Μετάβαση σε περιεχόμενο

οπίσθια ινιακή προβολή


Recommended Posts

καλησπέρα,

είμαι στην 38η εβδομάδα και κατά τον υπέρηχο μου είπε ο γιατρός ότι το μωρό άλλαξε θέση και γύρισε ανάσκελα (ενώ είχε πάρει θέση από τον 7ο σχεδόν). Μου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να ξαναγυρίσει. Έχει κάποια παρόμοιο περιστατικό; Τι θα συμβεί τελικά; θα αναγκαστώ να κάνω καισαρική ενώ όλη μου η εγκυμοσύνη κύλισε μια χαρά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό κορίτσι μου να πάρεις αγκαλίτσα το μωράκι σου!!! παρόμοια εμπειρία δεν έχω αλλά έχω εμπειρία καισαρικής μιας και ήταν μονόδρομος στη περίπτωση μου....γέννησα πρόωρα 35+2....

Είμαι σίγουρη πως το μωράκι σου θα γυρίσει πάλι έχεις 2εβδομαδες απλά επειδή σε ένιωσα πως στεναχωριέσαι με το ενδεχόμενο της καισαρικής θέλω να σου πάρω το άγχος και την απογοήτευση λέγοντας σου πως δεν είναι τίποτα!!!!

Εγώ ονειρευόμουν την εμπειρία του φυσιολογικό τοκετού και το είχα στο μυαλό μου πως να στο πω ότι αυτό θα με κάνει πιο....μάνα!!!ίσως να ακούγεται χαζό αλλά έτσι ένιωθα.δεν είναι όμως καθόλου έτσι τελικά!!!!

Σου εύχομαι μέσα από τη ψυχή μου να έχεις έναν υπέροχο και εύκολο και όσο το δυνατόν ανώδυνο φυσιολογικό τοκετό!!! Ξεκουράσου λίγο ακόμα όσο μπορείς κοιμήσου γιατί μετά σε περιμένει η πιο γλυκιά κούραση!!!!Με το καλό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η lambo είπε:

καλησπέρα,

είμαι στην 38η εβδομάδα και κατά τον υπέρηχο μου είπε ο γιατρός ότι το μωρό άλλαξε θέση και γύρισε ανάσκελα (ενώ είχε πάρει θέση από τον 7ο σχεδόν). Μου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να ξαναγυρίσει. Έχει κάποια παρόμοιο περιστατικό; Τι θα συμβεί τελικά; θα αναγκαστώ να κάνω καισαρική ενώ όλη μου η εγκυμοσύνη κύλισε μια χαρά; 

Με το καλό κορίτσι μου σου εύχομαι!! Μην ανησυχεις, ολα μπορεί να συμβούν..κ εμένα ο μικρός μ 39+5 δεν είχε εμπεδωθεί κ λίγο πριν μ σπάσουν τα νερά είχε τον αγκώνα στο κεφαλακι του κ μ είπε ο γιατρός οτι έτσι δε γςνναω με τπτ.. Κ όμως έσπασαν τα νερά κ γεννησα μέσα σε 4 ώρες..βρίσκουν τα μικρά το δρόμο τους, όπως κ να έχει όμως ειτε με καισαρική ειτε φυσιολογικά θα έχεις το μωρακι σου αγκαλιτσα σε λιγες μέρες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ σε ευχαριστώ πολύ! Μου έδωσες μεγάλη χαρά! Μακάρι να πάνε όλα καλά στο τέλος γιατί έχω ενοχές ότι έκανα εγώ κάτι λάθος. Σκέφτομαι μήπως φταίει ου σταμάτησα το περπάτημα, που χτύπησα την κοιλιά μου μια μέρα στο πόμολο της πόρτας, που έτρωγα πολλά γλυκά μόλις μπήκα στον 9ο και άλλα τέτοια χαζά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η lambo είπε:

αχ σε ευχαριστώ πολύ! Μου έδωσες μεγάλη χαρά! Μακάρι να πάνε όλα καλά στο τέλος γιατί έχω ενοχές ότι έκανα εγώ κάτι λάθος. Σκέφτομαι μήπως φταίει ου σταμάτησα το περπάτημα, που χτύπησα την κοιλιά μου μια μέρα στο πόμολο της πόρτας, που έτρωγα πολλά γλυκά μόλις μπήκα στον 9ο και άλλα τέτοια χαζά...

Λογικό είναι να τα σκέφτεσαι όλα αυτά..εμένα πάντως μ ειχ3 πει κ ο γιατρός να κάνω καθίσματα κ να κάθομαι κάνα λεπτο έτσι γτ βοηθάει στο να εμπεδωθει το μωρό..τώρα δε ξέρω για σένα που είναι ανάσκελα αν κανει, πάντως μπορείς να τον ρωτήσεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Mamaioannas είπε:

Με το καλό κορίτσι μου να πάρεις αγκαλίτσα το μωράκι σου!!! παρόμοια εμπειρία δεν έχω αλλά έχω εμπειρία καισαρικής μιας και ήταν μονόδρομος στη περίπτωση μου....γέννησα πρόωρα 35+2....

Είμαι σίγουρη πως το μωράκι σου θα γυρίσει πάλι έχεις 2εβδομαδες απλά επειδή σε ένιωσα πως στεναχωριέσαι με το ενδεχόμενο της καισαρικής θέλω να σου πάρω το άγχος και την απογοήτευση λέγοντας σου πως δεν είναι τίποτα!!!!

Εγώ ονειρευόμουν την εμπειρία του φυσιολογικό τοκετού και το είχα στο μυαλό μου πως να στο πω ότι αυτό θα με κάνει πιο....μάνα!!!ίσως να ακούγεται χαζό αλλά έτσι ένιωθα.δεν είναι όμως καθόλου έτσι τελικά!!!!

Σου εύχομαι μέσα από τη ψυχή μου να έχεις έναν υπέροχο και εύκολο και όσο το δυνατόν ανώδυνο φυσιολογικό τοκετό!!! Ξεκουράσου λίγο ακόμα όσο μπορείς κοιμήσου γιατί μετά σε περιμένει η πιο γλυκιά κούραση!!!!Με το καλό!!!!

σε ευχαριστώ πολύ! να σαι καλά και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρόμοια περίπτωση είχα και γω με σένα..Δεν γύρισε ποτέ δεν εμπεδωθηκε ποτέ γιατί είχε μια περιτυλιξη στον ώμο και δεν την αφηνε..Οπότε θα παλεύα για φυσιολογικό χωρίς λόγο και πάλι καισαρική θα έκανα..Αλλά ο γιατρός μου είχε πει ότι μέχρι τελευταία στιγμή μπορεί να γυρίσει να μην απογοητευεσαι...Δεν έκανες κάτι εσύ ..Όπως και να χει γέρο μωρό να έχουμε τίποτα άλλο δεν έχει σημασία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/5/2019 at 11:52 ΜΜ, ο/η Ελεναλδα είπε:

Ακομα και με ινιακο μωρο παντως υπαρχουν στασεις που βοηθουν κατα τον τοκετο

Ελπίζω να έχουν την διάθεση να ασχοληθούν ο γιατρός και η μαία. Η αλήθεια είναι ότι όταν ήμουν στον 5ο μήνα γνώρισα τον γιατρό αυτό κι επίσης δεν έχω ιδέα ποια θα είναι η μαία. Επομένως δεν μπορώ να πω ότι είμαι ήσυχη και ίσως ο λόγος είναι αυτός. Οτι δεν μπορώ να έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lambo είπε:

Ελπίζω να έχουν την διάθεση να ασχοληθούν ο γιατρός και η μαία. Η αλήθεια είναι ότι όταν ήμουν στον 5ο μήνα γνώρισα τον γιατρό αυτό κι επίσης δεν έχω ιδέα ποια θα είναι η μαία. Επομένως δεν μπορώ να πω ότι είμαι ήσυχη και ίσως ο λόγος είναι αυτός. Οτι δεν μπορώ να έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Γεννησα την προηγουμενη δευτερα τη μπεμπα μου που ειχε ακριβως τηβ ιδια θεση με το μωρακι σου φυσιολογικα!ειχε τριπλη πριτυλιξη στον ωμο κοιλια ποδι!ολα πηγαν καλα απλα οπως μου ειχε πει ο γιατρος ταλαιπωρηθηκα λιγο παρα πανω!εμενα γυρισε την 37η εβδομαδα ετσι και μεχρι τις 40 και 1 δεν αλλαξε!οσο και να περπατησα οτι και να εκανα!θεωρω πως ειναι στο χερι του γιατρου να το γυρισει το μωρο!εγω ημουν με τη μαια 2 μιση ωρες και προσπαθουσαμε και τελικα τη γυρισε ο γιατρος σε 30 λεπτα!να μην ανησυχεις και να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου!ευχομαι να εχεις οσο πιο ευκολη γεννα γινεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Γεννησα την προηγουμενη δευτερα τη μπεμπα μου που ειχε ακριβως τηβ ιδια θεση με το μωρακι σου φυσιολογικα!ειχε τριπλη πριτυλιξη στον ωμο κοιλια ποδι!ολα πηγαν καλα απλα οπως μου ειχε πει ο γιατρος ταλαιπωρηθηκα λιγο παρα πανω!εμενα γυρισε την 37η εβδομαδα ετσι και μεχρι τις 40 και 1 δεν αλλαξε!οσο και να περπατησα οτι και να εκανα!θεωρω πως ειναι στο χερι του γιατρου να το γυρισει το μωρο!εγω ημουν με τη μαια 2 μιση ωρες και προσπαθουσαμε και τελικα τη γυρισε ο γιατρος σε 30 λεπτα!να μην ανησυχεις και να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου!ευχομαι να εχεις οσο πιο ευκολη γεννα γινεται!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Να σου ζήσει η μικρή! 

κι εμένα ενώ είχε κανονική θέση γύρισε στην οπίσθια στις 37+5. Και πάλι ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lambo είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Να σου ζήσει η μικρή! 

κι εμένα ενώ είχε κανονική θέση γύρισε στην οπίσθια στις 37+5. Και πάλι ευχαριστώ!

Σε ευχαριστω πολυ!!!!να σαι καλα!και εσυ με το καλο!μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;; Πώς είναι τα μπεμπέκια σας;; Εγώ έχω φουσκώσει αρκετά με αποτέλεσμα να μη κλείνουν παντελόνια και μπουφάν και ο μπόμπιρας μου εδώ κ δύο εβδομάδες είναι δραστήριος μέσα στην κοιλιά μου! Ξεκίνησα να τον νιώθω στις 16 εβδομάδες αρκετά νωρίς για πρώτη κύηση κ σήμερα που είμαι 18+1 τον νιώθω πλέον κ σε όρθια θέση. Πήγαμε στον γιατρό κ είναι μεγάλο μωρό με βάση τις μέρες της εξωσωματικής...στην ανάπτυξή του ήταν μπροστά 4 μέρες και τώρα φαίνεται 7 μέρες μπροστά. Επιβεβαιώνει την εμβρυολογο που 5 ημερών βλαστοκύστη μας είπε ότι εξελίσσεται δυναμικά κ μπορεί να έχει φτάσει και 6ης ημέρας τη μέρα της εμβρυομεταφοράς. Πάντως βρε κορίτσια τι όμορφα ανθρωπακια κουβαλάμε μέσα μας!!! Μου φαίνεται απίστευτο που τον νιώθω...🤰 Επίσης, έκλεισα για ραντεβού για τη β-επιπεδου σε ένα μήνα! Εσείς σε τι φάση είστε;;;
    • Γενικα βλέπω πως οι παιδίατροι έχουν τελείως άλλη τακτική με τις τροφες 🤷‍♀️ πχ εμένα στην αρχή μου είπε ότι έχει σπόρια μέσα δεν το δίνουμε όπως φράουλα ακτινίδιο ντομάτα μελιτζάνα τέτοια τα αποφεύγουμε όταν είναι πολύ μικρά  το αχλάδι βοηθάει στο έντερο από φρούτα  Κοιτα αυτά θα έχεις με την επιθυμία του φαγητού σήμερα μπορεί να τρώει κάτι και να στο κόψει απότομα να μην το θέλει καθόλου και μετά από 2-3 μήνες να αρχίσει πάλι να το τρώει δεν είναι στάνταρ αυτό ή επειδή ξεκίνησε με όρεξη να τρώει πως θα τρώει κάθε φορά με την ίδια όρεξη είναι φάσεις που παίρνανε εμενα ακόμα και τώρα είναι μερες που τρώει καλά και άλλες πάλι όχι  Με τα κακα περάσαμε μια μικρή φάση που έκλεγε όταν έκανε αλλά όχι τόσο πολύ όπως το περιγράφεις εσυ είχε τυχει να βγάλει λίγο αίμα μια φορά αλλά ήταν από το σφίξιμο ερεθίστηκε (είχα στείλει φωτο στην γιατρό και τα είδε ) επειδη με τα κιλά της δεν έχει θέμα να πεις ωχ αμάν να φαει σιγά σιγά θα στρώσει τώρα για την δυσκηλιοτητα δεν ξέρω να βοηθησω αλλά μου είχαν πει πως μια  μπατονέτα με λίγο ελαιόλαδο να την κανείς στο πωπω βοηθάει να ενεργηθεί βέβαια δεν ξέρω αν δουλεύει δεν το έχω δοκιμάσει εγω
    • Ευχαριστω κατ μου!!!!! ❤️😊 ελπιζω να μας πεις κι εσυ πολυ ευχαριστα νεα!!!!!! 🙏 εχε πιστη στα εμβρυακια σου!!!
    • Θα μιλήσεις με γιατρό οδοντίατρο για αρχή και με τον γυναικολόγο σου κλείσε ραντεβού να πας να σε δει ο οδοντίατρος και να δείτε τι μπορεί να κάνετε 
    • Που είσαι βρε θηρίο;;; Τι κάνουν τα αγόρια σου;;!  Δυστυχώς δεν τα έχω κρατήσει.. @ChrisElen αν ψάξεις σε παλιές συζητήσεις του φόρουμ, θα τα βρεις.. τα είχαμε υπέραναλύσει κάποτε όλα αυτά..!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...