Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Μανούλες, καλησπέρα σας! Ποιες έχετε παιδιά κοντά ή λίγο παραπάνω από 2 ετών; Τι προβλήματα αντιμετωπίζεται στην καθημερινότητά σας;

Ελάτε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας και να βοηθήσουμε η μια την άλλη να ξεπεράσουμε την δύσκολη αυτή φάση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Τώρα ή καμία δεν έχει δίχρονο παιδί ή όσες έχουν δίχρονα περνάνε καταπληκτικά!

ή ούτε να σου απαντήσουν δεν έχουν χρόνο!!! χαχαχα παιδί δεν έχω (προσπαθώ :-) ) αλλά από φίλες κ αδερφή σε διαβεβαιώνω ότι ήταν ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!! Ειδικά όταν πέφτουν κάτω και χτυπιούνται σαν τα χταπόδια αλλά εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις το γιατί αφού ούτε ολοκληρωμένα μιλάνε ούτε τι θέλουν ξέρουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo  σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση! Έτσι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ περνάμε και εμείς εδώ και 1-2 μήνες....Γκρίνια χωρίς προφανή λόγο, νεύρα, πετάμε πράγματα, τσιρίζουμε, χτυπιόμαστε κάτω και αντιδράμε σε όλα με ένα ΟΧΙ! Άσε δε το φαγητό, πρωινό δεν καλοτρώμε, φρούτα μόνο μπανάνα, μεσημεριανό μόνο με βιντεάκια τρώμε, αυγό ούτε να το δούμε, γάλα 3 γουλιές....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Tokyo  σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση! Έτσι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ περνάμε και εμείς εδώ και 1-2 μήνες....Γκρίνια χωρίς προφανή λόγο, νεύρα, πετάμε πράγματα, τσιρίζουμε, χτυπιόμαστε κάτω και αντιδράμε σε όλα με ένα ΟΧΙ! Άσε δε το φαγητό, πρωινό δεν καλοτρώμε, φρούτα μόνο μπανάνα, μεσημεριανό μόνο με βιντεάκια τρώμε, αυγό ούτε να το δούμε, γάλα 3 γουλιές....

χαχαχα αχ αυτα τα βιντεακια! αυτο ειναι στο παιδι αν τρωει ή όχι. Όμως όλα τα υπόλοιπα είναι μοτίβο... το όχι είναι λες κ αμα το μάθουν δεν ξέρουν άλλη λέξη! Είναι τοοοοσο εκνευριστικό! Με τα ανίψια μου κ είχα αγανακτήσει που να είσαι 24/7 σε αυτή την κατάσταση... όλα όπως τα λες είναι... Γενικά ο γιατρός έλεγε ότι θα ηρεμήσουν όταν μιλήσουν κ μπορέσουν να εκφραστούν γιατί τότε εκτονώνονται. Όντως έγινε... το φαγητό γενικά όμως όποιο έτρωγε τρώει κ τώρα, όποιο δεν έτρωγε μόνο με βιντεάκια ακόμα! Πάντως λένε ότι έτσι μαθαίνεις το παιδί να τρώει μηχανικά κ δημιουργείς τάση παχυσαρκίας, αλλά σε νιώθω όταν τα νεύρα γίνονται σκοινιά λες ας φάει κ ας γίνει με όποιο τρόπο κ αν είναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

χαχαχα αχ αυτα τα βιντεακια! αυτο ειναι στο παιδι αν τρωει ή όχι. Όμως όλα τα υπόλοιπα είναι μοτίβο... το όχι είναι λες κ αμα το μάθουν δεν ξέρουν άλλη λέξη! Είναι τοοοοσο εκνευριστικό! Με τα ανίψια μου κ είχα αγανακτήσει που να είσαι 24/7 σε αυτή την κατάσταση... όλα όπως τα λες είναι... Γενικά ο γιατρός έλεγε ότι θα ηρεμήσουν όταν μιλήσουν κ μπορέσουν να εκφραστούν γιατί τότε εκτονώνονται. Όντως έγινε... το φαγητό γενικά όμως όποιο έτρωγε τρώει κ τώρα, όποιο δεν έτρωγε μόνο με βιντεάκια ακόμα! Πάντως λένε ότι έτσι μαθαίνεις το παιδί να τρώει μηχανικά κ δημιουργείς τάση παχυσαρκίας, αλλά σε νιώθω όταν τα νεύρα γίνονται σκοινιά λες ας φάει κ ας γίνει με όποιο τρόπο κ αν είναι...

Δοκίμασα να τον αφήσω να πεινάσει πραγματικά για να τον ταίσω...Πίστεψέ με, είχε μεγαλύτερες αντοχές από όσες υπολόγιζα στην πείνα! Δλδ μου έτρωγε στις 9 το πρωί και μετά ζητούσε φαγητό στις 6 το απόγευμα! Και άντε εγώ που είμαι και σκληροπυρηνική να το δεχόμουν αυτό 1-2 φορές την εβδομάδα, η ελληνίδα γιαγιά πως να το δεχτεί;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δοκίμασα να τον αφήσω να πεινάσει πραγματικά για να τον ταίσω...Πίστεψέ με, είχε μεγαλύτερες αντοχές από όσες υπολόγιζα στην πείνα! Δλδ μου έτρωγε στις 9 το πρωί και μετά ζητούσε φαγητό στις 6 το απόγευμα! Και άντε εγώ που είμαι και σκληροπυρηνική να το δεχόμουν αυτό 1-2 φορές την εβδομάδα, η ελληνίδα γιαγιά πως να το δεχτεί;;;;;

Α! με τίποτα...

Θα σου πω όμως την εμπειρία φίλης μου... μεγάλος καημός το φαί, μιλάμε για πείνα μεγάλη όπως τα λες κ συ. Έγινε οργανωμένη επιχείρηση από όλους να τρώει το παιδί! κάτι θα πάθει κλπ κλπ ήταν κ το πρώτο της κ είχε πελαγώσει. Fast forward 6 χρόνια μετά. Το παιδί έχει πολλά περιττά κιλά (αφού προκειμένου να φάει η γιαγιάδες έδιναν οτιδήποτε) κ ο παιδίατρος την έχει συνέχεια στην κατσάδα ενώ της είπε ανοιχτά ότι είναι σε ομάδα κινδύνου για διαβήτη... αναγκάστηκε η κοπέλα να πει το ψέμα ότι ήδη το παιδί έχει αρχή διαβήτη για να τις τρομάξει να σταματήσουν...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

Α! με τίποτα...

Θα σου πω όμως την εμπειρία φίλης μου... μεγάλος καημός το φαί, μιλάμε για πείνα μεγάλη όπως τα λες κ συ. Έγινε οργανωμένη επιχείρηση από όλους να τρώει το παιδί! κάτι θα πάθει κλπ κλπ ήταν κ το πρώτο της κ είχε πελαγώσει. Fast forward 6 χρόνια μετά. Το παιδί έχει πολλά περιττά κιλά (αφού προκειμένου να φάει η γιαγιάδες έδιναν οτιδήποτε) κ ο παιδίατρος την έχει συνέχεια στην κατσάδα ενώ της είπε ανοιχτά ότι είναι σε ομάδα κινδύνου για διαβήτη... αναγκάστηκε η κοπέλα να πει το ψέμα ότι ήδη το παιδί έχει αρχή διαβήτη για να τις τρομάξει να σταματήσουν...  

Κοίτα, έχω ένα παιδί αδύνατο και φυσικά έχω καημό να τρώει αλλά δεν επιτρέπω ούτε στον εαυτό μου ούτε στις γιαγιάδες να του δίνουν περιττά πράγματα λάθος ώρες δλδ σοκολάτες κλπ ούτε φυσικά να του φτιάχνουν "κάτι άλλο"  όπως πατάτες τηγανιτές, μακαρόνια κλπ αν δεν τρώει το φαγητό που έχει μαγειρευτεί εκείνη την ημέρα στο σπίτι. Ας τρώει λίγο, δεν με ενδιαφέρει η ποσότητα, αλλά θα τρώει όλα τα φαγητά που μαγειρέυουμε και εγώ και εκείνες. Αν δεν είχα να τον ταίσω θα στεναχωριόμουν, τώρα που έχω αν θελει να φάει καλώς, αν δεν θέλει θα φάει όταν πεινάσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...