Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ίκτερος


despoina46

Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Κορίτσια θέλω εμπειρίες απ όσες κάνανε τα μωράκια τους ίκτερο. 

Καλησπέρα!εμένα είχε λίγο η μικρή μου όταν γεννήθηκε αλλά ήταν πολύ κιτρινουλα λόγω ασυμβατότητας ομάδας αίματος με εμένα..Από όσο ξέρω όλα τα μωράκια κάνουν..Εμείς δεν μείναμε καμία μέρα παρά πανω. Μου είχε πει η παιδίατρος τότε ότι πρέπει να πίνει συνέχεια γαλατακι και να μην κοιμάται για ώρες, γιατί όσο κοιμάται ανεβαίνει.ποσο είναι το μωράκι σου;και πόσο ικτερο εχετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! Εμένα ανέβασε την 3η μέρα και μου είπαν να μπει αμέσως για φωτοθεραπεια. Ζήτησα να μου φέρουν λάμπα στο δωμάτιο, αλλά τον είχα τις περισσότερες ώρες στο στήθος. Την επόμενη μέρα έπεσε και βγήκαμε και πηγαίναμε παρά μέρα για εξέταση. Έκανε ένα peak πάνω στη βδομάδα 15,1 και μετά άρχισε να πέφτει, οπότε δε τον ξαναπήγα. Δεν έδωσα καθόλου ξένο. Για να πέσει τελείως όμως έκανε σίγουρα ένα μήνα, το καταλάβαινα από το χρωμα του. Γενικά στο σπίτι από την πρώτη μέρα τον θήλαζα συνέχεια και ανα 3 ώρες τη μέρα του έδινα και 60ml συμπλήρωμα δικό μου αντλημένο για να ενυδατώνεται. Και τον είχα και δίπλα σε παράθυρο να τον βλέπει το φως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπέρα!εμένα είχε λίγο η μικρή μου όταν γεννήθηκε αλλά ήταν πολύ κιτρινουλα λόγω ασυμβατότητας ομάδας αίματος με εμένα..Από όσο ξέρω όλα τα μωράκια κάνουν..Εμείς δεν μείναμε καμία μέρα παρά πανω. Μου είχε πει η παιδίατρος τότε ότι πρέπει να πίνει συνέχεια γαλατακι και να μην κοιμάται για ώρες, γιατί όσο κοιμάται ανεβαίνει.ποσο είναι το μωράκι σου;και πόσο ικτερο εχετε;

Είμαστε 9 ημερών, από την 6η μερ; στο νοσοκομείο. Ένα δράμα ζω. Πρώτο μωράκι κ μπήκαμε μέσα Χριστιυγεννιατικα. Η μπεμπα μ 2 μέρες ήταν πολύ ανήσυχη κ μετά έγινε πολύ νωχελικη κ κίτρινη. Την φέρανε στο νοσοκομείο κ είχε 20.1.τωρα ειμαστε στο 13.5.αν μείνει εκεί κ λίγο πιο κάτω θ μαστε καλά. Έχω μεγάλη στεναχώρια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα ανέβασε τη δεύτερη ημέρα 13 δεν τον έβαλαν στην λάμπα απλά έπινε πολύ συχνά γάλα,αν θηλάζεις θηλαζε το μωρό όσο πιο πολύ μπορείς εγώ δεν θηλαζα του έδινα φόρμουλα την άλλη μέρα είχε 11 και βγήκαμε,τον πήγα για επανεξέταση μετα απι δυο ημερες αλλά ευτυχώς είχε πέσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Η μπέμπα μου βγηκε από το μαιευτήριο με 11,2 και σε μια βδομαδα έκανε peack 14,7,  οποτε και αρχισε να πέφτει (τελευταία φορά που τη μετρησαν ήταν 12,5). Στη λάμπα δεν μπήκε ποτε και μας είπαν οτι αφού εχει πεσει, δεν προκειται να ανεβει & θα καθαρισει τελείως ο οργανισμός της απο τη χολερυθρινη σε μερικες βδομάδες, οπως και εγινε.

Την ειχα συνέχεια στο στήθος για να θηλαζει και σε φωτεινο δωμάτιο για να την βλεπει ο ήλιος. Το προβλημα ήταν οτι λογω του ικτερου ήταν νωχελικη και κοιμόταν στο στήθος με αποτέλεσμα να τρώει ελάχιστα και να μην ενεργείται. Γι' αυτο το λογο άργησε και να της φύγει τελείως.

Σε καταλαβαίνω κι εγω ήμουν χάλια ψυχολογικα, αλλα είναι κατι που συμβαίνει στα περισσοτερα μωρακια και είναι περαστικο.Με το καλό να γυρισετε στο σπιτι σας!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vicky_t είπε:

Καλησπέρα!Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Η μπέμπα μου βγηκε από το μαιευτήριο με 11,2 και σε μια βδομαδα έκανε peack 14,7,  οποτε και αρχισε να πέφτει (τελευταία φορά που τη μετρησαν ήταν 12,5). Στη λάμπα δεν μπήκε ποτε και μας είπαν οτι αφού εχει πεσει, δεν προκειται να ανεβει & θα καθαρισει τελείως ο οργανισμός της απο τη χολερυθρινη σε μερικες βδομάδες, οπως και εγινε.

Την ειχα συνέχεια στο στήθος για να θηλαζει και σε φωτεινο δωμάτιο για να την βλεπει ο ήλιος. Το προβλημα ήταν οτι λογω του ικτερου ήταν νωχελικη και κοιμόταν στο στήθος με αποτέλεσμα να τρώει ελάχιστα και να μην ενεργείται. Γι' αυτο το λογο άργησε και να της φύγει τελείως.

Σε καταλαβαίνω κι εγω ήμουν χάλια ψυχολογικα, αλλα είναι κατι που συμβαίνει στα περισσοτερα μωρακια και είναι περαστικο.Με το καλό να γυρισετε στο σπιτι σας!

 

Μου δίνεις λίγο κουράγιο μ αυτό π λες. Εμένα άρχισε να τρώει καλά απ το στήθος. Κάθε δύο ώρες την ξυπνάω. Δν κοιμάται πλέον όπως προχθές αλλά κοιμάται αρκετά κ πάλι. Αυτό με ανησυχεί. Περιμένουμε νέα μέτρηση τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@despoina46 να σου ζήσει κοπέλα μου!εμένα έφτασε 13 αν θυμάμαι καλά την 3η μέρα και κοιμόταν συνέχεια...ερχόντουσαν όλοι (μεχρι και οι καθαρίστριες και μου έλεγαν ααα κοιμάται θα ανέβει κι άλλο και εγώ έκλαιγα και ήμουν χάλια!προσπαθούσα να την ξυπνάω και δε ξυπνάγε με τίποτα!Αφού την έγδυσα και δε το κατάλαβε καν!μη στεναχωριέσαι όλα τα μωράκια το περνάνε!Όλα καλά θα πάνε!Εγώ δεν έκανα άλλες μετρήσεις(δε μου είπε κανείς) αλλά το χρώμα της έγινε φυσιολογικό σχεδόν στο 2μηνο!μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε απλά είναι λίγο οι ορμόνες λίγο ότι είναι όλα άγνωστα με το μπεμπάκι σου!προσπάθησε να την ενυδατωνεις κ θα περασει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@despoina46 να σου ζήσει κοπέλα μου!εμένα έφτασε 13 αν θυμάμαι καλά την 3η μέρα και κοιμόταν συνέχεια...ερχόντουσαν όλοι (μεχρι και οι καθαρίστριες και μου έλεγαν ααα κοιμάται θα ανέβει κι άλλο και εγώ έκλαιγα και ήμουν χάλια!προσπαθούσα να την ξυπνάω και δε ξυπνάγε με τίποτα!Αφού την έγδυσα και δε το κατάλαβε καν!μη στεναχωριέσαι όλα τα μωράκια το περνάνε!Όλα καλά θα πάνε!Εγώ δεν έκανα άλλες μετρήσεις(δε μου είπε κανείς) αλλά το χρώμα της έγινε φυσιολογικό σχεδόν στο 2μηνο!μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε απλά είναι λίγο οι ορμόνες λίγο ότι είναι όλα άγνωστα με το μπεμπάκι σου!προσπάθησε να την ενυδατωνεις κ θα περασει !

Προσπαθώ πάρα πολύ. Την θηλάζω ανά δύο ώρες. Δεν είναι μωρό που ζητάει να φάει πιο συχνά. Ήδη πήρε βάρος κ έπεσε η τιμή αλλά όταν είσαι στο νοσοκομείο δν φεύγεις αν δεν τα τσεκάρουν όλα. Οπότε κάνουμε υπομονή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο τρωει και ενεργείται μην φοβασαι τιποτα.Αφου παίρνει και βάρος εισαι πολυ καλά.

Η δικιά μου εκείνο τον καιρο ειχε παρει μονο 30 γραμμαρια σε μια βδομάδα, ενω αλλα μωρα φτάνουν σχεδον το βαρος γέννησης τους. Κοιμοταν ολη την ωρα και ετσι την έβαζα στο στηθος μεσα στη μερα συνέχεια και το βραδυ κάθε δίωρο και της ετριβα λιγο τα πατουσακια και τα αυτακια για να αρχίσει να τρωει. Ηταν πολυ ζορικες αυτές οι μερες και το πιο δύσκολο για μενα ηταν που την πήγαινα καθε δυο μερες στο μαιευτήριο να της πάρουν αίμα για μετρηση και έβλεπες ενα μικρό πλασματάκι να το τρυπάνε. Τελος καλό ολα καλα ομως. 

Κάνεις το πιο καλό για το μωράκι σου, εισαι πολυ δυνατή και σύντομα θα τελειωσουν τα δυσκολα.Το οτι το έφτασες με θηλασμό και λαμπα απο το 20 στο 13 ειναι τεραστια πρόοδος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Vicky_t είπε:

Όσο τρωει και ενεργείται μην φοβασαι τιποτα.Αφου παίρνει και βάρος εισαι πολυ καλά.

Η δικιά μου εκείνο τον καιρο ειχε παρει μονο 30 γραμμαρια σε μια βδομάδα, ενω αλλα μωρα φτάνουν σχεδον το βαρος γέννησης τους. Κοιμοταν ολη την ωρα και ετσι την έβαζα στο στηθος μεσα στη μερα συνέχεια και το βραδυ κάθε δίωρο και της ετριβα λιγο τα πατουσακια και τα αυτακια για να αρχίσει να τρωει. Ηταν πολυ ζορικες αυτές οι μερες και το πιο δύσκολο για μενα ηταν που την πήγαινα καθε δυο μερες στο μαιευτήριο να της πάρουν αίμα για μετρηση και έβλεπες ενα μικρό πλασματάκι να το τρυπάνε. Τελος καλό ολα καλα ομως. 

Κάνεις το πιο καλό για το μωράκι σου, εισαι πολυ δυνατή και σύντομα θα τελειωσουν τα δυσκολα.Το οτι το έφτασες με θηλασμό και λαμπα απο το 20 στο 13 ειναι τεραστια πρόοδος!

Είναι ναι αλλά θέλουμε κ πιο κάτω. Μακάρι να πάμε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου 

Όλα καλά θα πάνε και θα μας πεις τα νέα σας σύντομα από το σπιτάκι Σας!να μη σε παίρνει από κάτω και να συνεχίσεις έτσι!φιλιά πολλά στα πατουσακια σας και ελπίζω σύντομα να μας γράψεις από τον καναπέ σου με τη μικρούλα σου αγκαλιά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Όλα καλά θα πάνε και θα μας πεις τα νέα σας σύντομα από το σπιτάκι Σας!να μη σε παίρνει από κάτω και να συνεχίσεις έτσι!φιλιά πολλά στα πατουσακια σας και ελπίζω σύντομα να μας γράψεις από τον καναπέ σου με τη μικρούλα σου αγκαλιά!!!!

Η μικρή μου καλά είναι και μαλλον αύριο βγαίνουμε. Εγώ ανέβασα 38.5 πυρετό. Είμαι όλη μέρα με μάσκα κ τρέμω μην κολλήσει. Μ δώσανε αντιβιωση.ευχομαι να πάνε όλα καλά. Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές κορίτσι μου. Καλά Χριστούγεννα να έχουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...