Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κύστη ωχρού σωματίου


liza_pan93

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!

Μετά από κλομιφαίνη -και αφού ξύπνησα ν οι ωοθήκες μου- ξεκινήσαμε τις προσπάθειες τις ημέρες της ωορρηξίας....Μια μέρα μετά το τέλος των γόνιμων ημερών, ξεκίνησε ένας φοβερός πόνος στην πλάτη, στην κοιλιά, στα πόδια και δεν μπορούσα πραγματικά να κάνω τίποτα! Σκέφτηκα μήπως..το παρακάναμε με τον σύζυγο ? και το παρέλειψα.

Κατέληξα να τρέχω έκτακτα στον γιατρό μου μετά από 4 ημέρες αφόρητου πόνου και μου είπε πως εμφανίστηκε "κύστη ωχρού σωματίου". Φυσικά εγώ τρελάθηκα γιατί σκέφτηκα πως πήγε τζάμπα ο μήνας αλλά με ενημέρωσε ότι υπάρχει περίπτωση να είμαι και έγκυος....Έχει τύχει σε καμία;;; μου φαίνεται πολύ περίεργο μέσα στο "σταφύλι" που είδαμε να υπάρχει μια κουκιδίτσα! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η liza_pan93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!

Μετά από κλομιφαίνη -και αφού ξύπνησα ν οι ωοθήκες μου- ξεκινήσαμε τις προσπάθειες τις ημέρες της ωορρηξίας....Μια μέρα μετά το τέλος των γόνιμων ημερών, ξεκίνησε ένας φοβερός πόνος στην πλάτη, στην κοιλιά, στα πόδια και δεν μπορούσα πραγματικά να κάνω τίποτα! Σκέφτηκα μήπως..το παρακάναμε με τον σύζυγο ? και το παρέλειψα.

Κατέληξα να τρέχω έκτακτα στον γιατρό μου μετά από 4 ημέρες αφόρητου πόνου και μου είπε πως εμφανίστηκε "κύστη ωχρού σωματίου". Φυσικά εγώ τρελάθηκα γιατί σκέφτηκα πως πήγε τζάμπα ο μήνας αλλά με ενημέρωσε ότι υπάρχει περίπτωση να είμαι και έγκυος....Έχει τύχει σε καμία;;; μου φαίνεται πολύ περίεργο μέσα στο "σταφύλι" που είδαμε να υπάρχει μια κουκιδίτσα! :(

Εννοειται πως υπαρχει περιπτωση, ωορρηξια εγινε απο την στιγμη που δημιουργηθηκε ωχρο σωματιο! 

Ευχομαι θετικη εκβαση! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η liza_pan93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!

Μετά από κλομιφαίνη -και αφού ξύπνησα ν οι ωοθήκες μου- ξεκινήσαμε τις προσπάθειες τις ημέρες της ωορρηξίας....Μια μέρα μετά το τέλος των γόνιμων ημερών, ξεκίνησε ένας φοβερός πόνος στην πλάτη, στην κοιλιά, στα πόδια και δεν μπορούσα πραγματικά να κάνω τίποτα! Σκέφτηκα μήπως..το παρακάναμε με τον σύζυγο ? και το παρέλειψα.

Κατέληξα να τρέχω έκτακτα στον γιατρό μου μετά από 4 ημέρες αφόρητου πόνου και μου είπε πως εμφανίστηκε "κύστη ωχρού σωματίου". Φυσικά εγώ τρελάθηκα γιατί σκέφτηκα πως πήγε τζάμπα ο μήνας αλλά με ενημέρωσε ότι υπάρχει περίπτωση να είμαι και έγκυος....Έχει τύχει σε καμία;;; μου φαίνεται πολύ περίεργο μέσα στο "σταφύλι" που είδαμε να υπάρχει μια κουκιδίτσα! :(

Κορίτσι μου καλησπέρα. Είμαι και εγω στον πρώτο μήνα που παίρνω κλομιφαίνη. Είχες καθόλου συμπτώματα ή το κατάλαβες από τον πόνο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς εμένα η κλομιφαινη μου έκανε κύστη. Νομίζω ότι ο γιατρός σου θα καταλάβαινε εάν είναι κύστη οπότε έχεις ελπίδες. Φρόνιμο νομίζω θα ήταν να σου ζηταγε ορμονολογικες εξετάσεις. Θα είχε σαφή εικόνα έτσι. Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η peacock είπε:

Εννοειται πως υπαρχει περιπτωση, ωορρηξια εγινε απο την στιγμη που δημιουργηθηκε ωχρο σωματιο! 

Ευχομαι θετικη εκβαση! ?

Λες;; μακάρι!!!! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Άντρεα είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα. Είμαι και εγω στον πρώτο μήνα που παίρνω κλομιφαίνη. Είχες καθόλου συμπτώματα ή το κατάλαβες από τον πόνο;

Καλημέρα @Άντρεα! Καλή αρχή σού εύχομαι!

Το κατάλαβα από δυνατό πόνο στην πλάτη χαμηλά και κυρίως στα νεφρά...σαν κολικός νεφρού. Να φανταστείς, πήγα σε ουρολόγο και, αφού με διαβεβαίωσε πως ο πόνος δεν ειναι από τα νεφρά, έβαλε τον υπερηχογράφο στην κοιλιά και είπε πως βλέπει μια κύστη στην αριστερή πλευρά (η μεριά όπου ήξερα πως έχω ωορρηξία) και πρέπει επειγόντως να δω γυναικολόγο μην σκάσει! Ώρες ωρες αυτός ο πόνος χτυπούσε στα πόδια και ήμουν σίγουρη πως το θέμα ειναι ουρολογικό ή εντερικό. Γενικά, δεν μπορούσα να κουνηθώ και ένιωθα σαν να ξεκινάει μια ωραιότατη ουρολοίμωξη (είχα περάσει πριν κάποια χρονια και μου θύμωσε εκείνον τον πόνο όσον αφορά στην πλάτη).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mydream είπε:

Δυστυχώς εμένα η κλομιφαινη μου έκανε κύστη. Νομίζω ότι ο γιατρός σου θα καταλάβαινε εάν είναι κύστη οπότε έχεις ελπίδες. Φρόνιμο νομίζω θα ήταν να σου ζηταγε ορμονολογικες εξετάσεις. Θα είχε σαφή εικόνα έτσι. Καλή επιτυχία!

Καλημέρα @Mydream! Λυπάμαι πολυ! Με τι θεραπεία συνέχισες; γιατί σε εμενα είπε πως τον επόμενο μήνα θα ξεκινήσω ενέσεις...

Η αλήθεια είναι πως η κύστη έχει σχήμα σταφυλιού, είναι μακρόστενη και αυτο είναι καλο, είπε, γιατί δεν γεμίζει άλλο. Τέλος της εβδομάδας έχω να παω για χοριακή. Επομένως, ίσως γι αυτο δεν ζήτησε ορμονολογικές! Τι να πω ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η liza_pan93 είπε:

Καλημέρα @Mydream! Λυπάμαι πολυ! Με τι θεραπεία συνέχισες; γιατί σε εμενα είπε πως τον επόμενο μήνα θα ξεκινήσω ενέσεις...

Η αλήθεια είναι πως η κύστη έχει σχήμα σταφυλιού, είναι μακρόστενη και αυτο είναι καλο, είπε, γιατί δεν γεμίζει άλλο. Τέλος της εβδομάδας έχω να παω για χοριακή. Επομένως, ίσως γι αυτο δεν ζήτησε ορμονολογικές! Τι να πω ?

Εύχομαι μια θετική χοριακη! Αντισυλληπτικά πρέπει να ξεκινήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mydream είπε:

Εύχομαι μια θετική χοριακη! Αντισυλληπτικά πρέπει να ξεκινήσω.

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!!

Ωχ κατάλαβα, δέκα χρόνια έπαιρνα για "θεραπεία"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 1/10/2019 at 11:18 ΠΜ, ο/η liza_pan93 είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!!

Ωχ κατάλαβα, δέκα χρόνια έπαιρνα για "θεραπεία"...

Τι κάνεις; Πήγες για χοριακη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2019 at 9:45 ΜΜ, ο/η Mydream είπε:

Τι κάνεις; Πήγες για χοριακη;

Γεια σου κορίτσι μου. Πριν μια βδομάδα πήγα για χοριακή..εντελώς αρνητική (0.7). Είχα καθυστέρηση, ήρθε η περίοδος και από χθες ξεκίνησα cyclacur μετά από οδηγία του γιατρού για να εξαφανιστεί η κύστη. Από τον επόμενο μήνα ξανά μπρος για μωράκι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η liza_pan93 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου. Πριν μια βδομάδα πήγα για χοριακή..εντελώς αρνητική (0.7). Είχα καθυστέρηση, ήρθε η περίοδος και από χθες ξεκίνησα cyclacur μετά από οδηγία του γιατρού για να εξαφανιστεί η κύστη. Από τον επόμενο μήνα ξανά μπρος για μωράκι.....

Κι εγώ έτσι είμαι με άλλο φάρμακο για να δούμε.

Μην στενοχωριέσαι για τη χοριακη, δυστυχώς υπήρχε η κύστη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Mydream είπε:

Κι εγώ έτσι είμαι με άλλο φάρμακο για να δούμε.

Μην στενοχωριέσαι για τη χοριακη, δυστυχώς υπήρχε η κύστη.

Μήπως παίρνεις τα divina;; γιατί τα έπαιρνα πριν 3 χρόνια και με έκαναν άνω-κάτω.....να δω τώρα με τα cyclacur πώς θα είμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η liza_pan93 είπε:

Μήπως παίρνεις τα divina;; γιατί τα έπαιρνα πριν 3 χρόνια και με έκαναν άνω-κάτω.....να δω τώρα με τα cyclacur πώς θα είμαι

Yasmin παίρνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mydream είπε:

Yasmin παίρνω.

Α ναι, τα αντισυλληπτικά. Τα έχω πάρει κι εγώ. Ελαφριά ήταν.

Ωραία κορίτσι μου. Ο,τι καλύτερο εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...