Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απροσμενο v bac


Recommended Posts

 Σορυ για το σεντονι.Θελω να πω την ιστορια μου για να μαθουν και αλλες μανουλες πως ολα γινονται. Γεννησα το πρωτο μου παιδι 28/05/2014 ηθελα πολυ να γεννησω φυσιολογικα και να θηλασω. Δεν πετυχα τιποτα απο τα δυο. Μια προκληση που οδηγησε σε καισαρικη και ενα ιδιωτικο μαιευτηριο με αγνοια για θηλασμο. Δευτερο παιδι μαθαινω την εγκυμοσυνη τον Σεπτεμβριο. Θα θηλασω λεω και αρχιζω να διαβαζω τα παντα!και θα γεννησω σς δημοσιο νοσοκομειο που εφημερευει.Με παρακολουθουσε ιδιωτης και ανοιξα καρτελα ατο δημοσιο. Κανενας δεν δεχοταν φυσιολογικα και με προγραμματισαν για καισαρικη 27/04/2019. 31 /04 βλεπω αιμα,παιρνω τον γυναικολογο μου,μου λεει θα μπεις στο μηνα σου φυσιολογικο ειναι,ειχα και λιγα πονακια. Ξημερωμα 2/04 1:08 ξυπναω σπανουν τα νερα. Ξυπναω τον αντρα μου,(μου λεω μηπως κατουρηθηκες,γελαω) παμε του λεω αγχωμενη γιατι δεν ειχα μπει ατο μηνα μου. Δεν περνανε 20 λεπτα να σφαδαζω απο τους πονους. Ωχ λεω θα γεννησω στο αυτοκινητο. Φτανω στο εφημερευων(αλλο απο αυτο που ειχα ανοιξει καρτελα) λεω θα με βαλουν επειγουσα καισαρικη. Η ωρα ηταν 1:50. Μου λενε τη καισαρικη κοπελα μου το μωρο ειναι εξω. Ποτε με ανεβασαν πανω,να με ρωταν ιστορικο εγω να ποναω να φωναζουν νεογνολογο γιατι ημουν 35 και 4 βδομαδων. Γεννησα 2 :30 χωρις επισκληριδιο χωρις να ξερω αναπνοες γιατι δεν ημουν προετοιμασμενη. Θηλασα το μωρο μου μετα απο 3 ωρες και τωρα που σας γραφω 4 μηνες μετα το θηλαζω ακομα. Απιστευτη εμπειρια που με γεμισε εμπιστοσυνη στον εαυτο μου. Το μωρο μου ηθελε να γεννηθει την ωρα εκεινη . Εμπιστευτειτε το σωμα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Γερά και καλότυχα να είναι! Τι ωραία ιστορία! Είσαι πολύ τυχερή και γενναια μπράβο σου! Τέτοια να ακούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η giota88 είπε:

 Σορυ για το σεντονι.Θελω να πω την ιστορια μου για να μαθουν και αλλες μανουλες πως ολα γινονται. Γεννησα το πρωτο μου παιδι 28/05/2014 ηθελα πολυ να γεννησω φυσιολογικα και να θηλασω. Δεν πετυχα τιποτα απο τα δυο. Μια προκληση που οδηγησε σε καισαρικη και ενα ιδιωτικο μαιευτηριο με αγνοια για θηλασμο. Δευτερο παιδι μαθαινω την εγκυμοσυνη τον Σεπτεμβριο. Θα θηλασω λεω και αρχιζω να διαβαζω τα παντα!και θα γεννησω σς δημοσιο νοσοκομειο που εφημερευει.Με παρακολουθουσε ιδιωτης και ανοιξα καρτελα ατο δημοσιο. Κανενας δεν δεχοταν φυσιολογικα και με προγραμματισαν για καισαρικη 27/04/2019. 31 /04 βλεπω αιμα,παιρνω τον γυναικολογο μου,μου λεει θα μπεις στο μηνα σου φυσιολογικο ειναι,ειχα και λιγα πονακια. Ξημερωμα 2/04 1:08 ξυπναω σπανουν τα νερα. Ξυπναω τον αντρα μου,(μου λεω μηπως κατουρηθηκες,γελαω) παμε του λεω αγχωμενη γιατι δεν ειχα μπει ατο μηνα μου. Δεν περνανε 20 λεπτα να σφαδαζω απο τους πονους. Ωχ λεω θα γεννησω στο αυτοκινητο. Φτανω στο εφημερευων(αλλο απο αυτο που ειχα ανοιξει καρτελα) λεω θα με βαλουν επειγουσα καισαρικη. Η ωρα ηταν 1:50. Μου λενε τη καισαρικη κοπελα μου το μωρο ειναι εξω. Ποτε με ανεβασαν πανω,να με ρωταν ιστορικο εγω να ποναω να φωναζουν νεογνολογο γιατι ημουν 35 και 4 βδομαδων. Γεννησα 2 :30 χωρις επισκληριδιο χωρις να ξερω αναπνοες γιατι δεν ημουν προετοιμασμενη. Θηλασα το μωρο μου μετα απο 3 ωρες και τωρα που σας γραφω 4 μηνες μετα το θηλαζω ακομα. Απιστευτη εμπειρια που με γεμισε εμπιστοσυνη στον εαυτο μου. Το μωρο μου ηθελε να γεννηθει την ωρα εκεινη . Εμπιστευτειτε το σωμα σας!

Και γω φυσιολογικα ηθελα πολυ αλλα λογω επιπλοκης κατεληξα σε επειγουσα καισαρική..Μακαρι να με αξιωσει ο θεος να κανω δευτερο μωράκι και θα ήθελα πολυ να βιωσω την εμπειρια του φυσιολογικού τοκετου..Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Και γω φυσιολογικα ηθελα πολυ αλλα λογω επιπλοκης κατεληξα σε επειγουσα καισαρική..Μακαρι να με αξιωσει ο θεος να κανω δευτερο μωράκι και θα ήθελα πολυ να βιωσω την εμπειρια του φυσιολογικού τοκετου..Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!

Στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Γερά και καλότυχα να είναι! Τι ωραία ιστορία! Είσαι πολύ τυχερή και γενναια μπράβο σου! Τέτοια να ακούμε! 

Ευχαριστω πολυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@giota88 συγκινήθηκα!!! Να χαίρεσαι τα μωράκια σου. Μπράβο σου για όλα! Τα άλλαξες όλα γιατί προφανώς ήθελες πολύ. 

Πολλες φορες που το σκεφτομαι πιστευω οτι επειδη το ηθελα παρα πολυ εγινε. Εν τω μεταξυ η γυναικολογος στο νοσοκομειο μου ειχε πει θα σε ξεγςννησω φυσιολογικα μονο αν ερθεις μς το μωρο εξω!Ε και πηγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια! Η καίσαρικη ειναι σωτηρία λύση όταν χρειαζεται... Γέννησα και εγώ τον Απρίλιο φυσιολογικά και χωρίς επισκλειριδιο... Είναι αυτό που λένε... (Όσο και να πονέσεις) το κάνεις και το ξανακάνεις μόνο και μόνο για αυτό το πλασματακι που θα δεις!!! 

Πάλι καλά που σου είπε η γιατρός τον μόνο τρόπο με τον οποίο δέχονταν να σε βάλει φυσιολογικά ε .... Και το κανονισες! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλά συγχαρητήρια κορίτσια μου που καταφέρατε να γεννησετε φυσιολογικά... Σας θεωρώ  πραγματικά αξιεπαινες.. Εύχομαι να έχετε υγιή και καλοτυχα μωρά....!!!! Είναι πραγματική ευλογία να γίνεσαι γονιός και ακόμη μεγαλύτερη η χαρά αν αυτο επιτυγχάνεται με τον τρόπο που επιθυμεί η εκάστοτε μανούλα...!!! Μια μικρή μόνο επισήμανση θα ήθελα να κάνω... Επειδή είναι εμπειρία που βίωσα πρόσφατα και εχώ γνώσεις επί του θέματος...Μην δίνεται εμμεσα η εντύπωση ότι μόνο ο φυσιολογικός τοκετός δίνει στη μητερα τη δυνατότητα να θηλάσει.. Δεν ισχύει καθόλου κάτι τέτοιο... Είναι δύο εντελώς άσχετα θέματα... Γέννησα με καισαρική πέρσι και θηλασα χωρίς πρόβλημα μισή ώρα αφότου βγήκα από το χειρουργείο.. Επίσης είχα φουλ γάλα και ο θηλασμός συνεχίστηκε για 11 μηνες.. Να αναφέρω ακομη ότι έχω φίλες (4 τον αριθμό) που θήλασαν παρόμοιο διάστημα φέρνοντας στον κόσμο τα παιδιά τους με καισαρική. Το καλό της υπόθεσης είναι πως τα περισσότερα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας, αν όχι όλα, παρέχουν πλέον στις γυναίκες εκτενή ενημέρωση για τον θηλασμό με τη μορφή δωρεαν σεμιναρίων πριν τον τοκετό..  Είναι σημαντικό γιατί υπάρχει πια οργανωμένη ομάδα στήριξης μητρικού θηλασμού αποτελούμενη από μαιες που βοηθούν πραγματικά τις λεχώνες να θηλάσουν και τους δείχνουν όσες φορές κ αν χρειαστεί.. Ακόμη κ μαία στο σπίτι σου στέλνουν μετά αν το ζητήσεις  (με το αζημίωτο φυσικά).. Ευτυχώς προχωράμε μπροστά σε κάποια θέματα... Υπάρχει εξέλιξη.. Και οι γυναίκες επιτέλους δεν είναι μόνες σε αυτή τους την προσπάθεια..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Πολλά συγχαρητήρια κορίτσια μου που καταφέρατε να γεννησετε φυσιολογικά... Σας θεωρώ  πραγματικά αξιεπαινες.. Εύχομαι να έχετε υγιή και καλοτυχα μωρά....!!!! Είναι πραγματική ευλογία να γίνεσαι γονιός και ακόμη μεγαλύτερη η χαρά αν αυτο επιτυγχάνεται με τον τρόπο που επιθυμεί η εκάστοτε μανούλα...!!! Μια μικρή μόνο επισήμανση θα ήθελα να κάνω... Επειδή είναι εμπειρία που βίωσα πρόσφατα και εχώ γνώσεις επί του θέματος...Μην δίνεται εμμεσα η εντύπωση ότι μόνο ο φυσιολογικός τοκετός δίνει στη μητερα τη δυνατότητα να θηλάσει.. Δεν ισχύει καθόλου κάτι τέτοιο... Είναι δύο εντελώς άσχετα θέματα... Γέννησα με καισαρική πέρσι και θηλασα χωρίς πρόβλημα μισή ώρα αφότου βγήκα από το χειρουργείο.. Επίσης είχα φουλ γάλα και ο θηλασμός συνεχίστηκε για 11 μηνες.. Να αναφέρω ακομη ότι έχω φίλες (4 τον αριθμό) που θήλασαν παρόμοιο διάστημα φέρνοντας στον κόσμο τα παιδιά τους με καισαρική. Το καλό της υπόθεσης είναι πως τα περισσότερα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας, αν όχι όλα, παρέχουν πλέον στις γυναίκες εκτενή ενημέρωση για τον θηλασμό με τη μορφή δωρεαν σεμιναρίων πριν τον τοκετό..  Είναι σημαντικό γιατί υπάρχει πια οργανωμένη ομάδα στήριξης μητρικού θηλασμού αποτελούμενη από μαιες που βοηθούν πραγματικά τις λεχώνες να θηλάσουν και τους δείχνουν όσες φορές κ αν χρειαστεί.. Ακόμη κ μαία στο σπίτι σου στέλνουν μετά αν το ζητήσεις  (με το αζημίωτο φυσικά).. Ευτυχώς προχωράμε μπροστά σε κάποια θέματα... Υπάρχει εξέλιξη.. Και οι γυναίκες επιτέλους δεν είναι μόνες σε αυτή τους την προσπάθεια..

 

Καλημέρα!! Κάνεις πολύ καλά που το επισημαίνεις για να μην μπερδεύονται όσα κορίτσια δε γνωρίζουν από θηλασμό. Το γάλα κατεβαίνει με το που βγει ο πλακούντας. Όπως και να βγει, είτε με φυσιολογικό τοκετό είτε με καισαρική, το γάλα θα ξεκινήσει την πορεία του ώστε να θρέψει η μανούλα το νεογέννητο μωράκι της. 

Καλό είναι να παρακολουθούν σεμινάρια και να διαβάζουν πολύ οι εγκυουλες ώστε να έχουν πλήρη ενημέρωση. Δόξα τω Θεώ, στην εποχή μας μπορείς να ενημερωθείς σωστά, αρκεί να το θες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Πολλά συγχαρητήρια κορίτσια μου που καταφέρατε να γεννησετε φυσιολογικά... Σας θεωρώ  πραγματικά αξιεπαινες.. Εύχομαι να έχετε υγιή και καλοτυχα μωρά....!!!! Είναι πραγματική ευλογία να γίνεσαι γονιός και ακόμη μεγαλύτερη η χαρά αν αυτο επιτυγχάνεται με τον τρόπο που επιθυμεί η εκάστοτε μανούλα...!!! Μια μικρή μόνο επισήμανση θα ήθελα να κάνω... Επειδή είναι εμπειρία που βίωσα πρόσφατα και εχώ γνώσεις επί του θέματος...Μην δίνεται εμμεσα η εντύπωση ότι μόνο ο φυσιολογικός τοκετός δίνει στη μητερα τη δυνατότητα να θηλάσει.. Δεν ισχύει καθόλου κάτι τέτοιο... Είναι δύο εντελώς άσχετα θέματα... Γέννησα με καισαρική πέρσι και θηλασα χωρίς πρόβλημα μισή ώρα αφότου βγήκα από το χειρουργείο.. Επίσης είχα φουλ γάλα και ο θηλασμός συνεχίστηκε για 11 μηνες.. Να αναφέρω ακομη ότι έχω φίλες (4 τον αριθμό) που θήλασαν παρόμοιο διάστημα φέρνοντας στον κόσμο τα παιδιά τους με καισαρική. Το καλό της υπόθεσης είναι πως τα περισσότερα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας, αν όχι όλα, παρέχουν πλέον στις γυναίκες εκτενή ενημέρωση για τον θηλασμό με τη μορφή δωρεαν σεμιναρίων πριν τον τοκετό..  Είναι σημαντικό γιατί υπάρχει πια οργανωμένη ομάδα στήριξης μητρικού θηλασμού αποτελούμενη από μαιες που βοηθούν πραγματικά τις λεχώνες να θηλάσουν και τους δείχνουν όσες φορές κ αν χρειαστεί.. Ακόμη κ μαία στο σπίτι σου στέλνουν μετά αν το ζητήσεις  (με το αζημίωτο φυσικά).. Ευτυχώς προχωράμε μπροστά σε κάποια θέματα... Υπάρχει εξέλιξη.. Και οι γυναίκες επιτέλους δεν είναι μόνες σε αυτή τους την προσπάθεια..

 

Σε καμια περιπτωση δεν συσχετιζω το φυσιολογικο με την καισαρικη. Απλα την πρωτη φορα δεν ημουν ενημερωμενη. Στη θεσσαλονικη το ιδιωτικο που γεννησα τοτε ειχε αγνοια και δεν με βοηθησαν. Πλεον προωθειται παραπανω ο θηλασμος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ κορίτσια που γέννησα με καισαρική βγάζω γάλα κανονικά με το θήλαστρο (δνε έχω ακόμη σπίτι τα μωρά μου!) οπότε ναι ο θηλασμός γίνεται είτε γεννησει φυσιολογικα είτε με καισαρική μια γυναίκα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@joy2 δίδυμα έχεις;;;; Να σου ζήσουν κορίτσι μου!!!!!!! Θα το είχες γράφει αλλα δεν έτυχε να το διαβάσω.. Πότε με το καλό βγαίνουν;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

@joy2 δίδυμα έχεις;;;; Να σου ζήσουν κορίτσι μου!!!!!!! Θα το είχες γράφει αλλα δεν έτυχε να το διαβάσω.. Πότε με το καλό βγαίνουν;;;;;

@Gelie μου σε ευχαριστώ πολύ! Ναι έχω δίδυμα αγοράκια! Ο ένας πιθανώς βγαίνει Δευτέρα, ο άλλος δεν ξέρουμε σίγουρα γιατί έχει λοίμωξη και παίρνει αντιβίωση οπότε θα μείνει σίγουρα παραπάνω ημέρες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

@Gelie μου σε ευχαριστώ πολύ! Ναι έχω δίδυμα αγοράκια! Ο ένας πιθανώς βγαίνει Δευτέρα, ο άλλος δεν ξέρουμε σίγουρα γιατί έχει λοίμωξη και παίρνει αντιβίωση οπότε θα μείνει σίγουρα παραπάνω ημέρες! 

Να σου ζήσουν και με το καλό να βγουν και να είστε στο σπίτι σας όλοι μαζί!

Θηλασμός επιτυγχάνεται είτε .ε καισαρική είτε φυσιολογικά.. με  το που βγαίνει ο πλακούντας στέλνετε τι σημα! Καλά κάνετε και το τονίζετε... Η διαφορά είναι ότι στη καισαρική λόγω των φαρμάκων υπάρχει η ΠΙΘΑΝΌΤΗΤΑ το μωρό να θέλει περισσότερη ώρα για να καταφέρει να θηλάσει.. αλλά τονίζω πιθανότητα... Και όχι δεν είναι απόλυτο ούτε και εννοειται κακο, απλά χρειάζεται περισσότερο χρόνο..ν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate Από απλή περιέργεια ρωτάω για να μαθαίνουμε κιόλας... Πώς συσχετίζονται τα φάρμακα με το θηλασμό... Και ποια φάρμακα εννοείς;;; 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

@AlKate Από απλή περιέργεια ρωτάω για να μαθαίνουμε κιόλας... Πώς συσχετίζονται τα φάρμακα με το θηλασμό... Και ποια φάρμακα εννοείς;;; 

 

 

 

 

Αυτό μας είχε πει η μαία στα σεμινάρια.. ότι είτε καισαρική είτε φυσιολογικά μπορείς να θηλάσει... Απλά από την αναισθησία (νομιζω στην αναισθησία αναφερόταν αλλά δεν είμαι και σιγουρη) το παιδί χρειάζεται κάποιες φορές περισσότερο χρόνο μέχρι να πιάσει στήθος. Για αυτό μας είχε πει σε περίπτωση καισαρικής αν στην ώρα δεν πιάσει στήθος να ζητήσουμε λίγο ακόμη χρόνο γιατί θα πιάσει απλά χρειάζεται λίγο ακόμη. Αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα γίνει.. υπάρχει περίπτωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς πια οι γυναίκες στην καισαρική δεν παίρνουν αναισθησία γενική όπως γινόταν παλιά.. Εδώ και χρόνια  τους κάνουν την ίδια επισκληριδιο με το φυσιολογικό τοκετό.. οπότε όλα καλά.... Στο παρελθόν για αρκετές ώρες μετά τη γέννα  δε μπορούσαν καν να ξυπνήσουν από την ολικη νάρκωση που τους ειχε χορηγηθει και για αυτό πολλες φορες οι μαιες τους έβαζαν τα παιδιά να θηλάσουν ενω αυτές κοιμούνταν πράγμα που ηταν αδύνατον να πετυχει γιατί εκτός απο την αφαιρεση του πλακούντα παιζει ρολο η υποφυση για να κατέβει το γαλα οπως και η ωκυτοκινη... (η ορμόνη του τοκετού, του  θηλασμου...της γαλουχιας γενικότερα,  η οποία πως θα λειτουργήσει αν είσαι τεζα σε ύπνο βαθυ;;)τα μωρα έκλαιγαν απαρηγόρητα και πεινασμένα καθώς δεν κατάφερναν να τραφούν και τελικά τους έδιναν ξένο γαλα....   Έπειτα άρχιζε μια παραφιλολογία φοβερή και τρομερή...

 Ήπιε ξένο γάλα.. τελείωσε... δε θα θέλει το μητρικό γιατί το ξένο είναι πιο γλυκό πιο γευστικό κλπ Επιασε μπιμπερο.. ξεχνα το ενδεχόμενο να πιάσει στήθος...  Είναι λίγο πιο μικρό το μωρό..

Πρέπει να πιει συμπλήρωμα για να πάρει βάρος.. Το μητρικό δεν θα βοηθήσει να παχύνει και να φτάσει στο σύνηθες βάρος που έχουν τα πιο πολλα μωρά....  Τα περισσότερα από αυτά τα άκουσα κ εγώ εν έτει 2018 από φίλους και συγγενείς που ήρθαν να με επισκεφτούν.... πάντα φυσικά με πολύ καλή πρόθεση.. απλά όλοι στην προσπάθεια τους να βοηθήσουν λένε στη νέα μητέρα ότι "ξερουν".... Ότι έχει πάρει το αυτό τους φευγαλέα από μια κουβέντα με μια θεία.. Μια κουνιάδα.... που έχει σχετική εμπειρία...  Για αυτό καλό είναι κατα τη γνώμη μου να κρατάμε επιφύλαξη για τα πάντα...  Ακόμη και αυτά που λένε οι μαιες υπέρμαχοι του θηλασμού για σύγχυση θηλων κλπ Ότι δηλαδή το μπιμπερο σε απομακρύνει από τη διαδικασία του θηλασμού.... Ότι το μωρό βαριέται να προσπαθεί να θηλάσει μόλις μάθει την εύκολη λύση.... και το χάνεις το παιχνίδι..!!!! Οτι μπερδεύεται κλπ.  Σε εμένα για παράδειγμα δεν ίσχυε τιποτα από αυτά.. άδικα με είχαν αγχωσει... Μετά τις πρώτες 10 μέρες που η μικρή έμαθε πια να πιάνει άνετα τη θηλή της έδινα και μητρικό γάλα με το μπιμπερο για οικονομία χρόνου και για να χορταίνει καλύτερα ώστε να μην την παίρνει ο ύπνος στο στήθος στα μισα του γεύματος κ να ξυπνάει σε μις ωρα πεινασμένη... Ετσι την κρατούσα 2,5 ωρες χορτάτη.... Φυσικά προσπάθησε να μου κάνει κόλπα με αυτό το θέμα δηλ μια: δε θέλω μπιμπερο... μια:  δε θέλω στήθος... Πολύ γρήγορα όμως (πριν τον σαραντισμο  είχε γίνει... παντος καιρού:" γάλα να 'ναι...Και όπως να 'ναι"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Ευτυχώς πια οι γυναίκες στην καισαρική δεν παίρνουν αναισθησία γενική όπως γινόταν παλιά.. Εδώ και χρόνια  τους κάνουν την ίδια επισκληριδιο με το φυσιολογικό τοκετό.. οπότε όλα καλά.... Στο παρελθόν για αρκετές ώρες μετά τη γέννα  δε μπορούσαν καν να ξυπνήσουν από την ολικη νάρκωση που τους ειχε χορηγηθει και για αυτό πολλες φορες οι μαιες τους έβαζαν τα παιδιά να θηλάσουν ενω αυτές κοιμούνταν πράγμα που ηταν αδύνατον να πετυχει γιατί εκτός απο την αφαιρεση του πλακούντα παιζει ρολο η υποφυση για να κατέβει το γαλα οπως και η ωκυτοκινη... (η ορμόνη του τοκετού, του  θηλασμου...της γαλουχιας γενικότερα,  η οποία πως θα λειτουργήσει αν είσαι τεζα σε ύπνο βαθυ;;)τα μωρα έκλαιγαν απαρηγόρητα και πεινασμένα καθώς δεν κατάφερναν να τραφούν και τελικά τους έδιναν ξένο γαλα....   Έπειτα άρχιζε μια παραφιλολογία φοβερή και τρομερή...

 Ήπιε ξένο γάλα.. τελείωσε... δε θα θέλει το μητρικό γιατί το ξένο είναι πιο γλυκό πιο γευστικό κλπ Επιασε μπιμπερο.. ξεχνα το ενδεχόμενο να πιάσει στήθος...  Είναι λίγο πιο μικρό το μωρό..

Πρέπει να πιει συμπλήρωμα για να πάρει βάρος.. Το μητρικό δεν θα βοηθήσει να παχύνει και να φτάσει στο σύνηθες βάρος που έχουν τα πιο πολλα μωρά....  Τα περισσότερα από αυτά τα άκουσα κ εγώ εν έτει 2018 από φίλους και συγγενείς που ήρθαν να με επισκεφτούν.... πάντα φυσικά με πολύ καλή πρόθεση.. απλά όλοι στην προσπάθεια τους να βοηθήσουν λένε στη νέα μητέρα ότι "ξερουν".... Ότι έχει πάρει το αυτό τους φευγαλέα από μια κουβέντα με μια θεία.. Μια κουνιάδα.... που έχει σχετική εμπειρία...  Για αυτό καλό είναι κατα τη γνώμη μου να κρατάμε επιφύλαξη για τα πάντα...  Ακόμη και αυτά που λένε οι μαιες υπέρμαχοι του θηλασμού για σύγχυση θηλων κλπ Ότι δηλαδή το μπιμπερο σε απομακρύνει από τη διαδικασία του θηλασμού.... Ότι το μωρό βαριέται να προσπαθεί να θηλάσει μόλις μάθει την εύκολη λύση.... και το χάνεις το παιχνίδι..!!!! Οτι μπερδεύεται κλπ.  Σε εμένα για παράδειγμα δεν ίσχυε τιποτα από αυτά.. άδικα με είχαν αγχωσει... Μετά τις πρώτες 10 μέρες που η μικρή έμαθε πια να πιάνει άνετα τη θηλή της έδινα και μητρικό γάλα με το μπιμπερο για οικονομία χρόνου και για να χορταίνει καλύτερα ώστε να μην την παίρνει ο ύπνος στο στήθος στα μισα του γεύματος κ να ξυπνάει σε μις ωρα πεινασμένη... Ετσι την κρατούσα 2,5 ωρες χορτάτη.... Φυσικά προσπάθησε να μου κάνει κόλπα με αυτό το θέμα δηλ μια: δε θέλω μπιμπερο... μια:  δε θέλω στήθος... Πολύ γρήγορα όμως (πριν τον σαραντισμο  είχε γίνει... παντος καιρού:" γάλα να 'ναι...Και όπως να 'ναι"

Ολα λυνονται πλεον και μενα μπηκε λαμπα ηπιε τρεις μερες μπουκαλι αλλα δεν ειχαμε θεμα. Στο πρωτο ομως δωσανε μπουκαλι εν αγνοια μου και μετα δεν δεχοταν το στηθος. Αυτο σε συνδυασμο το οτι δεν ημουν ενημερωμςνη οδηγησε σε αποθηλασμο. Γι αυτο οφειλουμε να γνωριζουμε αν θελουμε κατι. Αυτο ιαχυει και για τον τοκετο. Μας τρομαζουν. Το παιδι δεν χορταινει,κλαιει γιατι δεν χορταινει,δωσς ξενο να αναπτυχθει σωστα κ.α

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @Gelie Λοιπον εγω ημουν τοσο αποφασισμενη να θηλασω ειχα διαβασει και τοσα που οτι και να μου λεγανε ημουν προετοιμασμένη να απαντησω..Το μωρο το θηλασα μολις με πηγανε στην ανάνηψη.Αν και το ειχα φανταστει να θηλασω με το που βγει αλλα στην καισαρικη δεν σε αφηνουν.Το βραδυ μου κανανε νύξη να δωσουν ξενο για να ξεκουραστω αλλα δεν δεχτηκα και ειχα ολη νυχτα το μωρο διπλα μου..Οποτε ηθελε την εβαζα στηθος..Την επομενη μερα μου ειπαν απέξω απέξω να δωσω λιγο ξενο να μην κανει ικτερο..Παλι δεν δέχτηκα και ημουν ολη μερα με το μωρο στο στηθος να ενυδατωνεται..Απ τις 3 κοπελες στο δωματιο μονο εγω δεν εδωσα ξενο στο παιδί και μονο το δικο μου δεν εκανε ικτερο(αυτο μπορει να ηταν τυχαιο βεβαια)..Αν μια νεα μανουλα δεν ξερει και δεν εχει ενημερωθει ειναι πολυ ευκολο να την καθοδηγησουν οπου θελουν..Λιγο η εξαντληση,οι ορμονες και ο φοβος να ειναι καλα το μωρακι σε κανουν να μην αμφισβητείς αυτα που σου λενε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω ρε κορίτσια....Στην Αθήνα παρατηρώ επειδή έχω πάει επισκεψη και σε πολλές φίλες μου που έχουν γεννήσει τα τελευταία 2 χρόνια σε διάφορα μαιευτήρια έχω δει πως στα Μητέρα, Ρεα, Ιασώ (για το Γαια δε θυμάμαι) επιμένουν πάρα πολύ με το θηλασμό... Ειδικα στο Μητέρα που γέννησα εγώ ειδα ότι κάνουν ολόκληρη εκστρατεία υπέρ του θηλασμού..!!!

Φυσικά αν θες να δώσεις φόρμουλα δεν μπορούν να σταθούν εμπόδιο... Απλά όχι μόνο το ζητάς εσυ αλλά σε βάζουνε και υπογράφεις , όχι τον πατέρα.. τη μητέρα!! Μόνο με τη δική της υπογραφή μπορεί να δοθεί ξένο γάλα στο παιδί... Το ξέρω γιατί πρόσφατα είχα αυτή τη συζήτηση με φίλη που γέννησε πριν 40 μέρες και ο άντρας της πήγε να ζητήσει συμπλήρωμα αλλά αρνήθηκαν επειδή εκεινη δεν είχε δώσει τη συγκατάθεση της.. Πρώτα υπέγραψε και μετά έδωσαν.. Φαίνεται πως τους έχουν δημιουργηθει προβλήματα στο παρελθόν με αυτό το θέμα. Παλιά είχα ακούσει ήταν πολύ χύμα τα πράγματα σε αυτό το θέμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie θα σου πω ότι πρώτη φορά ακούω ότι τα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι τόσο υπέρ του θηλασμού και ότι σε βάζουν να υπογράψεις κιόλας για ξένο. Εντυπωσιάζομαι, θετικά βέβαια! Όσες γνωστές μου κλπ έχουν γεννήσει, έδωσαν φόρμουλα. Αν θήλασαν ήταν για 1-3 μέρες και αυτό μαζί με ξένο.... Πόσο κρίμα λέω να μην το προσπαθήσουν... Εγώ ευτυχώς το πάλεψα χωρίς καθόλου ξένο γάλα από το πρώτο δευτερόλεπτο (γέννησα σε δημόσιο μαιευτήριο και φυσιολογικά) και τωρα που η μικρή μου είναι 3 μηνών, είμαστε σούπερ!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy @Gelie Στα ιδιωτικά λενε ότιι είναι υπερ του θηλασμου αλλα μάλλον για το φαίνεσθαι.Οντως σε βαζουν να υπογράψεις αν θες να δωσεις ξενο στο παιδι..Αλλα αυτο δεν λεει κατι..Ημουν μπροστα και τις 2 φορες που ήρθαν με το χαρτι στις κοπελες να υπογραψουν και την πλυση εγκεφάλου που τους εκαναν στην μια  οτι ταχα μου δεν χορταίνει το παιδί γιατι γεννήθηκε 4,5 κιλα και στην αλλη οτι θα πεσει ο ικτερος με το ξενο γιατι το μητρικό τον επιδεινώνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Angelmammy @Gelie Στα ιδιωτικά λενε ότιι είναι υπερ του θηλασμου αλλα μάλλον για το φαίνεσθαι.Οντως σε βαζουν να υπογράψεις αν θες να δωσεις ξενο στο παιδι..Αλλα αυτο δεν λεει κατι..Ημουν μπροστα και τις 2 φορες που ήρθαν με το χαρτι στις κοπελες να υπογραψουν και την πλυση εγκεφάλου που τους εκαναν στην μια  οτι ταχα μου δεν χορταίνει το παιδί γιατι γεννήθηκε 4,5 κιλα και στην αλλη οτι θα πεσει ο ικτερος με το ξενο γιατι το μητρικό τον επιδεινώνει..

Αυτά είχα ακούσει κι εγώ αλλά δεν ήξερα για την υπογραφή. Μπράβο και σε σένα @Sofi90 που ενώ σου λέγανε συνεχώς να δώσεις ξένο, δεν τους άκουσες. Και η μπέμπα σου μεγαλώνει τέλεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 @AngelmammyΠαιδια στην Αθήνα δεν ισχύουν αυτά τον τελευταίο εναμιση χρόνο.... Ίσα ίσα που στα δημόσια Αλεξανδρα και Έλενα ενώ είναι πανεπιστημιακά και έχουν καλούς γιατρούς δεν παρέχουν καμία στήριξη στο θηλασμό... Πρωτόγονες συνθήκες... Κάθε μια λεχώνα κάνει μόνη της ότι καταλαβαίνει....Να γεννήσεις σε βοηθάνε και εκει σταματούν τα καθήκοντά τους.... Γέννησε φίλη μου πρόσφατα στο Αλεξάνδρα κ η ξαδέρφη μου πέρσι στο Ελενα.... Όχι βοήθεια στον θηλασμό δεν παρέχουν... Ούτε πάνα δεν αλλάζουν στα μωρά... Οσο για τα ιδιωτικά αν παρέχουν βοήθεια για το φαίνεσθαι αυτό λίγο με νοιάζει... Εμένα με ενδιαφέρει πως όταν ήθελα δίπλα μου μαία είχα... Και ήταν πάντα πρόθυμη να με βοηθήσει...Τώρα αν το κάνουνε για να φαίνεται πως έχουν δυνατή ομάδα στήριξης θηλασμού το θεωρώ λογικό γιατί και τα μαιευτήρια επιχειρήσεις είναι.. Εμένα όντως με κέρδισε αυτή η συμπεριφορά και η αντιμετώπιση που είχα.... Εκεί θα ξαναπαω  και στο δεύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...