Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυχενική papp-a


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια ειμαι είμαι 32 χρονων. Και βρίσκομαι στις 12 εβδομάδες και 2 ημέρες κυησης, με φυσιολογική σύλληψη μετά από 2 χρόνια προσπάθειας και μιας βιοχημικη στο ιστορικό μας! Εχθές έκανα την αυχενική και μου έβγαλαν

Τρισωμία 21=1/5500

Τρισωμία 18= 1/100

Τρισωμία 13= 1/840. 

Μου είπαν ότι υπάρχει κίνδυνος για τρισωμία 18 σύνδρομο Edwards και μου πρότειναν nipt test. Έχει συμβεί σε καμία? Έχω αγχωθεί πάρα πολύ! Όποια γνωρίζει ας μου πει κάτι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Chryspa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ειμαι είμαι 32 χρονων. Και βρίσκομαι στις 12 εβδομάδες και 2 ημέρες κυησης, με φυσιολογική σύλληψη μετά από 2 χρόνια προσπάθειας και μιας βιοχημικη στο ιστορικό μας! Εχθές έκανα την αυχενική και μου έβγαλαν

Τρισωμία 21=1/5500

Τρισωμία 18= 1/100

Τρισωμία 13= 1/840. 

Μου είπαν ότι υπάρχει κίνδυνος για τρισωμία 18 σύνδρομο Edwards και μου πρότειναν nipt test. Έχει συμβεί σε καμία? Έχω αγχωθεί πάρα πολύ! Όποια γνωρίζει ας μου πει κάτι... 

Καλησπερα!Επειδή πρόσφατα έκανα αυχενικη διαφανεια κ nipt,  συζητώντας με τον εμβρυολογο όταν η πιθανότητα είναι εως 1/1000 προτείνουν nipt. Όταν όμως είναι 1/300 που υπάρχει σαν όριο προτείνουν επεμβατική μέθοδο(τροφοβλαστη η αμνιοπαρακεντηση). Μη ξεχνας οτι το nipt αποτελει επισης προβλεψη κ οχι διαγνωση.Το τι θα ακολουθηθεί  εξαρτάται πάντα από το ιστορικό κάθε γυναίκας οπότε συζήτησε τον με τον γιατρό σου.  Σου εύχομαι ότι καλύτερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Καλησπερα!Επειδή πρόσφατα έκανα αυχενικη διαφανεια κ nipt,  συζητώντας με τον εμβρυολογο όταν η πιθανότητα είναι εως 1/1000 προτείνουν nipt. Όταν όμως είναι 1/300 που υπάρχει σαν όριο προτείνουν επεμβατική μέθοδο(τροφοβλαστη η αμνιοπαρακεντηση). Μη ξεχνας οτι το nipt αποτελει επισης προβλεψη κ οχι διαγνωση.Το τι θα ακολουθηθεί  εξαρτάται πάντα από το ιστορικό κάθε γυναίκας οπότε συζήτησε τον με τον γιατρό σου.  Σου εύχομαι ότι καλύτερο. 

Εμένα μου είπαν ότι οι επεμβατικοι μέθοδοι δίνουν 100% εγκυρότητα ενώ το nipt 99%. Αυτή και μόνο είναι η διαφορά τους, συν το γεγονός ότι στην μια επεμβατικη μέθοδο δεν υπάρχει ο κίνδυνος αποβολής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το νιπτ είναι που σου παίρνουν αίμα; Εμένα Μ είχε βγάλει για σύνδρομο ντάουν 1/150 κ έκανα λήψη τροφοβλάστης κ όλα καλά. Αργότερα κάποιος γυναικολόγος μου είπε ότι ίσως βγήκε αυτό το αποτέλεσμα λόγω αίματος από το Papp a ..κάτι στο αίμα δεν κατάλαβα. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα. Ειδικά στο Έλενα που το έκανα εγώ έχει καλό γυναικολόγο που κάνει τις λήψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Chryspa είπε:

Εμένα μου είπαν ότι οι επεμβατικοι μέθοδοι δίνουν 100% εγκυρότητα ενώ το nipt 99%. Αυτή και μόνο είναι η διαφορά τους, συν το γεγονός ότι στην μια επεμβατικη μέθοδο δεν υπάρχει ο κίνδυνος αποβολής. 

Όπως είπα πάντα ακολουθούμε την καθοδήγηση του γιατρού μας. Μην αγχώνεσαι,  όλα καλά θα είναι! Κάνε το nipt όπως σου πρότεινε . Καλά αποτελέσματα να έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Joannaero είπε:

Το νιπτ είναι που σου παίρνουν αίμα; Εμένα Μ είχε βγάλει για σύνδρομο ντάουν 1/150 κ έκανα λήψη τροφοβλάστης κ όλα καλά. Αργότερα κάποιος γυναικολόγος μου είπε ότι ίσως βγήκε αυτό το αποτέλεσμα λόγω αίματος από το Papp a ..κάτι στο αίμα δεν κατάλαβα. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα. Ειδικά στο Έλενα που το έκανα εγώ έχει καλό γυναικολόγο που κάνει τις λήψεις.

@Joannaero 1/150 σου είχε βγάλει το Papp a? Η το nipt? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Chryspa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ειμαι είμαι 32 χρονων. Και βρίσκομαι στις 12 εβδομάδες και 2 ημέρες κυησης, με φυσιολογική σύλληψη μετά από 2 χρόνια προσπάθειας και μιας βιοχημικη στο ιστορικό μας! Εχθές έκανα την αυχενική και μου έβγαλαν

Τρισωμία 21=1/5500

Τρισωμία 18= 1/100

Τρισωμία 13= 1/840. 

Μου είπαν ότι υπάρχει κίνδυνος για τρισωμία 18 σύνδρομο Edwards και μου πρότειναν nipt test. Έχει συμβεί σε καμία? Έχω αγχωθεί πάρα πολύ! Όποια γνωρίζει ας μου πει κάτι... 

Κορίτσι μου να κάνεις λήψη τροφοβλαστης κ όχι nipt

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να πω κάτι χωρίς παρεξήγηση προς όλα τα κορίτσια το να προτρέπουμε αυτή την στιγμή να κανει η κοπελα τροφόβλαστη και Οχι nipt είναι πόλυ λάθος δεν ξέρουμε τι αποτέλεσματα μπορεί να φέρει και για να τα λέμε η τροφοβλαστη η αμνιο είναι εξετάσεις που φέρνουν σε κίνδυνο το έμβρυο καλυτερα να αποφασίσει η ίδια τι να κάνει και Οχι να λέμε κάνε αυτό και Οχι αυτό περνοντας ευθύνη μια ζωή σας παρακαλώ κορίτσια χωρίς παρεξήγηση Εχω χασει ενα παιδί απο αμνιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι φυσικά κ έχει κάποιο βαθμό επικινδυνότητας. Γι'αυτό της πρότεινα το Έλενα ,ο κ. Κονδυλιος που κάνει τις λήψεις ήταν εξαιρετικός,σε μένα. Κ φυσικά η επιλογή είναι δική της ,κ ούτε παίρνουμε ευθύνη. Απλώς η λήψη αίματος είναι πολύ λιγότερο αξιόπιστη από την βιοψία,αυτό το λεν όσοι γυναικολόγοι μιλησα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν είχα θέματα,απλώς για δέκα μέρες μου χε γράψει άδεια,κ ξάπλωνα πολύ. .ένα τσίμπημα κ ταυτόχρονα βλέπεις το μωρό στον υπέρηχο, ούτε που πλησιάζει η βελόνα. Παίρνει κύτταρα από τον πλακούντα κ τέλος. Όπως κ να χει εγώ είχα ανησυχήσει. Δεν ήταν και απλό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Joannaero είπε:

Ναι φυσικά κ έχει κάποιο βαθμό επικινδυνότητας. Γι'αυτό της πρότεινα το Έλενα ,ο κ. Κονδυλιος που κάνει τις λήψεις ήταν εξαιρετικός,σε μένα. Κ φυσικά η επιλογή είναι δική της ,κ ούτε παίρνουμε ευθύνη. Απλώς η λήψη αίματος είναι πολύ λιγότερο αξιόπιστη από την βιοψία,αυτό το λεν όσοι γυναικολόγοι μιλησα..

Είμαι στη δυσάρεστη θέση να έχω λάβει ένα άσχημο αποτελεσμα σε nipt test οπότε περιμένω σε λίγες ημέρες να κάνω την αμνιοπαρακεντηση.  Όλοι οι γιατροί αυτές τις ημέρες μου λένε αυτό που αναφέρεις. Κ έχω συμβουλευτεί αρκετούς. Ότι δεν συγκρίνεται η αξιοπιστία των επεμβατικων μεθόδων με το nipt. Οι πρώτες κάνουν διάγνωση ενω το nipt πρόβλεψη βαση πιθανότητων. Φυσικά κ υπάρχει το ρίσκο της αποβολης κ η ανταλλαγή εμπειριών μας δεν αποτελεί προτροπή προς καμία κοπέλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Chryspa με 1/100 πιθανότητες για τρισωμία 18, συστήνεται επεμβατικός έλεγχος. Εγώ έκανα cvs (τροφοβλάστη) με πιθανότητες 1/650, γιατί δεν ήθελα να ζω με την αγωνία ότι το μωρό μου κάτι έχει.

Το nipt δείχνει μόνο τα βασικά σύνδρομα και αν υπάρξει ύποπτο αποτέλεσμα ω μη γένοιτο, δεν γλιτώνεις την επεμβατική μέθοδο. Όσο για το ποσοστό αποβολής, είναι μικρότερο από το 1/100 που έχεις για την τρισωμία. Αν στην κάνει έμπειρος εμβρυολόγος, και προσέξεις κι εσύ λίγο, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Η απόφαση όμως είναι δική σου, ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και πράξε αναλόγως. Όπως και να έχει, σου εύχομαι το μωράκι σου να είναι υγιέστατο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η LOULOUdaki! είπε:

@Chryspa με 1/100 πιθανότητες για τρισωμία 18, συστήνεται επεμβατικός έλεγχος. Εγώ έκανα cvs (τροφοβλάστη) με πιθανότητες 1/650, γιατί δεν ήθελα να ζω με την αγωνία ότι το μωρό μου κάτι έχει.

Το nipt δείχνει μόνο τα βασικά σύνδρομα και αν υπάρξει ύποπτο αποτέλεσμα ω μη γένοιτο, δεν γλιτώνεις την επεμβατική μέθοδο. Όσο για το ποσοστό αποβολής, είναι μικρότερο από το 1/100 που έχεις για την τρισωμία. Αν στην κάνει έμπειρος εμβρυολόγος, και προσέξεις κι εσύ λίγο, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Η απόφαση όμως είναι δική σου, ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και πράξε αναλόγως. Όπως και να έχει, σου εύχομαι το μωράκι σου να είναι υγιέστατο!!!

Εμένα πάλι μου προτείνουν nipt γιατί η αυχενική βγαίνει καλή κ το ποσοστό γίνεται 1/100 λόγω παππ α. Μου είπαν ότι δεν είμαι λόγος για αμνιο η τροφοβλαστη, δεν είμαι τόσο σοβαρή περίπτωση και επειδή η εγκυμοσύνη μου κρίνεται σημαντική, δεν θα έπαιρνα το ρίσκο για κάποια επεμβατικη μέθοδο!!! Τουλάχιστον όχι αρχικά. Θα κάνω το nipt και αν δεν βγει καλό τότε προχωράω με κάποια επεμβατικη μέθοδο! Σας ευχαριστώ πολύ όλες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΤΙς ΕΠΟΜΕΝΕς ΕΒΔΟΜΑΔΕς ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ  ΚΟΝΔΥΛΙΟ..μπορεις να μου πεις την εμπειρια σου?αν πονεσες αν εκανε τοπικη αναισθησια..ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Είχα θέμα και εγω με προλακτινη άλλοι λένε εμποδιζει στην σύλληψη άλλοι λένε όχι από την δικιά μου εμπειρία θα πω εμποδίζει… η αγωγή που σου έδωσε 2 χάπια την εβδομάδα ήταν μεγάλη έπρεπε με πιο μικρή δόση κάνετε επανέλεγχο και αν δεν είχε αποτελέσματα τότε αυξάνουν την δόση σιγά σιγά.. αυτά ξέρω εγω από την δίκη μου εμπειρία  τωρα όσο για τους γιατρους αυτό γινόταν και θα γίνετε πάντα,υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν τι τους γίνετε και κοιτάνε να αρπάξουν και κάποιοι καλοί γιατροί μου προσπαθούν να βοηθήσουν πρέπει να έχουμε και μια άλφα αντίληψη μην καταπίνουμε αμάσητο ότι μας πασάρουν  Καλά εκανες και πήρες δεύτερη γνωμη και αν χρειαστεί και τριτη να πας ☺️
    • Ελπίζω να μην φτάσετε μέχρι την ρήξη κορίτσι μου θα είναι δύσκολο για όλους σας κάτι τέτοιο 
    • Από τιμές πάνω κάτω ο Ενδοκρινολογος τα ίδια μας έδωσε 120 μετά το φαγητό και το νηστείας κάτω από 95 εμένα τώρα τα είπε ο γυναικολογος αυτά γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πήρε θέση για το ζαχαρο αλλά επειδή είχα θεματάκι και στη πρώτη και το μωρο γεννήθηκε με καλά κιλά το αμνιακό ήταν φυσιολογικό και εγω δεν πήρα πολύ βαρος 12,5 κιλά ούτε είχα παραπανίσια κιλά όταν άρχισε η εγκυμοσύνη τώρα σε αυτήν είπε και λίγο πιο πανω πηγαίνεις μια στο τόσο δεν πειράζει μόνο να μην τρώω κάθε μέρα γλυκά μου λέει πες πχ κάθε Σάββατο θα τρώω ένα παγωτο και τέλος  εμενα το Μηχανάκι μου με τις μετρησεις από την μικροβιολογικό είναι ότι να ναι είχε 16 μονάδες διαφορά πάνω το μηχανάκι από το μικροβιολογικό εχτές πήγα έκανα πάλι εξετάσεις να δω τι θα με στείλουν σήμερα  Αλλά τώρα αλλαξα γυναικολόγο όποτε ο καινούργιος δεν ξέρω τι γνωμη έχει για το ζαχαρο περιμενει την καμπύλη μου 😬
    • Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα λίγο την γνώμη σας, σε όσες έχετε γεννήσει. Πριν μείνω έγκυος είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 14-15η μέρα. Είχα βέβαια κ πολύ έντονα συμπτώματα, πονάκια και αίμα την ημέρα της ωορρηξίας, οπότε την καταλάβαινα. Τώρα είναι ο πρώτος κύκλος μετά την γεννά κ είμαι 16η μέρα κ δεν έχω νιώσει τίποτα. Έκανα κ τεστ ψηφιακό που έχω κ η γραμμή είναι τρομερά άχνη. Δεν το ρωτάω για να προσπαθήσουμε, αλλά κυρίως για να δω αν υπάρχει περίπτωση να «χάλασε» ο κύκλος μου. Επίσης, ενώ είχα έντονη ροή για 5-6 μέρες, αυτήν την φορά ήταν 4 μέρες. Αλλάζει δλδ ο κύκλος μετά από γέννα;
    • ραφ μου μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικές γνώμες..εκεί τσαντίζομαι δηλ..μιλάμε για εικόνα σε υπέρηχο, ούτε καν για υποκειμενική άποψη σε καποιες εξετάσεις..τι να πω.. Η προλακτίνη μου είναι γύρω στο 45-50..έχω κάνει με τον ενδοκρινολόγο και μια πιο ειδική εξέταση που ονομάζεται μακροπρολακτίνη και από αυτό ουσιαστικά μου είχε πει ότι ακομη και που είναι ανεβασμένη δεν με επηρεάζει κάπου..πήρα ντοστινεξ 2 φορες την εβδομαδα για 3 μήνες, μετά το διέκοψα και σε επανέλεγχο μετά από 2 μήνες είδαμε ότι είχε ανέβει ξανά..έκανα και μαγνητική και ήταν καθαρή! Τώρα παίρνω μισο χάπι την εβδομάδα γιατί είχα παρατηρήσει μια μείωση στη ροή της περιόδου και είπαμε μήπως παίζει ρόλο η προλακτίνη..και ο ενδοκρινολόγος παντως και η νεα γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν επηρεάζει την σύλληψη στην περίπτωση μου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...