Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Olgamosh είπε:

Μου είπε Δευτέρα που μπαίνω στο μήνα μου να σταματήσω τη προγεστερόνη..  γι'αυτό ρωτάω τι περιθώριο υπάρχει σε τέτοιες περιπτώσεις.. 

Έχει δίκιο ο γιατρός! Κ εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα προγεστερόνη, μαγνήσιο κλπ και όταν μπήκα στο μήνα μου, μου τα σταμάτησε!

Εγώ κορίτσια έχω κάτι ψευτοσυσπασεις που κ που. Έχω κάνει 2 nst μέχρι στιγμής και καταγράφεται η απόλυτη ηρεμία. Άντε να δούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 428
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Emmelia είπε:

Έχει δίκιο ο γιατρός! Κ εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα προγεστερόνη, μαγνήσιο κλπ και όταν μπήκα στο μήνα μου, μου τα σταμάτησε!

Εγώ κορίτσια έχω κάτι ψευτοσυσπασεις που κ που. Έχω κάνει 2 nst μέχρι στιγμής και καταγράφεται η απόλυτη ηρεμία. Άντε να δούμε! 

Όταν έκοψες τη προγεστερόνη μετά από πόσες βδομάδες γεννησες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Emmelia είπε:

Έχει δίκιο ο γιατρός! Κ εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα προγεστερόνη, μαγνήσιο κλπ και όταν μπήκα στο μήνα μου, μου τα σταμάτησε!

Εγώ κορίτσια έχω κάτι ψευτοσυσπασεις που κ που. Έχω κάνει 2 nst μέχρι στιγμής και καταγράφεται η απόλυτη ηρεμία. Άντε να δούμε! 

Είχα πάει στη μαία χθες και της έλεγα για κάτι πονακια από κάτω που έχω ώρες ώρες..  άλλοτε πολύ δυνατά άλλοτε ισα που τα νιώθω..  μου είπε πως είναι Braxton hicks και πως δεν είναι κανονικές συσπάσεις.. 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Olgamosh είπε:

Όταν έκοψες τη προγεστερόνη μετά από πόσες βδομάδες γεννησες??

Μετά από 3 εβδομάδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια μ ο υπνος εχει αρχίσει να γίνετε βάσανο με πονακια στην κοιλια γτ δε βολευομαι κ θελω τουαλέτα.  Καούρες μέσα στη νύχτα.  Εχω κ γω πονακια χαμηλα ... νμζ ετσι θα με παει μεχρι ν γεννησω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Evie2 είπε:

Αχ κοριτσια μ ο υπνος εχει αρχίσει να γίνετε βάσανο με πονακια στην κοιλια γτ δε βολευομαι κ θελω τουαλέτα.  Καούρες μέσα στη νύχτα.  Εχω κ γω πονακια χαμηλα ... νμζ ετσι θα με παει μεχρι ν γεννησω. 

Και εγώ έτσι είμαι σε καταλαβαίνω απόλυτα κάθε μέρα γίνονται όλο και χειρότερα  ,και εγώ κάθε μέρα όλο και ποιο κουρασμένη είμαι δεν ξέρω πώς θα αντέξω αργότερα ευτυχώς έμεινε λίγο και θα απαλλαγούμε από αυτά τα συμπτώματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2020 at 2:24 ΜΜ, ο/η magdalene_slj είπε:

Και εγώ έτσι είμαι σε καταλαβαίνω απόλυτα κάθε μέρα γίνονται όλο και χειρότερα  ,και εγώ κάθε μέρα όλο και ποιο κουρασμένη είμαι δεν ξέρω πώς θα αντέξω αργότερα ευτυχώς έμεινε λίγο και θα απαλλαγούμε από αυτά τα συμπτώματα 

 

στις On 13/9/2020 at 11:40 ΠΜ, ο/η Evie2 είπε:

Αχ κοριτσια μ ο υπνος εχει αρχίσει να γίνετε βάσανο με πονακια στην κοιλια γτ δε βολευομαι κ θελω τουαλέτα.  Καούρες μέσα στη νύχτα.  Εχω κ γω πονακια χαμηλα ... νμζ ετσι θα με παει μεχρι ν γεννησω. 

Κ πάω τουαλέτα και έχω μια στάλα 🤦‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Olgamosh είπε:

 

Κ πάω τουαλέτα και έχω μια στάλα 🤦‍♀️

Κ πριν πασ ένιωθες ότι θα σκάσεις κ δεν αντέχεις κ ηταν μια σταλίτσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίγο έμεινε κορίτσια υπομονή ! Εμένα Μ αγχωνει που μέσα στην εβδομάδα σταματαω το μαγνησιο και μου είπε να ξεκινήσω να κουράζομαι για να έρθουν οι συσπάσεις... Και μετά τι να περιμένω????? Και εδώ δεν κάνουν επισκληριδιο στον φ.τ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Evie2 είπε:

Κ πριν πασ ένιωθες ότι θα σκάσεις κ δεν αντέχεις κ ηταν μια σταλίτσα. 

Αυτό ακριβώς.... Και μια δυσφορία στο στήθος να μη βγαίνει ανάσα..  😬 🤦‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω εχω κανει 2 nst το δευτερο το εκανα χθες κ στο τελος με εξετασε με το χερι ο γιατρος.νομιζα οτι εχασα το φως μου!!τι πονος!!Την πεμπτη θα με δει στο γραφειο για υπερηχο κ την δευτερα παλι Nst...Εχω παρα πολλες καουρες σε σημειο να μη μπορω να πιω ουτε νερο!αντε κοριτσια να γεννησουμε γιατι δε παει αλλο,λιγο μας εμεινε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Angel1990 είπε:

Κ εγω εχω κανει 2 nst το δευτερο το εκανα χθες κ στο τελος με εξετασε με το χερι ο γιατρος.νομιζα οτι εχασα το φως μου!!τι πονος!!Την πεμπτη θα με δει στο γραφειο για υπερηχο κ την δευτερα παλι Nst...Εχω παρα πολλες καουρες σε σημειο να μη μπορω να πιω ουτε νερο!αντε κοριτσια να γεννησουμε γιατι δε παει αλλο,λιγο μας εμεινε!!

Πόσο εβδομάδων είσαι αγάπη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Angel1990 είπε:

Κ εγω εχω κανει 2 nst το δευτερο το εκανα χθες κ στο τελος με εξετασε με το χερι ο γιατρος.νομιζα οτι εχασα το φως μου!!τι πονος!!Την πεμπτη θα με δει στο γραφειο για υπερηχο κ την δευτερα παλι Nst...Εχω παρα πολλες καουρες σε σημειο να μη μπορω να πιω ουτε νερο!αντε κοριτσια να γεννησουμε γιατι δε παει αλλο,λιγο μας εμεινε!!

Εγώ έχω κάνει κ το άλλο..  Δεν έχω φάει τπτ κ έχω πιει μόνο νερό με τη προϋπόθεση ότι θα καταφέρω να κοιμηθώ ένα βράδυ χωρίς το φόβο για καουρες κτλ και κατέληξα να σηκώνομαι γιατί μου ανέβαινε το νερό πάνω..  😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Fanioko είπε:

Λίγο έμεινε κορίτσια υπομονή ! Εμένα Μ αγχωνει που μέσα στην εβδομάδα σταματαω το μαγνησιο και μου είπε να ξεκινήσω να κουράζομαι για να έρθουν οι συσπάσεις... Και μετά τι να περιμένω????? Και εδώ δεν κάνουν επισκληριδιο στον φ.τ... 

Εμένα μου πε να κόψω τη προγεστερόνη 😬

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασχετο εσας σας πονανε τα δαχτυλα των χεριών σας ? Με πονανε αρκετά χώρος να είναι πρησμενα κ αν προσπαθήσω να τα τριξω συνήθως τριζω δαχτυλα ποναει κ αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evie2 είπε:

Ασχετο εσας σας πονανε τα δαχτυλα των χεριών σας ? Με πονανε αρκετά χώρος να είναι πρησμενα κ αν προσπαθήσω να τα τριξω συνήθως τριζω δαχτυλα ποναει κ αυτο.

Ναι κ εγώ το έχω αυτό με τα δάχτυλα, συνήθως όταν ξυπνάω δεν μπορώ να τα κλείσω αλλά ρίχνω μπόλικο κρύο νερό κ μετά σιγά σιγά επανέρχονται....πωπω τι τραβάμε ...Δύσκολος μήνας ο τελευταίος... Άντε να γεννησουμε να ηρεμήσει το κορμί μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Fanioko είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω ?? Έχετε μιλήσει καθόλου με τον γιατρό σας για τα βλαστοκύτταρα??

Εγω οχι δεν μ ανέφεραν τπτ οι μαιες. Εσενα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ποια εβδομάδα είστε? Άλλη μια βραδιά που θα τη περάσω στη πολυθρόνα..  αυτές οι καουρες σε συνδυασμό με τα πονακια κάνουν τα βράδια δύσκολα 😐😑

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Olgamosh είπε:

Σε ποια εβδομάδα είστε? Άλλη μια βραδιά που θα τη περάσω στη πολυθρόνα..  αυτές οι καουρες σε συνδυασμό με τα πονακια κάνουν τα βράδια δύσκολα 😐😑

35κ 3 εσυ. Παιδια μ έκοψε κτ κλωτσοες το κοριτσι μ χθες βράδυ π ξύπνησε κ ο συντροφος μ γτ μεσα στν υπνο εβγαλα ενα ααα. Παειβκ σφηνωνει ποδαρακι στ πλαι καπου κ ποναειιιι εκει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Evie2 είπε:

35κ 3 εσυ. Παιδια μ έκοψε κτ κλωτσοες το κοριτσι μ χθες βράδυ π ξύπνησε κ ο συντροφος μ γτ μεσα στν υπνο εβγαλα ενα ααα. Παειβκ σφηνωνει ποδαρακι στ πλαι καπου κ ποναειιιι εκει

36 +3 είχα λίγα υποκιτρινα υγρα το πρωί..  κατατρομαξα.. μου φαίνεται νωρίς ακομα.. Θα θελα ιδανικά να χω κλείσει τη  38η αλλά κάτι μου λέει ότι δε θα φτάσω μέχρι εκεί..  πήγαμε σούπερ μάρκετ κ ξέμεινα δε μπορούσα να περπατήσω ποναγα από κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι 35+5😊

Δεν ξέρω ρε κορίτσια όσο περνάει ο καιρός οι κλοτσιές όλο και ποιο δυνατές γίνονται 😂 (εντάξει πονάει αρκετά αλλά το απολαμβάνω κιόλας)

Olgamosh και εγώ έτσι όπως το βλέπω δεν νομίζω να πάω μέχρι 38 εβδομάδες  προσπαθώ να κατέβω τις σκάλες από το σπίτι μου 10  λεπτά κάνω (με διαλείμματα)γτ πονάω κάτω χαμηλά και νιώθω κάτι σαν τράβηγμα υγρά δεν έχω. 

Εγώ όταν μου έρθει ο ύπνος όπου και να είμαι δεν χάνω την ευκαιρία αν και μετά από 10 λεπτά ή θα δω όνειρο και θα ξυπνήσω ή θα πάω τουαλέτα ή θα με κλωτσάνε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω ρε ναι ετσι δυσκολεύει αλλα τις απολαμβάνω πολυ τις κλωτσιες και ασ πονανε αληθεια. Κ γω λεω ιδανικά ν φτασω απο 37 κ πανω κ να γεννησω.  Αχ ανυπομονώ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινα κοριτσια εγω δεν ξερω ποσες βδομαδες ειμαι...Τελευταια περιοδος ηταν 30/12 ημερα ωορρηξιας 27/1 το ξερω γτ ειχαμε θεματα κ εκανα τεστ!Με την περιοδο ειμαι γυρω στις 38,με την ωορρηξια ειμαι 36+..η μικρη σωματικα φαινεται 38,ο υπερηχος την δειχνει 36+ ομως!λογικα θα γεννησω απο 25-30 του μηνα κ θα ειναι κ οτι καλυτερο αν παω με ημερομηνια περιοδου θα ειναι 40 αν με ωορρηξιας θα ειναι 38!αυριο θα παω παλι γιατρο κ θα ξερουμε σιγουρα!

Υ.Γ. οχι μονο τα χερια με πονανε,μεχρι κ οι ριζες απο τα μαλλια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημένο μου ημερολόγιο.. άλλη μια βραδιά που κοιμήθηκα στη πολυθρόνα..  🤦‍♀️🤷‍♀️ όλοι μου λένε να κοιμάσαι τώρα που μπορείς..  ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...