Μετάβαση σε περιεχόμενο

15μιση μηνών και δεν μιλάει...


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σας! Είμαι πολύ ανήσυχη με τον μικρό.Εχει φτάσει 15μιση μηνών και ακόμα τίποτα! Το θέμα είναι ότι από 11μηνων έλεγε κάποιες λεξουλες μετα σταμάτησε . Προσφατα είπε" κοίτα "κάνα 2 φορές και μαμά στο ζορυ του 2 φορές και μπα μια φορά τον μπαμπά του. Φοβαμαι πως όλα αυτά που είχε πει μέχρι τώρα ήταν τυχαία γιατί δεν τα ξαναπε.Όλη την ώρα λέει τα δικά του τα ακαταλαβιστικα. Καταλαβαινει όταν τον ρωτάω για κάποια πράγματα.Βλεπω εξέλιξη αλλά στην ομιλία τίποτα!!!Επίσης πρώτη φορά σήμερα είχε επαφή έτσι με μικρά παιδάκια σε παιδότοπο.Στην αρχή κοιτούσε τα παιχνίδια και μετα όταν πρόσεξε τα παιδάκια δίπλα του ήθελε να τα πιάσει..Αυτό νομίζω ότι είναι καλό.Αλλα ήταν ένα κοριτσάκι 2+χρόνων και μπορούσες να συννενοηθεις κανονικά μαζί του.Ειμαι πολύ προβληματισμένη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ τ κάθε παιδί έχει τ δικό τ ρυθμό ανάπτυξης σε κάθε τι. Μην αγχώνεσαι κ αγχώνεις κ τ παιδί. Εφόσον τ παιδί δείχνει ότι καταλαβαίνει κάποια πράγματα κ έχει νορμάλ συμπεριφορά μη σε απασχολεί. Όσο για τ κοριτσάκι π ήταν 2 + ηταν ένα χρόνο πιο μεγάλο από τ δικό σου παιδί. Τι ακριβώς βρήκες να συγκρινεις;;;; σε ένα χρόνο το δικό σου μπορεί να λύνει κ σταυρόλεξα π λέει ο λογος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η malio είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας! Είμαι πολύ ανήσυχη με τον μικρό.Εχει φτάσει 15μιση μηνών και ακόμα τίποτα! Το θέμα είναι ότι από 11μηνων έλεγε κάποιες λεξουλες μετα σταμάτησε . Προσφατα είπε" κοίτα "κάνα 2 φορές και μαμά στο ζορυ του 2 φορές και μπα μια φορά τον μπαμπά του. Φοβαμαι πως όλα αυτά που είχε πει μέχρι τώρα ήταν τυχαία γιατί δεν τα ξαναπε.Όλη την ώρα λέει τα δικά του τα ακαταλαβιστικα. Καταλαβαινει όταν τον ρωτάω για κάποια πράγματα.Βλεπω εξέλιξη αλλά στην ομιλία τίποτα!!!Επίσης πρώτη φορά σήμερα είχε επαφή έτσι με μικρά παιδάκια σε παιδότοπο.Στην αρχή κοιτούσε τα παιχνίδια και μετα όταν πρόσεξε τα παιδάκια δίπλα του ήθελε να τα πιάσει..Αυτό νομίζω ότι είναι καλό.Αλλα ήταν ένα κοριτσάκι 2+χρόνων και μπορούσες να συννενοηθεις κανονικά μαζί του.Ειμαι πολύ προβληματισμένη...

Δηλαδη το παιδι ειναι ενα χρόνων και κατι για να καταλαβω ε και τι θες ρε αγάπη να αρχίζει να μιλαει απιαστα ε οχι καποια παιδια αρχίζουν να μιλαν μετα τα 2 και καποια οσο παραξενο να ακουστεί βαριουνται να μιλήσουν παρε παραμυθια με ζωα και αρχισε να του τα λες και δες οτι θα αρχίζει να ασχολείται δεν εχει κατι το παιδί είναι νορμαλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω που αγχώνεσαι φίλη μου γιατί και εγώ αγχώνομαι για τους ίδιους λόγους και εμένα το παιδί μου είναι πάνω από 2 ετών. Είναι νωρίς ακόμα για να περιμένεις να λέει πολλά, λεξούλα λεξούλα θα δεις ότι θα λέει περισσότερα όσο περνάνε οι μήνες. Εσύ φρόντισε να του μιλάς απλά και κατανοητά, να του διαβάζεις κάνένα παραμύθι και σιγά σιγά θα λυθεί η γλώσσα του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέλασα πολύ με τα σταυρόλεξα Diwni..Είναι αλήθεια αυτά που λέτε αλλά περιμένω πως κ πως να ακούσω το μαμα έτσι να με φωνάξει συνειδητά.Με τα παραμύθια γενικά δεν το χει.Δεν του αρέσουν τα βιβλία .Τα πετάει.Ειναι έτσι λίγο αντοδραστικος γενικά .Ισως εγώ δεν έχω βρει το σωστό να του κεντρισω το ενδιαφέρον.Τι να πω..Ελπίζω να μην έχει θέμα το παιδί Παναγία μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης τα αγόρια συνήθως μιλάνε πιο αργά από τ κορίτσια. Οπότε μην προβληματίζεσαι γι την ομιλία. Σε απασχολεί κατι αλλο στη συμπεριφορά του;; δ χρειάζεται να έχουμε τρελές απαιτήσεις από τα μωρά μας. Θέλουν τ χρόνο τους για να κατακτήσουν τ κάθε τι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@malio εμένα μαμά είπε πρώτη φορά 14 μηνων π ήταν άρρωστη κ ζοριστηκε. Είμασταν στο αυτοκίνητο η καημένη άρρωστη κ γυρνάει κ μ λέει μαμά. Ε από τοτε δ σταμάτησε. Εφόσον μιλάει ήδη μόνος του θα το βρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η malio είπε:

Γέλασα πολύ με τα σταυρόλεξα Diwni..Είναι αλήθεια αυτά που λέτε αλλά περιμένω πως κ πως να ακούσω το μαμα έτσι να με φωνάξει συνειδητά.Με τα παραμύθια γενικά δεν το χει.Δεν του αρέσουν τα βιβλία .Τα πετάει.Ειναι έτσι λίγο αντοδραστικος γενικά .Ισως εγώ δεν έχω βρει το σωστό να του κεντρισω το ενδιαφέρον.Τι να πω..Ελπίζω να μην έχει θέμα το παιδί Παναγία μου.

Λογικό να τα πετάει τα βιβλία, είναι μικρός για να συγκεντρωθεί για πολύ ώρα σε κάτι. Φαντάζομαι έχεις διαλέξει βιβλία με εικόνες, ζωάκια κλπ. Θα παρατηρήσεις και εσύ ότι σιγά σιγά θα δείχνει όλο και μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τις εικόνες, θα στις δείχνει κλπ. Και εμένα 1,5 ετών με είπε μαμά, αργήσαμε να το ακούσουμε και εμείς! Από τότε το λέει 28390402 φορές ημερησίως αχαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η malio είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας! Είμαι πολύ ανήσυχη με τον μικρό.Εχει φτάσει 15μιση μηνών και ακόμα τίποτα! Το θέμα είναι ότι από 11μηνων έλεγε κάποιες λεξουλες μετα σταμάτησε . Προσφατα είπε" κοίτα "κάνα 2 φορές και μαμά στο ζορυ του 2 φορές και μπα μια φορά τον μπαμπά του. Φοβαμαι πως όλα αυτά που είχε πει μέχρι τώρα ήταν τυχαία γιατί δεν τα ξαναπε.Όλη την ώρα λέει τα δικά του τα ακαταλαβιστικα. Καταλαβαινει όταν τον ρωτάω για κάποια πράγματα.Βλεπω εξέλιξη αλλά στην ομιλία τίποτα!!!Επίσης πρώτη φορά σήμερα είχε επαφή έτσι με μικρά παιδάκια σε παιδότοπο.Στην αρχή κοιτούσε τα παιχνίδια και μετα όταν πρόσεξε τα παιδάκια δίπλα του ήθελε να τα πιάσει..Αυτό νομίζω ότι είναι καλό.Αλλα ήταν ένα κοριτσάκι 2+χρόνων και μπορούσες να συννενοηθεις κανονικά μαζί του.Ειμαι πολύ προβληματισμένη...

Σε καταλαβαίνω που ανησυχείς. Και γω θα ανησυχούσα, παρ όλο που η λογική λέει ότι κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς. Δεν έχω προσωπική εμπειρία να σου πω, μιας και η κόρη μου είναι μόλις 9 μηνών και ακόμη απλά μπαμπαδίζει (όλη μέρα όμως... μας παίρνει τα αυτιά!). Αλλά μπορώ να σου πω για μένα. Η μάνα μου μου είπε ότι ολα τα έκανα πολύ αργά. Γενικά βαριόμουν. Περπάτησα 15 μηνών και μίλησα 2 χρονών. Μου είπε ότι ήταν σα να μάζευα όλες τις πληροφορίες, άκουγα με προσοχή και μετά ήρθε η στιγμή και τα ξεφούρνισα όλα με μιας. Αλλά λέει μίλαγα πολύ καθαρά και σωστά. Με προτάσεις. Οπότε δεν ξέρεις... μπορεί το παιδάκι σου απλά να κάνει loading....τώρα και σύντομα να σου πετάξει καμία ολοκληρωμένη πρόταση και να σε κουφάνει! Όλα καλά θα πάνε, είμαι σίγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι κορίτσια να ναι έτσι.Εμενα ξεκίνησε να μπαμπαδιζει πολύ μικρός 7 8 μηνών.Μετα πέταξε αυτές τις λέξεις 11μηνων αν ήταν λέξεις ...Μετά πάλι αυτά που σας έγραψα πριν.Ημοθν σίγουρη κ γω ότι είχε πει μαμά και κοίτα αλλά δεν τα ξαναπεί πέρα από  εκεινες τις φορές .Για αυτό περίμενα να μιλήσει κ νωρίς μαλλον.Η παιδίατρος μου λέει ότι θα τα πει.Αν πάει πάντως 17 18μηνων και δεν... θα τον πάω σε ειδικό.Σας ευχαριστώ πάντως κ πάλι.Με ηρεμησατε κάπως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από εμένα.Κ εγώ θα συμφωνήσω από τη δική μου μικρή εμπειρία ότι το κάθε παιδί έχει το δικό του χρόνο για να μιλήσει τό κάθε παιδί είναι διαφορετικό συζήτησε τό κ με το παιδίατρο σου.Ξερω αλλά παιδάκια που μίλησαν με προτάσεις από ενάμιση χρονών(ο γιός μου) κ αλλά που είναι τριών κ δεν κάνουν προτάσεις (μιας φίλης)χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα είναι στο παιδί κ φυσικά δεν σημαίνει ότι αν κάποιο παιδάκι αργήσει νά μιλήσει δεν είναι έξυπνο.Ολα θα πάνε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η malio είπε:

Μακάρι κορίτσια να ναι έτσι.Εμενα ξεκίνησε να μπαμπαδιζει πολύ μικρός 7 8 μηνών.Μετα πέταξε αυτές τις λέξεις 11μηνων αν ήταν λέξεις ...Μετά πάλι αυτά που σας έγραψα πριν.Ημοθν σίγουρη κ γω ότι είχε πει μαμά και κοίτα αλλά δεν τα ξαναπεί πέρα από  εκεινες τις φορές .Για αυτό περίμενα να μιλήσει κ νωρίς μαλλον.Η παιδίατρος μου λέει ότι θα τα πει.Αν πάει πάντως 17 18μηνων και δεν... θα τον πάω σε ειδικό.Σας ευχαριστώ πάντως κ πάλι.Με ηρεμησατε κάπως.

Ακόμα και σε ειδικό να τον πας θα σου πει ότι μετά τα 2,5 έτη θα αρχίσει να ανησυχεί και ο ίδιος ότι το παιδί μπορεί να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε ΟΛΕΣ οι μαμάδες είναι ότι συγκρίνουμε τα παιδιά μας με των φίλων, των συγγενών, με τα άσχετα παιδιά στο πάρκο κ.ο.κ. και ότι δυστυχώς έχουμε την τάση να κοκορευόμαστε όταν τα παιδιά μας κάνουν κάτι νωρίτερα από τα άλλα, πράγμα που προκαλεί άγχος και στεναχώρια σε άλλες μαμάδες. Ας αποβάλουμε αυτές τις 2 κακές συνήθειες και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ακόμα και σε ειδικό να τον πας θα σου πει ότι μετά τα 2,5 έτη θα αρχίσει να ανησυχεί και ο ίδιος ότι το παιδί μπορεί να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε ΟΛΕΣ οι μαμάδες είναι ότι συγκρίνουμε τα παιδιά μας με των φίλων, των συγγενών, με τα άσχετα παιδιά στο πάρκο κ.ο.κ. και ότι δυστυχώς έχουμε την τάση να κοκορευόμαστε όταν τα παιδιά μας κάνουν κάτι νωρίτερα από τα άλλα, πράγμα που προκαλεί άγχος και στεναχώρια σε άλλες μαμάδες. Ας αποβάλουμε αυτές τις 2 κακές συνήθειες και όλα θα πάνε καλά!

Έχεις απόλυτο δίκιο.Ετσι κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να θέλω να κάνω κατάχρηση του θέματος, επέτρεψε μου να σου πω την δική μου εμπειρία. Ο γιός μου περπάτησε 9 μηνών και έχω 2 φίλες που έχουμε ακριβώς συνομίληκα παιδιά και πηγαίναμε για καφέ και εγώ καφέ δεν έπινα γιατί ο μικρός δεν ήθελε με την καμία να κάτσει στο καρότσι για πολύ ώρα και από τόσο μικρό τον κυνηγούσα στις καφετέριες μέσα. Πηγαίναμε στα πάρκα και αυτές τα βάζανε στην κούνια και τα κουνούσαν με τις ώρες και εγώ πάλευα να μην γκρεμοτσακιστεί από την τσουλίθρα και μετά ήθελε να κρεμιέται σαν την μαιμού από τις οριζόντιες μπάρες! Έχω φίλη που η κόρη της μιλάει από 1 έτους και η φίλη έχει κατεβάσει κουτιά παυσίπονα γιατί δεν βάζει γλώσσα μέσα της η μικρή! Όλα έχουν την καλή και την κακή τους πλευρά λοιπόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μην αγχώνεσαι  απ τώρα είναι νωρίς ...καλό είναι να τον γράψεις σε παιδικό σταθμό για λίγες ώρες ώστε εκεί θα δεις μεγάλη διαφορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η malio είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας! Είμαι πολύ ανήσυχη με τον μικρό.Εχει φτάσει 15μιση μηνών και ακόμα τίποτα! Το θέμα είναι ότι από 11μηνων έλεγε κάποιες λεξουλες μετα σταμάτησε . Προσφατα είπε" κοίτα "κάνα 2 φορές και μαμά στο ζορυ του 2 φορές και μπα μια φορά τον μπαμπά του. Φοβαμαι πως όλα αυτά που είχε πει μέχρι τώρα ήταν τυχαία γιατί δεν τα ξαναπε.Όλη την ώρα λέει τα δικά του τα ακαταλαβιστικα. Καταλαβαινει όταν τον ρωτάω για κάποια πράγματα.Βλεπω εξέλιξη αλλά στην ομιλία τίποτα!!!Επίσης πρώτη φορά σήμερα είχε επαφή έτσι με μικρά παιδάκια σε παιδότοπο.Στην αρχή κοιτούσε τα παιχνίδια και μετα όταν πρόσεξε τα παιδάκια δίπλα του ήθελε να τα πιάσει..Αυτό νομίζω ότι είναι καλό.Αλλα ήταν ένα κοριτσάκι 2+χρόνων και μπορούσες να συννενοηθεις κανονικά μαζί του.Ειμαι πολύ προβληματισμένη...

Καλησπέρα κορίτσι μ το δικό μ παιδάκι είναι 2 μισή χρονών και μόνο μπαμπά μαμά λέει κ τώρα έχει 2 3ερες που προσπαθεί πολύ κ πάλι όταν θυμάται ο παιδίατρος μ λέει να μην ανησυχώ θα το δούμε όταν θα πάει παιδικό σταθμό το Σεπτέμβριο ελπίζω να σε ηρεμισα λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου να σου πω;εμένα η μικρή μου ειναι18,5μηνων και λέει ελάχιστα πράγματα.ακουω κάτι ακραία ότι παιδιά στην ίδια ηλικία.κανουν μικρές προτάσεις.... λίγο ακόμα και θα ακούσω ότι γράφουν και έκθεση!!Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου θαας τα πούμε ολα μαζί.και μάθε και εσύ όπως έμαθα και εγώ πρόσφατα ότι ο Αϊνστάιν μίλησε 4ων χρονών!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mamaioannas είπε:

Κορίτσι μου να σου πω;εμένα η μικρή μου ειναι18,5μηνων και λέει ελάχιστα πράγματα.ακουω κάτι ακραία ότι παιδιά στην ίδια ηλικία.κανουν μικρές προτάσεις.... λίγο ακόμα και θα ακούσω ότι γράφουν και έκθεση!!Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου θαας τα πούμε ολα μαζί.και μάθε και εσύ όπως έμαθα και εγώ πρόσφατα ότι ο Αϊνστάιν μίλησε 4ων χρονών!!!

Και εμένα δεν πετάει ακόμα αλλά δεν αγχώνομαι....??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λέτε να μου βγει Αϊνστάιν βρε κοριτσια; Αν είναι έτσι ας πάρει το χρόνο του το παιδί..? Μπα δεν ζηλευω τις διάνοιες. Κι αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ μόνοι τους.Θελω να ναι ένα φυσιολογικό γερό  χαρούμενο παιδάκι...Σας ευχαριστώ και πάλι.Μολις πει μαμά θα βγάλω έκτακτο ανακοινωθέν πάντως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mamaioannas είπε:

Κορίτσι μου να σου πω;εμένα η μικρή μου ειναι18,5μηνων και λέει ελάχιστα πράγματα.ακουω κάτι ακραία ότι παιδιά στην ίδια ηλικία.κανουν μικρές προτάσεις.... λίγο ακόμα και θα ακούσω ότι γράφουν και έκθεση!!Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου θαας τα πούμε ολα μαζί.και μάθε και εσύ όπως έμαθα και εγώ πρόσφατα ότι ο Αϊνστάιν μίλησε 4ων χρονών!!!

Καλησπέρα κούκλα μου πραγματικά δεν το ήξερα... Αυτό θα τα πούνε όλα μαζι?κ μετά ποιος τους πιάνει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η malio είπε:

Λέτε να μου βγει Αϊνστάιν βρε κοριτσια; Αν είναι έτσι ας πάρει το χρόνο του το παιδί..? Μπα δεν ζηλευω τις διάνοιες. Κι αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ μόνοι τους.Θελω να ναι ένα φυσιολογικό γερό  χαρούμενο παιδάκι...Σας ευχαριστώ και πάλι.Μολις πει μαμά θα βγάλω έκτακτο ανακοινωθέν πάντως!!!

Και το δεύτερο ανακοινωθέν θα ναι το δικό μου γιατί της λέω "πες μαμά και λέει μπαμπαααα!!!!!" 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Αχ κορίτσια θα σκάσω .Ακόμα τίποτα....Τον άλλο μήνα θα τον πάω μάλλον σε αναπτυξιολογο να δούμε μήπως υπάρχει πρόβλημα Ξέρω ότι δεν μπορείτε να μου πείτε κ σεις τίποτα άλλο απλά ήθελα να πω τον πόνο μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η malio είπε:

Αχ κορίτσια θα σκάσω .Ακόμα τίποτα....Τον άλλο μήνα θα τον πάω μάλλον σε αναπτυξιολογο να δούμε μήπως υπάρχει πρόβλημα Ξέρω ότι δεν μπορείτε να μου πείτε κ σεις τίποτα άλλο απλά ήθελα να πω τον πόνο μου...

Καλημέρα μην αγχώνεσαι απ 2μιση και μετά ν έχεις το άγχος αν δεν μιλήσει...στο έχω γράψει και πιο πάνω ...ν το γράψεις σε παιδικό σταθμο ν ειναι μαζι μ αλλα παιδια ...ειμαι παιδαγωγός και δουλεύω σε παιδικό σταθμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η malio είπε:

Αχ κορίτσια θα σκάσω .Ακόμα τίποτα....Τον άλλο μήνα θα τον πάω μάλλον σε αναπτυξιολογο να δούμε μήπως υπάρχει πρόβλημα Ξέρω ότι δεν μπορείτε να μου πείτε κ σεις τίποτα άλλο απλά ήθελα να πω τον πόνο μου...

Πραγματικα δεν ξέρω ποιος σου έχει πει ότι πρέπει ντε κ καλά το παιδί να μιλάει σε αυτήν την ηλικία. Μήπως έχεις κάποιον γνωστό που σε αγχώνει? Μήπως το συγκρίνεις με κάποιο άλλο παιδί? Γιατί αλλά παιδάκια στο χρόνο μπορεί να λένε 4 λέξεις, αλλά όμως μπορεί να τις πουν στα 2 χρόνια. Αλλά παιδιά περπατάνε 9 μηνων κ άλλα 19.. Είναι όμως εξίσου φυσιολογικά.

Μήπως παρατηρείς αλλά πράγματα που σε αγχώνουν? Πχ έλλειψη επικοινωνίας.. Ή κάτι άλλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...