!στους 3 μήνες ήταν η πρώτη ουσιαστική..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mamafot είπε:

Καλησπέρα..  θέλω να κάνω την εξής ερώτηση..  μετά από την γέννα πόσο καιρό απεχατε στις σεξουαλικές επαφές με σύντροφο σας?

Καλησπέρα! Εγώ την Κυριακή προσπάθησα να έρθω πρώτη φορά σε σεξουαλική επαφή, 4 μήνες και 3 βδομάδες μετά τη γέννα. Αλλά δεν μπόρεσα πολύ, γιατί πονούσα πάρα πολύ σαν να με σκίζουν. Φταίει όμως το ότι γέννησα φυσιολογικά και σκίστηκα μέχρι πίσω στον πρωκτό.

Οπότε πιστεύω είναι ανάλογα την γέννα που είχες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Εγώ την Κυριακή προσπάθησα να έρθω πρώτη φορά σε σεξουαλική επαφή, 4 μήνες και 3 βδομάδες μετά τη γέννα. Αλλά δεν μπόρεσα πολύ, γιατί πονούσα πάρα πολύ σαν να με σκίζουν. Φταίει όμως το ότι γέννησα φυσιολογικά και σκίστηκα μέχρι πίσω στον πρωκτό.

Οπότε πιστεύω είναι ανάλογα την γέννα που είχες.

Μια από τα ίδια...θα στρώσει σιγά σιγά με τον καιρό και όσο πιο συχνά, τόσο πιο μεγάλη βελτίωση θα βλέπεις! Βοηθάει πολύ και το λιπαντικό. Η τεράστια διαφορά φαίνεται μετά που κόβεις το θηλασμό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Εγώ την Κυριακή προσπάθησα να έρθω πρώτη φορά σε σεξουαλική επαφή, 4 μήνες και 3 βδομάδες μετά τη γέννα. Αλλά δεν μπόρεσα πολύ, γιατί πονούσα πάρα πολύ σαν να με σκίζουν. Φταίει όμως το ότι γέννησα φυσιολογικά και σκίστηκα μέχρι πίσω στον πρωκτό.

Οπότε πιστεύω είναι ανάλογα την γέννα που είχες.

Λυπάμαι κορίτσι μου που εγινς έτσι.. κανονικά δεν θα επρεπε να γίνεται αυτό. Να σου ζήσει καλότυχο!!!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Μια από τα ίδια...θα στρώσει σιγά σιγά με τον καιρό και όσο πιο συχνά, τόσο πιο μεγάλη βελτίωση θα βλέπεις! Βοηθάει πολύ και το λιπαντικό. Η τεράστια διαφορά φαίνεται μετά που κόβεις το θηλασμό..

Έχω σταματήσει τον θηλασμό και έτσι δεν υπάρχει ξηρότητα. Αλλά το λιπαντικό ίσως βοηθήσει περισσότερο. Εκεί ακριβώς που είναι η τομή νιώθω εκείνη την ώρα σαν να σκίζεται.

Αισθάνομαι σαν να μην έχει καμία ελαστικότητα το περίνεο. Κατάλαβα κι εσύ τα ίδια. Τώρα είσαι καλά εσύ; Δεν πονάς καθόλου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Joannaero είπε:

Λυπάμαι κορίτσι μου που εγινς έτσι.. κανονικά δεν θα επρεπε να γίνεται αυτό. Να σου ζήσει καλότυχο!!!😘

Σ' ευχαριστώ πολύ! Κι εσύ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!! Δεν πρόλαβε να με κόψει λίγο ο γιατρός και επειδή μου το έβγαλε το μωρό με βεντούζα γι' αυτό το έπαθα αυτό. Θα κάνω υπομονή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσι, εντάξει καταλαβαίνω να σκιστεις άγαρμπα  αλλά μετά δεν σε έραψε καλα; Ίσως είναι νωρίς ακόμα, φρεσκια πληγή, δώσε χρόνο και σίγουρα θα βελτιωθεί. Η ελαστικότητα δεν χάνεται εφόσον επιστρέψει η περίοδος και επανέλθουν οι ορμονες. Μετα το χρονο αν ακομα εχεις θεμα μπορεις να συζητησεις με το γιατρο για κάτι ειδικές θεραπείες αναγέννησης που υπάρχουν. Είναι κρίμα να μην μπορείς να χαρείς το σεξ. Σε ρίχνει και ψυχολογικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Βρε κορίτσι, εντάξει καταλαβαίνω να σκιστεις άγαρμπα  αλλά μετά δεν σε έραψε καλα; Ίσως είναι νωρίς ακόμα, φρεσκια πληγή, δώσε χρόνο και σίγουρα θα βελτιωθεί. Η ελαστικότητα δεν χάνεται εφόσον επιστρέψει η περίοδος και επανέλθουν οι ορμονες. Μετα το χρονο αν ακομα εχεις θεμα μπορεις να συζητησεις με το γιατρο για κάτι ειδικές θεραπείες αναγέννησης που υπάρχουν. Είναι κρίμα να μην μπορείς να χαρείς το σεξ. Σε ρίχνει και ψυχολογικά

Με έραψε, αλλά ακόμα άμα κάθομαι και γύρω προς τα πίσω ή κάτσω κάπως περίεργα πονάω λίγο στο περίνεο. Δεν έχει μάλλον επουλωθεί τελείως η τομή. Θέλει κι άλλο χρόνο. Εννοείται πως σε ρίχνει ψυχολογικά.

Δεν ήξερα γι' αυτές τις θεραπείες αναγέννησης, θα το ψάξω. Σ' ευχαριστώ πολύ 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Έχω σταματήσει τον θηλασμό και έτσι δεν υπάρχει ξηρότητα. Αλλά το λιπαντικό ίσως βοηθήσει περισσότερο. Εκεί ακριβώς που είναι η τομή νιώθω εκείνη την ώρα σαν να σκίζεται.

Αισθάνομαι σαν να μην έχει καμία ελαστικότητα το περίνεο. Κατάλαβα κι εσύ τα ίδια. Τώρα είσαι καλά εσύ; Δεν πονάς καθόλου;

Σκέψου ότι εγώ θήλαζα για 15 μήνες κ δεν είχα περίοδο...ήταν ακόμη πιο δύσκολο!!ένιωθα τον ίδιο πόνο που λες στο ίδιο σημείο κ νόμιζα ότι έτσι θα μείνει για πάντα 🙄🙄μετά το 6μηνο βλέπεις μεγάλη διαφορά κ εγώ είδα τεράστια μετά την 1η περίοδο..τώρα είμαι όπως πριν..σαν να μη γέννησα!!πάντως με τον γιατρό που το συζήτησα μου είπε ότι κ αυτός με τη γυναίκα του μετά το 6μηνο το βρήκαν 😜😜

Υπομονή κ επιμονή...όλα στρώνουν με τον καιρό!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nikoleta... Μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις και ασκήσεις kegel για ενδυνάμωση του πυελικου εδάφους. Αν το σκεφτείς, το περινεο ειναι ενα σύνολο μυών και τωρα έχει ατονήσει από την απραξία. Και όσο κι αν ακούγεται οξύμωρο, το ιδιο το σεξ βοηθαει οπως λεει κι η @Smurf88 και ο φανταστικος γιατρος της! Θελει εξασκηση για να δυναμώσει. Σιγά σιγά  μέχρι εκεί που δεν πονάς και θα το βρείτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Σκέψου ότι εγώ θήλαζα για 15 μήνες κ δεν είχα περίοδο...ήταν ακόμη πιο δύσκολο!!ένιωθα τον ίδιο πόνο που λες στο ίδιο σημείο κ νόμιζα ότι έτσι θα μείνει για πάντα 🙄🙄μετά το 6μηνο βλέπεις μεγάλη διαφορά κ εγώ είδα τεράστια μετά την 1η περίοδο..τώρα είμαι όπως πριν..σαν να μη γέννησα!!πάντως με τον γιατρό που το συζήτησα μου είπε ότι κ αυτός με τη γυναίκα του μετά το 6μηνο το βρήκαν 😜😜

Υπομονή κ επιμονή...όλα στρώνουν με τον καιρό!!

 

Αχ παίρνω κουράγιο απ' αυτά που λες!! Εγώ πάντως για να πονάω έτσι τώρα θέλω άλλο ένα τρίμηνο οπωσδήποτε απ' ότι βλέπω. Μακάρι να γίνω κι εγώ όπως πριν.

Χαχαχα αφού το είπε και ο γιατρός 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Nikoleta... Μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις και ασκήσεις kegel για ενδυνάμωση του πυελικου εδάφους. Αν το σκεφτείς, το περινεο ειναι ενα σύνολο μυών και τωρα έχει ατονήσει από την απραξία. Και όσο κι αν ακούγεται οξύμωρο, το ιδιο το σεξ βοηθαει οπως λεει κι η @Smurf88 και ο φανταστικος γιατρος της! Θελει εξασκηση για να δυναμώσει. Σιγά σιγά  μέχρι εκεί που δεν πονάς και θα το βρείτε

Το διάβασα σήμερα στο ίντερνετ για τις ασκήσεις kegel ότι βοηθάνε στην ελαστικότητα. Θα δώσω λίγο χρόνο ακόμα, γιατί η τομή είναι μεγάλη και θέλει σίγουρα πιο πολύ χρόνο. Όντως έχετε δίκιο σε αυτό το ότι δυναμώνει έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sofi_94 είπε:

Και όσο για αυτό που λένε ότι ανοίγεις ? Και καλά δεν ειναι ελαστικό υλικό αυτοί ? ισχύει?

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ο κόλπος επανέρχεται στα επίπεδα προ γέννας. Όσοι λένε ότι με τον φυσιολογικό τοκετό "ξεχειλωνεις" λένε μπούρδες. 

 

Και απαντώντας στο αρχικό θέμα, οι πρώτες επαφές έγιναν με το 40ντισμο και πιο πολύ το επιδίωξε ο σύζυγος να είμαι ειλικρινής. Θέλει ομαδική προσπάθεια, ατμόσφαιρα και λιπαντικό για άνεση. Οι πρώτες φορές θα είναι αβολες. Μετα το 3μηνο περίπου στρώνει το πράγμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Αχ παίρνω κουράγιο απ' αυτά που λες!! Εγώ πάντως για να πονάω έτσι τώρα θέλω άλλο ένα τρίμηνο οπωσδήποτε απ' ότι βλέπω. Μακάρι να γίνω κι εγώ όπως πριν.

Χαχαχα αφού το είπε και ο γιατρός 😉

Μια χαρά θα είσαι..μην το σκέφτεσαι καθόλου αυτό. Κοντά στον χρόνο θα είσαι super!!Απλά θέλει "εξάσκηση" το μέρος και...λιπαντικό στις αρχές!!! Επίσης παρατήρησε πιο σημείο και ποια στάση σε βολεύει καλύτερα..σίγουρα υπάρχει κάποιο σημείο που δε σε πονάει τόσο!  

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Nikoleta... Μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις και ασκήσεις kegel για ενδυνάμωση του πυελικου εδάφους. Αν το σκεφτείς, το περινεο ειναι ενα σύνολο μυών και τωρα έχει ατονήσει από την απραξία. Και όσο κι αν ακούγεται οξύμωρο, το ιδιο το σεξ βοηθαει οπως λεει κι η @Smurf88 και ο φανταστικος γιατρος της! Θελει εξασκηση για να δυναμώσει. Σιγά σιγά  μέχρι εκεί που δεν πονάς και θα το βρείτε

Γέλασα με τον φανταστικό γιατρό!!!χαχαχα... όντως είναι πολύ καλός και με βοήθησε πολύ και σε αυτό το κομμάτι!

Όσο για τις kegel θα συμφωνήσω!!!κάνουν φανταστική δουλειά και το καλό είναι ότι μπορείς να τις κάνεις οπουδήποτε χωρίς να σε καταλαβαίνει κανείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Smurf88 είπε:

Μια χαρά θα είσαι..μην το σκέφτεσαι καθόλου αυτό. Κοντά στον χρόνο θα είσαι super!!Απλά θέλει "εξάσκηση" το μέρος και...λιπαντικό στις αρχές!!! Επίσης παρατήρησε πιο σημείο και ποια στάση σε βολεύει καλύτερα..σίγουρα υπάρχει κάποιο σημείο που δε σε πονάει τόσο!  

Ναι υπάρχει. Μόνο σε μία στάση που δεν πιέζεται το περίνεο δεν πονούσα τόσο. Σ' ευχαριστώ!

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sofi_94 είπε:

Ααα έχει πολύ ζουμί το θέμα εγώ γεννάω Μάιο πρώτα ο Θεός και σας παρακολουθώ  😅 συνεχιστών περικαλω 😁

χαχαχα μη φοβάσαι. Όλα να πάνε καλά εύχομαι!!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi_94 εσύ μπορείς να ξεκινήσεις από τώρα ασκήσεις kegel, λένε ότι μπορεί να αποφύγεις και τα σκισιματα (Εγώ δεν απέφυγα την περινεοτομη, παρόλο που είχα πολύ εύκολο τοκετό και σχετικά μικρό μωρο. Δε με ρώτησαν κι όλας, μάλλον ήταν στη ρουτίνα του νοσοκομειου).  Όπως έλεγε και η δασκάλα yoga μου που έκανα κατά την εγκυμοσυνη, τις kegel πρέπει να τις κάνει κάθε γυναίκα γιατι βελτιώνουν την ερωτική της ζωή 😉

Θα σε γλιτώσουν και από άλλες ανεπιθύμητες ενέργειες της γέννας όπως πχ ακράτεια ούρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...