Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κηλη στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Jerry είπε:

Καλησπέρα σας! Εχει συμβεί σε κάποια βουβωνοκήλη στην εγκυμοσύνη; 

Καλημέρα! Στην εγκυμοσύνη όχι. Είχα κάνει εγχείρηση βουβωνοκήλης όταν ήμουν 40ημερών μωράκι.. Όμως, που και που πονάω στο σημείο της τομής. Εχθές που πήγα στη γιατρό για υπέρηχο με έπιασε πόνος εκεί και της το είπα και μου είπε να μην φοβάμαι γιατι είναι μυικός πόνος και δεν επηρρεάζει την εγκυμοσύνη μου εφόσον την έχω αφαιρέσει τη βουβωνοκήλη. Αλλιώς, θα έπρεπε να γίνει αφαίρεση τώρα!

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι περίπλοκο από ότι κατάλαβα οπότε μην σε αγχώνει! Απλά να κάνεις εξετάσεις και να την αφαιρέσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/1/2020 at 9:52 ΜΜ, ο/η Jerry είπε:

Καλησπέρα σας! Εχει συμβεί σε κάποια βουβωνοκήλη στην εγκυμοσύνη; 

Αχ κοριτσι μου... εγω ειχα και βουβωνοκοιλη και ομφαλό κοίλη στην εγκυμοσυνη μου

μαλιστα η πρωτη με πονούσε πολυ και είχε πετάξει κατω παρα πολυ

όλο αυτο διοτι κουραζόμουν πολυ σήκωνα και την κορη μου την πρωτη

τωρα που γεννησα πήρανε πίσω αλλα ακομι πονάνε και ο γιατρός μου ειπε ότι πρέπει να τις αφησω ενα 6μηνο περιπου να ηρεμήσει το σωμα μου κι μετα να με δει γιατρός

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλημέρα! Στην εγκυμοσύνη όχι. Είχα κάνει εγχείρηση βουβωνοκήλης όταν ήμουν 40ημερών μωράκι.. Όμως, που και που πονάω στο σημείο της τομής. Εχθές που πήγα στη γιατρό για υπέρηχο με έπιασε πόνος εκεί και της το είπα και μου είπε να μην φοβάμαι γιατι είναι μυικός πόνος και δεν επηρρεάζει την εγκυμοσύνη μου εφόσον την έχω αφαιρέσει τη βουβωνοκήλη. Αλλιώς, θα έπρεπε να γίνει αφαίρεση τώρα!

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι περίπλοκο από ότι κατάλαβα οπότε μην σε αγχώνει! Απλά να κάνεις εξετάσεις και να την αφαιρέσεις!

Είσαι εγκυος; Γτ αφαίρεση στην εγκυμοσυνη δεν γινεται απ όσα γνωρίζω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι είμαι έγκυος στο 6ο μήνα. Αυτό μου είπε και ο γιατρός ότι δεν αφαιρείται, μου  είπε να πάω σε μια χειρούργο να με δει για να μου πει τι ακριβώς είναι και τι πρέπει να κάνω με την γέννα. Απλά εγώ δουλεύω και δεν έχω καταλάβει και αυτές οι λίγες ώρες που είμαι όρθια με επιβαρύνουν; πρέπει να είμαι συνέχεια ξαπλωμένη; γιατί μόνο τότε ανακουφίζομαι ή είναι ελεγχόμενο; Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η netspirit είπε:

Αχ κοριτσι μου... εγω ειχα και βουβωνοκοιλη και ομφαλό κοίλη στην εγκυμοσυνη μου

μαλιστα η πρωτη με πονούσε πολυ και είχε πετάξει κατω παρα πολυ

όλο αυτο διοτι κουραζόμουν πολυ σήκωνα και την κορη μου την πρωτη

τωρα που γεννησα πήρανε πίσω αλλα ακομι πονάνε και ο γιατρός μου ειπε ότι πρέπει να τις αφησω ενα 6μηνο περιπου να ηρεμήσει το σωμα μου κι μετα να με δει γιατρός

 

Όταν είμαι όρθια με πονάει και όταν ξαπλώνω ηρεμώ. Απλα δεν ξέρω μήπως έπρεπε να σταματήσω την δουλειά; αν κ ειμσι λίγες ωρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Jerry είπε:

Όταν είμαι όρθια με πονάει και όταν ξαπλώνω ηρεμώ. Απλα δεν ξέρω μήπως έπρεπε να σταματήσω την δουλειά; αν κ ειμσι λίγες ωρες

Ανστη δουλειά σου είσαι όρθια ισως βα μπορείς να σταματήσεις όχι οτι αλλάζει κατι πλεον... δυστυχως δεν περνει πίσω κ κατα μεγάλο ποσοστό θα χρειαστει να την βγάλεις αργοτερα.

εγω υπεφερα πολυ οταν κοιμόμουν απο τη δεξιά πλευρά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η netspirit είπε:

Ανστη δουλειά σου είσαι όρθια ισως βα μπορείς να σταματήσεις όχι οτι αλλάζει κατι πλεον... δυστυχως δεν περνει πίσω κ κατα μεγάλο ποσοστό θα χρειαστει να την βγάλεις αργοτερα.

εγω υπεφερα πολυ οταν κοιμόμουν απο τη δεξιά πλευρά 

Απλα έλεγα τουλάχιστον να μην το επιβαρύνω άλλο. Απλά είναι φοβερό πόσο διαφορά έχει η όρθια και με την καθιστή θέση! Και λέω για αυτό μήπως το επιβαρύνω χειρότερα. Επίσης  δεν ήξερα ότι συμβαίνει και στις γυναίκες νόμιζα μόνο στους άνδρες. Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Jerry είπε:

Απλα έλεγα τουλάχιστον να μην το επιβαρύνω άλλο. Απλά είναι φοβερό πόσο διαφορά έχει η όρθια και με την καθιστή θέση! Και λέω για αυτό μήπως το επιβαρύνω χειρότερα. Επίσης  δεν ήξερα ότι συμβαίνει και στις γυναίκες νόμιζα μόνο στους άνδρες. Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση! 

Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω γέννησες φυσιολογικα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Jerry είπε:

Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω γέννησες φυσιολογικα; 

Ναι πονάς με την ορθοστασία δυστυχως... 

γεννησα φυσιολογικα και χωρίς επισκληρηδιο 

η αληθεια ειναι ότι ποναγέ πολυ ...

σε Σύγκριση με την πρωτη γεννα ομολογω οτι υπεφερα αν το φοβάστε μιλα για επισκληρηδιο  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/1/2020 at 1:09 ΠΜ, ο/η netspirit είπε:

Αχ κοριτσι μου... εγω ειχα και βουβωνοκοιλη και ομφαλό κοίλη στην εγκυμοσυνη μου

μαλιστα η πρωτη με πονούσε πολυ και είχε πετάξει κατω παρα πολυ

όλο αυτο διοτι κουραζόμουν πολυ σήκωνα και την κορη μου την πρωτη

τωρα που γεννησα πήρανε πίσω αλλα ακομι πονάνε και ο γιατρός μου ειπε ότι πρέπει να τις αφησω ενα 6μηνο περιπου να ηρεμήσει το σωμα μου κι μετα να με δει γιατρός

 

@netspirit ήθελα να σε ρωτήσω σε τι γιατρό πήγες για την κηλη και στο επιβεβαίωσε; εγώ πήγα σε μια χειρούργο κ μου είπε μάλλον δεν είναι κηλη αλλά κάτι σαν κιρσος. Απλά έχει οριστεί κ άλλο και φοβάμαι λίγο μήπως πάρα εινσι χαλαροί εδώ. Μια φίλη μου μου έλεγε ότι κάτι παρόμοιο που είχε πάθει έκανε συσπάσεις μια φορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Jerry είπε:

@netspirit ήθελα να σε ρωτήσω σε τι γιατρό πήγες για την κηλη και στο επιβεβαίωσε; εγώ πήγα σε μια χειρούργο κ μου είπε μάλλον δεν είναι κηλη αλλά κάτι σαν κιρσος. Απλά έχει οριστεί κ άλλο και φοβάμαι λίγο μήπως πάρα εινσι χαλαροί εδώ. Μια φίλη μου μου έλεγε ότι κάτι παρόμοιο που είχε πάθει έκανε συσπάσεις μια φορά. 

Εμενα το ειδε ο Γυναικολογος μου αλλα αν ο χειρουργός σου ειπε αυτο παρε και μια δευτερη γνωμη

μαγνησιο παίρνεις; Συσπασεις κανεις αν δεν περνεις μαγνησιο συνήθως κατι τέτοιο περί κήλης και συσπάσεων δεν άκουσα ποτε μου :)

εγω πάντως μια χαρά τα πήγα στην εγκυμοσυνη απλα με πονούσε εκει κ εκανα υπομονη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...