Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γάμος και βάφτιση μαζί...


Giota83

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Δεν βρηκα παρόμοιο θεμα οποτε άνοιξα δικο μου. Αν είναι σε λαθος μέρος διορθώστε με.  Πριν ένα περίπου μήνα γεννήθηκε η μπέμπα μας. Σκεφτόμαστε να κάνουμε γάμο και βάπτιση μαζι τελη καλοκαιριού προς αρχές φθινοπώρου. Θα κάναμε γάμο πέρυσι το φθινόπωρο , ολα ήταν κανονισμένα αλλα ακυρώθηκε λόγω της εγκυμοσύνης. Ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει ποτε και τι ακριβώς θα κάνουμε αλλα απο το αρχικό σχέδιο που ειχαμε σίγουρα θα γινει με λιγότερα άτομα μιας και θα είναι πιο κουραστικό επειδή θα είναι 2 τελετές μαζί. Παντρεύτηκαμε με πολιτικό τον Σεπτέμβρη για τα τυπικά. Τι προτείνετε εσείς. Αρχικά θέλαμε να κάνουμε γάμο  στην εκκλησία της ενορίας μας αλλα τωρα σκέφτομαι σε μια εκκλησία που είναι λιγο πιο έξω από την πόλη μας και εχει μια αίσθηση εξοχής. Πόσοι από εσάς έκαναν γάμο-βάφτιση και πως ήταν.  Δεν ειναι ή καλύτερη επιλογή μου αλλά θελω να ζήσω την εμπειρία του θρησκευτικού γάμου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!! Να σας ζήσει το παιδάκι σας!!! Έκανε η αδερφή μου γάμο-βάφτιση και η αλήθεια είναι ότι ήταν αρκετά κουραστικό για το ζευγάρι και το μωρό!! Ειδικά για την μαμά που φορούσε και το νυφικό και μετά μέχρι να τελειώσει η βάφτιση ταλαιπωρήθηκε λιγάκι όπως και ο κόσμος καθότι κράτησε 1 ώρα το μυστήριο του γάμου και άλλη μία σχεδόν το μυστήριο της βάφτισης!! 

Από άποψη οικονομικών τους βγήκε πιο οικονομικά εφόσον ήταν την ίδια μέρα τα μυστήρια και θέλανε να έχουν δεξίωση μετά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Sissh είπε:

Καλησπέρα!! Να σας ζήσει το παιδάκι σας!!! Έκανε η αδερφή μου γάμο-βάφτιση και η αλήθεια είναι ότι ήταν αρκετά κουραστικό για το ζευγάρι και το μωρό!! Ειδικά για την μαμά που φορούσε και το νυφικό και μετά μέχρι να τελειώσει η βάφτιση ταλαιπωρήθηκε λιγάκι όπως και ο κόσμος καθότι κράτησε 1 ώρα το μυστήριο του γάμου και άλλη μία σχεδόν το μυστήριο της βάφτισης!! 

Από άποψη οικονομικών τους βγήκε πιο οικονομικά εφόσον ήταν την ίδια μέρα τα μυστήρια και θέλανε να έχουν δεξίωση μετά!! 

Ναι και εγω αυτο σκέφτομαι απο τη μια. Πως θα είναι κούραση πιο πολυ για εμένα επειδη θα φοράω νυφικό και όχι ενα απλό άνετο φόρεμα, καθως και για το μωρό. Αλλά αν κάνουμε τελικά γάμο - βάφτιση θα διαλέξω ενα απλό νυφικό που να βολεύει και για τις 2 περιπτώσεις. Πολλοί το κάνουν για τούς οικονομικούς λόγους που είπες και εσύ αλλα και για να ζήσουν την εμπειρία του θρησκευτικού γάμου. Η αδερφή σου ειχε απλή δεξίωση μετα ή είχε και μουσική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχαν DJ όχι ζωντανή ορχήστρα και καλεσμένοι ήταν οι πιο στενοί συγγενείς γιατί και με το μωρό μαζί δεν μπορείς να κάνεις και πάρα πολλά είναι η αλήθεια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oντως δεν μπορείς να έχεις οτι θα ήθελες σε ενα παραδοσιακό γάμο. Την επιλογή του dj τη σκεφτόμασταν και εμείς αρχικά αλλα είχαμε βρει ζωντανή μουσική με ενα γνωστό. Είναι η καλύτερη επιλογή για όποιον θέλει μουσική σε τέτοια περίπτωση νομίζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαρτάται το ποσό που έχει να διαθέσει το κάθε ζευγάρι!!! Ο DJ τους βγήκε γύρω στα 200€ και η ζωντανή ορχήστρα ήθελε 2.000€ το λιγότερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sissh είπε:

Εξαρτάται το ποσό που έχει να διαθέσει το κάθε ζευγάρι!!! Ο DJ τους βγήκε γύρω στα 200€ και η ζωντανή ορχήστρα ήθελε 2.000€ το λιγότερο! 

Και σε μας κάπου τοσο θα έβγαινε . Αλλα τωρα δεν σκέφτομαι για ζωντανή μουσική επειδή θα έχουμε πολλα έξοδα με το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Giota83 είπε:

Και σε μας κάπου τοσο θα έβγαινε . Αλλα τωρα δεν σκέφτομαι για ζωντανή μουσική επειδή θα έχουμε πολλα έξοδα με το μωρό. 

Άστα να πάνε πολλά έξοδα!! Επίσης εστειλε προσκλητήριο μπομπονιέρα μαζί κ στην εκκλησία είχε Γλυκο

Τα προσκλητήρια τα πήρε μέσω ίντερνετ από τον polygrafo αν θέλεις ρίξε μια ματιά έχει πολύ οικονομικά γιατί χρεώνει με την ποσότητα κάνουν εξαιρετικη δουλειά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Giota83 είπε:

Καλησπέρα στην παρέα. Δεν βρηκα παρόμοιο θεμα οποτε άνοιξα δικο μου. Αν είναι σε λαθος μέρος διορθώστε με.  Πριν ένα περίπου μήνα γεννήθηκε η μπέμπα μας. Σκεφτόμαστε να κάνουμε γάμο και βάπτιση μαζι τελη καλοκαιριού προς αρχές φθινοπώρου. Θα κάναμε γάμο πέρυσι το φθινόπωρο , ολα ήταν κανονισμένα αλλα ακυρώθηκε λόγω της εγκυμοσύνης. Ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει ποτε και τι ακριβώς θα κάνουμε αλλα απο το αρχικό σχέδιο που ειχαμε σίγουρα θα γινει με λιγότερα άτομα μιας και θα είναι πιο κουραστικό επειδή θα είναι 2 τελετές μαζί. Παντρεύτηκαμε με πολιτικό τον Σεπτέμβρη για τα τυπικά. Τι προτείνετε εσείς. Αρχικά θέλαμε να κάνουμε γάμο  στην εκκλησία της ενορίας μας αλλα τωρα σκέφτομαι σε μια εκκλησία που είναι λιγο πιο έξω από την πόλη μας και εχει μια αίσθηση εξοχής. Πόσοι από εσάς έκαναν γάμο-βάφτιση και πως ήταν.  Δεν ειναι ή καλύτερη επιλογή μου αλλά θελω να ζήσω την εμπειρία του θρησκευτικού γάμου. 

βρηκες το ατομο που ψαχνεις θα κανω γαμοβαφτιση τον Ιουνιο μπορω να σου πω εγω τι θα κανω ως τωρα δεν εχω αγχος αλλα εχω φαει τοσο τρεξιμο που ουτε καν το φανταζεσαι χαχαχααχ λοιπον εγω εχω διαλεξει παπουτσι με 6 ποντους μονο ειναι χαμηλο για νυφη αλλα εμενα δεν με νοιαζει διοτι δεν μπορω καθολου τα τακουνια και θελω να ειμαι ανετη παμε στο νυφικο εχω διαλεξει ενα νυφικο το οποιο θα ειναι νυφικο αλλα σε τυπου φορεμα υπεροχο ανετο που πιστευω δεν θα εχω κανενα θεμα και παμε στο παιδι το μεγαλο μου αγχος μου ειπε η πεθερα μου οτι θα το αναλαβει αυτη για να μπορω εγω να ειμαι ελευθερη παμε στην ορχηστρα οχι γλυκια μου δεν θα δωδω εγω 1500 ευρω θα βαλω dj και σε οποιον αρεσει εξαλλου αν ειναι να πουν και να μην τους αρεσει οι κακοπροερετοι θα βρουν και μπον φιλε να τους δωσεις χααχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Giota83 είπε:

Oντως δεν μπορείς να έχεις οτι θα ήθελες σε ενα παραδοσιακό γάμο. Την επιλογή του dj τη σκεφτόμασταν και εμείς αρχικά αλλα είχαμε βρει ζωντανή μουσική με ενα γνωστό. Είναι η καλύτερη επιλογή για όποιον θέλει μουσική σε τέτοια περίπτωση νομίζω

Πάντως αν επιλέξετε dj να του δώσετε λίστα. Γιατί εμείς κάναμε το λάθος να μην δώσουμε λίστα είπαμε μόνο τι δεν θέλουμε να παίξει... Αυτός με τον οποίο είχαμε μιλήσει δεν μπόρεσε να έρθει και έστειλε έναν συνεργάτη που ήταν άσχετος.. Εκτός από το ότι πρώτα μας είδαν όλοι και μετά έβαλε το τραγούδι εισόδου και άρχισαν όλοι να χτυπάνε μαχαιροπίρουνα και μου χάλασαν την είσοδο κάθε φορά που πήγαινα να του πω κάτι για την μουσική με έγραφε κανονικότατα και πήγαινε να ρωτήσει τον γαμπρό. Δεν ξέρω πως κρατήθηκα και δεν τον εδειρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Penny89 είπε:

βρηκες το ατομο που ψαχνεις θα κανω γαμοβαφτιση τον Ιουνιο μπορω να σου πω εγω τι θα κανω ως τωρα δεν εχω αγχος αλλα εχω φαει τοσο τρεξιμο που ουτε καν το φανταζεσαι χαχαχααχ λοιπον εγω εχω διαλεξει παπουτσι με 6 ποντους μονο ειναι χαμηλο για νυφη αλλα εμενα δεν με νοιαζει διοτι δεν μπορω καθολου τα τακουνια και θελω να ειμαι ανετη παμε στο νυφικο εχω διαλεξει ενα νυφικο το οποιο θα είμαι νυφικο αλλα σε τυπου φορεμα υπεροχο ανετο που πιστευω δεν θα εχω κανενα θεμα και παμε στο παιδι το μεγαλο μου αγχος μου ειπε η πεθερα μου οτι θα το αναλαβει αυτη για να μπορω εγω να ειμαι ελευθερη παμε στην ορχηστρα οχι γλυκια μου δεν θα δωδω εγω 1500 ευρω θα βαλω dj και σε οποιον αρεσει εξαλλου αν ειναι να πουν και να μην τους αρεσει οι κακοπροερετοι θα βρουν και μπον φιλε να τους δωσεις χααχχαχα

Ακόμα δεν έχουμε κανει κάποια συζήτηση , μαλλον επειδή η μπέμπα ειναι μολις 20 ημερών και ακομα είμαστε σε χαζοχαρούμενη φάση και την χαιρόμαστε ακόμα. Αλλα σίγουρα πρέπει να συζητήσουμε από τον άλλο μήνα τι θα κάνουμε. Ούτε εγω τα παω καλα με τα τακούνια, το πιο ψηλό που έχω είναι 8 πόντοι το οποίο τι εχω βαλει σε επίσημες περιστάσεις μονο. Οσο για νυφικό και το αρχικό που ειχα διαλέξει ηταν πολυ απλο με λίγη ουρά. Και όπως είπες και εσύ αν θέλουν κατι παραπάνω συγγενείς και συμπεθέρια ας πληρώσουν να βάλουν μουσικούς😄

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Πάντως αν επιλέξετε dj να του δώσετε λίστα. Γιατί εμείς κάναμε το λάθος να μην δώσουμε λίστα είπαμε μόνο τι δεν θέλουμε να παίξει... Αυτός με τον οποίο είχαμε μιλήσει δεν μπόρεσε να έρθει και έστειλε έναν συνεργάτη που ήταν άσχετος.. Εκτός από το ότι πρώτα μας είδαν όλοι και μετά έβαλε το τραγούδι εισόδου και άρχισαν όλοι να χτυπάνε μαχαιροπίρουνα και μου χάλασαν την είσοδο κάθε φορά που πήγαινα να του πω κάτι για την μουσική με έγραφε κανονικότατα και πήγαινε να ρωτήσει τον γαμπρό. Δεν ξέρω πως κρατήθηκα και δεν τον εδειρα

Ας αποφασίσουμε πρωτα και για τον dj επειδή τον ξέρουμε είμαι σίγουρη πως δε θα έχουμε πρόβλημα. Αχ και σε μενα αν γινόταν αυτό θα νευρίαζα πολύ. Όσο για αυτο με τα πιρούνια πολυ με εκνευρίζει αν μπορούσα θα έβαζα πλαστικά για να μην κάνουν φασαρία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...