Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμός και πιπίλα


Recommended Posts

Κορίτσια όσες θηλάζετε ή θηλάζατε αποκλειστικά, πιπίλα δίνατε στα νινάκια σας?? Ξέρω ότι κανονικά δεν πρέπει για να αποφευχθεί η σύγχυση θηλών. Εμένα η μικρούλα μου ενώ θηλάζει στο τέλος του γεύματος την παίρνει ο ύπνος στην αγκαλιά μου.. μόλις την αφήσω στην καλαθούνα της (2 μηνων) σε λιγότερο από 5 λεπτα ξυπνάει. Εχτές το βράδυ της έδωσα δοκιμαστικά πιπίλα μετά τον θηλασμό.. την κράτησε και πιπίλιζε και νανουρίστηκε μόνη της κατευθείαν και κοιμήθηκε. Της την πήρα μετά όμως γιατί δεν θέλω να συνηθίσει.. φοβάμαι μήπως της κάνω κακό με το θηλασμό.. και τελικά την πήρα στο κρεβάτι μας όπου ξεράθηκε κατευθείαν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mantarini είπε:

Κορίτσια όσες θηλάζετε ή θηλάζατε αποκλειστικά, πιπίλα δίνατε στα νινάκια σας?? Ξέρω ότι κανονικά δεν πρέπει για να αποφευχθεί η σύγχυση θηλών. Εμένα η μικρούλα μου ενώ θηλάζει στο τέλος του γεύματος την παίρνει ο ύπνος στην αγκαλιά μου.. μόλις την αφήσω στην καλαθούνα της (2 μηνων) σε λιγότερο από 5 λεπτα ξυπνάει. Εχτές το βράδυ της έδωσα δοκιμαστικά πιπίλα μετά τον θηλασμό.. την κράτησε και πιπίλιζε και νανουρίστηκε μόνη της κατευθείαν και κοιμήθηκε. Της την πήρα μετά όμως γιατί δεν θέλω να συνηθίσει.. φοβάμαι μήπως της κάνω κακό με το θηλασμό.. και τελικά την πήρα στο κρεβάτι μας όπου ξεράθηκε κατευθείαν...

Να σου ζήσει κορίτσι μου! Να είναι  γερή κι ευλογημένη! Θα σου πω για εμένα που τον θήλασα αποκλειστικά. Εγώ δεν είχα σκοπό να του δώσω πιπίλα. Κοιμόταν εξάλλου στο στήθος μου πάντα όταν τελείωνε το φαγακι του. Έλα όμως που η πεθερά μου μου έφαγε τα αυτιά ότι είναι καλό να πάρει. Κυρίως αν θα πονάει αργότερα με τα δοντακια και τέτοια( που τελικά δεν καταλάβαμε σχεδόν τίποτα). Άπειρη κι εγώ προσπαθούσα να την δώσω(κόντευε ήδη δύο μηνών όταν αρχίσαμε) Ο μικρός μου όμως την έφτυνε. Εντέλει πήρε για ένα χρόνο περίπου αλλά μόνο όταν επρόκειτο να κοιμηθεί (και όχι πάντα) κι αυτό για λίγο αφού μετά την έβγαζε μόνος του. Θεωρώ ότι δεν υπήρχε λόγος καν να του τη δώσω. Δεν τον επηρέασε καθόλου όμως στον θηλασμό. Επειδή κάθε μωρό είναι διαφορετικό και λειτουργεί διαφορετικά προσπάθησε να καταλάβεις αν την ευχαριστεί να την έχει. Αν την ηρεμεί τότε δώσε την. Εγω ξέρω πολλές που συνδύασαν και τα δύο. Καλά σίγουρα το κρεβάτι μας είναι ότι καλύτερο! Κι εμένα ξερός έπεφτε... Βασικά ακόμα μαζί μας κοιμάται😄

Υ.Γ. Αχ αυτές οι πεθερές!🐍😆😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mantarini καλημέρα!!! Βρίσκομαι σε περίοδο λοχείας και αποκλειστικού θηλασμού  στο δεύτερο μου μωρό..  Συγκεκριμένα την Κυριακή που μας έρχεται θα γίνει 40 ημερών.. Του εχω δώσει μερικές φορές πιπίλα.. Κυρίως όταν έχει λίγη γκρίνια... Την κρατάει πολύ λίγο στο στόμα του, 1-2 λεπτά κ μετά τη φτύνει..Υποτίθεται πως δεν επιτρέπεται.. τουλάχιστον αυτό λενε οι μαιες και ο κύριος λόγος είναι ότι μερικές φορές το μωρό όταν είναι μικρό (ολιγων ημερών) και θηλάζει ακαταστατες ωρες, έχοντας πολλη ωρα στο στόμα την πιπίλα καθυστερεί να φάει κ χάνει γεύματα... Όταν όμως είναι 2 μηνών σαν το δικό σου δεν πίστευω πως είναι κάτι τόσο φοβερό σε μια φαση που το έχεις καλοταΐσει να πάρει λίγη πιπίλα για λίγο.. Αρκει να ταιστει στο τρίωρο κανονικά.. Όσον αφορα τη συγχυση θηλων ισχύει σε πολύ μικρές ηλικίες..  Κάτω από μήνα...Υπάρχει η άποψη ότι δίνοντας  πιπίλα στο μωρό μπερδεύεται κ πιπιλίζει μετα το στήθος οπότε δεν τρώει.. Χωρίς να θέλω να αναιρεσω όλα αυτά που λένε οι ειδικοί, (βασισμένη στην προσωπική μου εμπειρία και στο πρώτο μου παιδί κ στο δεύτερο τωρα) εχω να  σου πως ότι ένα βρέφος που θηλάζει αποκλειστικά κ έχει μάθει να πιάνει σωστά το στήθος της μαμας του αν πεινάει ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνει για να τραφεί..Εννοειται οτι τις πρώτες 15-20 μερες δίνεις μόνο στήθος κ τίποτα αλλο ωστε το μωράκι να εκπαιδευτεί σωστα.... Έτσι μετα είναι σε θέση και πιπίλα να πάρει κ από το στήθος να φάει κ κάποια γεύματα από το μπιμπερό...Και κάθε φορά προσαρμόζεται χωρίς προβλήματα.. Εγώ δηλαδή αυτό παρατηρώ..Γενικά ο θηλασμός αν εδραιωθεί δε σαμποταρεται τόσο εύκολα όσο πιστεύουν πολλες γυναίκες...Το όλο θέμα είναι να μάθει το μωράκι να θηλάζει σωστά τον πρώτο καιρό..!!! Να συμπληρώσω ότι γενικά δεν είμαι υπέρ της πιπίλας για αυτό και ούτε στην κόρη μου έδωσα πολλές φορές ούτε στο γιο μου τώρα δίνω συστηματικά.. Όχι όμως για να μην υπάρξει θέμα με το θηλασμο...Αλλά για να μην  αποκτήσει το μωρό γενικότερη εξάρτηση με αυτήν κ μετά δυσκολευτουμε  να την κόψουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @Mantarini! Εμπειρία στο θέμα πιπίλα δεν έχω, ξέρω ο,τι αναφέρεις κι εσυ, ότι τα θηλαζοντα μωρά δεν πρέπει να παίρνουν κανενός είδους τεχνητή θηλή. Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι η σύγχυση θηλων δεν αφορά μόνο νεογέννητα, ο μπεμπουλίνος μου έπαθε 4,5 μηνών με 2-3 φορές που τον τάισε η πεθερά μου με μπιμπερό ενώ έλειπα στη δουλειά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και να σου ζησει! Εγω δεν εδωσα πιπιλα αλλα ηθελα να σου πω οτι στο θεμα υπνος και εμενα ετσι ξεκινησε να κανει στην ηλικια σας. Νομιζω ειναι γιατι σταματούν να ειναι νεογεννητα και καταλαβαινουν οτι αλλαζει το περιβάλλον και ξαπλώνουν μόνα τους αλλου.... Εμας σταματησε καπου 4μιση 5 μηνων αυτο. Μεχρι τοτε τις περισσότερες φορες μεσα στην μερα αμαγκαστικα τον αφηνα πανω μου στο μαξιλαρι θηλασμου γιατι αλλιως τον επιανε υστερια απτην κουραση. Επισης βοήθησε οταν τον θηλαζα ξαπλωμενη και μετα ξεγλυστρουσα σαν το χελι... 😂 Δεν επιανε πάντα αλλα τουλαχιστον ξαπλωνα και εγω λιγο... Εγω προσωπικα αν γυρνουσα τον χρονο πισω θα την εδινα την πιπιλα μπας και βοηθησω και αυτον αλλα και μενα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Προτιμότερο είναι το μεσημεράκι, ίδια ώρα κάθε μέρα και ιδανικά να μην έχεις πιει πολλά υγρα το τελευταίο 2ωρο. Δεν είδε τίποτα η γιατρός; Σε ποια μέρα του κύκλου σου είσαι;
    • Καλημέρα κορίτσια....μόλις παρέλαβα τα τέστ ωορρηξία!!  Δυστυχώς πήγα κ εχθές για υπέρηχο και δεν εντοπίσαμε τίποτα...δεν δείχνει να θέλει να κάνει ωορρηξία αυτός ο κύκλος! 😢 Να σημειώσω ότι είναι ο πρώτος κύκλος που παρακολουθούμε!  Είπα στη γυναικολόγο να ξεκινήσω τέστ σπίτι κ όταν εντοπίσω ότι κάτι πάει να γίνει να την πάρω να πάω να κάνουμε υπέρηχο για επιβεβαίωση!! Τελικά άδικα τόσα χρόνια προσπαθώ...γτ μάλλον δεν έκανα στοχευμένα και ίσως να μην γινόταν ωορρηξία όπως πίστευα!!  Θέλω μια βοήθεια με τα τεστακια παρακαλώ 🙏🙏🙏 ποτέ πρέπει να τα κάνω ς; Έχει ώρες συγκεκριμένα;; Και πόσο συχνά;; Ευχαριστώ πολύ πολύ ❤️ 
    • Υπομονή κορίτσι μου🙏 τι τραβαμεεεεε μετράμε τις μέρες σαν τους φαντάρους🤪 εγώ μετράω τις μέρες για να γυρισει ο σύντροφος από την δουλειά και να φανταστείς χθες εφυγε 😩 επίσης δεν ξερω και ποτέ θα αδιαθετησω λόγω απόξεση α και είμαι στην τσίτα ! Εύχομαι την μεγάλη Παρασκευή να μας πεις τα ευχαριστα κορίτσι μου❤️
    • Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !
    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...