Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως να κόψουμε την πάνα;


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες! Ο γιός μου είναι 2,5 ετών και θα ήθελα σιγά σιγά να ξεκινήσουμε να κόβουμε την πάνα. Όσες το έχετε καταφέρει, πείτε μας μερικά tips για να το πετύχουμε ?  Ευχαριστώ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες!!!

Εμείς είμαστε 22  μηνών και λέω και εγώ να κάνουμε μια προσπάθεια μιας και μου λέει τα κακά αφού ήδη τα έχει κάνει.....και τα τσισα την ώρα που τα κάνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια συμβουλή... Ο,τι κάνετε καλοκαίρι γιατί με τα χαλιά είναι δράμα! Βασικά παρτε αυτά τα γιογιο με τη μουσική, προσπαθήστε να λέτε μπράβο αν δεν τα κάνουν πάνω τους κλπ. Στον ανιψιό μου έπιασε αμέσως, αντίθετα στην ανιψιά πηρε μήνες με ατυχήματα... πολυ τρίψιμο τα χαλιά!!!

Αρχίστε να ρωτάτε μήπως θέλουν τσισα ή κακά ώστε να καταλάβουν οτι το λεμε ΠΡΙΝ γίνει, σιγά σιγά θα το λένε πριν ρωτήσετε! Αυτά εχω δει... Φυσικά κοπέλες με παιδάκια θα σας πουν περισσότερα! Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mamaioannas είπε:

Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες!!!

Εμείς είμαστε 22  μηνών και λέω και εγώ να κάνουμε μια προσπάθεια μιας και μου λέει τα κακά αφού ήδη τα έχει κάνει.....και τα τσισα την ώρα που τα κάνει!

Και εμένα τα λέει αφού τα κάνει....σκέφτομαι τώρα που είναι καλοκαίρι και είμαστε πιο χαλαροί να του φορέσω εσώρουχο χωρίς πάνα και να του πω να μου λέει. Μια θα κατουρηθεί, 2 θα κατουρηθεί, μπορεί κάποια στιγμή να αρχίσει να το λέει αν τον ενοχλεί. Με το μαγιό ας πούμε αν θέλει να κάνει τσίσα ανοίγει τα πόδια και κατουριέται πάνω του αλλά δεν προβληματίζεται, πηγαίνει στην θάλασσα και ξεπλένεται. Εσένα είναι κάπως μικρό ακόμα, ούτε 2 ετών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και εμένα τα λέει αφού τα κάνει....σκέφτομαι τώρα που είναι καλοκαίρι και είμαστε πιο χαλαροί να του φορέσω εσώρουχο χωρίς πάνα και να του πω να μου λέει. Μια θα κατουρηθεί, 2 θα κατουρηθεί, μπορεί κάποια στιγμή να αρχίσει να το λέει αν τον ενοχλεί. Με το μαγιό ας πούμε αν θέλει να κάνει τσίσα ανοίγει τα πόδια και κατουριέται πάνω του αλλά δεν προβληματίζεται, πηγαίνει στην θάλασσα και ξεπλένεται. Εσένα είναι κάπως μικρό ακόμα, ούτε 2 ετών!

Ναι πολύ μικρή αλλά ακούω κάτι περίεργα ότι τη κόψανε τη Πανά από 1ως το πολύ 2και λέω βρε λες;;;;

Δεν περιμένω να τη κόψουμε αλλά ποιο πολύ σαν εκπαίδευση το κάνω το γιογιό γιατί το βλέπω το παιδί μου δεν είναι έτοιμο ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mamaioannas είπε:

Ναι πολύ μικρή αλλά ακούω κάτι περίεργα ότι τη κόψανε τη Πανά από 1ως το πολύ 2και λέω βρε λες;;;;

Δεν περιμένω να τη κόψουμε αλλά ποιο πολύ σαν εκπαίδευση το κάνω το γιογιό γιατί το βλέπω το παιδί μου δεν είναι έτοιμο ακόμα.

Από αυτά που ακούς από μανουλες να μην πιστεύεις ούτε τα μισά, αγαπητή μου. Το ψέμμα πάει σύννεφο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Από αυτά που ακούς από μανουλες να μην πιστεύεις ούτε τα μισά, αγαπητή μου. Το ψέμμα πάει σύννεφο!

Γιατί όμως ρε παιδί μου....όντως ακούω κάτι υπερβολές στη παιδική χαρά.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Από αυτά που ακούς από μανουλες να μην πιστεύεις ούτε τα μισά, αγαπητή μου. Το ψέμμα πάει σύννεφο!

Δεν ειναι ολα ψεματα κοριτσι... εμενα μου εκοψαν την πανα ενος ετους ακριβως άρχισα να ζηταω και αν τυχαινε κανενα ατυχημα τσιριζα επειδη συχενομουν. Αν θες το πιστευεις αν οχι οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Δεν ειναι ολα ψεματα κοριτσι... εμενα μου εκοψαν την πανα ενος ετους ακριβως άρχισα να ζηταω και αν τυχαινε κανενα ατυχημα τσιριζα επειδη συχενομουν. Αν θες το πιστευεις αν οχι οχι

Ναι οκ, δεν μπορεί όμως τα 8 στα 10 παιδιά που έχουμε γύρω μας να το κάνουν αυτό όπως και πολλά άλλα που ακούμε.....Τώρα γιατί γίνεται αυτό, επειδή θέλουμε πάντα να λέμε ότι το παιδί μας είναι το εξυπνότερο, το καλύτερο, το ομορφότερο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ημέρα 1η: από τις 7:30 μέχρι τις 10 κατουρησαμε 3 εσώρουχα, 3 σορτς και 1 μπλούζα. Τον έβαλα μετά στο γιογιό και έκανε κακά παρά πολλά. Θα δούμε πως θα πάει, ωστόσο δεν τον βλέπω να προβληματίζεται που βρέχεται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα σας πω ότι θα τ κάνουν όταν είναι εκείνα έτοιμα. Φίλες μ π προσπάθησαν όταν τα παιδιά Δ ήταν έτοιμα Δ τα κατάφεραν. Όταν έκαναν 2η προσπάθεια καθάρισαν σε 2 μέρες. Πρέπει να καταλάβει και τ παιδί ότι το ενοχλούν τα κακα κ τα τσισα.  Επίσης πρέπει να έχει ωριμάσει τ ουροποιητικο. Κ μένα λέει τα κακα από 13 μηνών της πήρα γιο γιο πριν κάνα μήνα αλλά όταν λέει κακα κ της λέω θα κάτσεις εδω; μ λέει όχι όχι. Δ πρόκειται να την πιέσω. Θα τ κάνει όταν έρθει η ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Εγώ θα σας πω ότι θα τ κάνουν όταν είναι εκείνα έτοιμα. Φίλες μ π προσπάθησαν όταν τα παιδιά Δ ήταν έτοιμα Δ τα κατάφεραν. Όταν έκαναν 2η προσπάθεια καθάρισαν σε 2 μέρες. Πρέπει να καταλάβει και τ παιδί ότι το ενοχλούν τα κακα κ τα τσισα.  Επίσης πρέπει να έχει ωριμάσει τ ουροποιητικο. Κ μένα λέει τα κακα από 13 μηνών της πήρα γιο γιο πριν κάνα μήνα αλλά όταν λέει κακα κ της λέω θα κάτσεις εδω; μ λέει όχι όχι. Δ πρόκειται να την πιέσω. Θα τ κάνει όταν έρθει η ώρα.

Δίκιο έχεις κοπέλα μου σε αυτό που λες. Ήδη έχει κατουρηθει 4 φορές από το πρωί, τείνω να σκέφτομαι να τα παρατήσω γιατί είμαι και στον μήνα μου και δεν μπορώ να σφουγγαριζω συνεχώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA τ προσπαθείς πάλι σε ένα δίμηνο. Εκτός του οικονομικού π θα θέλετε παμπερς κ μωρομαντηλα με τις ντουζίνες Δ χρειάζεται ούτε τ παιδί να πιεστεί ούτε εσύ να κουράζεσαι. Δ θα τα κάνει μια ζωή στην πάνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni απλά πήγα στον παιδικό σταθμό να τον γράψω και όπως καταλαβαίνεις με "προέτρεψαν" να του κόψω την πάνα για ίδιο όφελος φυσικά.....Σε 2 μήνες θα είναι πιο δύσκολα δεδομένου ότι μπορεί να έχουν μπει και χαλιά στο σπίτι και να τον αφήνω να μου κατουράει τα χαλιά δεν παίζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου εμας η παιδιατρος ηταν κατηγορηματική. Μετα τα 2 ειναι τα παιδια αναπτυξιακα ετοιμα να κοψουν την πανα, πιο πριν το θεωρει σχεδον κακοποιητικο! Μας ρωτησε αν απομονωνεται οταν θελει να κανει κακα (που το κανει) και αν δειχνει να ενοχλειται μετα (που οχι μονο δεν ενοχλειται, αλλα δε θελει καν να τον αλλαξουμε!) Ειναι 24 μηνων σχεδον. Μας ειπε να παρουμε γιογιο, να το βαλουμε στην τουαλετα, σε καμια περιπτωση να μην το κανει παιχνιδι, καπελο κλπ και να του εξηγησουμε μια φορα τι είναι κ να δοκιμασουμε να τον βαλουμε πριν το μπανακι πχ, που ειναι ετσι κι αλλιως γυμνος και να τον αφησουμε 6-7 λεπτα. Αν τα κανει, αν δεν, την επομενη μερα. Επισης στο μπανιο, οταν τυχει και κατουρηθει να του το λεμε, για να το συνειδητοποιησει. Το προσπαθησαμε λοιπον κ δεν ηθελε να κατσει. Οποτε μας ειπε μετα απο 1,5 μηνα να το ξαναδοκιμασουμε. Χωρις πιεση κ αγχος. Το επομενο βημα αν εχει τη διαθεση κ τα κανει στο γιογιο, είναι τα βρακακια. Κ αφου κοψει την πρωινη πανα, στο τελος η βραδινη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...