Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθεια εγκυμοσύνης


Marianna894

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Προσπαθώ εδώ και 4 μήνες για παιδάκι. Ξέρω ότι θα μου πείτε ότι είναι πολύ νωρίς για να στεναχωριέμαι και να αγχώνομαι αλλά μου είναι πολύ δύσκολο. Πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες πίστευα ότι είναι πολύ εύκολη διαδικασία αλλά είναι πολύ επίπονο ψυχολογικά. Φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος που να καθυστερεί τη σύλληψη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marianna894 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Προσπαθώ εδώ και 4 μήνες για παιδάκι. Ξέρω ότι θα μου πείτε ότι είναι πολύ νωρίς για να στεναχωριέμαι και να αγχώνομαι αλλά μου είναι πολύ δύσκολο. Πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες πίστευα ότι είναι πολύ εύκολη διαδικασία αλλά είναι πολύ επίπονο ψυχολογικά. Φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος που να καθυστερεί τη σύλληψη... 

Καλησπέρα η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα που προσπσθητε θέλει τουλάχιστον 1χρονο ελεύθερες επαφές!!Εσύ το μόνο  π έχεις να κάνεις είναι να μην αγχώνεσαι!!! Ξέρεις γόνιμες μέρες? Αν όχι θα σε βοηθήσουν τα τεστ ωορρηξίας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marianna894 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Προσπαθώ εδώ και 4 μήνες για παιδάκι. Ξέρω ότι θα μου πείτε ότι είναι πολύ νωρίς για να στεναχωριέμαι και να αγχώνομαι αλλά μου είναι πολύ δύσκολο. Πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες πίστευα ότι είναι πολύ εύκολη διαδικασία αλλά είναι πολύ επίπονο ψυχολογικά. Φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος που να καθυστερεί τη σύλληψη... 

Καλησπέρα Μαριαννα μου προσπαθούμε και εμείς περίπου 3-4 μήνες με ελεύθερες επαφες και με τεστ ωορρηξιας ξεκίνησα εδώ και έναν μήνα θα σου έλεγα αν θέλεις να αγοράσεις θα σε βοηθήσουν να βρεις την ωορρηξία σου και τις γόνιμες μέρες ...ότι θέλεις είμαι εδώ αν μπορώ να βοηθήσω 

εγω έχω ξεκινήσει και το φυλλικό οξύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Marianna894 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Προσπαθώ εδώ και 4 μήνες για παιδάκι. Ξέρω ότι θα μου πείτε ότι είναι πολύ νωρίς για να στεναχωριέμαι και να αγχώνομαι αλλά μου είναι πολύ δύσκολο. Πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες πίστευα ότι είναι πολύ εύκολη διαδικασία αλλά είναι πολύ επίπονο ψυχολογικά. Φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος που να καθυστερεί τη σύλληψη... 

Καλημέρα Μαριάννα!!! Και εμείς προσπαθούμε εδώ και 3-4 μέρες όντως είναι αρκετά νωρίς σε σχέση με άλλα ζευγάρια αλλά νομίζω αγωνία έχουμε από τον πρώτο μήνα που δεν καταφέραμε να έχουμε μωράκι!! Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά και εύχομαι σύντομα να έχετε καλά νέα!! Και εγώ ξεκίνησα το φολλικο οξύ αυτόν τον μήνα μου είπε ο γιατρός μου ότι βοηθάει και στη σύλληψη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η diana8 είπε:

Καλησπέρα Μαριαννα μου προσπαθούμε και εμείς περίπου 3-4 μήνες με ελεύθερες επαφες και με τεστ ωορρηξιας ξεκίνησα εδώ και έναν μήνα θα σου έλεγα αν θέλεις να αγοράσεις θα σε βοηθήσουν να βρεις την ωορρηξία σου και τις γόνιμες μέρες ...ότι θέλεις είμαι εδώ αν μπορώ να βοηθήσω 

εγω έχω ξεκινήσει και το φυλλικό οξύ!

καλημέρα! εγω ειμαι περιπου στο 2μηνο οχι και πολυ στοχευμενες μερες επαφων .το φυλικο οξύ που λές σου το έδωσε ο γυναικολόγος σου ή είναι κάτι που προμηθεύτηκες απο το φαρμακείο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η melita11 είπε:

Καλημέρα Μαριάννα!!! Και εμείς προσπαθούμε εδώ και 3-4 μέρες όντως είναι αρκετά νωρίς σε σχέση με άλλα ζευγάρια αλλά νομίζω αγωνία έχουμε από τον πρώτο μήνα που δεν καταφέραμε να έχουμε μωράκι!! Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά και εύχομαι σύντομα να έχετε καλά νέα!! Και εγώ ξεκίνησα το φολλικο οξύ αυτόν τον μήνα μου είπε ο γιατρός μου ότι βοηθάει και στη σύλληψη!! 

και η αγωνια αλλα και η απογοητευση  νομιζαμε οτι ηταν παρα πολυ ευκολο ομως θελει αρκετη προσπαθεια τελικα ... σκεφτομαι και εγω για το φολλικο οξυ  αλλα μάλλον θα πρεπει να μιλησω με τον γυναικολόγο μου .δινεται σε οποιαδηποτε ηλικία ?ή απο καποια ηλικια και μετα το συνιστουν?ουσιαστικα βιταμίνη δεν ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η vikujustme είπε:

και η αγωνια αλλα και η απογοητευση  νομιζαμε οτι ηταν παρα πολυ ευκολο ομως θελει αρκετη προσπαθεια τελικα ... σκεφτομαι και εγω για το φολλικο οξυ  αλλα μάλλον θα πρεπει να μιλησω με τον γυναικολόγο μου .δινεται σε οποιαδηποτε ηλικία ?ή απο καποια ηλικια και μετα το συνιστουν?ουσιαστικα βιταμίνη δεν ειναι?

Νομίζω οτι όλοι πιστευουν οτι είναι εύκολο και οτι με την πρωτη πιάνεις..μέχρι να το προσπαθήσουν.

Βεβαια υπάρχουν και ζευγάρια που πραγματικά μπορει να πίασουν και με την πρώτη αλλα πιστεύω οτι αυτά ειναι λίγα!  Ναι ειναι βιταμίνη και νομίζω οτι δεν εξαρτάται απο το τι ηλικία έχεις..εγώ ας πούμε είμαι 24..την παίρνεις σίγουρα κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς ειναι απαραίτητη για το νευρικό συστημα του εμβρύου..αλλα ορισμένοι γιατροι την προτείνουν και από πριν για την προετοιμασία του οργανισμού! Ρώτα και τον γιατρό σου σίγουρα θα ξέρει τι είναι καλύτερο για εσενα!! Εγώ προσωπικά μου το σύστησε ο γυναικολόγος μου και το πήρα από το φαρμακείο χωρίς καποία συνταγη..αλλα νομίζω οτι μπορεί να στο γράψει κιόλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η vikujustme είπε:

καλημέρα! εγω ειμαι περιπου στο 2μηνο οχι και πολυ στοχευμενες μερες επαφων .το φυλικο οξύ που λές σου το έδωσε ο γυναικολόγος σου ή είναι κάτι που προμηθεύτηκες απο το φαρμακείο ?

Καλημερα !!! Μου το εδωσε ο γυναικολογος μολις του ειπα οτι θα ξεκινησουμε προσπαθειες .. ειναι καλο να το ξεκιναμε οταν ξεκινησουμε τις προσπαθειες για μωρακι!!!  Τωρα για δοση δεν γνωριζω νομιΖω δεν ειναι για ολες το ιδιο .. ειναι και αναλογα με το ιστορικο της καθε γυναικας ..  ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωωω εχουμε και την ιδια ηλικια!!! :)

λοιπόν σκεφτομαι να περιμένω και αυτον τον μήνα να δούμε ,αν πάλι μου ερθει περιοδος θα παραγγειλω της hometest το τεστ ωορηξιας και θα επικοινωνήσω με τον γιατρό μου ωστε αν ειναι να το ξεκινησω και εγω συγγνωμη που σε κουραζω είναι σε υγρη μορφή ή σε χαπι το φολλυκο οξύ?

Τα τεστ ωορηξιας σκεφτομαι να τα ξεκινησω γιατι στην εφαρμογη που εχω στο κινητο εδειχνε οτι στης 12 /9 θα ειχα ωορηξια και απο της 11/9  το απογευμα με επιασαν οι πονοι της ωορηξιας δεν ηρθαμε σε επαφη στης 11 λογω ωραριων δουλειας αλλα ηρθαμε χθες που εντωμεταξυ δεν πονουσα .

Δεν ξερω ποσες ωρες μπορει να κρατα η ωορηξια?δλδ και με την χθεσινη επαφη μπορεις να πεις οτι ηταν στοχευμένη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η diana8 είπε:

Καλημερα !!! Μου το εδωσε ο γυναικολογος μολις του ειπα οτι θα ξεκινησουμε προσπαθειες .. ειναι καλο να το ξεκιναμε οταν ξεκινησουμε τις προσπαθειες για μωρακι!!!  Τωρα για δοση δεν γνωριζω νομιΖω δεν ειναι για ολες το ιδιο .. ειναι και αναλογα με το ιστορικο της καθε γυναικας ..  ? 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου ! αν αδιαθετησω και αυτον τον μηνα απο αρχες του αλλου θα μιλησω μαζι του μηπως το ξεκινησω και εγω ,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα! 

2 και 4 μήνες είναι πραγματικά πολύ λίγο διάστημα προσπαθειών για να αγχώνεστε. Ξέρω οτι μπορεί να μην το καταλαβαίνετε λόγω της επιθυμίας σας αλλά πραγματικά είναι πολύ λίγο! 

Οι γιατροί προτείνουν σε ένα ζευγάρι να κάνουν εξετάσεις μετά τον χρόνο προσπαθειών οπότε καταλαβαίνετε ότι ένας χρόνος θεωρείται φυσιολογικό διάστημα για την επίτευξη εγκυμοσύνης. Φαίνεται μεγάλο διάστημα ε;;; Και σε μένα το ίδιο, αλλά θεωρείται φυσιολογικό. Επίσης να ξέρετε είναι πολύ πολύ λίγα τα ζευγαρια που το καταφέρνουν με την πρώτη ή δεύτερη.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τεστ ωορρηξίας για να ξέρετε σίγουρα τις σωστές μέρες. Κάποιες κοπέλες τις αγχώνουν εμένα προσωπικά με βοήθησαν γιατί ήξερα σίγουρα τις μέρες.

Όλες το περιμέναμε πιο εύκολο αλλά δυστυχώς δεν είναι! Θα έρθει όμως!

Το φυλλικό οξύ είναι βιταμίνη απαραίτητη για το πρώτο τρίμηνο της κύησης όμως βοηθάει και στην σύλληψη. Όσες δεν σας το πρότεινε ο γιατρός σας ρωτήστε τον να το πάρετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vikujustme είπε:

ωωω εχουμε και την ιδια ηλικια!!! :)

λοιπόν σκεφτομαι να περιμένω και αυτον τον μήνα να δούμε ,αν πάλι μου ερθει περιοδος θα παραγγειλω της hometest το τεστ ωορηξιας και θα επικοινωνήσω με τον γιατρό μου ωστε αν ειναι να το ξεκινησω και εγω συγγνωμη που σε κουραζω είναι σε υγρη μορφή ή σε χαπι το φολλυκο οξύ?

Τα τεστ ωορηξιας σκεφτομαι να τα ξεκινησω γιατι στην εφαρμογη που εχω στο κινητο εδειχνε οτι στης 12 /9 θα ειχα ωορηξια και απο της 11/9  το απογευμα με επιασαν οι πονοι της ωορηξιας δεν ηρθαμε σε επαφη στης 11 λογω ωραριων δουλειας αλλα ηρθαμε χθες που εντωμεταξυ δεν πονουσα .

Δεν ξερω ποσες ωρες μπορει να κρατα η ωορηξια?δλδ και με την χθεσινη επαφη μπορεις να πεις οτι ηταν στοχευμένη?

Δεν με κουράζεις κάλε!! Ισα ισα ειναι καλο να βοηθάει η μια την άλλη!! Εμενα ειναι σε χαπάκια αλλα είναι πολύ μικρά. Είναι πιο αποτελεσματικό να έχεις επαφές 2-3 μέρες πριν την ωορηξία σου για να αυξάνονται και οι πιθανότητες! Σκεψου οτι το σπέρμα σε γονιμες μέρες που μπορει να ζήσει ως 3 μερες μέσα μας. Ενώ το ωάριο αντέχει 12-24 ώρες μέτα την ωορηξία. Αν υπάρχει μεσα σπέρμα πριν την ωορηξία υπάρχουν πιο πολλες πιθανότητες λοιπον!! Μπορεί να ηταν στοχευμένη εννοείται..είχατε και πιο πριν επαφες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η melita11 είπε:

Δεν με κουράζεις κάλε!! Ισα ισα ειναι καλο να βοηθάει η μια την άλλη!! Εμενα ειναι σε χαπάκια αλλα είναι πολύ μικρά. Είναι πιο αποτελεσματικό να έχεις επαφές 2-3 μέρες πριν την ωορηξία σου για να αυξάνονται και οι πιθανότητες! Σκεψου οτι το σπέρμα σε γονιμες μέρες που μπορει να ζήσει ως 3 μερες μέσα μας. Ενώ το ωάριο αντέχει 12-24 ώρες μέτα την ωορηξία. Αν υπάρχει μεσα σπέρμα πριν την ωορηξία υπάρχουν πιο πολλες πιθανότητες λοιπον!! Μπορεί να ηταν στοχευμένη εννοείται..είχατε και πιο πριν επαφες??

σε ευχαριστω κορίτσι μου ! είχαμε και  4/9,5/9  8/9 και η τελευταια 12/9

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η vikujustme είπε:

σε ευχαριστω κορίτσι μου ! είχαμε και  4/9,5/9  8/9 και η τελευταια 12/9

Όμορφα!! Θα περιμένουμε λοιπόν!! 

Τι διάρκεια κύκλου έχεις εσυ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η melita11 είπε:

Όμορφα!! Θα περιμένουμε λοιπόν!! 

ναι στην αναμονη τωρα περιμενω να αδιαθετησω στις 25/9 για να δουμε τι θα δουμε ...

εσυ ποτε περιμένεις περιοδο ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vikujustme είπε:

ναι στην αναμονη τωρα περιμενω να αδιαθετησω στις 25/9 για να δουμε τι θα δουμε ...

εσυ ποτε περιμένεις περιοδο ?

 

Ααα οπότε θα έχουμε νέα μάζι..εγώ περιμένω 23/9!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η melita11 είπε:

Ααα οπότε θα έχουμε νέα μάζι..εγώ περιμένω 23/9!!

τελεια!! μαζι στν αγωνια λοιπον.δεν ξερω τι με πιανει αλλα μια εβδομαδα πριν την περιοδο ολο το σκεφτομαι και λεω λες ?

τελοσπαντων εύχομαι αυτος ο μήνας να ειναι  ο τυχερος μας !!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vikujustme είπε:

τελεια!! μαζι στν αγωνια λοιπον.δεν ξερω τι με πιανει αλλα μια εβδομαδα πριν την περιοδο ολο το σκεφτομαι και λεω λες ?

τελοσπαντων εύχομαι αυτος ο μήνας να ειναι  ο τυχερος μας !!!!!:)

Και εγώ το εύχομαι!! Καλα και γω το παθαίνω αυτό..εντομεταξυ το πιστεύω τόσο πολύ πραγματικά που νομιζω το μυαλο μου δημιουργεί συμπτωματα χωρις να υπάρχει εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η melita11 είπε:

Και εγώ το εύχομαι!! Καλα και γω το παθαίνω αυτό..εντομεταξυ το πιστεύω τόσο πολύ πραγματικά που νομιζω το μυαλο μου δημιουργεί συμπτωματα χωρις να υπάρχει εγκυμοσύνη.

σε νιωθω απολυτα ετσι ημουν και εγω αυτον  τον μηνα ομως υποσχεθηκα στον εαυτο μου να μην βλεπω συμπτωματα ουτε να σκεφτομαι απλως θα περιμενω γιατι ειδαλλως με φθειρει ψυχολογικα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η vikujustme είπε:

σε νιωθω απολυτα ετσι ημουν και εγω αυτον  τον μηνα ομως υποσχεθηκα στον εαυτο μου να μην βλεπω συμπτωματα ουτε να σκεφτομαι απλως θα περιμενω γιατι ειδαλλως με φθειρει ψυχολογικα..

Όντως είναι ψυχοφθόρο αλλά όταν πλησιάζουν οι μέρες σαν να μη μπορώ να σταματήσω τον εαυτό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...