Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φοβος για ωμο κρεας


Termi

Recommended Posts

Γεια σας γεια σας. Ισως θεωρηθω η τρελλη του χωριου ισως είμαι υπερβολικη αλλα με φαγε το ανχος απο το μεσημέρι. Εψησε ο πατέρας μου κρεατα. Οι πανσετες μου κλασικα κάρβουνα οπως παντα κ δοκιμασα κ λιιιιγοοοοο μπιφτέκι επειδή μου σπασε τη μυτη το οποιο ψηνοταν κανα εικοσάλεπτο εγινε κάρβουνο να πω αλλα οταν εκοψα τη μπουκιτσα ειδα οτι μεσα ηταν σα ροζ οχι αιμα αλκα κατι ροζακι η μανα μου επιμενει οτι ειναι η παπρικα κ οοοσηηηη ώρα να το ψησω ετσι είναι..... Εγω φοβάμαι το τοξοπλασμα..... Ξινο μου βγήκε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Termi είπε:

Γεια σας γεια σας. Ισως θεωρηθω η τρελλη του χωριου ισως είμαι υπερβολικη αλλα με φαγε το ανχος απο το μεσημέρι. Εψησε ο πατέρας μου κρεατα. Οι πανσετες μου κλασικα κάρβουνα οπως παντα κ δοκιμασα κ λιιιιγοοοοο μπιφτέκι επειδή μου σπασε τη μυτη το οποιο ψηνοταν κανα εικοσάλεπτο εγινε κάρβουνο να πω αλλα οταν εκοψα τη μπουκιτσα ειδα οτι μεσα ηταν σα ροζ οχι αιμα αλκα κατι ροζακι η μανα μου επιμενει οτι ειναι η παπρικα κ οοοσηηηη ώρα να το ψησω ετσι είναι..... Εγω φοβάμαι το τοξοπλασμα..... Ξινο μου βγήκε 

Καλημέρα κορίτσι μου,δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι(και εγώ έτσι έκανα σε καταλαβαίνω αλλά τζάμπα τόσο άγχος)είχα φάει αρκετές φορές μπιφτέκι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και από ταβέρνα αν και είμαι θετική στο τοξόπλασμα αλλά το άγχος πάντα υπήρχε,δεν νομίζω πως έστω και ότι ήτανε λίγο ροζ από μια φορά που έφαγες θα κολλήσεις κάτι.απλα είμαστε υπερβολικές από το φόβο μας για τα μωράκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ποια εβδομάδα της εγκυμοσύνης είσαι και έχεις τόσο άγχος; Φυσικά και προσέχω κι εγώ να είναι ψημένο το κρέας Αλλά όχι κι έτσι!!!! Φας εκεί τις μπριζόλιτσες σου και μην αγχώνεσαι !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι 25+3.το τρεμο το ρημαδι το τοξο0λασμα.να φανταστειτε ούτε μαρούλι δεν εχω φαει κιας το ολενω κιας το βαζω σε ξυδι. Κ πλημμενο πηρα κ το ξαναπλυνα κ φοβηθηκα. Δλδ κ γω αλκες φορες το κόβω στη μεση αλλα τωρα κάρβουνο ηταν.... Μεσα ομως........ Δεν είμαι σίγουρη. Κ εφαγα ουτε μια μπουκιτσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην κάνεις έτσι δε συντρέχει λόγος! Στην τελική αν έχεις τόσο μεγάλη φοβία για το κρέας δες σε τι θερμοκρασίες είναι well done και πάρε ένα θερμόμετρο να το μετράς! Ε ρε τι σου κάνει το μάστερ σεφ. Χειρότερο είναι να το τρως κάρβουνο πάντως να ξέρεις για τον οργανισμό! Όσο για το μαρούλι αν το πλύνεις φύλο φύλο και με τα το αφήσεις σε ξύδι Κ νερό κάνα 15λεπτο Κ το ξαναξεπλυνεις δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.  Να σκεφτώ απ έξω δεν τρως τπτ ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/6/2019 at 11:48 ΜΜ, ο/η Termi είπε:

Γεια σας γεια σας. Ισως θεωρηθω η τρελλη του χωριου ισως είμαι υπερβολικη αλλα με φαγε το ανχος απο το μεσημέρι. Εψησε ο πατέρας μου κρεατα. Οι πανσετες μου κλασικα κάρβουνα οπως παντα κ δοκιμασα κ λιιιιγοοοοο μπιφτέκι επειδή μου σπασε τη μυτη το οποιο ψηνοταν κανα εικοσάλεπτο εγινε κάρβουνο να πω αλλα οταν εκοψα τη μπουκιτσα ειδα οτι μεσα ηταν σα ροζ οχι αιμα αλκα κατι ροζακι η μανα μου επιμενει οτι ειναι η παπρικα κ οοοσηηηη ώρα να το ψησω ετσι είναι..... Εγω φοβάμαι το τοξοπλασμα..... Ξινο μου βγήκε 

Και εγώ το ίδιο είχα, με όλα. Φρούτα με σαπουνι έτριβα και πάλι ήθελα να τα ξαναπλυνω. Δεν είχα αντισώματα όμως. Κρέας μόνο αυτό που μαγείρευα εγώ ετρωγα, στα μαγαζιά δεν έτρωγα τίποτα, φράουλα δεν έτρωγα καθολου. Δεν είναι τόσο απλό όμως να κολλησεις, όλα είναι στο μυαλό μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο έξω τρωω μονο παρααα πολυ καλα ψημενη πανσετα κ τηγανητα πχ πατατα κροκετες κ συσκευασμενα πχ κρακερς η κανα παγωτό...... Τπτ αλλο. Θελωωωωω γκουντιςςςςςς. Σημερα κολλησα κ μαλλο.ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΑ ΧΈΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΆΧΤΥΛΑ Κ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΠΑΤΑΤΕΣ Κ ΕΠΑΘΑ ΠΑΝΙΚΟ ΜΕΤΑ. ΑΝ ΚΟΛΛΗΣΑ ΑΠΟ ΤΘΣ ΠΑΤΑΤΕΣ?????? ΠΟΥΧΑΝ ΧΩΜΑ???? ΠΑΝΤΑ ΒΑΖΩ ΓΑΝΤΙΑ ΧΤΕΣ ΟΜΩΣ ΟΧΙΙΙΙΙ. ΞΕΡΩ ΑΠΟΡΕΙΤΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Termi είπε:

Απο έξω τρωω μονο παρααα πολυ καλα ψημενη πανσετα κ τηγανητα πχ πατατα κροκετες κ συσκευασμενα πχ κρακερς η κανα παγωτό...... Τπτ αλλο. Θελωωωωω γκουντιςςςςςς. Σημερα κολλησα κ μαλλο.ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΑ ΧΈΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΆΧΤΥΛΑ Κ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΠΑΤΑΤΕΣ Κ ΕΠΑΘΑ ΠΑΝΙΚΟ ΜΕΤΑ. ΑΝ ΚΟΛΛΗΣΑ ΑΠΟ ΤΘΣ ΠΑΤΑΤΕΣ?????? ΠΟΥΧΑΝ ΧΩΜΑ???? ΠΑΝΤΑ ΒΑΖΩ ΓΑΝΤΙΑ ΧΤΕΣ ΟΜΩΣ ΟΧΙΙΙΙΙ. ΞΕΡΩ ΑΠΟΡΕΙΤΕ

Ειλικρινά απορώ τι θα κάνεις με το μωρό που θα έρθει στον κόσμο! Έτσι θα κάνεις και εκεί; Αν ναι, σε βλέπω σε μπροστινό δωμάτιο σε τρελοκομείο! Καλά χαλάρωσε λιγάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν χρειάζεται τρελα! Βασικά πράγματα να προσέχουμε.  Κι όντως τόσο άγχος που έχεις τώρα δεν κάνει καλό και για το μωρό!!! Κι όταν θα γεννηθεί αυτό το έρμο πόσο άγχος θα έχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσι μου μου θυμίζεις εμένα πριν ακριβώς 2χρονια!!!?Ηρέμησε απλά να είσαι προσεκτική μη πανικοβαλεσε!!! Εμένα αφού γέννησα μου λέει ο γυναικολόγος μου μεταξύ αστείου και σοβαρού:"φάε τώρα καμία σαβουρα απ' έξω για να είσαι θετική στο τοξόπλασμα σε επόμενη εγκυμοσύνη". Φαντάσου πόσο τον είχα πρήξει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπ3ρβοολικη ξευπερβολικη αυτο νιωθω. Εν τω μεταξύ οτν δεν είμαι έγκυος τρωω στα χειρότερα πατσατζιδικα και καντινες. Για το μωρό φοβάμαι. Να βγει με το καλο. Τις πρωτες 40μερες φοβάμαι μετα χυμα. Γιατι τον ορωτο τον ειχα σε γυάλα κ εγινε τερμα αλεργικος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κόλλησα τοξόπλασμα στην εγκυμοσύνη, βρέθηκα θετική στον 6ο, και στις 30 εβδομάδες το μωρό μου πέθανε.

Η νεκροψία έδειξε εκτεταμένες αλλοιώσεις στον εγκέφαλο και σε πολλά όργανα από το τοξόπλασμα.

Εύχομαι να μην το πάθει καμία μάνα αυτό.
Να προσέχεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά Λυπάμαι πολύ κοπέλα μου. Εχεις δικιο. Εγω ισως είμαι πολυ υπερβολικη. Αλλα φοβάμαι πάρα πολυ. Κ να φανταστείς ότι οι περισσότεροι λεν οτι μονο στο πρωτο τριμηνο υπάρχει φοβος. Μετα κ να κολλήσεις δε παθαίνει τίποτα το μωρό. Λυπάμαι πολύ πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά Λυπάμαι πολύ κοπέλα μου. Εχεις δικιο. Εγω ισως είμαι πολυ υπερβολικη. Αλλα φοβάμαι πάρα πολυ. Κ να φανταστείς ότι οι περισσότεροι λεν οτι μονο στο πρωτο τριμηνο υπάρχει φοβος. Μετα κ να κολλήσεις δε παθαίνει τίποτα το μωρό. Λυπάμαι πολύ πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανω ποκυ συχνα εξεταση για τοξοπλασμα κ ολοι με δουλευουν. Κ η μικροβιολογος μου που ξέρω πως μαγαπαει. Είναι κ φιλη. Ομως εγω φοβάμαι πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...
στις On 17/6/2019 at 1:10 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Κόλλησα τοξόπλασμα στην εγκυμοσύνη, βρέθηκα θετική στον 6ο, και στις 30 εβδομάδες το μωρό μου πέθανε.

Η νεκροψία έδειξε εκτεταμένες αλλοιώσεις στον εγκέφαλο και σε πολλά όργανα από το τοξόπλασμα.

Εύχομαι να μην το πάθει καμία μάνα αυτό.
Να προσέχεις. 

Πολύ λυπάμαι.. 😶έχω και εγώ μεγάλο άγχος με το άτιμο το τοξόπλασμα. Έφαγα χθές κοτόπουλο που δ ήμουν σίγουρη αν είχε ψηθεί αρκετά κ ένιωθα τύψεις... εσύ Έκανες εξετάσεις κάθε μήνα για τοξόπλασμα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Τρέμω το ωμό κρέας. Φταίει και ένα περιστατικό που είδα στην τηλεόραση πριν χρόνια και μου έμεινε.

 

Το τρέμω κυρίως σε κοτόπουλο και χοιρινό αν και δεν το θέλω πουθενά.

 

Γενικά συμβουλεύω κόψιμο το κρέας σε μικρά κομματάκια, κι όταν δεν το εμπιστευόμαστε να το αφήνουμε στην άκρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...