Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια. Είμαι 5 βδομαδων κ 3 ημερών και την τελευταία βδομάδα έχω πονακια κάτω χαμηλά. Το ξέρω ότι μέχρι ενός σημείου είναι φυσιολογικό αφού μεγαλωνει η μήτρα. Απο την άλλη όμως τα πονακια αυτά εδώ και 3 μέρες είναι συνεχόμενα και πάντα στο ίδιο σημείο (κάτω δεξιά, εκεί που πονουσα πάντα και στις περιόδους μου). 

Τη Δευτέρα θα πάω στο γιατρό αλλά μέχρι τότε θα σκάσω! 

Πείτε μου απ τις εμπειρίες σας αν αυτό τώρα είναι φυσιολογικό. Με έχει φάει το άγχος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η JoanS είπε:

Καλησπέρα κοριτσια. Είμαι 5 βδομαδων κ 3 ημερών και την τελευταία βδομάδα έχω πονακια κάτω χαμηλά. Το ξέρω ότι μέχρι ενός σημείου είναι φυσιολογικό αφού μεγαλωνει η μήτρα. Απο την άλλη όμως τα πονακια αυτά εδώ και 3 μέρες είναι συνεχόμενα και πάντα στο ίδιο σημείο (κάτω δεξιά, εκεί που πονουσα πάντα και στις περιόδους μου). 

Τη Δευτέρα θα πάω στο γιατρό αλλά μέχρι τότε θα σκάσω! 

Πείτε μου απ τις εμπειρίες σας αν αυτό τώρα είναι φυσιολογικό. Με έχει φάει το άγχος! 

Καλησπέρα,εγώ την πρωτη εβδομάδα θυμάμαι είχα πολύ έντονα πονακια αλλά δεν θυμάμαι αν ήτανε σε ένα συγκεκριμένο σημείο πάντως νόμιζα ότι θα μου έρθει περίοδο από τον πονο συνεχιστηκαν και μετά αλλά.οχι τόσο έντονα όσο στην αρχή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να μην είναι τίποτα κακό που να επηρεάζει το εμβρυακι μας και δε με νοιάζει για πόσο θα συνεχιστούν. 

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω πως οι χοριακες μ διπλασιάζονταν και τριπλασιαζονταν. Την τελευταία την έκανα τη Δευτέρα και ήτανε 3340 ενώ η προηγούμενη ήταν 861

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα πονακια μέχρι την 7η μπορεί κ 8η εβδομάδα! Απλά μεγάλωνε η μήτρα! Όλα καλά θα πάνε και καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Εγώ είχα πονακια μέχρι την 7η μπορεί κ 8η εβδομάδα! Απλά μεγάλωνε η μήτρα! Όλα καλά θα πάνε και καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις! 

Ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να ειναι έτσι όπως τα λες:) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!με το καλο ευχομαι!και εγω ειχαπονακια περισσοτερα στηναρχη οσο περναει ο καιρος μειωνονται!ο γιατρος μου ειχε πει αυτα τα πονακια θα τα εχεις μεχρι να γεννησεις μην σε αγχωνουν και αν δωαιμα να τον παρω τηλ.στην 10η εβδομαδα μου εδωσε μαγνησιο γτ με επιαναν συχνα και εντονα πονακια στην δουλεια μπορω να πω οτι ειμαι καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό κι εσύ εύχομαι. 

Αυτό που με ανησυχεί είναι το συγκεκριμένο σημείο που νιώθω συνεχώς τα πονακια. Κ ότι δεν είναι παροδικα αλλά συνεχόμενα. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να κρατάμε σε μερικούς μήνες στην αγκαλιά μας τα μπεμπακια μας κι όλα αυτά να αποτελούν ανάμνηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η JoanS είπε:

Με το καλό κι εσύ εύχομαι. 

Αυτό που με ανησυχεί είναι το συγκεκριμένο σημείο που νιώθω συνεχώς τα πονακια. Κ ότι δεν είναι παροδικα αλλά συνεχόμενα. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να κρατάμε σε μερικούς μήνες στην αγκαλιά μας τα μπεμπακια μας κι όλα αυτά να αποτελούν ανάμνηση!

Σε ευχαριστω!εισαι πολυ νωρις ακομα και τωρα γινονται ολες οι αλλαγες στο σωμα...εξαλλου μην ξεχνας οτι καθε γυναικα το βιωνει διαφορετικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η vasiliki30 είπε:

Σε ευχαριστω!εισαι πολυ νωρις ακομα και τωρα γινονται ολες οι αλλαγες στο σωμα...εξαλλου μην ξεχνας οτι καθε γυναικα το βιωνει διαφορετικα

Ναι έχεις δικαιο. Να πάω αύριο ξανά για χοριακη μου ειπε τωρα ο γιατρός κ κατευθείαν μετά τα αποτελέσματα θα πάω να με δει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η JoanS είπε:

Καλησπέρα κοριτσια. Είμαι 5 βδομαδων κ 3 ημερών και την τελευταία βδομάδα έχω πονακια κάτω χαμηλά. Το ξέρω ότι μέχρι ενός σημείου είναι φυσιολογικό αφού μεγαλωνει η μήτρα. Απο την άλλη όμως τα πονακια αυτά εδώ και 3 μέρες είναι συνεχόμενα και πάντα στο ίδιο σημείο (κάτω δεξιά, εκεί που πονουσα πάντα και στις περιόδους μου). 

Τη Δευτέρα θα πάω στο γιατρό αλλά μέχρι τότε θα σκάσω! 

Πείτε μου απ τις εμπειρίες σας αν αυτό τώρα είναι φυσιολογικό. Με έχει φάει το άγχος! 

Μην αγχώνεσαι στην αρχή κι εγώ είχα πολύ έντονους πόνους περιόδου. Και χαρακτηριστικά θυμάμαι όταν πήγα στον δεύτερο υπέρηχο να δω την καρδούλα να πάλλεται πονούσα κάτω δεξιά χαμηλά στην κοιλιά (προς την σάλπιγγα). Και το είπα στον γιατρό και μου είπε είναι φυσιολογικό γιατί μεγαλώνει η μήτρα και αρχίζουν να μετακινούνται σιγά σιγά τα όργανα.

Με το καλό το μωράκι σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγάλο θάρρος μου έδωσες. Μακάρι να ισχύει κ σε μένα αυτό και σε μια βδομάδα να ακούσουμε κ εμεις καρδούλα. 

Ευχαριστώ πολύ για την ενθαρρυντική σου απάντηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η JoanS είπε:

Μεγάλο θάρρος μου έδωσες. Μακάρι να ισχύει κ σε μένα αυτό και σε μια βδομάδα να ακούσουμε κ εμεις καρδούλα. 

Ευχαριστώ πολύ για την ενθαρρυντική σου απάντηση. 

Το θυμάμαι σίγουρα αυτό, γιατί η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν εξωμήτρια και φοβόμουν πάρα πολύ μην υπάρχει κανένα εξωμήτριο πάλι στην σάλπιγγα. Αλλά όλα καλά. Μετά από κάτι μέρες με έπιασε αριστερά. Πιο μετά οι έντονοι πόνοι υποχωρούν. Όπως και ο πόνος στο στήθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια τώρα; κι εγώ ακριβώς το ίδιο! Περσυ τον Αύγουστο στο μήνα του μέλιτος ανακαλύψαμε μετά χαράς εγκυμοσύνη κ τσουπ μετά τελικά ήταν εξωμητρια η κύηση. Γι αυτό κι όλο πάει το μυαλό στο αρνητικό. 

Για να δούμε αύριο τι θα γινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η JoanS είπε:

Αλήθεια τώρα; κι εγώ ακριβώς το ίδιο! Περσυ τον Αύγουστο στο μήνα του μέλιτος ανακαλύψαμε μετά χαράς εγκυμοσύνη κ τσουπ μετά τελικά ήταν εξωμητρια η κύηση. Γι αυτό κι όλο πάει το μυαλό στο αρνητικό. 

Για να δούμε αύριο τη θα γινει

Ωχ και στον μήνα του μέλιτος; Σε καταλαβαίνω. Εγώ το πρόλαβα το εξωμήτριο και δεν έγινε ρήξη. Μου έκαναν 2 ενέσεις μεθοτρεξάτης και μηδένισε η χοριακή. Εσύ έκανες λαπαροσκόπηση;

Κι εγώ μέχρι να δω ότι βλέπει σάκο ενδομήτριο αυτή τη φορά πήγα να μείνω. Αν και η χοριακή μου ήταν τέλεια σαν την δική σου που τριπλασιαζόταν σχεδόν. Ενώ η χοριακή μου στο εξωμήτριο ούτε καν που διπλασιαζόταν.

Η τελευταία περίοδος πέρισυ που η κύηση ήταν εξωμήτρια (στην αριστερή σάλπιγγα) ήταν 20 Ιανουαρίου 2018 και η φετινή τελευταία περίοδος ήταν 19 Ιανουαρίου 2019. Σήμερα είμαι 23 εβδομάδων έγκυος. Οπότε μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε αυτή τη φορά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ήμουνα πολύ τυχερή στην ατυχία μου γιατί μετά από 3 αυξανόμενες χοριακες π εννοείτε η αύξηση ήταν περίπου 80 μονάδες κάθε φορά και όχι διπλάσια, άρχισε να πέφτει. Κ μέσα σε 2 βδομάδες αποβλήθηκε από μόνο του μέσω της κοιλιάς. Μου είπε ο γιατρός ότι αυτό παρατηρείται σπάνια και ήμουνα πολύ τυχερή που δε χρειάστηκε να κάνω τίποτα. Απλά είχα έντονους πόνους, ήμουνα συνεχώς στο κρεβάτι διπλωμένη κ έχανα αρκετό αιμα. Δόξα τω Θεω πέρασε κ αυτό.

Κ πάλι τώρα που το αποφασίσαμε κ βαλαμε μπρος, μετά από την προηγούμενη αρνητική μας εμπειρία, απ τη πρώτη προσπάθεια πάλι έμεινα έγκυος. Οπότε αυτό είναι ενθαρρυντικό σε θέματα γονιμότητας. Τώρα μένει να δούμε πως θα προχωρήσουμε. 

Σε ευχαριστω πάρα πολύ πάντως. Νιώθω πολύ καλύτερα κ ήδη έχω πιο θετικές σκέψεις. 

Πολύ χαίρομαι για σένα εύχομαι όλα να κυλήσουν όμορφα κ να συμπληρώσεις τις βδομάδες σου ανώδυνα κ φυσιολογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η JoanS είπε:

Εγώ ήμουνα πολύ τυχερή στην ατυχία μου γιατί μετά από 3 αυξανόμενες χοριακες π εννοείτε η αύξηση ήταν περίπου 80 μονάδες κάθε φορά και όχι διπλάσια, άρχισε να πέφτει. Κ μέσα σε 2 βδομάδες αποβλήθηκε από μόνο του μέσω της κοιλιάς. Μου είπε ο γιατρός ότι αυτό παρατηρείται σπάνια και ήμουνα πολύ τυχερή που δε χρειάστηκε να κάνω τίποτα. Απλά είχα έντονους πόνους, ήμουνα συνεχώς στο κρεβάτι διπλωμένη κ έχανα αρκετό αιμα. Δόξα τω Θεω πέρασε κ αυτό.

Κ πάλι τώρα που το αποφασίσαμε κ βαλαμε μπρος, μετά από την προηγούμενη αρνητική μας εμπειρία, απ τη πρώτη προσπάθεια πάλι έμεινα έγκυος. Οπότε αυτό είναι ενθαρρυντικό σε θέματα γονιμότητας. Τώρα μένει να δούμε πως θα προχωρήσουμε. 

Σε ευχαριστω πάρα πολύ πάντως. Νιώθω πολύ καλύτερα κ ήδη έχω πιο θετικές σκέψεις. 

Πολύ χαίρομαι για σένα εύχομαι όλα να κυλήσουν όμορφα κ να συμπληρώσεις τις βδομάδες σου ανώδυνα κ φυσιολογικά. 

Ήσουν πολύ τυχερή στην ατυχία σου. Όντως αυτό ήταν σπάνιο. Εμένα η χοριακή ανέβηκε αρκετά μέχρι 8.000 κάτι... και αναγκαστικά έπρεπε να μου δώσουν φάρμακο για να το αποβάλει ο οργανισμός μου. Καλά από πόνους άσε κι εγώ 4 μήνες σχεδόν αίμα και πόνους στο κρεβάτι. Μέχρι και στο νοσοκομείο νοσηλεύτηκα 3 μέρες από τους πόνους. Αλλά σημασία έχει ότι τώρα είναι όλα καλά.

Κι εμείς σε αυτή την εγκυμοσύνη ήταν η πρώτη προσπάθεια που κάναμε και έμεινα αμέσως έγκυος. Δεν το περίμενα Ευτυχώς σε αυτό κι εγώ και εσύ είμαστε τυχερές. 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα τέλεια την Δευτέρα στον γιατρό και να μας πεις ευχάριστα νέα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ μακάρι. 

Μιλήσαμε τηλεφωνικώς και μάλλον θα πάω αύριο μετά τα αποτελέσματα της χοριακής. Θα σας ενημερώσω όπως κ να εχει. 

Αν πάω τελικά αύριο τι πρέπει να δω στον υπέρηχο; σακο κ έμβρυο; 

 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nikoleta... είπε:

Ήσουν πολύ τυχερή στην ατυχία σου. Όντως αυτό ήταν σπάνιο. Εμένα η χοριακή ανέβηκε αρκετά μέχρι 8.000 κάτι... και αναγκαστικά έπρεπε να μου δώσουν φάρμακο για να το αποβάλει ο οργανισμός μου. Καλά από πόνους άσε κι εγώ 4 μήνες σχεδόν αίμα και πόνους στο κρεβάτι. Μέχρι και στο νοσοκομείο νοσηλεύτηκα 3 μέρες από τους πόνους. Αλλά σημασία έχει ότι τώρα είναι όλα καλά.

Κι εμείς σε αυτή την εγκυμοσύνη ήταν η πρώτη προσπάθεια που κάναμε και έμεινα αμέσως έγκυος. Δεν το περίμενα Ευτυχώς σε αυτό κι εγώ και εσύ είμαστε τυχερές. 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα τέλεια την Δευτέρα στον γιατρό και να μας πεις ευχάριστα νέα! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ μακάρι. 

Μιλήσαμε τηλεφωνικώς και μάλλον θα πάω αύριο μετά τα αποτελέσματα της χοριακής. Θα σας ενημερώσω όπως κ να εχει. 

Αν πάω τελικά αύριο τι πρέπει να δω στον υπέρηχο; σακο κ έμβρυο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η JoanS είπε:

Ευχαριστώ μακάρι. 

Μιλήσαμε τηλεφωνικώς και μάλλον θα πάω αύριο μετά τα αποτελέσματα της χοριακής. Θα σας ενημερώσω όπως κ να εχει. 

Αν πάω τελικά αύριο τι πρέπει να δω στον υπέρηχο; σακο κ έμβρυο; 

 

 

Αυτό δεν το ξέρω, ανάλογα πόσο εβδομάδων είσαι και κυρίως πόσο έχει φτάσει η χοριακή σου. Εμένα για παράδειγμα η δεύτερη χοριακή που έκανα ήταν 3.912 (ήμουν 4εβδ + 3ημ) και την έκανα ημέρα Τρίτη και πήγα την Παρασκευή (μετά από 3 μέρες) που ήμουν 4εβδ + 6ημ και είδα μόνο σάκο. Καρδούλα είδα να πάλλεται στις 6εβδ + 6ημ.

Και σκέψου ότι το μωρό στην αυχενική το βγάλανε και 1 βδομάδα μεγαλύτερο, αλλά στην αρχή είδα μόνο σάκο. Οπότε μην αγχωθείς αν δεις μόνο τον σάκο στην αρχή.

Καλύτερα πήγαινε αύριο αφού μπορεί ο γιατρός, για να σου φύγει και το άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς όλα καλά. Χοριακη 30000 κ είδαμε σάκο, λεκιθικο σάκο κ ένα μικρό σιταρακι π είναι το μωράκι μας, μας είπε. Ήταν πολύ ευχαριστημένος ο γιατρός οπότε νιώθω κ εγώ υπέροχα πάρα τα πονακια που εξακολουθούν να υπάρχουν. Σε 2 βδομάδες θα πάμε για καρδουλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η JoanS είπε:

Ευτυχώς όλα καλά. Χοριακη 30000 κ είδαμε σάκο, λεκιθικο σάκο κ ένα μικρό σιταρακι π είναι το μωράκι μας, μας είπε. Ήταν πολύ ευχαριστημένος ο γιατρός οπότε νιώθω κ εγώ υπέροχα πάρα τα πονακια που εξακολουθούν να υπάρχουν. Σε 2 βδομάδες θα πάμε για καρδουλα :)

Τέλεια! Όλα καλά θα πάνε! Με το καλό να ακούσεις και καρδούλα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η JoanS είπε:

Ευτυχώς όλα καλά. Χοριακη 30000 κ είδαμε σάκο, λεκιθικο σάκο κ ένα μικρό σιταρακι π είναι το μωράκι μας, μας είπε. Ήταν πολύ ευχαριστημένος ο γιατρός οπότε νιώθω κ εγώ υπέροχα πάρα τα πονακια που εξακολουθούν να υπάρχουν. Σε 2 βδομάδες θα πάμε για καρδουλα :)

Μπραβο!ολα καλα θα πανε!προσπαθησε βα χαλαρωσεις και να ξεκουραζεσε.εγω ειμαι στην 11w5d και ενωγεχουν σταματησει οι πονοι στην κοιλια εχω πονους απο κατω τωρα που και που.θα τους εχουμε μεχρι να γεννησουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...