Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δύο συνεχόμενες αποβολές...και μετά;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούρια στη σελίδα. Αποφάσισα να γράψω γιατί νιώθω μεγάλη ανάγκη να μοιραστώ αυτό που μου συμβαίνει και να πάρω δύναμη να σηκωθώ ξανά στα πόδια μου. Έχω ένα γιο σχεδόν δύο ετών. Όλα φυσιολογικά στην κύηση και τον τοκετό (29 ετών όταν τον γέννησα). Το Δεκέμβριο του 2018 βίωσα για πρώτη φορά την απώλεια ενός εμβρύου. Παλίνδρομος κύηση, 12η εβδομάδα, απόξεση. Προσπάθησα να το προσπεράσω και να συνεχίσω. Μάιος του 2019, 3η φορά έγκυος και δυστυχώς σήμερα που είχα την πρώτη επίσκεψη (7η εβδομάδα) η γιατρός δεν μπορούσε να δει τίποτα. Τώρα χάπια, πρόκληση αποβολής...
Ζω στο εξωτερικό και έτσι δεν ξέρω πώς αντιμετωπίζονται τέτοιες καταστάσεις στην Ελλάδα. Νιώθω απλά χάλια. Ζήτησα να κάνουμε εξετάσεις και η απάντηση που πήρα ήταν «αφού έχεις ένα παιδί θα κάνεις κι άλλο». Δεν ξέρω τί να κάνω και τί να σκεφτώ. 
Ζήτω συγγνώμη για οποιαδήποτε ενόχληση αλλά νιώθω μεγάλη ανάγκη να το μοιραστώ.
Σας ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου λυπάμαι για την απώλεια σου... δεν ξέρω τι γίνεται εδω σε αυτές τις περιπτώσεις όμως βλέπω απο φίλες στο εξωτερικό ότι δύσκολα σου κάνουν πολλές εξετάσεις... ισως να ήταν τυχαίο... όμως αν μπορέσεις οταν ερθεις τσέκαρε σάκχαρο, θυρεοειδή κ αν μπορείς θρομβοφιλια, συνήθως σχετίζονται με αποβολές. Ακόμα καλύτερα βρες εδώ ενα γιατρό που εμπιστεύεσαι κ ζητα καθοδήγηση! Εχω ακούσει ότι μετά τις 3 αποβολές θεωρείται ότι υπάρχει πρόβλημα αλλά ίσως να κάνω κ λάθος... σου εύχομαι καλή ανάρρωση κ σύντομα να μείνεις έγκυος ξανά κ να πάνε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marie P είπε:

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούρια στη σελίδα. Αποφάσισα να γράψω γιατί νιώθω μεγάλη ανάγκη να μοιραστώ αυτό που μου συμβαίνει και να πάρω δύναμη να σηκωθώ ξανά στα πόδια μου. Έχω ένα γιο σχεδόν δύο ετών. Όλα φυσιολογικά στην κύηση και τον τοκετό (29 ετών όταν τον γέννησα). Το Δεκέμβριο του 2018 βίωσα για πρώτη φορά την απώλεια ενός εμβρύου. Παλίνδρομος κύηση, 12η εβδομάδα, απόξεση. Προσπάθησα να το προσπεράσω και να συνεχίσω. Μάιος του 2019, 3η φορά έγκυος και δυστυχώς σήμερα που είχα την πρώτη επίσκεψη (7η εβδομάδα) η γιατρός δεν μπορούσε να δει τίποτα. Τώρα χάπια, πρόκληση αποβολής...
Ζω στο εξωτερικό και έτσι δεν ξέρω πώς αντιμετωπίζονται τέτοιες καταστάσεις στην Ελλάδα. Νιώθω απλά χάλια. Ζήτησα να κάνουμε εξετάσεις και η απάντηση που πήρα ήταν «αφού έχεις ένα παιδί θα κάνεις κι άλλο». Δεν ξέρω τί να κάνω και τί να σκεφτώ. 
Ζήτω συγγνώμη για οποιαδήποτε ενόχληση αλλά νιώθω μεγάλη ανάγκη να το μοιραστώ.
Σας ευχαριστώ πολύ!

Αγάπη μου μην στεναχωριέσαι το ξέρω πως είναι δύσκολο γιατί κ εγώ έχω περάσει 2αποβολές κ δεν ήξερα τι έφευγε τι κάνω κ τα χάνω το ένα μετά το άλλο...Ο γιατρός μου γενικά ήταν χαλαρός μόνο κάτι ορμονολογικες μ είχε δώσει να κάνω κ θυρεοειδή κ χασιμοτο να ψάξω στην πρώτη πρώτη αποβολή...ώσπου ερχετε και η δεύτερη κ λέω δεν μπορεί κάτι γίνεται κ μετά αποφασίζω μόνη μου να κάνω σαλπιγγογραφια κ εκεί ήταν οκ!!ύστερα επιτελους εμέινω έγκυος που χαλάρωσα δηλαδή!!!Ο γιατρός σου απλά τραγικός...Γενικά δεν κάνουν εξετάσεις εκεί σε τέτοιου είδους περιπτωσεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...