Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ!!


Recommended Posts

στις On 25/11/2019 at 2:29 ΜΜ, ο/η xrisanthi είπε:

οτι μπορει να βγει το μωρο με μακρυσωμια καπωσ ετι υπερβαρο υπαρχει κινδυνοσ για προεκλαμψια προωρο τοκετο αδυναμια φυσιολογικου τοκετου κ αλλα π απ το στρεσ μ δεν τα θυμαμαι....

Καλησπερα και απο μενα !παθουσα και εγω.γεννησα προσφατα.ειχα υψηλες τιμες στην πρωτη και στη δευτερη ωρα .Εκανα και βραδινη ινσουλινη για να ρυθμιζω το νηστειας.Λοιπον ειναι ενα σπαστικο θεμα διοτι δεν σου επιτρεπει να φας οτι θες.περασα δυομιση μηνες απολυτης πεινας.ομως αυτο πρεπει να κανει δυστυχως.περιοριζεις τους υδατανθρακες δε τους κοβεις το τονιζω..τους χρειαζεται ο οργανισμος σου και το μωρο επισης.θα ακολουθεις τη διατροφη του γιατρου η του διατροφολογου σου (ψαρια κρεατα λαχανικα ) Με τα φρουτα να εισαι προσεκτικη διοτι ανεβαζουν πχ η μπανανα.Γενικα δε πρεπει να παρεκκλινεις απο τη διατροφη σου οσο κι αν πεινας.Τωρα στο κομματι των γλυκων υπαρχουν ωραιοτατες σοκολατες με στεβια αν δεν σε ανεβαζουν μπορεις να τρως.Τωρα οσον αφορα τη μακροσωμια του εμβρυου ειναι μυθος.Εγω γεννησα ενα μωρο λιποβαρες.οσον αφορα την προεκλαμψια.μπορει να παθει οποιαδηποτε κοπελα ειτε εχει ζαχαρο ειτε οχι.οποτε μην ανησυχεις!το ζαχαρο δυστυχως ειναι συνηθες φαινομενο δεν εισαι μονη σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η z1989 είπε:

Καλησπερα και απο μενα !παθουσα και εγω.γεννησα προσφατα.ειχα υψηλες τιμες στην πρωτη και στη δευτερη ωρα .Εκανα και βραδινη ινσουλινη για να ρυθμιζω το νηστειας.Λοιπον ειναι ενα σπαστικο θεμα διοτι δεν σου επιτρεπει να φας οτι θες.περασα δυομιση μηνες απολυτης πεινας.ομως αυτο πρεπει να κανει δυστυχως.περιοριζεις τους υδατανθρακες δε τους κοβεις το τονιζω..τους χρειαζεται ο οργανισμος σου και το μωρο επισης.θα ακολουθεις τη διατροφη του γιατρου η του διατροφολογου σου (ψαρια κρεατα λαχανικα ) Με τα φρουτα να εισαι προσεκτικη διοτι ανεβαζουν πχ η μπανανα.Γενικα δε πρεπει να παρεκκλινεις απο τη διατροφη σου οσο κι αν πεινας.Τωρα στο κομματι των γλυκων υπαρχουν ωραιοτατες σοκολατες με στεβια αν δεν σε ανεβαζουν μπορεις να τρως.Τωρα οσον αφορα τη μακροσωμια του εμβρυου ειναι μυθος.Εγω γεννησα ενα μωρο λιποβαρες.Για την προεκλαμψια.μπορει να παθει οποιαδηποτε κοπελα ειτε εχει ζαχαρο ειτε οχι.οποτε μην ανησυχεις!το ζαχαρο δυστυχως ειναι συνηθες φαινομενο δεν εισαι μονη σου :)

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.... ΑΠΟ ΦΡΟΥΤΑ Μ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΡΩΩ ΜΗΛΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΑΝΤΑΡΙΝΙΑ ΟΧΙ ΜΠΑΝΑΝΑ ΑΧΛΑΔΙ ΠΕΠΟΝΙ...ΣΟΚΟΛΑΤΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ ..ΕΚΟΨΑ Κ ΤΗΝ ΖΑΧΑΡΗ ΣΤΟ ΤΣΑΙ Π ΠΙΝΩ ΟΠΩΣ Κ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ Π ΕΠΙΝΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΝ ΕΚΟΨΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΡΩ ΝΑ ΤΝ ΠΙΩ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Έτσι μου είπε λόγω ζαχάρου, και θέση βέβαια δεν έχει πάρει όρθια κάθεται !!!!!

Φρούτα μου είπε καθόλου αλλά το μηλαρακι δεν νομίζω να πειράζει.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Κ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ Τ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ....  Μ ΕΙΠΕ ΜΗΛΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ Κ ΜΑΝΤΑΡΙΝΙΑ.... ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΤΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ Π ΘΑ ΠΑΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η xrisanthi είπε:

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.... ΑΠΟ ΦΡΟΥΤΑ Μ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΡΩΩ ΜΗΛΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΑΝΤΑΡΙΝΙΑ ΟΧΙ ΜΠΑΝΑΝΑ ΑΧΛΑΔΙ ΠΕΠΟΝΙ...ΣΟΚΟΛΑΤΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ ..ΕΚΟΨΑ Κ ΤΗΝ ΖΑΧΑΡΗ ΣΤΟ ΤΣΑΙ Π ΠΙΝΩ ΟΠΩΣ Κ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ Π ΕΠΙΝΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΝ ΕΚΟΨΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΡΩ ΝΑ ΤΝ ΠΙΩ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ...

Το μήλο δεν ανεβάζει σχεδόν καθόλου για το πορτοκαλί όμως δεν έχω την ίδια γνώμη.να προσέχεις τα φρούτα πολύ.Οχι συνδυασμούς υδατανθράκων επίσης.οχι ζάχαρη φυσικά. Καταλαβαίνω την πείνα που θα νιώθεις αλλά δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.τα περάσαμε αρκετές και ξέρουμε.ομως θα φροντίσεις να μη μένεις νηστική.τσιμπα κάτι οτιδήποτε.και επειδή είμαστε ο γιατρός του εαυτού μας θα βλέπεις τι σε ανεβάζει και τι όχι .να θυμάσαι ότι μπορεί σήμερα ένα φαγητό να σε ανεβάζει αύριο όμως να δεις άλλη μετρηση .συμβαίνει κι αυτό.το ζάχαρο είναι λίγο ηλίθιο φαινόμενο .επίσης γέννας μερικές εβδομάδες νωρίτερα στην 38η καισαρική δεν είναι απαραίτητη οπότε μην ανησυχείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Μπορείτε να μου πείτε όσες έχετε κάνει την καμπύλη και γνωρίζετε γενικά για το θέμα τί όρια σας έδωσαν τα μικροβιολογικά εργαστήρια σας για το σάκχαρο νηστείας, 1ης ώρας και 2ης ώρας; Έκανα την Παρασκευή την καμπύλη, πιστεύω τα αποτελέσματα είναι καλά αλλά δεν πήγα ακόμα στον γιατρό. Έχω ραντεβού την Πέμπτη και δεν θέλω να τον πάρω τηλέφωνο μόνο για αυτό. Εμένα το εργαστήριο μου, δίνει όρια τα εξής:

0':     92  (ή 94 δεν θυμάμαι καλά)

60':     180

120':    110

 

Το τελευταίο όριο δεν είναι πολύ χαμηλό; Εγώ είχα 82, 134 και 110.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2019 at 3:14 ΜΜ, ο/η AnaKok είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Μπορείτε να μου πείτε όσες έχετε κάνει την καμπύλη και γνωρίζετε γενικά για το θέμα τί όρια σας έδωσαν τα μικροβιολογικά εργαστήρια σας για το σάκχαρο νηστείας, 1ης ώρας και 2ης ώρας; Έκανα την Παρασκευή την καμπύλη, πιστεύω τα αποτελέσματα είναι καλά αλλά δεν πήγα ακόμα στον γιατρό. Έχω ραντεβού την Πέμπτη και δεν θέλω να τον πάρω τηλέφωνο μόνο για αυτό. Εμένα το εργαστήριο μου, δίνει όρια τα εξής:

0':     92  (ή 94 δεν θυμάμαι καλά)

60':     180

120':    110

 

Το τελευταίο όριο δεν είναι πολύ χαμηλό; Εγώ είχα 82, 134 και 110.

Ευχαριστώ.

Το κάθε εργαστήριο, ανάλογα με το μηχάνημα που χρησιμοποιεί και την μέθοδο, έχει τα δικά του όρια δλδ μπορεί από εργαστήριο σε εργαστήριο να παρεκκλίνουν αλλά όχι δραματικά. Νομίζω όμως ότι είναι καλές οι τιμές σου εκτός της τελευταίας που μπορεί να σου πει ότι είναι οριακή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/11/2019 at 1:35 ΜΜ, ο/η xrisanthi είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Κ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ... ΣΑΚΧΑΡΟ ΝΗΣΤΕΙΑΣ 82MG ΜΕ ΟΡΙΟ <95 ΣΑΚΧΑΡΟ 60 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 190MG ΜΕ ΟΡΙΟ <180 Κ 120 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 114 MG Μ ΟΡΙΟ < 155 ...ΤΑ ΕΔΕΙΞΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ Μ Κ Μ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΥΗΣΗΣ Μ ΕΔΩΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ Μ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ 4 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Ν Τ ΠΑΩ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ Μ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ... ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ Μ ΟΛΑ ΟΣΑ Μ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ Π ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΠΩΣ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?

Καλησπέρα! Εγώ την πρώτη ώρα είχα 21 μονάδες πάνω. Γέννησα 37+3 και το μωρό ζύγιζε 2.790 γραμμάρια. Και σκέψου ότι το νηστείας μου ήταν κάθε μέρα ανεβασμένο. Μέχρι και 118 νηστείας είχα μία μέρα.

Δυστυχώς θα πεινάσεις ? Πρέπει να δεις τι σε ανεβάζει. Μπορεί εμένα να με ανεβάζει κάτι που δεν ανεβάζει εσένα. Και τη μία μέρα να σε ανεβάζει ένα φαγητό ενώ την άλλη μέρα όχι. Να σημειώνεις τι τρως κάθε φορά για να θυμάσαι. Επίσης θέλει μικρά και συχνά γεύματα.

Πάντως μη φοβάσαι τόσο. Ειδικά εσύ είσαι στα όρια. Κι εμένα τα ίδια μου λέγανε. Να ξέρεις πιο πολύ τους νοιάζει το νηστείας. Και με τις μετρήσεις που θα κάνεις στον υπέρηχο θα φαίνεται αν το έμβρυο επηρεάστηκε από το ζάχαρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Εγώ την πρώτη ώρα είχα 21 μονάδες πάνω. Γέννησα 37+3 και το μωρό ζύγιζε 2.790 γραμμάρια. Και σκέψου ότι το νηστείας μου ήταν κάθε μέρα ανεβασμένο. Μέχρι και 118 νηστείας είχα μία μέρα.

Δυστυχώς θα πεινάσεις ? Πρέπει να δεις τι σε ανεβάζει. Μπορεί εμένα να με ανεβάζει κάτι που δεν ανεβάζει εσένα. Και τη μία μέρα να σε ανεβάζει ένα φαγητό ενώ την άλλη μέρα όχι. Να σημειώνεις τι τρως κάθε φορά για να θυμάσαι. Επίσης θέλει μικρά και συχνά γεύματα.

Πάντως μη φοβάσαι τόσο. Ειδικά εσύ είσαι στα όρια. Κι εμένα τα ίδια μου λέγανε. Να ξέρεις πιο πολύ τους νοιάζει το νηστείας. Και με τις μετρήσεις που θα κάνεις στον υπέρηχο θα φαίνεται αν το έμβρυο επηρεάστηκε από το ζάχαρο.

Καλημέρα, με πρόκληση μπήκες 37+3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Καλημέρα, με πρόκληση μπήκες 37+3

Καλημέρα! Ναι με πρόκληση 37+3. Γιατί φοβόταν ο γιατρός πως αν με άφηνε παραπάνω θα με πήγαινε με καισαρική, γιατί έχω στενή λεκάνη μου είπε και το μωρό θα ήταν πιο μεγάλο.

Βέβαια και πάλι δυσκολεύτηκε να βγει το μωρό, γιατί μου το έβγαλε με βεντούζα και σκίστηκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλημέρα! Ναι με πρόκληση 37+3. Γιατί φοβόταν ο γιατρός πως αν με άφηνε παραπάνω θα με πήγαινε με καισαρική, γιατί έχω στενή λεκάνη μου είπε και το μωρό θα ήταν πιο μεγάλο.

Βέβαια και πάλι δυσκολεύτηκε να βγει το μωρό, γιατί μου το έβγαλε με βεντούζα και σκίστηκα.

Ωχ αλήθεια; εχεις αναρρώσει; εγώ θ μπω την άλλη Παρασκευή 38+6 θα μαι. Χθες τ μωρό ήταν 3233.ελπιζω να πάνε όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Εγώ την πρώτη ώρα είχα 21 μονάδες πάνω. Γέννησα 37+3 και το μωρό ζύγιζε 2.790 γραμμάρια. Και σκέψου ότι το νηστείας μου ήταν κάθε μέρα ανεβασμένο. Μέχρι και 118 νηστείας είχα μία μέρα.

Δυστυχώς θα πεινάσεις ? Πρέπει να δεις τι σε ανεβάζει. Μπορεί εμένα να με ανεβάζει κάτι που δεν ανεβάζει εσένα. Και τη μία μέρα να σε ανεβάζει ένα φαγητό ενώ την άλλη μέρα όχι. Να σημειώνεις τι τρως κάθε φορά για να θυμάσαι. Επίσης θέλει μικρά και συχνά γεύματα.

Πάντως μη φοβάσαι τόσο. Ειδικά εσύ είσαι στα όρια. Κι εμένα τα ίδια μου λέγανε. Να ξέρεις πιο πολύ τους νοιάζει το νηστείας. Και με τις μετρήσεις που θα κάνεις στον υπέρηχο θα φαίνεται αν το έμβρυο επηρεάστηκε από το ζάχαρο.

καλησπερα εκανα για 2 μερες μετρησεις τα πηγα στον ενδοκρινολογο κ μ ειπε οτι ειναι πολυ καλες κ πως αν συνεχησω με διατροφη κ περπατημα θα φτασω ως το τελος χωρις να χρειαστω ινσουλινη.... τωρα μ εχει βελει να κανω παλι μετρησεις για 3 μερες κ μετα ξανα παλι για αλλες 3... υπερηχο εκανα την δευτερα κ η μπεμπα μ ηταν 745 γραμμαρια κ τ αμνιακο υγρο φυσιολογικο ...δεν ξερω αν το βαρος ηταν οκ.. ημουν 26 εβδομαδων...ο γιατρος μ ειπε πως ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Ωχ αλήθεια; εχεις αναρρώσει; εγώ θ μπω την άλλη Παρασκευή 38+6 θα μαι. Χθες τ μωρό ήταν 3233.ελπιζω να πάνε όλα καλά. 

Την Κυριακή κλείνω 2 μήνες. Δεν έχω αναρρώσει πλήρως. Κάνω υπομονή...

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η xrisanthi είπε:

καλησπερα εκανα για 2 μερες μετρησεις τα πηγα στον ενδοκρινολογο κ μ ειπε οτι ειναι πολυ καλες κ πως αν συνεχησω με διατροφη κ περπατημα θα φτασω ως το τελος χωρις να χρειαστω ινσουλινη.... τωρα μ εχει βελει να κανω παλι μετρησεις για 3 μερες κ μετα ξανα παλι για αλλες 3... υπερηχο εκανα την δευτερα κ η μπεμπα μ ηταν 745 γραμμαρια κ τ αμνιακο υγρο φυσιολογικο ...δεν ξερω αν το βαρος ηταν οκ.. ημουν 26 εβδομαδων...ο γιατρος μ ειπε πως ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια..!!

Για να δουν αν επηρεάστηκε το έμβρυο από το ζάχαρο μετράνε το αμνιακό υγρό και νομίζω αν θυμάμαι καλά την κοιλιά του μωρού. Κι εγώ ινσουλίνη δε χρειάστηκε να πάρω.

Εμένα 26+4 ήταν 930 γραμμάρια το μωρό, αλλά το έβρισκαν από την αρχή 1 βδομάδα μεγαλύτερο. Αφού ήταν καλές οι μετρήσεις σου αυτό είναι καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Την Κυριακή κλείνω 2 μήνες. Δεν έχω αναρρώσει πλήρως. Κάνω υπομονή...

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!

Ευχαριστώ πολύ, κι εσύ να το χαίρεσαι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/12/2019 at 5:25 ΜΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Το κάθε εργαστήριο, ανάλογα με το μηχάνημα που χρησιμοποιεί και την μέθοδο, έχει τα δικά του όρια δλδ μπορεί από εργαστήριο σε εργαστήριο να παρεκκλίνουν αλλά όχι δραματικά. Νομίζω όμως ότι είναι καλές οι τιμές σου εκτός της τελευταίας που μπορεί να σου πει ότι είναι οριακή.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πήγα στο γιατρό και μου πε πως οι τιμές μου ειναι καλές και πως πράγματι το συγκεκριμένο μικροβιολογικό δίνει πολύ χαμηλό το τελευταίο όριο. Σύμφωνα με τον γιατρό μου πρέπει να είναι κάτω από 120. Όλα καλά λοιπόν! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
στις On 26/11/2019 at 12:45 ΜΜ, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα και από μένα..εγώ είχα θέμα μόνο με το νηστείας που ήταν στο όριο...οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν καλές αλλά με είχε και εμένα η ενδοκρινολόγος με μετρήσεις και με αυστηρή διατροφή! Στην αρχή δυσκολεύτηκα πολύ αλλά στην πορεία έμαθα τι πρέπει να τρώω και πότε και όλα πήγαν καλά..γέννησα φυσιολογικά λίγο μεγάλο μωρό (3490) για τα κυβικά μου αλλά και ο μπαμπάς της μεγάλος γεννήθηκε!!Επίσης την ώρα που πήγα να γεννήσω είχα τιμή σακχάρου στα κατώτατα φυσιολογικά..Μάλλον ήμουν αρκετά αυστηρή με τον εαυτό μου..Φίλη μου που είχε παρόμοιες τιμές και παραπανίσια κιλά δεν της είπαν τπτ για διατροφές κλπ! Τι να πω...Κάνε λίγο υπομονή και θα δεις ότι θα συνηθίσεις σιγά σιγά..Όταν θα ολοκληρώσεις τις μετρήσεις θα δεις τι σε πειράζει και θα προσαρμοστείς ανάλογα..

Σε ποιο Ενδοκρινολογο ήσουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/11/2019 at 1:35 ΜΜ, ο/η xrisanthi είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Κ ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ... ΣΑΚΧΑΡΟ ΝΗΣΤΕΙΑΣ 82MG ΜΕ ΟΡΙΟ <95 ΣΑΚΧΑΡΟ 60 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 190MG ΜΕ ΟΡΙΟ <180 Κ 120 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ 114 MG Μ ΟΡΙΟ < 155 ...ΤΑ ΕΔΕΙΞΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ Μ Κ Μ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΥΗΣΗΣ Μ ΕΔΩΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ Μ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ 4 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ Ν Τ ΠΑΩ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ Μ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ... ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ Μ ΟΛΑ ΟΣΑ Μ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ Π ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΠΩΣ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?

Κορίτσι μου έχω κι εγώ διαβήτη κύησης και είμαι στον πέμπτο το ανακάλυψα πριν καν κάνω καμπύλη η ενδοκρινολόγος μου έδωσε διατροφή και να κάνω μετρήσεις 4 φορές τη μέρα το κάνω εδώ και ένα μήνα και όλα πάνε πολύ καλά..θα σου πω να μην αγχώνεσαι καθόλου το μωρό για να κινδυνέψει πρέπει να το αφήσεις ανεξέλεγκτο το ζάχαρο κάτι που δεν θα κάνεις..επίσης η κάθε εγκυουλα αντιδράει αλλιώς και την ανεβαζουν άλλα φαγητά εγώ ας πούμε έχω πρόβλημα μόνο με τις ζύμες και τις πιτες και τα μακαρονια..τα κόλπα που κάνω είναι να πίνω ένα ποτήρι γάλα πριν ξαπλώσω να κοιμηθώ να ξυπνάω μετά από 8ωρο περίπου ύπνου για να μετρήσω το νηστείας και να μην ξεφεύγω πολύ στις ώρες που τρώω καθημερινά επίσης το πρωί τρώω αυγό γιατί δεν με ανεβάζει και με κρατάει να μην πεινασω..πολύ σαλάτα με το μεσιμεριανο και πειραματισου να δεις τι σε ανεβάζει και τι όχι..εγώ σήμερα είχα ραντεβού και μου λέει δες πόσο ιδιετερος είναι ο διαβήτης κύησης συνήθως τα όσπρια ανεβάζουν πολύ εσένα καθόλου..μη φοβάσαι τίποτα κάνε τη διατροφή σου και να σκέφτεσαι ότι με αυτή τη διατροφή κάνεις το καλύτερο που μπορείς για το μωρό σου..αααααα επίσης 20λεπτο περπάτημα κάθε μέρα πολύ σημαντικό και βοηθάει πολύ..ότι άλλο θες και μπορώ να βοηθήσω πες μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Smurf88 είπε:

Είμαι από Θεσσαλονίκη..στη Σταφυλιδου..τι σου έκανε 

 επειδη σε προηγούμενες παλινδρόμες δεν ξερω τι έφταιξε . ισως είναι ενα θεμα που θα πρέπει να το ψαξω έγκαιρα εφόσον μεινω εγκυοοοοος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dimitra75 είπε:

 επειδη σε προηγούμενες παλινδρόμες δεν ξερω τι έφταιξε . ισως είναι ενα θεμα που θα πρέπει να το ψαξω έγκαιρα εφόσον μεινω εγκυοοοοος

Επειδή και εγώ είχα παλίνδρομη και βιοχημική, όταν έμεινα για 3η φορά έγκυος και εφόσον ήταν από εξωσωματική αυτή η φορά ( ενώ οι 2 προηγούμενες όχι), ξεκίνησα προληπτικά αντιπηκτικές από την ημέρα της ετ. Στην 8η εβδομάδα έκανα εξετάσεις και βρέθηκα στην γκρίζα ζώνη για θρομβοφιλία εγκυμοσύνης, οπότε συνέχισα τις ενέσεις μέχρι και που σαράντισα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...