Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ζώνη ή κροσέ;


Alktosk

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια κορίτσια;

γέννησα πριν 40 ημέρες με ΚΑΙΣΑΡΙΚΉ και έγινα για πρώτη φορά μαμά.??το θέμα μου είναι ότι πείρα πολλα κιλά στη εγκυμοσύνη μου τα οποία τα έχασα τα περισσότερα, μου έχει μείνει όμως η κοιλία σαν ένα τεράστιο μπολ με ζελέ ??Ημουν πάντα πολύ αδύνατη και δεν είχα ποτε κοιλία.σκέφτομαι να βάλω κάποια ζώνη μήπως και μαζέψει άλλα δεν ξέρω.Εσεις τι μου προτείνετε και πως έφυγε η κοιλία σας;??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,και εγώ με καισαρική γέννησα η κοιλιά μου άρχισε να φεύγει τώρα που έχουνε περάσει 5 μήνες βέβαια είχα πάρει μόνο 6 κιλά.εμενα ο γιατρός δε με άφησε να βάλω κάτι μετά λογο της τομής ρωτα καλυτετα πρωτα τον γιατρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπέρα,και εγώ με καισαρική γέννησα η κοιλιά μου άρχισε να φεύγει τώρα που έχουνε περάσει 5 μήνες βέβαια είχα πάρει μόνο 6 κιλά.εμενα ο γιατρός δε με άφησε να βάλω κάτι μετά λογο της τομής ρωτα καλυτετα πρωτα τον γιατρό 

Τον ρώτησα σήμερα που πήγα και μου λέει αμα θέλεις βάλε αλλα δεν κάνει δουλειά ...για αυτό ήθελα να σας ρωτήσω να μου πείτε εσείς καμία συμβουλή ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...
στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σας κορίτσια! Είμαι στην ίδια περίπτωση με την @Alktosk. Έβαλε τελικά καμία ζώνη ή κορσέ ή κάτι τέτοιο;

Φορούσα ζώνη αλλά δε με βόλευε καθόλου! Οπότε κατέληξα να μην φοράω... Η κοιλιά έφυγε με την πάροδο του χρόνου μετά από κανένα 4μηνο βασικά. Ίσως βοήθησε κ ο θηλασμός αλλά δεν είχα πάρει κ πολλά κιλά (γύρω στα 10 με 11). Ίσως ο κορσές τελικά να είναι πιο εύχρηστος. Όμως να σημειώσω ότι είμαι κοντή κ κάπως με έπνιγε η ζώνη, αν εσύ είσαι ψηλή μπορεί να είναι αλλιώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Φορούσα ζώνη αλλά δε με βόλευε καθόλου! Οπότε κατέληξα να μην φοράω... Η κοιλιά έφυγε με την πάροδο του χρόνου μετά από κανένα 4μηνο βασικά. Ίσως βοήθησε κ ο θηλασμός αλλά δεν είχα πάρει κ πολλά κιλά (γύρω στα 10 με 11). Ίσως ο κορσές τελικά να είναι πιο εύχρηστος. Όμως να σημειώσω ότι είμαι κοντή κ κάπως με έπνιγε η ζώνη, αν εσύ είσαι ψηλή μπορεί να είναι αλλιώς...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Όχι κοντή είμαι κι εγώ 😅 13 κιλά πήρα στην εγκυμοσύνη και εχασα τα 10 αμέσως. Κόλλησα στα 3 τώρα αλλά δεν προσέχω και καθόλου τη διατροφή μου 😅 Δεν ξέρω αν κάποια μεγάλα εσώρουχα από λάτεξ κάνουν δουλειά ή θα πονάνε την κοιλιά σκέφτομαι... Λέω κάποια που πάνε μέχρι πάνω στην κοιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 3/8/2023 at 6:37 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Όχι κοντή είμαι κι εγώ 😅 13 κιλά πήρα στην εγκυμοσύνη και εχασα τα 10 αμέσως. Κόλλησα στα 3 τώρα αλλά δεν προσέχω και καθόλου τη διατροφή μου 😅 Δεν ξέρω αν κάποια μεγάλα εσώρουχα από λάτεξ κάνουν δουλειά ή θα πονάνε την κοιλιά σκέφτομαι... Λέω κάποια που πάνε μέχρι πάνω στην κοιλιά.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ένα χρόνο μετά από καισαρική στην εγκυμοσύνη πήρα 13 κιλά, τα πρώτα 10 έφυγαν όταν σαραντησα 

τα αλλά  3 τα εχω ακόμα, δεν προσέχω καθόλου τι τρώω  και δεν γυμνάζομαι μια  μικρή κοιλιτσα κάτω χαμηλά στον αφαλο, μου έχει μείνει δεν επανήλθα δεν πιστεύω ότι βοηθανε οι ζώνες να πω την αλήθεια ( δεν εχω δοκιμάσει ) νομίζω μονο με γυμναστικη μπορεί να διορθωθεί αυτό 

επισης εμένα άνοιξε και η λεκάνη ούτε αυτό μάζεψε αλλά εντάξει δεν εχω κάνει καποια προσπάθεια ειναι αλήθεια δεν υπάρχει και χρόνος για τέτοια 😅 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ με καισαρική γέννησα. Κι εμένα ο γιατρός και η μαία κορσε΄ μου πρότειναν και μάλιστα μου είχαν πει να το βάλω αμέσως μόλις βγω από το μαιευτήριο. Με ανακούφιζε τις πρώτες μέρες επειδή μου συγκρατούσε την κοιλιά μέχρι να επουλωθεί η τομή. Μπορώ να πω ότι γι αυτό τον λόγο κάνει δουλειά στην αρχή. Στο μάζεμα της κοιλιάς όμως δεν κάνει τίποτα. 

Τώρα εσύ, επειδή ήσουν αδύνατη, μπορεί να επανέλθει σιγά σιγά η κοιλιά από μόνη της. Αλλά θέλει τον χρόνο της (κάποιους μήνες). Εγώ που είχα πάντοτε κοιλίτσα κάτω-κάτω (το χειρότερο σημείο), δεν επανήλθε ποτέ. Αν έχεις κουράγιο να κάνεις και λίγη άσκηση, έστω έντονο περπάτημα, καλό θα σου κάνει. 

Να χαίρεσαι το μωράκι σου!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Elk είπε:

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ένα χρόνο μετά από καισαρική στην εγκυμοσύνη πήρα 13 κιλά, τα πρώτα 10 έφυγαν όταν σαραντησα 

τα αλλά  3 τα εχω ακόμα, δεν προσέχω καθόλου τι τρώω  και δεν γυμνάζομαι μια  μικρή κοιλιτσα κάτω χαμηλά στον αφαλο, μου έχει μείνει δεν επανήλθα δεν πιστεύω ότι βοηθανε οι ζώνες να πω την αλήθεια ( δεν εχω δοκιμάσει ) νομίζω μονο με γυμναστικη μπορεί να διορθωθεί αυτό 

επισης εμένα άνοιξε και η λεκάνη ούτε αυτό μάζεψε αλλά εντάξει δεν εχω κάνει καποια προσπάθεια ειναι αλήθεια δεν υπάρχει και χρόνος για τέτοια 😅 

 

 

στις πριν 15 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κι εγώ με καισαρική γέννησα. Κι εμένα ο γιατρός και η μαία κορσε΄ μου πρότειναν και μάλιστα μου είχαν πει να το βάλω αμέσως μόλις βγω από το μαιευτήριο. Με ανακούφιζε τις πρώτες μέρες επειδή μου συγκρατούσε την κοιλιά μέχρι να επουλωθεί η τομή. Μπορώ να πω ότι γι αυτό τον λόγο κάνει δουλειά στην αρχή. Στο μάζεμα της κοιλιάς όμως δεν κάνει τίποτα. 

Τώρα εσύ, επειδή ήσουν αδύνατη, μπορεί να επανέλθει σιγά σιγά η κοιλιά από μόνη της. Αλλά θέλει τον χρόνο της (κάποιους μήνες). Εγώ που είχα πάντοτε κοιλίτσα κάτω-κάτω (το χειρότερο σημείο), δεν επανήλθε ποτέ. Αν έχεις κουράγιο να κάνεις και λίγη άσκηση, έστω έντονο περπάτημα, καλό θα σου κάνει. 

Να χαίρεσαι το μωράκι σου!!❤️

Ευχαριστώ κορίτσια! Ε δεν θα πάρω τελικά 😅 Νομίζω καλά πάει η κοιλιά σχετικά. Έχει μαζέψει αρκετά. Αδύνατη δεν ήμουν πριν την εγκυμοσύνη, είχα 10 κιλά περίπου να χάσω και ναι είχα πρικοιλακι χαμηλά 😅 Λέω τώρα να απευθυνθώ σε έναν διαιτολόγο μπας και μαζευτω λίγο γιατί με τον θηλασμό θέλω να τρώω συνέχεια και τρώω και πολλές βλακείες (πχ. Κρουασάν, παγωτά). Για γυμναστική μετά τους 6μηνες μου είπε η γιατρός, οπότε θα ξεκινήσω τότε. 

Θα σας γράψω εν καιρώ αν τα καταφέρω τελικά 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

 

Ευχαριστώ κορίτσια! Ε δεν θα πάρω τελικά 😅 Νομίζω καλά πάει η κοιλιά σχετικά. Έχει μαζέψει αρκετά. Αδύνατη δεν ήμουν πριν την εγκυμοσύνη, είχα 10 κιλά περίπου να χάσω και ναι είχα πρικοιλακι χαμηλά 😅 Λέω τώρα να απευθυνθώ σε έναν διαιτολόγο μπας και μαζευτω λίγο γιατί με τον θηλασμό θέλω να τρώω συνέχεια και τρώω και πολλές βλακείες (πχ. Κρουασάν, παγωτά). Για γυμναστική μετά τους 6μηνες μου είπε η γιατρός, οπότε θα ξεκινήσω τότε. 

Θα σας γράψω εν καιρώ αν τα καταφέρω τελικά 😜

Πιστεύω αν μπεις σε πρόγραμμα θα τα καταφέρεις απλά θέλει λίγη προσπάθεια

γιατί και εγω με τον θηλασμό τρώω ακρετα είναι η αλήθεια και βλακείες 

τώρα που ξεκινάω δεύτερη εγκυμοσύνη πραγματικά δεν ξέρω πως θα γίνει το σώμα μου 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ είχα πάει σε διατροφολόγο μετά τους πέντε πρώτους μήνες. Αν τηρήσεις τα περισσότερα απ' όσα θα σου πει, θα χάσεις σίγουρα. Εγώ η αφελής πίστευα ότι το σώμα μου θα επανέλθει στα προ εγκυμοσύνης, αν προσέξω λίγο και τρώω ξανά όπως πριν, όμως δεν ισχύει αυτό. Είχα πάρει 12-13 κιλά συνολικά κι ενώ έχασα με την γέννα τα περισσότερα, λίγο καιρό μετά βρέθηκα με συν 6 πάνω απ' το κανονικό μου. Η διατροφολόγος με βοήθησε, έχασα άλλα τρία, αλλά όλα τα κιλά δεν κατάφερα να τα χάσω ποτέ. Θέλει τρομερή πειθαρχία και άσκηση. 

Επίσης, αυτό που παρατήρησα σε μένα είναι ότι άλλαξε το σώμα μου... άνοιξε η πλάτη μου, φοράω μεγαλύτερο νούμερο στα περισσότερα παπούτσια (είχαν πρηστεί βέβαια τα πόδια μου στην εγκυμοσύνη), δεν το συζητώ για την κυτταρίτιδα πού έχει φτάσει... Κι όλα αυτά ενώ δεν έχω αλλάξει διατροφικές συνήθειες, ούτε πολλές βλακείες τρώω. Αυτό που λένε ότι αλλάζει το σώμα μετά την εγκυμοσύνη, ισχύει τελικά. Είμαι σταθερά συν 3-4 πάνω και τώρα ξεκινάω προσπάθεια για δεύτερο, δεν ξέρω πού θα φτάσω σε μια νέα εγκυμοσύνη... Όσο μπορείς προσπάθησε να χάσεις τώρα που είναι ακόμα νωρίς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...