Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Κορίτσια εμένα αυτό το βραδινό ρυθμίστηκε μόνο του. Καλά πλέον και γεμάτο να είναι το στήθος δε με ενοχλεί καθόλου μα καθόλου. Αφού μπορεί να είναι τέρμα μαλακό και να το πατάω λίγο και να πετάγεται το γάλα απέναντι στον τοίχο συγνώμη κιολας για την περιγραφή ? Αυτό που έκανα από την αρχή μέχρι τώρα είναι να δίνω ένα στήθος ανα γεύμα και στην αρχή που έτρωγε πιο συχνά από 2ωρο άλλαζα ανα μια ώρα. Αλλά δεν ήμουν και με το χρονόμετρο και πολλές φορές ξεχάστηκα και έδωσα από το ίδιο και μετά έβγαζα λίγο με το χέρι από το άλλο για να ανακουφιστώ. Μην τρελένεστε! 

@vayaki Μπράβο στον μπουλούκο σας! ? και μπράβο και ‘σένα που τα πάτε τόσο καλά! Μόνο μην αγχωθείς όταν σταματήσει να παίρνει με αυτό το ρυθμό! Κι εμένα πήρε 1300 γραμ. σε 4 εβδομάδες και τις επόμενες 3 έχει πάρει 750 γραμ. και αγχώθηκα λιγάκι αλλά μου είπαν και η παιδίατρος και η παιδογαστρεντερολογος ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό, να αφήσω τη ζυγαριά στην άκρη και να βλέπω το βάρος του μια φορά το μήνα. 

Η ζέστη κορίτσια είναι πολύ επικίνδυνη για τα μωρά. Η παιδίατρος στο νοσοκομείο μου μίλησε για λήθαργο, αφυδάτωση, ακόμα και θερμοπληξία. Ειδικά τα νεογέννητα μου είπε ζεσταίνονται επι 3 και δεν μπορούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία τους. Και σας το λέω και από προσωπική εμπειρία, ετσι; Μια νύχτα δεν άναψα κλιματιστικό και δεν μπορούσε να ξυπνήσει ο μπεμπουλίνος μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Narcissa πολυ ελπιδοφορο αυτο που λες οτι ρυθμιστηκε!  Μπραβο!

Πωπω τα επηρεαζει τοσο η ζεστη ε; Καημενουλια! Θα προσεχω να εχω συνεχεια δροσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy στη μεγάλη μ για μήνες γινόμουν μούσκεμα αν έκανα ώρες να θηλασω. Φορούσα μονίμως επιθέματα κ τ βράδυ άλλαζα 2 φορες φανελάκια. Αυτή τη φορά τ ρύθμισα.  Γεμίζει μεν τ στήθος αλλά είναι μαλακό. Θα σ πω τι ρκανα στην αρχή κ τι κάνω τώρα.

Στην αρχή είχα παρά μα πάρα πολυ γαλα. Το μωρό γεννηθηκε μικρό κ όσο κ να θηλάζε δ μ έκανε τπτ. Νοίκιασα θήλαστρο νοσοκομειακό. Έκανα ζεστό ντουζ έτρωγε τ μωρο Κ έβαζα θήλαστρο.  Άδειαζε τ στήθος π δ είχε φάει κ έβγαζα κ λίγο από αυτό π ήδη είχε φάει. Μετά έβαζα παγωμένες κομπρεσες στο στηθος. Τώρα π τ μωρο τρωει καλά δίνω ένα στηθος. Άμα αδειάσει κ άρχισει κ εκνευρίζεται την βάζω κ στο αλλο. Αν χορτάσει τ αφήνει μόνη της οπότε στον επόμενο θηλασμο τη βάζω στο αλλο. Δ μετράω χρόνους κτλ.  Οπότε θέλει τρώει όσο θέλει. Πιστεύω πως για τ πρήξιμο βοήθησαν ποκυ οι κρύες κομπρεσες.

Στη μεγάλη μ σηκώνομουν μέσα στη νύχτα κ έβγαζα λίγο γάλα με τ χέρι ίσα ίσα να ανακούφιστω. Το θήλαστρο γενικότερα θέλει λίγο προσοχή γτ μπορεί να φέρει υπερπαραγωγή.

Ο παιδίατρος μας είπε ότι η ζέστη τα τρελαίνει τα μωρα. Οπότε ανάβουμε κανονικα κλιματιστικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Και μένα έχει βγάλει τέτοια σπυρακια..Τους βάζεις κάτι πάνω η φεύγουν μόνα τους?

Μου είπε η γιατρός ότι δεν χρειάζεται να βάλω κάτι και θα φύγουν μόνα τους. Εσύ τι κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vayaki είπε:

@AlKate λες οτι εδραιωθηκε ο θηλασμος σε εσενα. Αρα εσυ δεν εχεις πια πρηξιματα και τετοια; Ολα ειναι ομαλα;

Πόνο και ενόχληση δεν έχω πλέον. Απλά γεμίζει το στήθος. Όπως λέει η @Narcissa προς το παρόν δεν περνάει πάνω από ώρα την ημέρα και στη καλύτερη 3ωρο τη νύχτα χωρίς φαι οπότε ίσως απλά δεν προλαβαίνει. Βέβαια τη νύχτα που μπορεί να φάει μόνο από το ένα στήθος το άλλο είναι εντάξει μετά. Απλά για σιγουριά εγώ ακόμη προσφέρω σαν να μην έχει εδραιωθεί για μερικές μέρες ακόμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Δεν έχω κάνει κάτι ακόμα.Να δω πως θα είναι και αύριο και θα πάρω την παιδίατρο..Μου είπε μια φίλη έβαζε ελαιόλαδο..

Εν τω μεταξύ μου έχει κοκκινησει στην περιοχή της πάνας..Να είναι απ' τον ιδρώτα και την ζέστη?Κρέμα βάζω σε κάθε αλλαγή

Όταν μίλησες με τον γιατρό πες μας και εμάς να δούμε μια άλλη προσέγγιση.... Ως προς τη κοκκινίλα δεν ξέρω... Μήπως τη πιέζει πολύ η πάνα η το κορμάκι;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια για τα σπυρακια στα μωρακια μου ειπε μια φιλη πως αν τους βαλουμε απο το γαλα μας τα βοηθαει παρα πολυ!δεν το δοκιμασα εμενα ευτυχως δεν εχει!αναβω κλιματιστικο αν και στο δωματιο μας δε θα ξανα βαλω νομιζω πως της στεγνωνει τη μυτουλα οποτε αναβω στο διπλανο δωματιο και με ανοιχτη την πορτα ερχεται δροσια!εμενα το βραδυ κανει 3ωρα να ξυπνησει η 2ωρα!και ειναι 18 ημερων η μικρουλα μου!τη μερα μπορει να ζητησει ανα μιση ωρα εως και 3ωρο παλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Το σκέφτηκα και πήρα ένα νούμερο μεγαλύτερες σήμερα..Για να δούμε

Μίλησα μα την γιατρό και μου είπε τίποτα να μην βάλω..Συχνά μπανάκια και δροσερό σπίτι..

Η δικιά μου πολύ ανήσυχη απ' το απόγευμα και κλάμα..3 ώρες στο στήθος και τις 2 ένιωθα ότι απλά πιπιλαγε

Και εμενα ειχε κανει κοκκινιλα και της εβαλα sudocrem δύό μέρές κάί περασε!μπορει και απο τη ζεστη να στην εκανε!αχ αυτη την πιπιλα εγω θα της την δωσω μου φαινεται κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!δεν ξερω αν το εχετε και εσεις το θεματακι σας με το δεξι στηθος.(μαλλον οταν γεμιζει γινεται!!)...εμενα τρεχει!παω να θγλασω τη μικρη και νομιζω οτι μπορει απλα να καταπινει!!χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για σας κοριτσια γενισα την τριτη κοριτσακι κ που ημουν μεσα κατεβικε το γαλα κ αρχιζα να την θιλαζω αλλα κιματε καποτε κ που το ενα στηθος πινει λιγο.. Κ αρχισε να με ποναει ερεθιστηκαν κ δεν χερω τι να κανω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Λενι είπε:

Για σας κοριτσια γενισα την τριτη κοριτσακι κ που ημουν μεσα κατεβικε το γαλα κ αρχιζα να την θιλαζω αλλα κιματε καποτε κ που το ενα στηθος πινει λιγο.. Κ αρχισε να με ποναει ερεθιστηκαν κ δεν χερω τι να κανω... 

Να σου ζήσει κοριτσι μου! Όποτε το αισθάνεσαι γεμάτο ή δεν αδειάζει απο γάλα να κανεις ζεστο ντουζακι κ μασαζάκι κ να το χαλαρώνεις με το χερι βγάζοντας γαλα με απαλές μαλάξεις ! Αλλιως ζεστές κομπρεσουλες κ μαλάξεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η NicolVall είπε:

Να σου ζήσει κοριτσι μου! Όποτε το αισθάνεσαι γεμάτο ή δεν αδειάζει απο γάλα να κανεις ζεστο ντουζακι κ μασαζάκι κ να το χαλαρώνεις με το χερι βγάζοντας γαλα με απαλές μαλάξεις ! Αλλιως ζεστές κομπρεσουλες κ μαλάξεις! 

Σε ευχαριστο κοριτσι μου ετσι εκανα αλλα ποναω.. Κε με το θηλαστρο ποναω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Λενι είπε:

Σε ευχαριστο κοριτσι μου ετσι εκανα αλλα ποναω.. Κε με το θηλαστρο ποναω... 

Πονάς απο το πρήξιμο ή κατΑ την διαδικασία; Αν πονάς απο το πρήξιμο ειναι λογικο θελει υπομονη αδειάζεις λιγο με το χερι κ εννοειται βάζεις το μωρακι σε εκείνο το στηθος! Αν πονάς κατα την διαδικασία κανε πιο απαλές κινήσεις... θηλαστρο τοσο νωρις δεν νομιΖω πως ειναι καλη ιδεα... συμβουλεψου μια μαία ή μια κοπέλα σύμβουλο θηλασμού

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η NicolVall είπε:

Πονάς απο το πρήξιμο ή κατΑ την διαδικασία; Αν πονάς απο το πρήξιμο ειναι λογικο θελει υπομονη αδειάζεις λιγο με το χερι κ εννοειται βάζεις το μωρακι σε εκείνο το στηθος! Αν πονάς κατα την διαδικασία κανε πιο απαλές κινήσεις... θηλαστρο τοσο νωρις δεν νομιΖω πως ειναι καλη ιδεα... συμβουλεψου μια μαία ή μια κοπέλα σύμβουλο θηλασμού

Ποναω που αρχιζο ν; βγαλω που το θηλαστρο.. Κε που μου πειανει ι. Μικρη.. Κ δεν χιπνα κε. Εχει. Να. Φαει απο ι. Ωρα 3 30....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Να σου ζήσει κοπελα μου!!Θα κάνεις  ζεστά επιθέματα στο στήθος και μετά θα βάζεις την μικρή σου..Όταν τελειώσει θα βάλεις κρύα επιθέματα για λίγο..Δύο τρεις μέρες κρατάει το πρήξιμο..Μετά θα είσαι καλύτερα!Για τις θηλές σού να πάρεις κοχύλια για να παίρνουν αέρα και να μην τρίβονται στα ρούχα και μια κρεμουλα ειδικη αν κάνει εκδορές..Εγώ πήρα και διάλυμμα αλατόνερο απ' το φαρμακείο και έπλενα τις θηλές και με βοήθησε πολύ..Τώρα που είναι πολύ μικρούλα να της κουνάς λίγο το αφτακι να ξυπνάει γιατί κουράζονται εύκολα και τα παίρνει ο ύπνος..Υπομονή λίγο στην αρχή και θα γίνει πιο εύκολο!

Σε ευχαριστο. Κοριτσι μου βαζο κ κρεμα νε μετα σκουπιζο με ορο πριν να θιλασω... Τα κοχιλια τι εινε εχο κατι αλλα δεν χερω πως χρισιμοπιειτε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NicolVall συγχαρητήρια!!! Θα μας βοηθήσει πολύ η εμπειρία σου!! 

@Sofi90 τι έγινε τελικά με την αλλαγή Πάνας; Υποχώρησε; Μπορείς να δοκιμάσεις και τη sudocream εναλλακτικά. Εγώ την έχω πάρει αλλά θα τη χρησιμοποιήσω σε περίπτωση κοκκινίλες και έτσι γιατί είναι πιο δυνατή και δεν είναι ότι καλύτερο για κάθε μέρα.... Σύμπτωμα υπερπαραγωγή ειναι. Πόσον ημερών είναι το μωρό σου; Δίνεις και στήθος;

@Λενιτα κοχύλια τα βάζεις στο στηθος. Στη τρύπα μπαίνει η θηλή και στηρίζονται στο σουτιέν που φοράς. Έτσι παίρνει και αέρα το στήθος και δεν ακουμπάει σε ύφασμα να ερεθιζετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Κορίτσια οποία ξέρει ας βοηθήσει..Κάνει πράσινα κακακια η μπέμπα μου σήμερα και διάβασα ότι μπορεί να είναι λόγω υπερπαραγωγής..Τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση??

Καλησπέρα κοριτσι μου! Μηπως κανεις γρήγορες εναλλαγές στο στηθος; Μηπως για λίγες μερες δίνεις γευμα κ στηθος να δεις πως θα παει! Δεν ειναι απαραιτητα ανησυχητικό μην σε αγχώνει... θα ρυθμιστεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

@Sofi90 δινε τοτε 2-3 γεύματα απο το ιδιο στηθος ώστε να «μειώνεται» σιγα σιγα η παραγωγή! Μην αγχωθείς πως θα τελειώσει το γαλα σου.. απλα θα βοηθήσεις να ρυθμιστεί σε 2-3 μερες θα δεις τα αποτελέσματα 

αν σε καθησυχάσει βεβαια καλυτερα μιλα με καποια σύμβουλο θηλασμού παντως μην πανικοβαλεσαι τα μωράκια που θηλάζουν εχουν πολλα είδους κακακια που αλλάζουν 

παντως ειναι αλλο το τρωω κ αλλο το πιπιλάω κ απλα ευχαριστιέμαι μανούλα! Το οτι κάθεται 1 ωρα δεν σημάνει απαραιτητα πως τρώει κ 1 ωρα... σχεδον σιγουρα δλδ απλα ευχαριστιέται αγκαλια κ στηθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...