Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απώλεια βάρους μετά την εγκυμοσύνη


Alktosk

Recommended Posts

Γεια σας μανούλες.Ειμαι νέα μαμά, έχω έναν γιό 2 μηνών.οταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη ήμουν 55 κιλά μετά μέχρι τον 4μηνα έχασα 5 κιλά λογο το ότι είχα πολλούς εμετούς.Μετα όμως τον τέταρτο μήνα επερνα περίπου 2-3 κιλά το μήνα.Τους 3 τελευταίους μήνες πείρα από 5 κιλά και έτσι έφτασα 78κιλα όταν γέννησα.Γεννήσα ενα μωρο 3.095 κιλα με καισαρική όταν βγήκα από το μαιευτήριο ήμουν 73. Θυλαζω το μωρο αποκλειστικά.Απο τότε που βγήκα ξανά ανέβηκα στη ζυγαριά όταν κλείσαμε 40 μερες και ήμουν 65 κιλά...Απο τότε όμως μέχρι σήμερα δεν έχω χάσει ούτε γραμμάριο.Γιατι βρε κορίτσια αυτό έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου γιατί πρώτη φορά βλέπω τον εαυτό μου έτσι και ούτε να με βλέπω στο καθρέφτη δεν θέλω...λέτε να μείνω έτσι με τα κιλά αυτά...αχχχ.Απο την μια ευχαριστώ το Θεό που είμαστε καλά και το μωρο μου και εγώ άλλα από την άλλα σκέφτομαι και τα κιλά μου...πείτε μου της εμπιριες σας κορίτσια μου ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Alktosk είπε:

Γεια σας μανούλες.Ειμαι νέα μαμά, έχω έναν γιό 2 μηνών.οταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη ήμουν 55 κιλά μετά μέχρι τον 4μηνα έχασα 5 κιλά λογο το ότι είχα πολλούς εμετούς.Μετα όμως τον τέταρτο μήνα επερνα περίπου 2-3 κιλά το μήνα.Τους 3 τελευταίους μήνες πείρα από 5 κιλά και έτσι έφτασα 78κιλα όταν γέννησα.Γεννήσα ενα μωρο 3.095 κιλα με καισαρική όταν βγήκα από το μαιευτήριο ήμουν 73. Θυλαζω το μωρο αποκλειστικά.Απο τότε που βγήκα ξανά ανέβηκα στη ζυγαριά όταν κλείσαμε 40 μερες και ήμουν 65 κιλά...Απο τότε όμως μέχρι σήμερα δεν έχω χάσει ούτε γραμμάριο.Γιατι βρε κορίτσια αυτό έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου γιατί πρώτη φορά βλέπω τον εαυτό μου έτσι και ούτε να με βλέπω στο καθρέφτη δεν θέλω...λέτε να μείνω έτσι με τα κιλά αυτά...αχχχ.Απο την μια ευχαριστώ το Θεό που είμαστε καλά και το μωρο μου και εγώ άλλα από την άλλα σκέφτομαι και τα κιλά μου...πείτε μου της εμπιριες σας κορίτσια μου ????

Θα τα χασεις τα κιλά απλα είναι επειδή θηλάζεις το μωρό κορίτσι μου γενικά τι διατροφή ακολουθεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Penny89 είπε:

Θα τα χασεις τα κιλά απλα είναι επειδή θηλάζεις το μωρό κορίτσι μου γενικά τι διατροφή ακολουθεις;

Δεν ακολουθώ κάτι συγκεκριμένο κοριτσι μου απλα αποφεύγω τα γλυκά και τα τηγανητά...μήπως έχεις κάτι να μου προτίνεις....Γιατί μετά αφού γέννησα άρχισα να μην τρώω πολύ άλλα έβλεπα ότι δεν χορταίνε το μωρο μου και άρχισε κανονικά δεν ήθελα να σταματήσω το θηλασμό άλλα δεν θέλω να μείνω και έτσι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ να σου ζήσει το μωρό σου!!Εγώ πήρα 17 κιλά στην εγκυμοσύνη και μέχρις τις 40 μέρες μου είχε μείνει 1!Χωρίς να προσέχω τίποτα έτρωγα ότι να ναι!(εκτός από γαλακτοκομικά και όσπρια λόγω κολικων).έφτασα στους 4 μήνες όπου και ξανά αδιαθετησα και πήρα 7 κιλά σε ενάμιση μήνα!!!!!!!έπαθα σοκ και τώρα έχω ξεκινήσει διατροφή με διατροφολόγο!Μην αγχώνεσαι και να ξέρεις πως θέλει χρόνο το σώμα να επανέλθει...είναι και οι ορμόνες που σε ρίχνουν αλλά πιστεύω θα επανέλθεις χωρίς πολλά πολλά!το σώμα κάνει 9 μήνες να γίνει με την κοιλίτσα τουρλα και θέλει άλλους 9 για να επανέλθει!Έτσι λένε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Alktosk είπε:

Γεια σας μανούλες.Ειμαι νέα μαμά, έχω έναν γιό 2 μηνών.οταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη ήμουν 55 κιλά μετά μέχρι τον 4μηνα έχασα 5 κιλά λογο το ότι είχα πολλούς εμετούς.Μετα όμως τον τέταρτο μήνα επερνα περίπου 2-3 κιλά το μήνα.Τους 3 τελευταίους μήνες πείρα από 5 κιλά και έτσι έφτασα 78κιλα όταν γέννησα.Γεννήσα ενα μωρο 3.095 κιλα με καισαρική όταν βγήκα από το μαιευτήριο ήμουν 73. Θυλαζω το μωρο αποκλειστικά.Απο τότε που βγήκα ξανά ανέβηκα στη ζυγαριά όταν κλείσαμε 40 μερες και ήμουν 65 κιλά...Απο τότε όμως μέχρι σήμερα δεν έχω χάσει ούτε γραμμάριο.Γιατι βρε κορίτσια αυτό έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου γιατί πρώτη φορά βλέπω τον εαυτό μου έτσι και ούτε να με βλέπω στο καθρέφτη δεν θέλω...λέτε να μείνω έτσι με τα κιλά αυτά...αχχχ.Απο την μια ευχαριστώ το Θεό που είμαστε καλά και το μωρο μου και εγώ άλλα από την άλλα σκέφτομαι και τα κιλά μου...πείτε μου της εμπιριες σας κορίτσια μου ????

Θα τα χάσεις κορίτσι μου απλά θέλει λίγη προσπάθεια. Το σημαντικό είναι ότι έχεις το θαυματακι σου αγκαλιά! Ακόμη δύο μήνες έχουν περάσει. Εμένα ο δικός μου γιατρός είναι πολύ αυστηρός στο θέμα των κιλών. Εσένα δεν σου είπε κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Alktosk είπε:

Γεια σας μανούλες.Ειμαι νέα μαμά, έχω έναν γιό 2 μηνών.οταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη ήμουν 55 κιλά μετά μέχρι τον 4μηνα έχασα 5 κιλά λογο το ότι είχα πολλούς εμετούς.Μετα όμως τον τέταρτο μήνα επερνα περίπου 2-3 κιλά το μήνα.Τους 3 τελευταίους μήνες πείρα από 5 κιλά και έτσι έφτασα 78κιλα όταν γέννησα.Γεννήσα ενα μωρο 3.095 κιλα με καισαρική όταν βγήκα από το μαιευτήριο ήμουν 73. Θυλαζω το μωρο αποκλειστικά.Απο τότε που βγήκα ξανά ανέβηκα στη ζυγαριά όταν κλείσαμε 40 μερες και ήμουν 65 κιλά...Απο τότε όμως μέχρι σήμερα δεν έχω χάσει ούτε γραμμάριο.Γιατι βρε κορίτσια αυτό έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου γιατί πρώτη φορά βλέπω τον εαυτό μου έτσι και ούτε να με βλέπω στο καθρέφτη δεν θέλω...λέτε να μείνω έτσι με τα κιλά αυτά...αχχχ.Απο την μια ευχαριστώ το Θεό που είμαστε καλά και το μωρο μου και εγώ άλλα από την άλλα σκέφτομαι και τα κιλά μου...πείτε μου της εμπιριες σας κορίτσια μου ????

Καλημερα! Και εγω ετσι ημουν εχασα κιλα τις δυο τρεις πρωτες βδομαδες και μετα τιποτα... Τωρα ξεκολλαει σιγα σιγα η ζυγαρια που εφτασε ο μικρος 3,5 μηνων. Νομιζω ειναι λογω του θηλασμου, και κραταει ο οργανισμος μας λιπος και δεν εχουμε αδιαθετησει οποτε ειμαστε και λιγο φουσκωμενες. Μην κολλας τοσο στο νουμερο οσο στο πως ειναι το σωμα σου γιατι υπαρχουν και κοπελες που τα χανουν ολα τσακ μπαμ και φαινονται ακομα σαν να ειναι 5 μηνων... Εγω επειδη θηλαζω και δεν μπορω να κανω διαιτα τρωω οσο μπορω πιο σωστα και προσπαθω να περπαταω και αρκετα... Μην σκας ομως ολα θα επανελθουν! Ερχονται και γιορτες, εγω θα το φαω το μελομακαρονο μου μιας και περυσι με τις αναγουλες που ειχα ετρωγα μονο σκετο ρυζι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα να σ ζήσει το μωράκι σου...εγώ συνολικά πήρα 17 με 18 κιλα έφτασα δλδ 77  στην εγκυμοσύνη μου όταν ζυγηστικα με το που βγήκα από το νοσοκομείο ήμουν 73!! Ζυγίμουν για 5 συνεχόμενες μέρες αλλα Δεν πολύ έπεφτε η ζυγαριά!! Ύστερα από 20με μέρες είχα χάσει συνολικά 12κιλα... θηλάζω κ εγώ αποκλειστικά το μόνο π πρόσεχα ήταν γαλακτοκομικά κ όσπρια για κολικούς κατά τα άλλα δεν έκανα κ κάποια ιδιαίτερη διατροφή έτρωγα κ τα πάντα εκτός από αυτά π σ είπα!!!υπόλοιπα κιλά έφυγαν από μόνα τους κ είμαι στα κιλά π ήμουν κ πριν την εγκυμοσύνη μου δλδ έχανα περίπου  να φανταστείς 1κιλο το μήνα τώρα το μωρο μου είναι 7.5μηνων είμαι στα κιλά μου εδώ κ κάνα 2μηνο από τότε π ήταν 5.5μηνων περίπου  ΑΛΛΑ ακόμα αισθάνομαι κατακράτηση κ η κοιλιά δε  μ έχει φύγει τελείως έτσι όπως την ειχα  είναι κ επειδή δεν μ έχει έρθει περίοδος ακόμα θέλω να πιστεύω!!! Κ όσο καιρό θέλεις να ανοίξεις τόσο θέλεις κ να κλείσεις ο γιατρός μ είπε ότι μπορεί κ το μάζεμα να θέλει κ 12 μήνες (περιφερια)!! Μην σε αγχώνει θα τα χάσεις κ δεν θα το καταλάβεις ετσι ελεγα κ εγώ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλήμερα! εγώ πήρα στην εγκυμοσύνη 25 κιλά ίσως και κανένα παραπάνω (σταμάτησα να ζυγίζομαι την τελευταία βδομάδα χαχαχα). Έτρωγα ο,τι μπορείς  να φανταστείς. Γέννησα μωρό σχεδόν 4 κιλά άλλα επέστρεψα στο σπίτι με μόλις -3. Στις 40 μέρες είχα χάσει από τα 25 τα 13 χωρίς προσοχή, σαφώς όμως δεν έτρωγα και όπως στην εγκυμοσύνη καθώς δεν υπήρχε η ίδια πείνα και η ίδια ακατάσχετη όρεξη. Εκεί λοιπόν κόλλησα με +12 κιλά και ένιωθα όπως νιώθεις. Μεγάλη απογοήτευση και μη αποδοχή της εικόνας μου. Έβλεπα φωτογραφίες μου και δεν με αναγνώριζα. Πήγα λοιπόν σε διατροφολόγο, σε μια εξαιρετική διατροφολόγο και το τονίζω γιατί είχα πάει και στο παρελθόν αλλού χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα για πολύ λιγότερα κιλά. Για να μην τα πολυλογώ έχασα και τα 13 εναπομείναντα κιλά και πολύ λίπος και πλέον δείχνω πιο αδύνατη από πριν μείνω έγκυος. Όλα αυτά μέσα σε 2 μήνες. Με βλέπουν γνωστές και φίλες και δεν το πιστεύουν, ούτε εγώ βασικά. Θέλει όμως συνέπεια και θέληση. Κατά τη γνώμη μου βρες μετά από έρευνα έναν καλό διατροφολόγο και θα σε βοηθήσει πολύ. Εμένα με βοήθησε όχι μόνο προς τα κιλά αλλά και στο πως να τρέφομαι σωστά και υγιεινά, πως να συνδυάζω τροφές, τι να τρώω έξω, έχω εντάξει τροφές στη ζωή μου που ούτε καν τις γνώριζα πριν και της είμαι πλέον ευγνώμων. Σου ξαναλέω όμως θέλει συνέπεια, μέσα στους δυο μήνες έφαγα γλυκό δυο φορές παρόλο που μπορούσα πιο συχνά, αλλά ήταν τόσο ισορροπημένη η διατροφή μου που ο οργανισμός μου δεν το αναζητούσε το γλυκό, δεν το είχε ανάγκη. Τέλος να σου πω να μην αγχώνεσαι και να δώσεις χρόνο στο σώμα σου να αναρρώσει. Το μωράκι σου είναι μόλις δύο μηνών και σε έχει πάρα πολλή ανάγκη. Όλα όσα προείπα τα έκανα μετά το πρώτο 3μηνο από την γέννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μόλις είδα ότι είχες ρωτήσει και για ζώνη, αν σε πρόλαβα να σου πω πεταμένα λεφτά. Είχα πάρει και μάλιστα ακριβό γνωστής εταιρίας. Τον έβαλα 3 φορές, δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Διατροφή σωστή και πολύ πολύ νερό. Μόνο αυτό ιδανικά και κάποια άσκηση μαζί, εγώ έκανα αερόβιο 15 λεπτά κάθε μέρα. Δεν έχω καθόλου κοιλιά και είμαι από καισαρική και εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 months later...
στις On 6/12/2019 at 1:19 ΜΜ, ο/η Berry είπε:

Καλήμερα! εγώ πήρα στην εγκυμοσύνη 25 κιλά ίσως και κανένα παραπάνω (σταμάτησα να ζυγίζομαι την τελευταία βδομάδα χαχαχα). Έτρωγα ο,τι μπορείς  να φανταστείς. Γέννησα μωρό σχεδόν 4 κιλά άλλα επέστρεψα στο σπίτι με μόλις -3. Στις 40 μέρες είχα χάσει από τα 25 τα 13 χωρίς προσοχή, σαφώς όμως δεν έτρωγα και όπως στην εγκυμοσύνη καθώς δεν υπήρχε η ίδια πείνα και η ίδια ακατάσχετη όρεξη. Εκεί λοιπόν κόλλησα με +12 κιλά και ένιωθα όπως νιώθεις. Μεγάλη απογοήτευση και μη αποδοχή της εικόνας μου. Έβλεπα φωτογραφίες μου και δεν με αναγνώριζα. Πήγα λοιπόν σε διατροφολόγο, σε μια εξαιρετική διατροφολόγο και το τονίζω γιατί είχα πάει και στο παρελθόν αλλού χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα για πολύ λιγότερα κιλά. Για να μην τα πολυλογώ έχασα και τα 13 εναπομείναντα κιλά και πολύ λίπος και πλέον δείχνω πιο αδύνατη από πριν μείνω έγκυος. Όλα αυτά μέσα σε 2 μήνες. Με βλέπουν γνωστές και φίλες και δεν το πιστεύουν, ούτε εγώ βασικά. Θέλει όμως συνέπεια και θέληση. Κατά τη γνώμη μου βρες μετά από έρευνα έναν καλό διατροφολόγο και θα σε βοηθήσει πολύ. Εμένα με βοήθησε όχι μόνο προς τα κιλά αλλά και στο πως να τρέφομαι σωστά και υγιεινά, πως να συνδυάζω τροφές, τι να τρώω έξω, έχω εντάξει τροφές στη ζωή μου που ούτε καν τις γνώριζα πριν και της είμαι πλέον ευγνώμων. Σου ξαναλέω όμως θέλει συνέπεια, μέσα στους δυο μήνες έφαγα γλυκό δυο φορές παρόλο που μπορούσα πιο συχνά, αλλά ήταν τόσο ισορροπημένη η διατροφή μου που ο οργανισμός μου δεν το αναζητούσε το γλυκό, δεν το είχε ανάγκη. Τέλος να σου πω να μην αγχώνεσαι και να δώσεις χρόνο στο σώμα σου να αναρρώσει. Το μωράκι σου είναι μόλις δύο μηνών και σε έχει πάρα πολλή ανάγκη. Όλα όσα προείπα τα έκανα μετά το πρώτο 3μηνο από την γέννα.

Καλησπέρα Berry,

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και ψάχνοντας σχετικά έπεσα σε αυτό το θέμα και στην απάντηση σου.

Έχουμε ξεκινήσει ήδη τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη και το θέμα διατροφή με ενδιαφέρει πάρα πολύ και θα ήθελα να το προσέξω απ' την αρχή, ακόμη και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Θα μπορούσες να γράψεις τα στοιχεία της διατροφολόγου σου ή να μου τα στείλεις σε προσωπικό μήνυμα, μιας που εμένα δεν μου επιτρέπει να σου στείλω.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...
στις On 22/11/2019 at 10:31 ΜΜ, ο/η Alktosk είπε:

Γεια σας μανούλες.Ειμαι νέα μαμά, έχω έναν γιό 2 μηνών.οταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη ήμουν 55 κιλά μετά μέχρι τον 4μηνα έχασα 5 κιλά λογο το ότι είχα πολλούς εμετούς.Μετα όμως τον τέταρτο μήνα επερνα περίπου 2-3 κιλά το μήνα.Τους 3 τελευταίους μήνες πείρα από 5 κιλά και έτσι έφτασα 78κιλα όταν γέννησα.Γεννήσα ενα μωρο 3.095 κιλα με καισαρική όταν βγήκα από το μαιευτήριο ήμουν 73. Θυλαζω το μωρο αποκλειστικά.Απο τότε που βγήκα ξανά ανέβηκα στη ζυγαριά όταν κλείσαμε 40 μερες και ήμουν 65 κιλά...Απο τότε όμως μέχρι σήμερα δεν έχω χάσει ούτε γραμμάριο.Γιατι βρε κορίτσια αυτό έχει πέσει πολύ η ψυχολογία μου γιατί πρώτη φορά βλέπω τον εαυτό μου έτσι και ούτε να με βλέπω στο καθρέφτη δεν θέλω...λέτε να μείνω έτσι με τα κιλά αυτά...αχχχ.Απο την μια ευχαριστώ το Θεό που είμαστε καλά και το μωρο μου και εγώ άλλα από την άλλα σκέφτομαι και τα κιλά μου...πείτε μου της εμπιριες σας κορίτσια μου ????

Αγαπημένη μου εμένα με βοήθησε πολύ το πρόγραμμα διατροφής που βρήκα εδώ έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες και είναι γραμμένο από επαγγελματία διατροφολόγο Τσίγκρη Νίκη λέγεται σε περιπτωση που θέλεις να κάνεις καρι μια επίσκεψη εκεί να σε βοηθήσει αλλα εγώ ακολούθησα αυτή τη διατροφή προσπάθησα να γυμνάζομαι και λίγο και να πίνω πολύ νερό και δεν χρειάστηκε τελικά να ξοδέψω και χρήματα σε διαιτολόγο. Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...