Μετάβαση σε περιεχόμενο

10 μέρες χωρίς κένωση


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Έχω έναν μπέμπη 3μιση μηνων. Εδώ και ένα μήνα δυσκολεύεται να κάνει κακακια. Η παιδίατρος μου πρότεινε χαμομήλι πρωί βράδυ και ασκησουλες (η προηγούμενη είχε πει να του δώσω ξένο και την άλλαξα) λοιπόν ο μικρός έπινε 10 ml χαμομιλη με το ζόρι και γενικά πέρασαν την πρώτη φορά 10 μέρες και του έκανα ένα βρεφικό κλισμα εκανε 2 κενώσεις μόνο μετά πάλι τίποτα πάλι έχουν περάσει 11 μέρες το λέω στην παιδιατρο και μου λέει δώστου ρόφημα θα κάνει από μόνος του. Αφού δεν κάνει πως θα κάνει μόνος μωρέ με έχει νευριάσει και αυτή. Έχει και αέρια που βρωμάνε σαν βόθρο. Δεν ξέρω τι να κάνω βοηθήστε με λιγο. Να του κάνω πάλι κλισμα σημερα; Αλλά τι κάθε φορά θα του κάνω κλισμα για να κάνει κακακια; Δεν γίνεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Anastasialzr είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Έχω έναν μπέμπη 3μιση μηνων. Εδώ και ένα μήνα δυσκολεύεται να κάνει κακακια. Η παιδίατρος μου πρότεινε χαμομήλι πρωί βράδυ και ασκησουλες (η προηγούμενη είχε πει να του δώσω ξένο και την άλλαξα) λοιπόν ο μικρός έπινε 10 ml χαμομιλη με το ζόρι και γενικά πέρασαν την πρώτη φορά 10 μέρες και του έκανα ένα βρεφικό κλισμα εκανε 2 κενώσεις μόνο μετά πάλι τίποτα πάλι έχουν περάσει 11 μέρες το λέω στην παιδιατρο και μου λέει δώστου ρόφημα θα κάνει από μόνος του. Αφού δεν κάνει πως θα κάνει μόνος μωρέ με έχει νευριάσει και αυτή. Έχει και αέρια που βρωμάνε σαν βόθρο. Δεν ξέρω τι να κάνω βοηθήστε με λιγο. Να του κάνω πάλι κλισμα σημερα; Αλλά τι κάθε φορά θα του κάνω κλισμα για να κάνει κακακια; Δεν γίνεται

Καλημέρα,νομιζω πως στα μωράκια που θηλάζουν μπορεί να περάσουμε και 10 ημέρες που να μην κάνουνε κακακια και να κάνουνε μετά θεωρείτε φυσιολογικό.τωρα αν τον βλέπεις ότι ζορίζεται εφόσον έχεις μιλήσει με τη γιατρό σου κανε ένα κλισματακι,εφόσον αδειάζει το εντερακι του προσπάθησε να του δίνεις μια φορά ανά δύο ημέρες η και κάθε μέρα από μια φορά χαμομήλι λένε ότι όντως βοηθάει(δεν δίνω για να ξέρω αλλά έχω μια φίλη που δίνει στην κόρη της 50ml κάθε δυο μέρες και κάνει κακα)όπως προανέφερες δεν είναι λύση να κάνεις κλίσμα για να κάνει κακακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα του δίνω χαμομιλη η γλυκάνισο μου είπε πρωί βράδυ αλλά δεν του αρέσει το πίνει με το ζόρι. Δεν τον βλέπω ανησυχώ βέβαια ούτε ζοριζεται αλλά με ανχωνει που δεν κάνει τόσες μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anastasialzr είπε:

Μα του δίνω χαμομιλη η γλυκάνισο μου είπε πρωί βράδυ αλλά δεν του αρέσει το πίνει με το ζόρι. Δεν τον βλέπω ανησυχώ βέβαια ούτε ζοριζεται αλλά με ανχωνει που δεν κάνει τόσες μέρες. 

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου ότι σου πει ο γιατρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Αν θέλεις δοκιμασε και απαλο μασαζακι κυκλικα και δεξιοστροφα στην κοιλιτσα του. Ενεργοποιεί το λεπτό εντερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δύσκολος αυτός ο θηλασμος. Ώρες ώρες μου έρχεται να τα παρατησω... Αλλά δεν θέλω τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει τα στερεα. Ευχαριστώ παντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης αυτό με το αν τον ενοχλεί κάτι που τρώω δεν μπορώ να καταλάβω τι τον ενοχλεί πως το καταλαβαίνετε ; Κάθε μέρα τρώω κάτι διαφορετικό που θα καταλάβω τι τον ενοχλεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anastasialzr είπε:

Επίσης αυτό με το αν τον ενοχλεί κάτι που τρώω δεν μπορώ να καταλάβω τι τον ενοχλεί πως το καταλαβαίνετε ; Κάθε μέρα τρώω κάτι διαφορετικό που θα καταλάβω τι τον ενοχλεί

Υπομονή!και εγώ έχω σκεφτεί να τα παρατήσω άλλα είναι το καλύτερο δώρο για τα μικρά μας!

Μπορείς να περιορίσεις αυτά που τρως κατά ομάδες.  Εγώ πχ επειδή είχε βλεννα στα κακα της έκοψα τα γαλακτοκομικά, (τρώω μόνο λίγη φετα)μετά έφαγα όσπρια και είχε περισσότερη βλεννα οπότε δεν ξανά έφαγα!και τα αυγά πειράζουν το εντερακι τους Οπ ως και τα σιτηρά...

Εμένα πάντως όταν έφαγα κερασια(στην εποχή τους)και τώρα σύκα την βοήθησαν παρά πολύ!μήπως να φας κάτι που βοηθάει εμάς μήπως βοηθήσει και τη μικρή σου??ή ροδάκινα, Νεκταρινια και ότι άλλο μπορεί να ενεργοποιήσει το εντερακι τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...