Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μαιευτήριο Μητέρα ή Γαία?


Recommended Posts

Κορίτσια μου, θα ήθελα εμπειρίες/γνώμες σχετικά με το ποιο μαιευτήριο να διαλέξω, ο γιατρός μου είναι και στο Γαία και στο Μητέρα. Ποιο είναι περισσότερο φιλικό ως προς το θηλασμό κι αν έχουν και τα δυο δυνατότητα για rooming in. Έχω μπερδευτεί....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Εγώ γέννησα πριν 4 μήνες στο Γαία και έμεινα πολύ ευχαριστημένη!νομίζω πλέον όλα τα μαιευτήρια είναι υπέρ του θηλασμού και επίσης έχουν rooming in αν και καλό θα ήταν όσο είσαι εκεί να εκμεταλλευτείς το γεγονός ότι μπορείς να κοιμηθείς γιατί μετά θα το ψάχνεις αυτό το ωραίο κουμπάκι!??????

Από εκεί και πέρα από όσο ξέρω υπάρχει μια διαφορά στην τιμή...πάντως όποιο και να διαλέξεις το ίδιο θα είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Athanasia29 Γεια σου κορίτσι μου... Με το καλό το μωρό σου... Γέννησα τον Μάιο του 2018 στο Μητέρα. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη με τη μονάδα στήριξης μητρικού θηλασμού.. οι νοσηλεύτριες είναι δίπλα σου έτοιμες να σου δείξουν όσες φορές κ αν τις φωνάξεις...Εκεί θα γεννήσω και το δεύτερό πρώτα ο Θεός τα Χριστούγεννα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπέρα!Εγώ γέννησα πριν 4 μήνες στο Γαία και έμεινα πολύ ευχαριστημένη!νομίζω πλέον όλα τα μαιευτήρια είναι υπέρ του θηλασμού και επίσης έχουν rooming in αν και καλό θα ήταν όσο είσαι εκεί να εκμεταλλευτείς το γεγονός ότι μπορείς να κοιμηθείς γιατί μετά θα το ψάχνεις αυτό το ωραίο κουμπάκι!??????

Από εκεί και πέρα από όσο ξέρω υπάρχει μια διαφορά στην τιμή...πάντως όποιο και να διαλέξεις το ίδιο θα είναι!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gelie, σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για  την απάντηση, να σου ζήσει το μωράκι σου και με το καλό το επόμενο!!! Κι εγώ πρώτα ο Θεός γεννάω μέχρι 15 Νοεμβρίου και φυσικά ανυπομονώ, θέλω να πάνε όλα καλά και να καταφέρω να θηλάσω!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ!και εσυ με το καλο!κοίτα αν θέλεις να θηλάζεις και επιμένεις θα τα καταφέρεις!Δεν λέω ότι είναι εύκολο στην αρχή αλλά περνάει γρήγορα το δύσκολο στάδιο !Και εγώ ακόμη με αποκλειστικό θηλασμό ειμαι και με βοήθησαν στο μαιευτήριο!εγω το διάλεξα επειδή ήταν το πιο οικονομικό!Ο γιατρός μου πήγαινε σε όλα αλλά δεν ήθελα να δώσω 300 με 400 ευρώ παρά πάνω για να πάω σε άλλο μαιευτήριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ, για τις απαντήσεις, πραγματικά μόνο για το θηλασμό αγχώνομαι γιατί θέλω πολύ να τα καταφέρω κι είχα ακούσει παλαιότερα ότι στο μητέρα βοηθάνε περισσότερο...? όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Athanasia29   Μια χαρά θα πάει ο θηλασμός μην αγχώνεσαι καθόλου... Αν θες μπορείς να κάνεις κ ένα ενημερωτικό σεμινάριο πριν τον τοκετό... Όλα τα μαιευτήρια κάνουν και είναι μάλιστα χωρίς χρέωση.. Αν γκουγκλαρεις "σεμινάρια θηλασμού στα μαιευτήρια" θα σου βγάλει τηλ επικοινωνίας... Εγώ  είχα κάνει στο Μητέρα 1-2 μήνες πριν γεννήσω.. είχε διάρκεια 2 ώρες αν θυμάμαι καλά και ήταν πολύ διαφωτιστικό....Και μάλιστα τώρα που το ξανασκέφτομαι δε θα ήταν κακό να κάνω μια ..."επανάληψη".. Μπορεί να ξαναπάω να κάνω άλλο ένα κ φέτος να μου λύσουν μερικές μικρες απορίες, τώρα που έχω "προϋπηρεσία"... χαχα.. καλή επιτυχία στην προσπάθεια που θα κάνεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anastasia29 κανε ότι σου είπαν τα κορίτσια και ρωτά αν έχεις κάποια φίλη η γνωστή μανούλα που θήλασα να σε βοηθήσει!

@Sofi90 έτσι μας είχε πει ο γιατρός...Και σε σχέση με άλλους που έχω ρωτήσει ισχύει μέχρι στιγμής...βέβαια Ίσως έχει να κάνει με τον κάθε γιατρό!

Ααα Επίσης στο Γαία έχει τρομερό φαγητο-μενου ,όπου μπορείς να επιλέξεις τι θες να φας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο Γαία γέννησα πριν 2χρονια και όλα ήταν άψογα!!!!

Μόνο που εγώ δεν είχα το προνόμιο της βοήθειας του θηλασμού Γιατί το μωράκι μου λόγω προωρότητας πήγε κατευθείαν στην εντατική....

Και επίσης συμφωνώ για τα παραβάν που λείπουν αλλά και για το καταπληκτικό μενού!!!

Με το καλό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90  κορίτσι μου αποκλειεται αυτο, κάτι λάθος κατάλαβες ή κάτι άλλο ήθελε να σου πει η καπέλα που γέννησε στο Μητέρα και στα είπε μπερδεμένα.. 1810 ευρώ έδωσα εγώ για τρίκλινο στο Μητέρα που έκανα καισαρική... Ο φυσιολογικός τοκετός κανει 1650 αν θυμάμαι, και το δίκλινο κάνει σίγουρα 2.300!!! Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση η γνωστή σου να έδωσε τα μισά από σένα.. εκτός αν εσύ έδωσες 4600. Οι τιμες είναι μόνο για μαιευτήριο χωρίς την αμοιβή του γιατρού και πάντα με την προϋπόθεση ότι είσαι ασφαλισμένη στον ΕΟΠΥΥ. Δυστυχώς το Μητέρα ήταν ανέκαθεν το πιο ακριβό... άσχετα αν έμεινα ευχαριστημένη το θεωρώ υπερτιμημένο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχει παραβάν το μητέρα??Εγώ μόνο στο Λητώ τα είδα και δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε...Όταν θέλει να θηλάσει η μανούλα η μαιες που έφερναν το μωράκι έβγαζαν τους πάντες έξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 παραβάν έχει και μάλιστα χρησιμοποιούνται πολύ. Δε θυμάμαι αν έβγαζαν οι νοσηλεύτριες τους επισκέπτες έξω την ώρα του θηλασμού γιατί εγώ το μωρό το είχα δίπλα μου οπότε δε χρειαζόταν να μου το φέρουν για να το θηλάσω.. Νομίζω πάντως ότι οι επισκέπτες έβγαιναν έξω μόνο την ώρα της νοσηλείας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie είχε γεννήσει μια φίλη μ αλλά δεν το θυμάμαι!Στο γαια γενικά περνούσαν κ ώρες επισκεπτήριου και αν είχε πολύ κόσμο μέσα τους έβγαζαν όλους!μ'άρεσε αυτό και γενικά ήταν αυστηροί και στις ώρες επισκεπτήριου!Εγώ στην αρχή την ζήτησα να την έχω δίπλα μ αλλά μετά την έδωσα γιατί φοβόμουν μην δε την ακούσω και γενικά είχα ανάγκη να ξεκουραστώ ..βέβαια εγώ τις φώναζα οπότε ήθελα να την πάρουν αλλιώς την άφηναν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90  Έχουν γεννήσει όλες μου φίλες στο μητέρα (5 είμαστε συνολικά στην παρεα και η πρώτη γέννησε πριν από 3 χρόνια ακριβώς ενώ η τελευταία πριν 3 μηνες). Ολες πήγαμε σε τρικλινο γιατί θεωρησαμε τα 2300 που ζητάει το Μητέρα ότι είναι πολλά για το δίκλινο.  Προς Θεού δεν είπα ότι είπε ψέματα η κοπέλα που αναφέρεις απλά είπα ότι έγινε παρανόηση (ανθρώπινο είναι, συμβαινει συχνά..). Αν έκανε 1450 το δίκλινο θα ήμουν πανευτυχής μιας κ θα γεννήσω εκεί πάλι σε 2,5 μήνες το δεύτερο παιδάκι μου και θα αναγκαστώ πάλι να πληρώσω 1800 για το τρίκλινο. ....  Αν δεις αυτό τον πίνακα που ανέβασα παραπάνω τα λέει πολύ αναλυτικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 εγώ πήγα μια φορά στη μαία έξω(γιατί και εμάς μια κοπέλα είχε μαζέψει πραγματικά 20 άτομα!) να ρωτήσω αν υπάρχει κάπου χώρος να θηλάσω και μου λέει φυσικά το δωμάτιο σας !Και μου λέει αμέσως έχετε κόσμο?και έκανε να σηκωθεί έρχομαι αμέσως να τους βγάλω έξω!Και της είπα όχι δε πειράζει και έφυγα και μετά από 5 λεπτά ήρθε και τους έβγαλε και μου είπε ότι δεν είναι μόνο για το θηλασμό αλλά δεν κάνει και για τα μωρά για αυτό ήρθε!Και οπότε έφερναν μωρό έβγαζαν τους πολλούς!

Εγώ τους δικούς Μου τους έβαζα 2 -2 Μέσα!Δεν ήθελα τόσο κόσμο και για μένα και για τις κοπέλες!Και όταν ήταν το σόι του άντρα μ τους έβγαζε αυτός έξω και τους αφηνε 2-2 πάλι να μπουν!

Τώρα για τις τιμές να μη μιλήσω καλύτερα ... @Sofi90 η κουμπάρα μου με καισαρική στο Γαία πριν 2 χρόνια έδωσε 1800 και ακριβώς τα ίδια πριν 9 μήνες στο Λητώ....πολλά πλήρωσες νομίζω.. Μήπως δεν έχεις τη μείωση από το ΙΚΑ για αυτό?

Επεξεργάστηκε από stasa199
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια ...εγω π θα γεννησω πρωτα ο θεος τν μαρτιο στο γαια ο γιατρος μ ειπε 1600 ευρω το νοσοκομειο + 100 ευρω οι απαραιτητες εξετασεις τ μωρου κ 1000 δικα τ...κ μεσα στην τιμη τ νοσοκομειου ειναι κ η επισκληριδιος κ οτι χρειαστει γενικα η μανουλα κ το μωρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90  Για έκπτωση του γιατρού δε γνωρίζω ομως πολλά παίζουν με τα μαιευτήρια στο θέμα των τιμων... Αν για παράδειγμα όλα τα 3κλινα είναι γεμάτα (πράγμα σπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί) σε βάζουν σε δίκλινο με την τιμή του τρίκλινου εννοείται... Αν γεννήσεις με φυσιολογικό τοκετό (1650 ευρώ) και αισθάνεσαι καλά και βγεις 1 μερα νωρίτερα..(και αυτό μπορεί να συμβεί) σου επιστρέφουν περίπου 250 ευρω αφού νοσηλεύτηκες μια νύχτα λιγότερη... Να τα τα 1400 σε 2κλινο!!!! ......Σε ευχαριστώ.... Ανυπομονώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2019 at 10:26 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

@Anastasia29 κανε ότι σου είπαν τα κορίτσια και ρωτά αν έχεις κάποια φίλη η γνωστή μανούλα που θήλασα να σε βοηθήσει!

@Sofi90 έτσι μας είχε πει ο γιατρός...Και σε σχέση με άλλους που έχω ρωτήσει ισχύει μέχρι στιγμής...βέβαια Ίσως έχει να κάνει με τον κάθε γιατρό!

Ααα Επίσης στο Γαία έχει τρομερό φαγητο-μενου ,όπου μπορείς να επιλέξεις τι θες να φας!

Ααααα μη μου μιλάτε για φαΪ τρελαίνομαι!!!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Athanasia29 είπε:

Ααααα μη μου μιλάτε για φαΪ τρελαίνομαι!!!!!!?

Χαχαχα τότε το καλύτερο με διάφορα είναι το γαια!!!!??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...