Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναρρωτική άδεια και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν πάρεις αναρρωτική στην εγκυμοσύνη ο εργοδότης επιβαρύνεται; εργάζομαι 4 χρόνια περίπου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!! Κι εγω ειχα παρει αναρρωτικη οποτε θα σου πω οτι μισθολογικα δεν επιβαρυνεται, απο ενα σημειο και μετα σε πληρωνει το ικα...Μονο τον πρωτο μηνα τα δινουν μισα μισα, καπως ετσι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό εύχομαι... Εγώ είχα πάρει αναρρωτική σε όλη την εγκυμοσύνη μου... τον πρώτο μήνα σ πληρώνει ο εργοδότης αν θυμάμαι καλά..κ άμα συνεχίσεις στα πληρώνει το ικα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Με το καλό εύχομαι... Εγώ είχα πάρει αναρρωτική σε όλη την εγκυμοσύνη μου... τον πρώτο μήνα σ πληρώνει ο εργοδότης αν θυμάμαι καλά..κ άμα συνεχίσεις στα πληρώνει το ικα 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ στην ουσία βγαίνω σε ένα μήνα. Λόγω μια κηλης μου είπε να πάρω αναρρωτική ο γιατρός. Απλά επειδή έχω πολύ καλές σχέσεις με τον εργοδότη δεν θέλω να επιβαρυνθεί. Η άλλη εκδοχή είναι να πάρω την άδεια μου. Υπάρχει κάτι άλλο που γνωρίζετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Jerry είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ στην ουσία βγαίνω σε ένα μήνα. Λόγω μια κηλης μου είπε να πάρω αναρρωτική ο γιατρός. Απλά επειδή έχω πολύ καλές σχέσεις με τον εργοδότη δεν θέλω να επιβαρυνθεί. Η άλλη εκδοχή είναι να πάρω την άδεια μου. Υπάρχει κάτι άλλο που γνωρίζετε; 

Όχι αυτά τα 2 είναι κ πάλι εάν παρεις αδεια πάλι θα σε πληρώσει ο εργοδότης σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angela7 είπε:

Όχι αυτά τα 2 είναι κ πάλι εάν παρεις αδεια πάλι θα σε πληρώσει ο εργοδότης σου...

Άρα να πάρω την αναρρωτική; και από ότι κατάλαβα πληρώνει το μισό μισθό και το άλλο μισό το ικα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Jerry είπε:

Άρα να πάρω την αναρρωτική; και από ότι κατάλαβα πληρώνει το μισό μισθό και το άλλο μισό το ικα; 

Ναι κάπως έτσι πάει..ξέρουν για την εγκυμοσύνη σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Ναι κάπως έτσι πάει..ξέρουν για την εγκυμοσύνη σου?

Ναι ξέρει 6 Φεβρουαρίου κλείνω τον 6ο στην ουσία 1 μήνας έμεινε. Απλά δεν θέλω να φανεί ότι το κάνω κάπως. Αν σταματήσω κανονικά με δική μου επιλογή φαντάζομαι χάνω όλα όσα ορίζει ο νόμος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Jerry είπε:

Ναι ξέρει 6 Φεβρουαρίου κλείνω τον 6ο στην ουσία 1 μήνας έμεινε. Απλά δεν θέλω να φανεί ότι το κάνω κάπως. Αν σταματήσω κανονικά με δική μου επιλογή φαντάζομαι χάνω όλα όσα ορίζει ο νόμος;

Εννοείται ότι χάνεις τα πάντα μην το κάνεις!!! Να σ πω κάτι μην σε νοιάζει αυτό ότι θα φανεί κάπως..να σε νοιάζει να είσαι καλά εσύ κ το μωράκι σου!!ούτως ή άλλως όπως λες έναν μήνας είναι σιγά το πράγμα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Εννοείται ότι χάνεις τα πάντα μην το κάνεις!!! Να σ πω κάτι μην σε νοιάζει αυτό ότι θα φανεί κάπως..να σε νοιάζει να είσαι καλά εσύ κ το μωράκι σου!!ούτως ή άλλως όπως λες έναν μήνας είναι σιγά το πράγμα!!! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και την άδεια θα την πάρεις κανονικά ,στην χρωστάει κανονικά. Το ΙΚΑ εμένα άργησε πολύ να με πληρώσει ,μου τα έβαλε όλα μαζεμένα τρεις μήνες μετά την αίτηση. Έναν μήνα μετά την επιτροπή .  ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Και την άδεια θα την πάρεις κανονικά ,στην χρωστάει κανονικά. Το ΙΚΑ εμένα άργησε πολύ να με πληρώσει ,μου τα έβαλε όλα μαζεμένα τρεις μήνες μετά την αίτηση. Έναν μήνα μετά την επιτροπή .  ..

Άρα το ικα τι θα μου βάλει; τον μισθό κανονικά σου βάζει ή τον μισο; και τα μοιράζονται με τον εργοδότη; ευχαριστώ για την απάντηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο εργοδότης έδωσε ένα ποσοστό τον πρώτο μηνα που έφυγα. Το ΙΚΑ μου έβαλε κ καλά τους τρεις μήνες που έλειψα ,αλλά δεν ήταν κανονικός μισθός,ήταν κουτσουρεμενος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α κ κάτι άλλο: όταν ήμουν σε αναρρωτική πήρα μόνο ένα μικρό ποσοστό από την δουλειά μου για δώρο Χριστουγέννων,κ το υπόλοιπο  μου το έδωσε το ΙΚΑ. ΔΕΝ μου το είπε κανένας υπάλληλος,το άκουσα κάπου τυχαία κ πήγα κ το ζήτησα,και όταν την ρώτησα για ποιο λόγο δεν με ενημέρωσε,μου είπε ότι η λογίστρια της δουλειας έπρεπε να μου το πει!!! Λες κ της έκανε κόπο..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Joannaero είπε:

Α κ κάτι άλλο: όταν ήμουν σε αναρρωτική πήρα μόνο ένα μικρό ποσοστό από την δουλειά μου για δώρο Χριστουγέννων,κ το υπόλοιπο  μου το έδωσε το ΙΚΑ. ΔΕΝ μου το είπε κανένας υπάλληλος,το άκουσα κάπου τυχαία κ πήγα κ το ζήτησα,και όταν την ρώτησα για ποιο λόγο δεν με ενημέρωσε,μου είπε ότι η λογίστρια της δουλειας έπρεπε να μου το πει!!! Λες κ της έκανε κόπο..!

Κατάλαβα! Βρήκε ευκαιρία και το έκανε! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα. Οταν προκειται για αναρρωτικη ο εργοδοτης σου πληρωνει καποιες μερες τον χρονο και επειτα πληρωνει το ΙΚΑ. Νομιζω συνολικα στο ετος ο εργοδοτης πληρωνει 25 μερες αναρρωτικη για 8ωρο και 5μερο. Οποτε το ποσο που θα σε πληρωσει ο εργοδοτης εξαρταται απο την συμβαση σου και απο τις μερες  αναρρωτικης που πιθανως εχεις ηδη παρει. Και εγω βγηκα ενα μηνα νωριτερα με αναρρωτικη και περιμενω την αποφαση του ΙΚΑ για την πληρωμη. Στην ουσια το ΙΚΑ υπολογιζει το ποσο που θα σου δωσει και με βαση την αποφαση ο εργοδοτης σου πληρωνει τα υπολοιπα. Αν ξεπερασεις τις μερες που δικαιουσαι πιστευω σε πληρωνει μονο το ΙΚΑ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/1/2020 at 6:51 ΜΜ, ο/η Jerry είπε:

Άρα να πάρω την αναρρωτική; και από ότι κατάλαβα πληρώνει το μισό μισθό και το άλλο μισό το ικα; 

την αδεια θα στην πληρωσει ετσι και αλλιως ...ειτε παρεις αναρρωτικη ειτε κατσεις!!!απλα στην αναρρωτικη θα παρεις τα λεφτα απο το ικα και το υπολοιπο μεχρι να φτασεις το ποσο του μισθου σου θα στα δωσει ο εργοδοτης!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η AnaKok είπε:

Καλησπερα. Οταν προκειται για αναρρωτικη ο εργοδοτης σου πληρωνει καποιες μερες τον χρονο και επειτα πληρωνει το ΙΚΑ. Νομιζω συνολικα στο ετος ο εργοδοτης πληρωνει 25 μερες αναρρωτικη για 8ωρο και 5μερο. Οποτε το ποσο που θα σε πληρωσει ο εργοδοτης εξαρταται απο την συμβαση σου και απο τις μερες  αναρρωτικης που πιθανως εχεις ηδη παρει. Και εγω βγηκα ενα μηνα νωριτερα με αναρρωτικη και περιμενω την αποφαση του ΙΚΑ για την πληρωμη. Στην ουσια το ΙΚΑ υπολογιζει το ποσο που θα σου δωσει και με βαση την αποφαση ο εργοδοτης σου πληρωνει τα υπολοιπα. Αν ξεπερασεις τις μερες που δικαιουσαι πιστευω σε πληρωνει μονο το ΙΚΑ. 

ξερεις μηπως να μου πεις στην γεννα τι δικαιουσε απο το κα και τι παροχες που λενε στο τελος ειναι απο τον οαεδ...ειμαι σε αναρρωτικη αλλα επειη ειμαι ξαπλα και δεν μπορω να σηκωνομαι παει ο αντρας μου και ξεχναει να ρωτησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

ξερεις μηπως να μου πεις στην γεννα τι δικαιουσε απο το κα και τι παροχες που λενε στο τελος ειναι απο τον οαεδ...ειμαι σε αναρρωτικη αλλα επειη ειμαι ξαπλα και δεν μπορω να σηκωνομαι παει ο αντρας μου και ξεχναει να ρωτησει

Απο το ΙΚΑ δικαιουσαι επιδομα τοκετου για τις 56 μερες πριν το τοκετο, το υψος του εξαρταται απο το μισθο σου. Επισης δικαιουσαι επιδομα λοχειας για τις 63 μερες μετα τον τοκετο και βοηθημα τοκετου (?) αν ασφαλισεις το παιδι σε σενα ( δεν γνωριζω το ποσο) επισης μετα τη γεννα πας τις αποφασεις του ΙΚΑ στον ΟΑΕΔ και σου δινει συμπληρωματικο επιδομα ώστε συνολικα απο ΙΚΑ και ΟΑΕΔ να φθασεις στον μισθο σου. Τελος, αν παρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ  θα πληρωνεσαι τον βασικο μισθο ασχετως του μισθου σου.Τα λεω πολυ χονδρικα γτ δεν τα γνωριζω καλα, δεν γεννησα ακομα. Μονο για το επιδομα των 56 ημερων εκανα χαρτια και περιμενω πληρωμη. Χρειαζεται χαρτι απο γιατρο του ΙΚΑ για αυτο παντως. Μπορεις να παρεις τηλ. στο καταστημα ΙΚΑ που ανηκεις και να στα πουν αναλυτικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η AnaKok είπε:

Καλησπερα. Οταν προκειται για αναρρωτικη ο εργοδοτης σου πληρωνει καποιες μερες τον χρονο και επειτα πληρωνει το ΙΚΑ. Νομιζω συνολικα στο ετος ο εργοδοτης πληρωνει 25 μερες αναρρωτικη για 8ωρο και 5μερο. Οποτε το ποσο που θα σε πληρωσει ο εργοδοτης εξαρταται απο την συμβαση σου και απο τις μερες  αναρρωτικης που πιθανως εχεις ηδη παρει. Και εγω βγηκα ενα μηνα νωριτερα με αναρρωτικη και περιμενω την αποφαση του ΙΚΑ για την πληρωμη. Στην ουσια το ΙΚΑ υπολογιζει το ποσο που θα σου δωσει και με βαση την αποφαση ο εργοδοτης σου πληρωνει τα υπολοιπα. Αν ξεπερασεις τις μερες που δικαιουσαι πιστευω σε πληρωνει μονο το ΙΚΑ. 

Εγώ είμαι 4ωρη σχεδόν 4 χρόνια αλλά δεν έχω πάρει ποτέ. Αν πάρω πχ 15 μέρες τι γίνεται; πόσα πληρώνει ο εργοδότης; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Jerry είπε:

Εγώ είμαι 4ωρη σχεδόν 4 χρόνια αλλά δεν έχω πάρει ποτέ. Αν πάρω πχ 15 μέρες τι γίνεται; πόσα πληρώνει ο εργοδότης; 

Τις 3 πρωτες μερες τις πληρωνει ο εργοδοτης κανονικα αν δεν κανω λαθος. Μετα το ΙΚΑ και ο εργοδοτης, δεν γνωριζω πως υπολογιζουν το ποσοστο ομως. Συνολικα θα παρεις τα ιδια χρηματα παντως. Θα δω αν βρω την μισθοδοσια μου του Αυγουστου που χα παρει 15 μερες και θα σου πω.

 

Edit : δεν εχω καταλαβει πως τα υπολογιζουν αλλα εγω συνολικα τοτε πηρα περισσοτερα χρηματα απο τον μισθο μου. Το ΙΚΑ σου πληρωνει ημερολογιακες μερες ή καπως ετσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Jerry είπε:

Εγώ είμαι 4ωρη σχεδόν 4 χρόνια αλλά δεν έχω πάρει ποτέ. Αν πάρω πχ 15 μέρες τι γίνεται; πόσα πληρώνει ο εργοδότης; 

Τις 3 πρώτες μέρες θα τις πληρωθεί σαν να δούλευες στην δουλειά σου και τις υπόλοιπες 12 μέρες αν είχες  μεροκάματο πχ 20ευρω θα πάρεις τα 10 ευρώ από το ΙΚΑ και τα άλλα 10 ευρώ από τον εργοδότη μέχρι να φτάσεις στο μισθό σου.. Βασικά όχι 10 λίγο λιγότερο είναι το 15νθημερο νομίζω... Εγώ πήρα κατευθείαν μήνα και νομίζω τις 15 μέρες μου έδωσαν λιγότερο από το ΙΚΑ.. 

Επεξεργάστηκε από Sotiria2004
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η AnaKok είπε:

Απο το ΙΚΑ δικαιουσαι επιδομα τοκετου για τις 56 μερες πριν το τοκετο, το υψος του εξαρταται απο το μισθο σου. Επισης δικαιουσαι επιδομα λοχειας για τις 63 μερες μετα τον τοκετο και βοηθημα τοκετου (?) αν ασφαλισεις το παιδι σε σενα ( δεν γνωριζω το ποσο) επισης μετα τη γεννα πας τις αποφασεις του ΙΚΑ στον ΟΑΕΔ και σου δινει συμπληρωματικο επιδομα ώστε συνολικα απο ΙΚΑ και ΟΑΕΔ να φθασεις στον μισθο σου. Τελος, αν παρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ  θα πληρωνεσαι τον βασικο μισθο ασχετως του μισθου σου.Τα λεω πολυ χονδρικα γτ δεν τα γνωριζω καλα, δεν γεννησα ακομα. Μονο για το επιδομα των 56 ημερων εκανα χαρτια και περιμενω πληρωμη. Χρειαζεται χαρτι απο γιατρο του ΙΚΑ για αυτο παντως. Μπορεις να παρεις τηλ. στο καταστημα ΙΚΑ που ανηκεις και να στα πουν αναλυτικα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους αν και με δημόσια υπηρεσία μάλλον θα είναι δύσκολο... Αν μάθεις κάτι παραπάνω σε παρακαλώ ενημέρωσε με.. Αν σου είναι εύκολο βέβαια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...