Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπέρδεμα με θέμα καρότσι (λειτουργίες, αξεσουάρ)


Jerry

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα βοήθεια! Έχω μπερδευτεί πολύ με το θέμα καρότσι!  Μια φίλη μου θα μου δώσει καλαθουνα και καθίσματακι αυτοκινήτου! Σκέφτομαι να πάρω το καρότσι 2 σε 1!χρειάζεται το καρότσι να ταιριάζει με το κάθισμα; στην αρχή που το πας βόλτα στο καροτσι το μωρό στο πρτ μπεμπέ δεν το βάζεις; το πορτ μπεμπέ δένει με το κάθισμα στο αυτοκίνητο; πως μεταφέρουμε το νεογέννητο;, συγνώμη για τις ερωτήσεις ειλικρινά! ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να κουμπωσεις στο καρότσι σου την καλαθουνα(πορτ μπεμπέ) και το καθισματακι αυτοκινητου πρεπει να ταιριάζουν.το πορτ μπεμπέ δεν δένει στο αυτοκίνητο κάι δεν ενδείκνυται για μετακινήσεις γι'αυτό υπάρχει άλλωστε και το καθισματακι αυτοκινήτου.έγω τις πρώτες 30 ημέρες  είχα στο καρότσι την καλαθουνα για βόλτες  μετά είχα το καθισματακι γιατι έκλαιγε στην καλαθουνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Για να κουμπωσεις στο καρότσι σου την καλαθουνα(πορτ μπεμπέ) και το καθισματακι αυτοκινητου πρεπει να ταιριάζουν.το πορτ μπεμπέ δεν δένει στο αυτοκίνητο κάι δεν ενδείκνυται για μετακινήσεις γι'αυτό υπάρχει άλλωστε και το καθισματακι αυτοκινήτου.έγω τις πρώτες 30 ημέρες  είχα στο καρότσι την καλαθουνα για βόλτες  μετά είχα το καθισματακι γιατι έκλαιγε στην καλαθουνα 

Άρα το κάθισμα πρέπει να ταιριάζει με το καρότσι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Jerry είπε:

Άρα το κάθισμα πρέπει να ταιριάζει με το καρότσι; 

Λογικά ναι,σου λέω τώρα με βάση το δικό μου καρότσι,εκτός αν είναι ιδιας μάρκας ίσως ταιριαζει.εγω πχ έχω cangaroo το κάθισμα από το καρότσι της αδερφής μου που είναι inglesina δεν ταιριάζει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για εμένα το πιο άχρηστο ηταν το πορτ μπεμπέ. Δεν το ηθελε καθολου και μετα απο λιγο καιρο την έβαζα κανονικά στο καρότσι ξαπλωτή με ελαφρια ανακλιση.

Το καρότσι και το καθισμα δεν χρειαζεται να ειναι της ιδιας εταιρείας για να ταιριαζουν. Μπορεις να ρωτήσεις εκει που θα πάρεις το καρότσι αν το μοντελο που θέλεις είναι συμβατό με το καθισμα αυτοκινητου που έχεις ή αν υπάρχουν ανταπτορες που θα αγορασεις εξτρα και θα βαζεις. Και εγω με ανταπτορες το ειχα το καθισμα στο καρότσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι το πορτ μπεμπέ κορίτσια το είχα για 5μιση μήνες σχεδόν!μου κοιμόταν πολύ εκεί η μικρή και στη βόλτα τις τελευταίες 2 βδομάδες είχε ξεκινήσει να θέλει να σηκώνεται οπότε και έβαλα το κανονικό κάθισμα!

Και να μη σου ταιριάζουν μην ανησυχείς!Υπάρχουν κάποια καθισματακια που μπαίνουν ανάποδα στο καρότσι και το βάζεις πάνω από το κανονικό κάθισμα και είσαι μια χαρά!Όσο για το Πόρτ μπεμπέ και το καθισματακι τελείως ξαπλωμένο το ίδιο είναι οποτε κρατας το πορτ μπεμπε για το σπιτι. αν θες πάρε καρότσι ίδιας εταιρείας για να σου ταιριάζουν (αν είναι τα αλλά δύο ιδιας).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Πορτ μπεμπέ είναι το αυγό που το μωράκι είναι σαν να το έχεις αγκαλιά δεν είναι ευθεια. Με εξυπηρέτησε πολύ κ το είχαμε μέχρι μεγάλη ηλικία γιατί στο καρότσι που κουμπωνε είχε το μωρό ψηλά και άνετα,όχι ευθεία και να πέφτει δεξιά αριστερά.

Η καλαθουνα όντως δεν με βόλεψε πολύ στο καρότσι που κουμπωνε γιατι ήταν πολύ ευθεία το μωρό και κάποιες φορές μου φαίνεται ότι έγερνε προς τα πίσω...όμως είχα πάρει μια βάση με Ρόδες για την καλαθουνα και την είχα στο σπίτι,όπου το μωρό κοιμόταν,το μετέφερα με τις Ρόδες(πολύ προσεκτικά να μην φύγει το καλάθι με το μωρό κάτω) και γενικώς ήταν ένα έξτρα κρεβατάκι στο σπιτι που με βόλεψε πραγματικά.

Οπότε,στο αμάξι είχα μέχρι τους δώδεκα μήνες περίπου το αυγό . Και στο καρότσι το αυγό. Έμπαινε και έβγαινε στο αμαξι, δενόταν με την ζώνη.

Μετά τους δεκαπέντε μήνες,είχα στο αμάξι ένα κανονικό κάθισμα αυτοκινήτου,που θα κρατήσει μέχρι τα τρία της.  Και στο καρότσι το τρίτο εξάρτημα,το κανονικό κάθισμα καρότσιου που θα κρατήσει επίσης μέχρι τα τρία .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εάν το κάθισμα αυτοκινήτου που θα σου δώσει η φίλη σου είναι για πιο μεγάλα παιδιά,κρατά το για αργότερα,εφόσον πάρεις Πορτ μπεμπέ-καροτσι. Ναι το Πορτ μπεμπέ μπαίνει στο αμάξι κ γω με αυτό την πήγαινα στο καρότσι.γιατι είναι μικρό κ δεν μπορεί στο κανονικό .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Joannaero νομιζω πως το πορτ μπεμπέ είναι η καλαθουνα που λες (η οποια δεν μπαινει στο αυτοκινητο )και το αυγό το γνωστο καθισματακι αυτοκινήτου μέχρι το χρόνο σχεδόν...εμένα το πορτ μπεμπέ είχε και κλίση αν ήθελα στην πλάτη οπότε όταν ήταν ξύπνια τη σήκωνα για να βλέπει καλύτερα,και το είχα και για το σπίτι κυρίως στο σαλόνι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έτσι θα μας ανεβάσεις και συ το ουράνιο τόξο σου, να είσαι σίγουρη 🌈🌈 Από Οκτώβρη ξανά γιατί παίρνει ο άντρας μου κάποια φάρμακα ας πούμε, και δεν θέλουμε να διακινδυνεύσουμε να μείνω έγκυος όσο τα παίρνει.. Βγάζει ταυτόχρονα τα δύο κάτω και οι αφυπνίσεις τη νύχτα είναι ασταμάτητες... Που θα πάει, θα ηρεμήσουμε κάποια στιγμή (ένας γνωστός μου είπε θα ηρεμήσω εννοείται, όταν πάει 4 ετών 😱😱). Συνεχίζω τα τεστ και αυτόν τον μήνα και μετά τέλος, αν και δεν τρέφω πολλές ελπίδες, σίγουρα θέλουν χρόνο οι ορμόνες μου να έρθουν στα ίσα τους. Φιλάκια και στη δική σου κορούλα, και χαδακια στην μικρούλα στην κοιλιτσα 💓💓 Τη μέρα δαγκώνει ο,τι βρει, αλλά η νύχτα είναι άλλη πίστα, πιο δυσκολη. Ανά δύο ώρες ξύπνημα και κλάμα... Υπομονή σε όλες μας! Φιλάκια και στο δικό σου μωρουδελι ♥️♥️♥️
    • Τώρα που είπες γκρινιάζει, λοιπόν ακούστε έχω μια φίλη αστρολογο με την οποία κοιτάμε τις ημερομηνίες γύρω στην ΠΗΤ και οι περισσότερες μέρες του Οκτώβρη έχουν μια συνοδο που κάνει πολύ γκρινιαρικους χαρακτήρες.... με λέει μέσα στη μίρλα θα είναι 😝... πέφτει κ η έκλειψη.... δεν ξερω απο που να το πιασω.... θα δεσω τα ποδια μου να το βγαλω Νοέμβρη 😂
    • Καλησπέρα κορίτσια.Εκανα αιματολογικό έλεγχο..όλα καλά στις μετρήσεις.Ξεκιναω επισήμως αύριο λοιπόν...🙏🙏🙏Πρώτος υπέρηχος Τετάρτη 8 Μαϊου.
    • Εμένα δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα η ανάρρωση από την καισαρική.. αυτό που με ζόρισε πιο πολύ ήταν επειδή θηλαζα και κρατούσα το παιδί αγκαλιά πολλές ωρες με πονούσε λιγο η τομή από το βαρος του παιδιού  αλλά γενικα ήταν οκ και έκανα καισαρική με ολική ναρκωση κιολας που θεωρείται και λίγο πιο δύσκολο 
    • Εμένα μου ήρθε λίγο ξαφνικό είναι η αλήθεια γιατί δεν είχα ποτε τέτοιο θέμα 🤷‍♀️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...