Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στέρεες τροφες κ δυσκοιλιότητα


Recommended Posts

Μανούλες καλησπέρα. Σε 6 μερες γινόμαστε 7 μηνών κ απο 5,5 μηνών εχουμε μπει σε φρουτοκρεμα, αργοτερα λαχανικά κ κοτόπουλο. Πανω που τις πρώτες μερες ολα πήγαιναν καλα με τα κακά μας, έσφιξαν βεβαια αλλα ξερω πως ηταν φυσιολογικό κ κάναμε κένωση 1-2 φορες την ημέρα..  ειναι τωρα 3 μερες που ο μικρος σφίγγεται πολυ κ τελικα κανει ελάχιστη ποσότητα κ μπαλίτσες. Σαν βοτσαλάκια. Δεν ειναι ιδιαιτερα σκληρά αλλα σιγουρα δεν θυμίζουν μουστάρδα...κανει περίπου 5-6 τέτοια την ημέρα κ σφίγγεται. Απο χτες σταμάτησα τελείως την πατάτα, εβαλα κολοκύθι αρακα κ πολυ μικρο καροτάκι κ απο φρουτοκρεμα σημερα εβαλα αχλαδι μάνγκο. 

Διαβασα οτι το νεράκι βοηθαει κ η αληθεια ειναι πως δεν πίνει νερό γιατι δείχνει πως δεν του αρέσει κ γιατι Μετα απο καθε γευμα θηλαζουμε κ εννοειται απο το μεσημερι κ μεχρι το αλλο πρωι θηλαζουμε αποκλειστικά κ ελεύθερα.

εχω σκοπο να καλέσω την παιδίατρο το πρωι, αλλα ειπα να ρωτησω κ εσας για την έμπειρια σας κ για μαμαδίστικες συμβουλες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλιτσα γλυκιά ακριβως το ιδιο μου εκανε και μενα 4 μερες αφου ειχαμε ξενικησει φρουτοκρεμα με μπανανα μήλο αχλάδι και μ ειπε ο γιατρος να κόψω 2 μερες μπανανα και να βαζω χυμο φρεσκο πορτοκαλι φιλενάδα ειδα τα κακα του αιωνα μετα???βοηθαει πολύ το πορτοκαλι... ρωτα βέβαια και τον παιδιατρο σας... τωρα ξεκινησαμε εμεις πατάτα καροτο και κολοκύθι.. ???ελπιζω να βοηθησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

εμεις ξεκινησαμε με μηλο αχλαδι εδω και μια βδομαδα.χθες χρησιμοποιησαμε βρεφικο υποθετο γλυκερινης γιατι προχθες δεν εκανε κακακια και ζοριζοταν η μικρη.ο γιατρος ειχε πει οτι ουτε η ποσοτητα (την οποια αυξησα καπως γρηγορα αλλα το ηθελε το παιδι)ουτε το ειδος των φρουτων φταιει(πιο πολυ αχλαδι για να ειναι πιο υδαρες το μειγμα),απλα λεει ειναι μια διαδικασια που περναει το εντερακι οταν μαθαινει καινουρια πραγματα.λιγη βοηθεια,και αν ειναι σκληρα το συζηταμε παλι.

το υποθετο γλυκερινης δεν εχει φαρμακο και δεν απορροφαται απο τον οργανισμο,χρησιμοποιειται αφοβα οταν το χρειαζεται βεβαια το παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xanthoula_knkt  είναι που είναι ακόμα μικρή και δεν πίνει και νεράκι, μωρέ. Σιγά σιγά θα στρώσει, μην ανησυχείς. Αφού υπάρχουν υπόθετα γλυκερίνης και για μωρά - δεν το ήξερα είναι η αλήθεια - θα λύσεις το πρόβλημά σου μέχρι να πάρει μπρος το έντερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

τελικα ηταν μονο αυτη η περιπτωση ακομα και τωρα που μπηκε  η μπανανα ειμαστε μια χαρα.αλλα δε πινει νερο βρε παιδια..ουτε 5 ml. της πηρα το ειδικο ποτηρακι της nuk τιποτα,με το μπιμπερο της τιποτα..εσεις πως το δωσατε το νερο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xanthoula_knkt  κανονικά το ποτηράκι είναι ο πιο εύκολος τρόπος για την ηλικία της αλλά δεν είναι εύκολο να συνηθίσει το παιδάκι να πίνει νερό, δεν έχει ζεστάνει και ο καιρός αρκετά για να διψάει. Γάλα πίνει αρκετό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μετα το γευμα οχι της το εχω σταματησει,όμως της δινω την ωρα του γευματος ισα ισα για να βρεχει το στομα της(το φτυνει)για να συνεχιζει και το γευμα, να συνηθιζει κιολας..μηπως και παρει καμια γουλια κατα τυχη.βεβαια ειναι αρκετα ζουμερα τα φρουτα της,μετα στις 2-3 ωρες ζηταει να φαει εκει πινει γαλα.και μετα μεχρι το βραδυ πινει συστηματικα ανα 2ωρο.και τη νυχτα ακομα ανα 3ωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπότε ενυδατώνεται ικανοποιητικά το μωρό σου. Όπως είπες και τα φρούτα έχουν μέσα νερό, και τα λαχανικά. Το νερό είναι δύσκολο να το συνηθίσει, το καλοκαίρι που θα είναι και πιό μεγάλη και θα έχει και ζέστη θα το ζητάει περισσότερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χυμός πορτοκαλι, δαμάσκηνο το θαυματουργό, πιπερια (ειδικά κόκκινη) και πάρα πολύ νερό! Πρόσφερε συνέχεια αν δεν το πίνει σε μεγάλες ποσότητες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 23/4/2019 at 7:18 ΠΜ, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

τελικα ηταν μονο αυτη η περιπτωση ακομα και τωρα που μπηκε  η μπανανα ειμαστε μια χαρα.αλλα δε πινει νερο βρε παιδια..ουτε 5 ml. της πηρα το ειδικο ποτηρακι της nuk τιποτα,με το μπιμπερο της τιποτα..εσεις πως το δωσατε το νερο?

Κ εμεις τωρα ξεκινήσαμε κ δεν ξερει απο μπιμπερό τπτ αλλα του το δινω με το κουταλάκι σιγα σιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

ακτινίδιο δοκίμασες; Επεισης με το νεράκι μην αγχωνεσε ριχνε λίγο στα φρούτα δίνε της κάθε φορά μετά το φαγητό (και ας μην το θέλει θα το συνηθίσει κ εμένα έτσι έκανε)

αλλα βάλε και λίγο ακτινίδιο κάνει θαύματα όπως και το πορτοκαλί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...