Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Narcissa κι εγώ λατρεύω να την έχω αγκαλίτσα!! Αλλά αυτό που είπε η @Sofi90, θα ήθελα να κοιμάμαι λίγο περισσότερο τη νύχτα και να έχω ένα 3ωρο τη μέρα να κάνω καμιά δουλειά ή να ασχοληθώ λίγο με τον εαυτό μου. Κοιτάω να νύχια μου και λέω πως είναι έτσι... Κοιτάω τα φρύδια μου και νιώθω λίγο Καραμανλής... Ούτε ένα πιλινγκ στο πρόσωπο δεν προλαβαίνω να κάνω προς το παρόν. Βγαίνω απ'το μπάνιο άρον άρον, ούτε κρέμα δε βάζω καλά καλά. Και ήμουν της περιποίησης. Μου άρεσε να με φροντίζω και να με βλέπει και ο άντρας μου όμορφη. Βέβαια μου λέει ότι τώρα είμαι πιο όμορφη από ποτέ ο καλός μου.. αλλά δεν ξέρω εγώ τώρα ποια είναι η αλήθεια;;; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofi90 είπε:

Ακριβώς όμως..Τα μπάνια τα μισαωρα γίνανε ντουζακι 2λεπτο και αν είμαστε τυχεροί..Φρυδια και μαλλιά και νύχια?? Πολυτέλειες!!Και λίγο χρόνο να βρω θα τρέξω να καθαρίσω το μπάνιο να πλύνω κανένα πιάτο..Τ αξίζουν όμως τα πλασματακια μας

Όλα τ' αξίζουν!! Βλέπουμε αυτές τις φατσούλες και δε θέλουμε τίποτα άλλο!! 

Βρε κορίτσια, πότε θα εδραιωθεί η γαλουχία μου;;;; Αύριο 40 ημερών και εμένα το στήθος μου ακόμα πρήζεται έτσι και δε φάει στο 3ωρο και στάζει μόνο του γάλα. Τη νύχτα αν μου κοιμηθεί λίγο μήπως να μην την ξυπνήσω να φάει;; Μήπως να την αφήσω να ξυπνήσει μόνη της. Μήπως κοιμηθώ κι εγώ λίγο έτσι. Κάνω όνειρα εγώ τώρα ότι θα κοιμηθεί σήμερα μετά από τόσο κλάμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @Angelmammy μονο στο 3ωρο αρχιζει και σου τρεχει??καλο σημαδι να ελπιζω δηλαδη που δε μπορω να σταθω!

@Narcissa δεν ειναι οτι δε θελω να μαθει αλλα εχω θεμα με το χερι μου (τενοντιτιδα-επικονδυλιτιδα )    με εχει πιασει και δε λεει να με αφησει....και ακομα ειμαστε στην αρχη!!

Εγω σημερα δοκιμασα να πινω χαμομηλι μηπως και τη βοηθησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 @stasa199 δεν πετρώνει πια. Απλά αυτό που λες ότι βαραίνει και φουσκώνει. Καμία σχέση με τις πρώτες ημέρες. Καλό σημάδι είναι λένε. Πάει καλά ο θηλασμός και σιγά σιγά δε θα πρήζεται καθόλου. Θα πηγαίνει σύμφωνα με τη ζήτηση του μωρού. Και αυτό σημαίνει εδραίωση. Άντε να δούμε... Σήμερα δε θα την ξυπνήσω να φάει. Ο Θεός μαζί μας γιατί νιώθω κομμάτια. 

@stasa199 λες να ηρεμήσει με το χαμομήλι;;; Μακάρι. Αν ναι πες μας κι εμάς να το δοκιμάσουμε. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ δεν ξερω αλλα μακαρι να κανει δουλεια!!!!

Βρε κοριτσια μετα το μπανιο τα μωρακια σας καθονται να τα ντυσετε???εμενα δεν προλαβαινουμε να βαλουμε τηβ πανα καο κανει σαν να τη σφαζουμε!αφου αλλαζει και το κλαμα της και εχει ενα που σπαραζει και μου ραγιζει την καρδια δεν μπορω να την ακουω ετσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, στην αρχή κι εμένα έκλαιγε πολύ. Τώρα έχουμε κάνει πρόοδο. Κλαίει μόνο μια φορά στις 5 με 6 μέρες όταν την κάνουμε μπάνιο. Και αυτό μόνο αν πιεί νερό καταλάθος. Θα συνηθίσουν και τα δικά σας. Εμείς δεν την κάνουμε ακόμα στο μπανάκι της αλλά την κρατάει ο άντρας μου από το μπουτακι και την πλένω εγώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Εμένα ξεκινάει ο σπαραγμός απ' το μπάνιο και τελειώνει με το που βάζουμε την πάνα..Αλλά εμένα κλαιει κ όταν την αλλάζουμε...Τραβάει και τα μαλλιά της με δύναμη (έχει και πολλά το άτιμο)..

Εμενα στο μπανιο ειναι ετοιμη να κοιμηθει!και δεν μπορω να την κραταω και πολυ γυμνουλα γιατι ολο μας λερωνει!στις αλλαγες δεν μου κλαιει παντα ευτυχως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 Ο δικος μου το απολαμβάνει το μπανάκι και μετά το μασαζάκι και κάθεται πολύ ήσυχος να τον ντύσω. Εκτός αν δεν έχει φάει πριν. Τότε θα κάνει υπομονή στο μπάνιο αλλά στο ντύσιμο θα ξεσηκώσει τον κόσμο όλο! Τσέκαρες τελικά μήπως κρύωνε; 

@Sofi90 εμενα πήρε 950 γραμμάρια τις πρώτες 20 μέρες, αλλά έχει γίνει πολύ μπαμπάτσικος ? η παιδίατρος μου είχε πει να περιμένω γύρω στα 170 γραμμάρια την εβδομάδα με αποκλειστικό θηλασμο. Πάντως δε νομίζω πως συντρέχει λόγος ανησυχίας, κάθε μωράκι έχει το ρυθμό του και φυσικά έχει και σκαμπανεβάσματα! Ήδη ο μπεμπούλης μου σταμάτησε να παχαίνει με αυτό το ρυθμό. Φυσικά ο παιδίατρος είναι ο κατάλληλος να σε καθησυχάσει πλήρως!

@Angelmammy εμένα το στήθος μου έχει καιρό που σταμάτησε να βαραίνει ενοχλητικά. Σίγουρα πάνω από 2 εβδομάδες και είμαστε 50 ημερών. Αλλά ακόμα τρέχει. Περίπου στο 2ωρο αν δε φάει ο μπεμπουλίνος. Και επισης όταν θηλάζω από το ένα τρέχει λιγο το άλλο. Θυμάμαι κάποια στιγμή ειχες αναφέρει ότι την αλλάζεις στήθος στα γεύματα; Μήπως φταίει αυτό ή θυμάμαι λάθος; 

Εγω κορίτσια την ξαναβρήκα τη ρουτίνα ομορφιάς μου! Μισή ώρα μόλις σηκωθω το πρωί και άλλη μισή πριν κοιμηθώ το βράδυ για ντουζακι, κρεμες κτλ κτλ και την Κυριακή φουλ μποτέ ? ο άντρας μου δε μου λέει ότι είμαι πιο όμορφη από ποτέ. Μαζί με εμένα έβαλε κι αυτός 20 κιλά στην εγκυμοσύνη και φωνάζουμε ο ένας τον άλλο χοντρό για motivation ? και πιάνει χαχαχ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa κλαίω!!!!! Χαχα!! Κι εμένα έβαλε 10 κιλά κ γελάμε κοιτώντας τις κοιλιές μας!!! 

Ναι, προσφέρω και τα 2 στήθη σε κάθε θηλασμό πέραν των νυχτερινών. Αυτή ήταν η ξεκάθαρη οδηγία της συμβούλου θηλασμού. Προσφέρεις πάντα και το μωρό αποφασίζει αν θα πάρει ή όχι. Παίρνει τις περισσότερες φορές και τα 2. Ναι, κι εμένα κάθε φορά που θηλάζω τρέχει το άλλο στήθος. Είναι φυσιολογικό μου είχε πει η σύμβουλος. Έτσι θα είναι όσο θηλάζουμε αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy τελικά είχε ξενύχτι, ε; ? με ποια λογική σου είπε να προσφέρεις και τα δυο; Για να φάει κι άλλο, αν άδειασε το ένα; Και τη νύχτα δηλαδή τι αλλάζει; Εμένα και οι μαίες σε 2 σεμινάρια που παρακολούθησα και οι μαίες της κλινικής, αλλά και η μαία μου που είναι και σύμβουλος θηλασμού, μου είχαν πει ένα στήθος ανα γεύμα, κυρίως επειδή το γάλα στο τέλος γίνεται πολύ λιπαρό και χορταστικο. Εγώ ποτέ δεν πρόσφερα και τα δυο, αλλά η αλήθεια είναι ότι και ποτέ δεν ένιωσα ότι ο μικρούλης μου άδειασε τελείως το ένα στήθος μου. Σε αυτή την περίπτωση, υποθέτω θα έδινα και το άλλο. 

Να σας πω και το ανέκδοτο της ημέρας; Ο μπεμπουλίνος είχε υπνηλία προχτές και αγχώθηκα πολύ, όποτε κάναμε ένα σωρό εξετάσεις. Ήταν όλες άψογες ευτυχώς, τσάμπα το ταλαιπώρησα το πουλάκι μου η παλαβή μάνα, και το συμπέρασμα; Ότι το γάλα μου δε τον πιάνει και να δώσω συμπλήρωμα!! Εν τω μεταξύ έχει πάρει 2 κιλά σε 45 μέρες! Αυτό το «συμπλήρωμα» έγινε πια η απάντηση σε όλα από τους παιδιάτρους! Εκανες καισαρική; Συμπλήρωμα! Έχει ικτερο το μωρό; Συμπλήρωμα! Δεν παίρνει πολύ βάρος; Συμπληρωμα! Θελει να τρώει πολύ; Συμπλήρωμα! Κοιμάται πολύ; Συμπλήρωμα! Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται... Ποσοστά από τις πωλήσεις του ξένου παίρνουν;! Συγνώμη κιολας δηλαδή αλλά το ποσό συγχύστηκα δεν περιγράφεται... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa πες τα χρυσοστομη!!! Πες τα!! Όλοι "δώσε ξένο"!! Δεύτερο βράδυ εγώ στο μαιευτήριο και μία μαία μου λέει "είναι μεγάλο το μωρό σου και δε χορταινει με το γάλα σου. Δώστου μπουκάλι!" Και έγινα έξαλλη!! Τσακωθηκαμε! 

Αχ κορίτσια χθες πρώτο βράδυ κάπως κοιμηθήκαμε. Ξυπνήσαμε στις 2:30, στις 04:30 και στις 06:20. Όλα αυτά από μόνη της. Κοιμόταν όμως αμέσως μετά. Πρώτη φορά!!! Νιώθω πιο ξεκούραστη... 

@narcissa όσον αφορά τον θηλασμό, κι εγώ σε όσα σεμινάρια έκανα αυτό που ξέρεις κι εσύ έμαθα. Ότι δίνεις ένα στήθος ανα γεύμα. Αλλά η σύμβουλος που ήρθε σπίτι μου μού είπε ότι όσο και να θηλάσω θα δίνω και τα 2. Και το πιο πιθανό είναι το μωρό να μην τα πάρει αν έχει χορτάσει αλλά εγώ πρέπει να τα προσφέρω. Και δε ρώτησα γιατί.... Ήταν τόση η έννοια μου να ηρεμήσω από τις πληγωμένες θηλές που δεν έδωσα και τόση σημασία. 

2 κιλά ο μικρούλης σας;;;; Μωρέ μπράβο!!! Έτσι... γιατί εμείς που έχουμε νύφες θέλουμε αντρακλες για γαμπρούς. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω βρε κορίτσια... για γέλια ή για κλάμματα αυτά τα περιστατικά; Έξαλλη έγινα! Και πιο πολύ τσαντιζομαι γιατί τα λένε αυτά και σε μανούλες πιο ψαρωμένες και στεναχωριούνται, ξεκινάνε και το συμπλήρωμα, κόβεται σιγά σιγά το γάλα και στερούνται τα μωράκια το θηλασμο με όλα τα οφέλη του χωρίς κανένα απολύτως λόγο...

@Angelmammy λίγο περίεργα μου ακούγονται αυτά που σου ειπε. Ο δικος μου και το μπράτσο μου να του προσφέρω, προσπαθεί να το θηλάσει, ποσό μάλλον το άλλο στήθος ? μήπως να δοκιμάσεις να δίνεις μόνο από το ένα; Νομίζω θα έπρεπε να έχει σταματήσει το πρήξιμο μέχρι τώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό για τα δύο στήθη στο γεύμα το ξέρω και εγώ. Το κάνεις μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός για ερεθίσεις το στήθος. Αφού εδραιωθεί (40-60 ημέρες) μέρα πάει γεύμα και στήθος. Βέβαια ανάλογα το γεύμα... Εμ;ς μέσα στην ημέρα δεν περνάει μισή ώρα χωρίς να θέλουμε στήθος!! ΕΝέος στις 40 μέρες πηραμε πάνω από μισό κιλό. 

Αυτό με το συμπλήρωμα πολύ με νευριαζει. Και εμένα στο νοσοκομείο λόγω ίκτερου μου είπαν να δώσω για να ενυδατωνεται πιο πολύ. Και η χαζή έδωσα και μετά δυσκολεύτηκαν. Αλλά το έκοψα με το που πήγα σπίτι!!!!

Πάντως βρε κορίτσια είναι δύσκολο όλη μέρα σπίτι με το μωρό πάνω μας. Εμένα μέσα στην ημέρα δεν κοιμάται!!! Για να κοιμηθεί τώρα την έχω στο μάρσιπο πάνω μου και κάτι πάει να γίνει (φτου φτου).... Για αυτό και μπόρεσα να γράψω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αυτο με το συμπληρωμα δεν υπαρχει!ειδε η γειτονισσα τον αντρα μου προχθες και ρωτησε για τη μπεμπα!και της ειπε οτι ειναι καλη και καμια φορα κλαιει και απανταει η γειτονισσα να δωσετε ξενο αμα κλαιει!δλδ οποιο μωρο κλαιει πρεπει να παιρνει ξενο????και της λεει ο αντρας μου οτι εχω πολλη γαλα και απαντησε αυτη εεε αμα εχετε γαλα και του κακοφανηκε!

Το βραδυ και εμενα κοιμηθηκε αρκετα καλα!βεβαια δεν ξερω αν ειναι επειδη την πηρα στο κρεβατι μαζι μου και ξυπνησε 11 η ωρα!εφαγε και τωρα ξανα κοιμαται πανω μου!αν κανω να την αφησω ξυπναει!αφου εχω κοιμηθει και κανα δυο φορες με τη μπεμπα αγκαλια!ανασκελα εγω αυτη ξαπλωμενη πανω στο στηθος μου και δεν την νοιαζει τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...