Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Καλημέρα :) περασε και το βράδυ... @KONSTANTIAνα πω την αλήθεια βλέποντας πως είναι ο θηλασμός έχει περάσει αυτή η σκέψη από το μυαλό μου. Σε δεύτερο παιδάκι πώς θα τα καταφέρω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η AlKate είπε:

Καλημέρα :) περασε και το βράδυ... @KONSTANTIAνα πω την αλήθεια βλέποντας πως είναι ο θηλασμός έχει περάσει αυτή η σκέψη από το μυαλό μου. Σε δεύτερο παιδάκι πώς θα τα καταφέρω;;;

Χωρίς να θέλω να προδικαζω σκέφτομαι ότι θα είναι δύσκολα, ειδικά αν το παιδί το πρώτο είναι μικρό και δεν καταλαβαίνει. Ίσως σε μεγαλύτερο παιδί τα πράγματα να είναι πιο εύκολα χωρίς βέβαια να μπορούμε να υπολογίσουμε τον παράγοντα ζήλεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσια εγω παντως θα το ξαναπω ηρεμησα με τις σταγονες.Χθες ειπα δοκιμαστικα δεν θα του δωσω κ ειχε παλι πονακια αλλα όχι τοσο εντονα.Εμας δεν μας επιανε τποτα κ εχω κοψει σχεδόν τα παντα να δω τι τον πειραζει αλλα τζιφος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ παρατήρησα ότι το απόγευμα γενικά είναι πιο ανήσυχη... Πρωί είναι πιο ήρεμη. Ποιος ξέρει... Καλά από στήθος.. όλο εκεί είμαστε... Βγάζουμε γουλια και συνεχίζουμε!!!

Καλό βράδυ να έχουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια!!! Χθες κοιμηθήκαμε μόνο το απόγευμα 3 ώρες 16:00-19:00 και τώρα το βράδυ μετά το μπάνιο της 23:00-00:30. Μιλάμε για πολύ γκρίνια η καημένη. Σφίγγεται οοολη την ώρα και έχει και πολλά αέρια. Χθες έκανε 5 φορές κακά της. Τώρα που την άλλαξα είδα ένα τσακ από κακά αλλά δε λες ότι έκανε. Μάλλον της έφυγαν μαζί με τα αέρια. Με συγχωρείτε για την περιγραφή αλλά καταλαβαίνετε... Στενοχωριέμαι. Αυτή τη στιγμή δείχνει να έχει κοιμηθεί στην αγκαλιά μου αλλά το σκέφτομαι να την αφήσω κάτω. Τι τραβάνε κι αυτά τα καημενούλια; Λέτε να την πείραξε το μπριαμ; Επειδή έχει πολλά πολλά λαχανικά;; Μα τι να πω πια;; Είμαι και χορτοφάγος. Στο τέλος δε θα ξέρω τι να φάω. Ρύζι και μακαρόνι;;; Και δεν είμαι και φαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! 

@Angelmammy θυμάσαι που λέγαμε ότι δε ρεύονται τα μωρά μας; Άρχισα να επιμένω αρκετά μετά από κάθε γεύμα (μηπως βοηθησει στο θέμα των αναγωγών) και τελικά τα καταφέρναμε. Πλέον με το που τον ακουμπάω στον ώμο ρεύεται πολύ δυνατά ? και έχει βελτιωθεί η κατάσταση. 

Εγω παντως δεν είμαι σίγουρη ότι έχει κολικούς ο μπέμπης μου. Σχεδον κάθε βράδυ περνάει μια φάση που θέλει να είναι αγκαλιά ή ακόμα καλύτερα στο στήθος και ανα διαστήματα σφίγγεται, κλαίει 5 δευτερόλεπτα και του περνάει. Πριν σαραντίσουμε αυτό μπορεί να διαρκούσε όλη νύχτα, τώρα 2-3 ώρες. Έτσι είναι οι κολικοι; Γιατι αλλες κοπελες λένε για μωράκια που γίνονται μωβ από το κλάμα, που δεν ηρεμούν με τίποτα κτλ, ενώ ο δικος μου στο ενδιάμεσο από 2 πονάκια είναι πολύ ήρεμος και ευδιάθετος. Μόνο προχτές αυτή η φάση κράτησε οοοολη μέρα και είχε πολλή γκρίνια, ενώ γενικά είναι πολύ καλούλης. Είχα φάει 2 τεράστιες μαρουλοσαλάτες την προηγούμενη ? ευτυχώς γενικά δεν έχω παρατηρήσει να τον ενοχλεί κάτι αν δεν κάνω κάποια υπερβολή! 

Κοριτσια με τους μαραθώνιους θηλασμούς, κουράγιο! Τα βγάζετε καθόλου έξω τα μωράκια σας; Ο δικος μου απο την αρχή ηρεμούσε και ηρεμεί πολύ με τη βολτα. Τις πρωτες εβδομαδες που ήθελε όλη μέρα στήθος, η παιδίατρος με είχε παροτρύνει να κάνω υπομονή να πάει 40 ημερών και να δώσω πιπίλα να σωθώ, αλλά ο μπεμπουλης δε θέλει ούτε να τη δει. Ευτυχώς το έκοψε μόνος του, πλέον (50 ημερών) τη μέρα ούτε καν πολλή αγκαλιά δε θέλει, μου δίνει την εντύπωση ότι ζεσταίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 βρε δεν υπάρχει μωρό να μην του αρέσει η βόλτα! Αν φοβάσαι ότι θα ταλαιπωρηθείτε, ξεκινήστε με μια βόλτα στο τετράγωνο. Αλλά και στήθος να θέλει, γιατί να είναι πρόβλημα; Εγώ τον έχω θηλάσει σε αλλά σπίτια, σε καφετέριες, σε πάρκα ? από τη 2η μέρα που τον πήρα σπίτι βγαίνουμε βολτίτσες και έχει μάθει έτσι να κάθεται και στην καλαθούνα του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa ναι, ρευεται πια και η δικιά μου. Και χωρίς προσπάθεια. Μόνο που δω κάπως ότι πιέζεται, τη βάζω όρθια και ακούω ρέψιμο αμέσως. Και ηρεμεί. 

Να ξέρεις ότι δεν περνάνε όλα τα μωράκια ίδιας έντασης κολικούς. Μπορεί εσένα να περνάει αλλά πιο ήπιους. Ο παιδίατρος μου είχε πει να μην τρώω φρέσκα πράσινα φυλλώδη λαχανικά γιατί ενοχλούν πολύ τα μωράκια. Εσύ έφαγες 2 πελώριες μαρουλοσαλάτες;;; Χαχα! Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα παθαιναμε εμείς αν έτρωγα. 

@Sofi90 κι εγώ έτρεμα να τη βγάλουμε βόλτα αλλά μάντεψε!! Κοιμόταν καθόλη τη διάρκεια. Ίσα ίσα μόλις άνοιξε ματάκια κάποια στιγμή, την έβαλα στο στήθος, έφαγε και ξανακοιμηθηκε. 2 φορές αυτό. Τώρα που σαραντιζουμε (αύριο) θα προσπαθήσω να βγαίνουμε κάθε μέρα. 

Έχω κι εγώ αρχίσει να πιστεύω ότι μπορεί να μην παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο τι τρώμε. Δλδ ότι μπορεί έτσι κι αλλιώς να έχουν πόνους.

Καλά βάλατε τον καναπέ στην κουζίνα;;; Χαχαχα!! Μα φαντάζομαι εικόνα!!! Γονείς εν δράσει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κάνω διατροφή αφού! Εντάξει ξεχάστηκα και λιγάκι χαχαχ! Κι εμένα μου είπε η παιδίατρος να μην το παρακάνω με καφεΐνη, σαλάτες, θαλασσινά, ξηρούς καρπούς και όσπρια. Αυτά νομίζω. Btw πως τα πας εσυ με τα κιλά; Εγώ που έκανα διατροφή μετά τον 5ο ξέσπασα μετά τη γέννα και ήμουν πάλι στα +15. Τώρα έχω χάσει 3, 12 μου έμειναν και έτοιμη για παραλία ?

@Sofi90 καλά στην καλαθούνα κάτω από τον απορροφητήρα, δεν ηρεμεί; Δοκίμασε αν θελεις να της βάλεις από YouTube λευκούς ήχους μήπως πιάσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa πήρα σύνολο 18 κιλά. Έχω χάσει τα 11. Μου έχουν μείνει 7!!! Το θέμα μου όμως είναι η κυτταρίτιδα. Πριν την εγκυμοσύνη είχα λίγη στα μπούτια και έπρεπε να τα πιέσω για να φανεί. Τώρα έχω παντού, μέχρι και στα χέρια (Χριστέ μου!!!!) και φαίνεται χωρίς να κάνω τίποτα. Δεν ξέρω γιατί. Τι να κάνω; Πίνω πάνω από 3 λίτρα νερό τη μέρα, δεν τρώω καθόλου βλακείες... θα φύγει άραγε ποτέ ή την παντρεύτηκα τώρα;;; 

Θα τα χάσουμε τα κιλά, δεν ανησυχώ γι'αυτά. Κι εσύ με τα +12 λίγο να προσέξεις πιστεύω θα έρθεις στα ίσια σου. Ήσουν αδύνατη πριν;;; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ναι, ήμουν πάντα κάτω από 55 και έφτασα 70κατι! Κι εγώ έκανα κυτταρίτιδα και λίγες ραγάδες στα πόδια και στο πλάι... δεν ελπίζω μόνο στη διατροφή και το νερό, έχω αρχίσει να πλακώνομαι και στις κρέμες ? και από βδομάδα θα ξεκινήσω και μια ωρίτσα γυμναστική τη μέρα. Κλείσαμε και εισιτήρια για διακοπές, όποτε πρέπει να μπω σε εντατικό προγραμμα χαχαχ! 

Κοριτσια μιλούσα τώρα με μια παιδογαστρεντερολογο πολλή ώρα. Long story short, μου εξηγησε ότι είναι λάθος να ταΐζουμε τα μωράκια μας σε διάστημα μικρότερο των δυο ωρών μετά τους δυο μήνες. Που σημαίνει οτι το όλη μέρα στηθος καλό είναι τότε να κοπεί έτσι κι αλλιως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κι εμένα οι λευκοί ήχοι δε βοηθούν... Λίγες φορές βοήθησαν και σε καμία περίπτωση όταν κλαίει. Κι εμένα ρίχνει ένα κλάμα στο στήθος. Όχι συνεχώς. Αλλά το κάνει και στενοχωριέμαι. Σκέφτομαι ότι είναι η παρηγοριά της και παρόλα αυτά κλαίει;;; Πόση ενόχληση έχει;; Πάντως υπάρχουν και κάποια λεπτά (λεπτά!!) που είναι ήσυχη και μου γελάει! 

@Narcissa συγγνώμη αλλά πώς κόβουμε το στήθος μετά τους 2 μήνες αν το παιδί ζητάει;; Δλδ τι θα κάνουμε;; Θα το αφήνουμε να κλαίει;; Ας ελπίσουμε σιγά σιγά να μπορούν να παίζουν λιγάκι ώστε να ξεγελιουνται. Θα περάσουν και οι κολικοί οπότε μπορεί και να απασχολούνται και με κάτι άλλο πέραν του στήθους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Angelmammy Αυτό λέω κ εγώ..Για να κλαίει στο στήθος θα πονάει πολύ..

Αχ εμένα δεν έχει ξεκινήσει τα γελακια ακόμα.. Ρίχνει κάτι χαμόγελα αλλά νομίζω δεν το κάνει συνειδητά

 

Ναι, στην αρχή ρίχνουν το κοινωνικό χαμόγελο. Μετά ξεκινούν να καταλαβαίνουν κάπως περισσότερο και να χαμογελούν σε πρόσωπα. Και που' σαι ακόμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε κορίτσια και εμένα μου χαμογελάει πλέον και τρελαίνομαι!! Κάθομαι όλη μέρα και του μιλάω, του κάνω φωνούλες και γκριμάτσες σα τη χαζή ?

@Angelmammy όχι δε το αφήνουμε να κλαίει, το απασχολούμε με κάτι άλλο π.χ πιπίλα ή παιχνίδι. Αλλιώς μου είπε περνάμε από την αντανακλαστική σίτιση που κάνει τώρα, στην παγίωση μιας συνήθειας (πιπίλισμα στήθους και συνέχεια φαγητό) που θα μας ταλαιπωρήσει πολύ και εμάς και τα μωράκια μας. Επίσης μου εξήγησε γιατί δε θελουμε να είναι το στομάχι συνεχώς γεμάτο, αλλά να αφήνουμε να γίνεται πλήρης διαδικασία πέψης. Και μου είπε ότι τώρα χειροτερεύει και τους κολικούς το όλη μέρα τάισμα γιατί μόλις ξεκινάει το μωρό να τρώει, ερεθίζεται το έντερο. Γι’αυτό κιολας τα κάνουν όταν τρώνε. Και νόμιζα ότι μόνο ο δικός μου ο βρωμιαρούλης το κάνει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofi90 είπε:

Κ εγώ νομιζα ότι τα κάνει όταν τρώει επειδή χαλαρώνει ??Αυτά μετά τους δύο μήνες?

Αυτό ονομάζεται γαστροκολικό αντανακλαστικό και συμβαίνει και σε όλους τους ανθρώπους ανεξαρτήτως ηλικίας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Εσείς που θηλάζετε αποκλειστικά θυμάστε πόσο βάρος είχε πάρει το μωρό σας στις 3 βδομάδες?Την ζυγισαμε σήμερα και έχει πάρει 400γρ απ' όταν βγήκαμε απ' το μαιευτήριο και μου φαίνονται πολύ λιγα

Περίπου 600γρ είχε πάρει η μικρή μου εμένα. Αλλα μην ανησυχείς καθόλου. Ο παιδίατρος μου είχε πει ότι τα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν πολλές διακυμάνσεις στα κιλά τους. Και να μην άγχομαι και να μην τη ζυγίζω συχνά μόνη μου. Γιατί οι μανούλες τρελαινόμαστε με το βάρος χωρίς λόγο. Ρώτα και τον παιδίατρο σας να δεις τι θα σου πει. 

Κορίτσια περνάμε τρελό ζόρι και σήμερα. Κοιμηθήκαμε μόνο μιάμιση ώρα το απόγευμα και ξύπνησε κλαίγοντας. Μιλάμε για πολύ κλάμα. Ούτε στον μπαμπά της ηρεμεί ούτε στην αγκαλιά μου. Θέλει στήθος πάλι. Η φωνακλού έχει και μια ένταση... Τώρα έχει κοιμηθεί πάνω στο στήθος. Χριστέ μου, πως θα βγει και η σημερινή νύχτα;;; Αύριο εν τω μεταξύ έχουμε το πρωί να πάμε εκκλησία να μας διαβάσει ο ιερέας την ευχουλα και το απόγευμα έχουμε παιδίατρο. Ας ελπίσουμε να είναι μια καλύτερη μέρα αύριο γιατί δεν μπορώ να τη φανταστώ να κλαίει έτσι παντού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!και εμενα κλαιει η μικρουλα και κοιμαται στο στηθος!μολις παω να την αφησω αφου την εχω κρατησει να ρευτει ξυπναει και ξανα αγκαλια!κυριως το βραδυ μου το εκανε αυτο..σημερα δεν εχεοι κοιμηθει τοσο και ελπιζω στο βραδυ!γιατι πιο ευκολα κοιμαται τη μερα παρα το βραδυ!μηπως εχει μαθει αγκαλια? 

Και εγω πιστευω πως μπορει να μην πειραζει τοσο το τι θα φαμε αλλα ειναι με το καθε μωρακι διαφορετικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...