Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωορρηξία-όχι κάθε μήνα!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου! Λοιπόν μετά από ένα χρόνο άκαρπων προσπαθειών, τελικά έχω πολυκυστικες ωοθήκες (όχι σύνδρομο) και ο λόγος της υπογονιμότητας μου είναι καθαρά και μόνο αυτός. Τον προηγούμενο μήνα, έκανα ωορρηξία, αυτό τον μήνα δεν κανω !! Ο γιατρός μου συνέστησε inofert plus να τα παίρνω μέχρι να «σπάσουμε» τις πολυκυστικες και να μιλάμε, να με παρακολουθεί, αν κανω ωορρηξία να παίρνω utrogestan κολπικά από την 14η μέρα του κύκλου. Καμία άλλη εμπειρία ;;; Ένα μήνα δηλαδή κανω ωορρηξία και ένα μήνα δεν ... είμαι να σκάσω.. κάποια που να το πέρασε ; Ευχαριστώ ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Lilipan είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Λοιπόν μετά από ένα χρόνο άκαρπων προσπαθειών, τελικά έχω πολυκυστικες ωοθήκες (όχι σύνδρομο) και ο λόγος της υπογονιμότητας μου είναι καθαρά και μόνο αυτός. Τον προηγούμενο μήνα, έκανα ωορρηξία, αυτό τον μήνα δεν κανω !! Ο γιατρός μου συνέστησε inofert plus να τα παίρνω μέχρι να «σπάσουμε» τις πολυκυστικες και να μιλάμε, να με παρακολουθεί, αν κανω ωορρηξία να παίρνω utrogestan κολπικά από την 14η μέρα του κύκλου. Καμία άλλη εμπειρία ;;; Ένα μήνα δηλαδή κανω ωορρηξία και ένα μήνα δεν ... είμαι να σκάσω.. κάποια που να το πέρασε ; Ευχαριστώ ..

Το παρακολουθείς καιρό και ξέρεις με σιγουριά ότι ένα μήνα κάνεις και έναν όχι?και εγώ έχω εικόνα πολυκυστικων ωοθηκών αλλά κάνω κάθε μήνα ωορρηξία έχω μείνει δύο φορές έγκυος με τον πρώτο μήνα προσπαθειών άσχετα που δεν κατέληξαν σε τελειομηνες εγκυμοσύνες! Λόγω εικόνας είχα πολύ άστατο κύκλο και απλά έκανα θεραπεία με glucofree οπού ο κύκλος σταθεροποιήθηκε και έγινε 29 ημερων! Εγώ παρακολουθώ την ωορρηξία με τεστ ωορρηξίας γιατί ο γιατρός είναι λίγο μακριά και δεν έχω την δυνατότητα να με βλέπει υπερηχογραφικά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Bebouli είπε:

Το παρακολουθείς καιρό και ξέρεις με σιγουριά ότι ένα μήνα κάνεις και έναν όχι?και εγώ έχω εικόνα πολυκυστικων ωοθηκών αλλά κάνω κάθε μήνα ωορρηξία έχω μείνει δύο φορές έγκυος με τον πρώτο μήνα προσπαθειών άσχετα που δεν κατέληξαν σε τελειομηνες εγκυμοσύνες! Λόγω εικόνας είχα πολύ άστατο κύκλο και απλά έκανα θεραπεία με glucofree οπού ο κύκλος σταθεροποιήθηκε και έγινε 29 ημερων! Εγώ παρακολουθώ την ωορρηξία με τεστ ωορρηξίας γιατί ο γιατρός είναι λίγο μακριά και δεν έχω την δυνατότητα να με βλέπει υπερηχογραφικά!! 

Όχι αυτόν και τον προηγούμενο μήνα το είδαμε! Περιμένω τώρα να έρθει περίοδος και μου είπε να τον πάρω να τον ενημερώσω να δούμε πως θα συνεχίσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lilipan είπε:

Όχι αυτόν και τον προηγούμενο μήνα το είδαμε! Περιμένω τώρα να έρθει περίοδος και μου είπε να τον πάρω να τον ενημερώσω να δούμε πως θα συνεχίσουμε!

Μπορεί να είναι τυχαίο αυτός ο μήνας να μην ήταν με ωορρηξία γενικά το καλοκαίρι υπάρχουν ορμονικές διαταραχές και εγώ στον προηγούμενο κύκλο μου δεν είχα ωορρηξία!!! Αλλά γενικά η θεραπεία που σου έχει συστήσει την έχουν κάνει πολλές κοπέλες και είχαν εγκυμοσύνη από το πρώτο μήνα κιόλας!!! Μην απελπίζεσαι και θα αποκτήσεις το μωράκι σου σύντομα!! Στο εύχομαι ολόψυχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι πως ήρεμησα αρκετά.... έχω τρελη εμπιστοσύνη στον γιατρό μου απλά καταλαβαίνεις πως αισθάνομαι... μακάρι να έρθει και σε εμένα ένα μωράκι! Τα inofert plus κάνουν δουλειά σε γυναίκες με πολυκυστικες ωοθήκες ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lilipan είπε:

Η αλήθεια είναι πως ήρεμησα αρκετά.... έχω τρελη εμπιστοσύνη στον γιατρό μου απλά καταλαβαίνεις πως αισθάνομαι... μακάρι να έρθει και σε εμένα ένα μωράκι! Τα inofert plus κάνουν δουλειά σε γυναίκες με πολυκυστικες ωοθήκες ;

Σε καταλαβαίνω πολύ καλαααα στα ίδια είναι κι εγώωωω πως κ πως περιμένω αχ!! Ναιι κάνουν δουλειά πολύ καλή...βοηθάει να ωριμάσουν τα ωοθηλακια !! Θα κάνεις ωορρηξία κανονικά με τα ινοφερτ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι! Άλλωστε μου είπε ότι σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα είναι καλύτερα το θέμα των πολυκυστικών! Στεναγχωρηθηκα

αρκετα αλλά τουλάχιστον φτιάχνετε !! Πάντως αυτό που είπες λόγω καλοκαιριού να μην κανω ωορρηξία , δεν έχω κάνει ούτε ένα μπάνιο στη θάλασσα! Εκτός κι αν επηρεάζεται λόγω ζέστης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lilipan είπε:

Μακάρι! Άλλωστε μου είπε ότι σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα είναι καλύτερα το θέμα των πολυκυστικών! Στεναγχωρηθηκα

αρκετα αλλά τουλάχιστον φτιάχνετε !! Πάντως αυτό που είπες λόγω καλοκαιριού να μην κανω ωορρηξία , δεν έχω κάνει ούτε ένα μπάνιο στη θάλασσα! Εκτός κι αν επηρεάζεται λόγω ζέστης 

Λόγω ζέστης μου είπε ο γιατρός ούτε κι εγώ έχω κάνει μπάνιο στη θάλασσα!! Γενικά μου είπε το καλοκαίρι αλλάζει πάντα ο κύκλος μας!! Μετά από 11 μέρες μου ήρθε η κοκκινομουρα!! Τώρα από μέρα σε μέρα περιμένω την ωορρηξία μου ελπίζω αυτή τη φορά να είναι η τυχερή πφφφ...!! Είναι λιγάκι ταλαιπωρία να περιμένουμε να έρθει περίοδος αγωνία λαχτάρα μετά τρώμε τα μούτρα μας μετά άντε πάλι από την αρχή!! Ουυυφφφφ μακάρι να είμαστε και οι δύο τυχερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ γιΑ τις πληροφορίες!μακαρι να έρθει σύντομα και στις δυο μας αλλά και σε όσες το θελουν?κοριτσιαα πείτε μας άλλες γνώμες/ εμπειρίες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...