Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

Διαβασα ολο το θεμα.Απογοητευση.Οσες μπειτε για να μην ψαχνετε το γραφω,δυστυχως δεν πετυχε καμια κοπελα.Υπηρχαν απαντησεις τυπου ''ακουστηκε οτι πετυχε μια φιλη'' αλλα καμια που γραφει εδω δεν πετυχε στο συγκεκριμενο κεντρο.Δεν το γραφω ειρωνικα κτλ.Και γω εκει θα παω οχι γιατι θελω αλλα γιατι δεν μπορω να πιασω παιδι φυσιολογικα και δεν εχω λεφτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 19 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Διαβασα ολο το θεμα.Απογοητευση.Οσες μπειτε για να μην ψαχνετε το γραφω,δυστυχως δεν πετυχε καμια κοπελα.Υπηρχαν απαντησεις τυπου ''ακουστηκε οτι πετυχε μια φιλη'' αλλα καμια που γραφει εδω δεν πετυχε στο συγκεκριμενο κεντρο.Δεν το γραφω ειρωνικα κτλ.Και γω εκει θα παω οχι γιατι θελω αλλα γιατι δεν μπορω να πιασω παιδι φυσιολογικα και δεν εχω λεφτα.

καλο θα ηταν να μη γραφουμε ανακριβιες...υπαρχει κι εδω κοπελα που πετυχε από αυτες που έγραψε και γενναει σε λιγο καίρο ( αλλά δεν μπορώ να γραψω εγω Κατιν που η ίδια ακομη δεν θελει να γραψει) .Εγω πετυχα δυο κτήσεις στο ΝΝΑ. Οι παλλινδρομες δεν εχουν να κανουν με το ΝΝΑ αλλά με εμενα.Η εξωσωματικη ως εξωσωματικη πετυχε. Διαβαζω ότι τ Ρα ξεκινας. Επέστρεψε μου να σου πω έχοντας σκάσει χιλιάδες; ευρω για το πρώτο παιδί μου ,ότι το ΝΝΑ δεν υστερεί σε τίποτα απολυτως. Είναι κρίμα να απιθαρρυνεις τις κοπέλες και να αποθαρρύνεται κι εσυ. Το εμβρθολογιξο τους είναι άριστο ( η κυρία Φιλιππα είναι γνώστη στο χωρο της) και οι γιατροί( εγω δοκιμασα με δυο γιατρους). Ξεκινας πολύ λάθος. Επίσης; ΟΣΟ εγω μπαινοβγαίνω εκει (1,5 χρονο) συνάντησαν τουλαχιστον 4-5 με κτήσεις.Η μια μαλιστα σε δίδυμα έχοντας ηδη ένα από την ίδια μοναδα δυο χρόνια πριν. Η μοναδα ει αι 4 σχεδον ετών και για τα δεδομενα της εχει νι χαρα επιτυχιες. Οπλισμού με θαρρος και πίστεψε με μην ακους για κεντρα. Περασα από τα 3 μεγαλυτερα και ενιωσα άνθρωπος στο ΝΝΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η santaloxilo είπε:

καλο θα ηταν να μη γραφουμε ανακριβιες...υπαρχει κι εδω κοπελα που πετυχε από αυτες που έγραψε και γενναει σε λιγο καίρο ( αλλά δεν μπορώ να γραψω εγω Κατιν που η ίδια ακομη δεν θελει να γραψει) .Εγω πετυχα δυο κτήσεις στο ΝΝΑ. Οι παλλινδρομες δεν εχουν να κανουν με το ΝΝΑ αλλά με εμενα.Η εξωσωματικη ως εξωσωματικη πετυχε. Διαβαζω ότι τ Ρα ξεκινας. Επέστρεψε μου να σου πω έχοντας σκάσει χιλιάδες; ευρω για το πρώτο παιδί μου ,ότι το ΝΝΑ δεν υστερεί σε τίποτα απολυτως. Είναι κρίμα να απιθαρρυνεις τις κοπέλες και να αποθαρρύνεται κι εσυ. Το εμβρθολογιξο τους είναι άριστο ( η κυρία Φιλιππα είναι γνώστη στο χωρο της) και οι γιατροί( εγω δοκιμασα με δυο γιατρους). Ξεκινας πολύ λάθος. Επίσης; ΟΣΟ εγω μπαινοβγαίνω εκει (1,5 χρονο) συνάντησαν τουλαχιστον 4-5 με κτήσεις.Η μια μαλιστα σε δίδυμα έχοντας ηδη ένα από την ίδια μοναδα δυο χρόνια πριν. Η μοναδα ει αι 4 σχεδον ετών και για τα δεδομενα της εχει νι χαρα επιτυχιες. Οπλισμού με θαρρος και πίστεψε με μην ακους για κεντρα. Περασα από τα 3 μεγαλυτερα και ενιωσα άνθρωπος στο ΝΝΑ

Αν υπαρχει εδω κοπελα οντως που πετυχε εκει γιατι βαζει εσενα να το πεις κ δεν το λεει η ιδια.Ουτε με το ονοματεπωνυμο της γραφει ουτε τιποτα.Και λες οτι γραφει εδω.Δικαιωμα της βεβαια.Παρεξηγησες τι εγραψα και τονισα οτι δεν το εγραψα ειρωνικα η κακοπροαιρετα.Τελος μπαινοβγαινω 10 χρονια στο ΝΝΑ με τον αντρα μου που ειναι ναυτικό ξερω οτι ειναι καλοι μερικοι γιατροι αλλα επισης ξερω κ τα στραβα τους.Τωρα ξεκινω το δικο μου κομματι με εξωσωματικη αλλα ψαχτηκα 5 χρονια πριν το κανω.Το οτι ριχνεις το βαρος της παλινδρομης αποκλειστικα πανω σου ειναι λαθος.Γιατι ειναι και δικο τους κομματι.Οπως εγραψα κ πιο πανω στο ΝΝΑ θα παω ετσι κι αλλιως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Αν υπαρχει εδω κοπελα οντως που πετυχε εκει γιατι βαζει εσενα να το πεις κ δεν το λεει η ιδια.Ουτε με το ονοματεπωνυμο της γραφει ουτε τιποτα.Και λες οτι γραφει εδω.Δικαιωμα της βεβαια.Παρεξηγησες τι εγραψα και τονισα οτι δεν το εγραψα ειρωνικα η κακοπροαιρετα.Τελος μπαινοβγαινω 10 χρονια στο ΝΝΑ με τον αντρα μου που ειναι ναυτικό ξερω οτι ειναι καλοι μερικοι γιατροι αλλα επισης ξερω κ τα στραβα τους.Τωρα ξεκινω το δικο μου κομματι με εξωσωματικη αλλα ψαχτηκα 5 χρονια πριν το κανω.Το οτι ριχνεις το βαρος της παλινδρομης αποκλειστικα πανω σου ειναι λαθος.Γιατι ειναι και δικο τους κομματι.Οπως εγραψα κ πιο πανω στο ΝΝΑ θα παω ετσι κι αλλιως.

Δεν με εβαλε κανεις να γραψω κατι.Απλά γνωριζω καποιες κοπέλες και έκτος φόρουμ . Το ποτε και το αν θα μιλησει καποια για την κυηση της καθώς κι η συμμετοχής της στο φόρουμ είναι δικαίωμά της. Εγραψες μια γενίκευση η οποία δεν ισχύει . Αυτην σχολίασα. Γράφεις οτι ψαχτηκες πεντε χρόνια.Λοιπόν επέστρεψε μου με 8 κύκλους εξωσωματικής να γνωριζω κι εγω πέντε πράγματα. Η θεωρια απο την πραξη απεχει πολυ. Οι παλινδρομες δεν οφειλονται στον γιατρο και στο ΝΝΑ αλλά πραγματικα δεν θα καθισω να αναλύσω το τι κ πως γιατι ειμαι ποκυ κουρασμενη ψυχικα για να το κανω..τα εχω γραψει κατα καιρους αλλωστε.Δεν έγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι ειναι δικό μου λάθος και με 5 χαμενα μωρά πίστεψε με ξερω το γιατί και πως αλλά δεν ειναι της παρούσης.Ευχομαι να μη χρειαστει ωστοσο να διαπιστωσεις ποτε ότι δεν είναι θεμα γιατρου. Θεωρω ωστόσο χρέος μου,από τη στιγμη που εκανα προσπαθεια στο ΝΝΑ ,και εχω μετρο σύγκρισης με αλλες μοναδες να πω ότι η μοναδα δεν υστερεί σε τίποτα. Συνεργαστηκα με δυο γιατρους της και ηταν αψογοι.Η απαντηση μου ειχε να κανει με το αρχικό σου σχόλιο περι απογοήτευσης κτλ και τα ακουσα μου ειπαν κτλ. Λοιπόν εγω γνωριζω προσωπικα και είδα κοπέλες που πεττχαν. Στη δικη μου περίπτωση εαν το θεμα μου δεν ήταν χρωμοσωμική ( για το οποιο δεν ευθύνεται η μοναδα ) θα ειχα παιδί κ με τον Κύριο Πέτρογιάννη και με τον Κύριο Σωτήρχο( τον οποιο εχω πια γυναικολόγο) Σε ΚΑΘΕ περίπτωση συγκρινοντας τους με τους προηγουμεβους γιατρους μου( κ με αυτον που μου χαρισε παιδί) είναι η μερα με τη νυχτα. Αυτη ωστοσο ειναι η δίκη μου εμπειρια κ την παραθέτω για οσες διαβαζουν γιατί είναι κρίμα να ξεκινάτε με αογοητευση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η santaloxilo είπε:

καλο θα ηταν να μη γραφουμε ανακριβιες...υπαρχει κι εδω κοπελα που πετυχε από αυτες που έγραψε και γενναει σε λιγο καίρο ( αλλά δεν μπορώ να γραψω εγω Κατιν που η ίδια ακομη δεν θελει να γραψει) .Εγω πετυχα δυο κτήσεις στο ΝΝΑ. Οι παλλινδρομες δεν εχουν να κανουν με το ΝΝΑ αλλά με εμενα.Η εξωσωματικη ως εξωσωματικη πετυχε. Διαβαζω ότι τ Ρα ξεκινας. Επέστρεψε μου να σου πω έχοντας σκάσει χιλιάδες; ευρω για το πρώτο παιδί μου ,ότι το ΝΝΑ δεν υστερεί σε τίποτα απολυτως. Είναι κρίμα να απιθαρρυνεις τις κοπέλες και να αποθαρρύνεται κι εσυ. Το εμβρθολογιξο τους είναι άριστο ( η κυρία Φιλιππα είναι γνώστη στο χωρο της) και οι γιατροί( εγω δοκιμασα με δυο γιατρους). Ξεκινας πολύ λάθος. Επίσης; ΟΣΟ εγω μπαινοβγαίνω εκει (1,5 χρονο) συνάντησαν τουλαχιστον 4-5 με κτήσεις.Η μια μαλιστα σε δίδυμα έχοντας ηδη ένα από την ίδια μοναδα δυο χρόνια πριν. Η μοναδα ει αι 4 σχεδον ετών και για τα δεδομενα της εχει νι χαρα επιτυχιες. Οπλισμού με θαρρος και πίστεψε με μην ακους για κεντρα. Περασα από τα 3 μεγαλυτερα και ενιωσα άνθρωπος στο ΝΝΑ

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι ξέρω κοπέλα που πέτυχε εκεί. Αν είχα την ηλικία της και δεν προσπαθούσα για το 1ο μου παιδί, θα πήγαινα κι εγώ εκεί. Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με τις αργίες και τα ΣΚ και δεν θα ήθελα να ρισκάρω στη θέση που είμαι τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...
στις On 2/2/2021 at 11:55 ΠΜ, ο/η Νικολίνι είπε:

Αν υπαρχει εδω κοπελα οντως που πετυχε εκει γιατι βαζει εσενα να το πεις κ δεν το λεει η ιδια.Ουτε με το ονοματεπωνυμο της γραφει ουτε τιποτα.Και λες οτι γραφει εδω.Δικαιωμα της βεβαια.Παρεξηγησες τι εγραψα και τονισα οτι δεν το εγραψα ειρωνικα η κακοπροαιρετα.Τελος μπαινοβγαινω 10 χρονια στο ΝΝΑ με τον αντρα μου που ειναι ναυτικό ξερω οτι ειναι καλοι μερικοι γιατροι αλλα επισης ξερω κ τα στραβα τους.Τωρα ξεκινω το δικο μου κομματι με εξωσωματικη αλλα ψαχτηκα 5 χρονια πριν το κανω.Το οτι ριχνεις το βαρος της παλινδρομης αποκλειστικα πανω σου ειναι λαθος.Γιατι ειναι και δικο τους κομματι.Οπως εγραψα κ πιο πανω στο ΝΝΑ θα παω ετσι κι αλλιως.

Καλημέρα!! 

Μια από τις περιβόητες κοπέλες που πέτυχαν εκεί είμαι εγώ! Ο λόγος που δεν το έγραψα είναι αρχικα επειδή δεν ήθελα να το "γρουσουζεψω" να το πω έτσι... Εγωιστικά θέλησα να κλειστω στον εαυτό μου και να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου, με τις μικρές της δυσκολίες, αφηνοντας για λίγο πίσω την εξωσωματική και το ίντερνετ και να το ζήσω.

Εκανα λοιπόν έμβρυομεταφορά 2 κατεψυγμένων βλαστοκυστεων με τον κ.Πετρογιαννη και 9 μέρες μετά είχα χοριακη 187! Μετά από κάποιες αποκολλήσεις και αρκετό άγχος, τον Μάρτιο γέννησα έναν υπέροχο τελειομηνο λεβέντη 3.600gr. Τώρα είναι τριών μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και δεν χορταινω να τον μυρίζω. 

Εχει περάσει καιρός από τότε που έγραψε κάποιος στο θέμα, ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω κάπου ξανά αλλά περισσότερο ελπίζω να πετυχες ήδη! 

 

Πιστεύω του χρόνου τέτοιο καιρό να ετοιμάζομαι πάλι για εξωσωματική για το δεύτερο μωράκι μας..

@santaloxilo @troia πως είστε κορίτσια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα!! 

Μια από τις περιβόητες κοπέλες που πέτυχαν εκεί είμαι εγώ! Ο λόγος που δεν το έγραψα είναι αρχικα επειδή δεν ήθελα να το "γρουσουζεψω" να το πω έτσι... Εγωιστικά θέλησα να κλειστω στον εαυτό μου και να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου, με τις μικρές της δυσκολίες, αφηνοντας για λίγο πίσω την εξωσωματική και το ίντερνετ και να το ζήσω.

Εκανα λοιπόν έμβρυομεταφορά 2 κατεψυγμένων βλαστοκυστεων με τον κ.Πετρογιαννη και 9 μέρες μετά είχα χοριακη 187! Μετά από κάποιες αποκολλήσεις και αρκετό άγχος, τον Μάρτιο γέννησα έναν υπέροχο τελειομηνο λεβέντη 3.600gr. Τώρα είναι τριών μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και δεν χορταινω να τον μυρίζω. 

Εχει περάσει καιρός από τότε που έγραψε κάποιος στο θέμα, ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω κάπου ξανά αλλά περισσότερο ελπίζω να πετυχες ήδη! 

 

Πιστεύω του χρόνου τέτοιο καιρό να ετοιμάζομαι πάλι για εξωσωματική για το δεύτερο μωράκι μας..

@santaloxilo @troia πως είστε κορίτσια??

Γεια σου Σελίνα μου,

Εσένα εννοούσα όταν έλεγα ότι ξέρω μια κοπέλα που πέτυχε εκεί. Καλά είμαι κι εγώ, είμαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης και περιμένω κοριτσάκι. Μέχρι στιγμής όλα καλά πάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα!! 

Μια από τις περιβόητες κοπέλες που πέτυχαν εκεί είμαι εγώ! Ο λόγος που δεν το έγραψα είναι αρχικα επειδή δεν ήθελα να το "γρουσουζεψω" να το πω έτσι... Εγωιστικά θέλησα να κλειστω στον εαυτό μου και να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου, με τις μικρές της δυσκολίες, αφηνοντας για λίγο πίσω την εξωσωματική και το ίντερνετ και να το ζήσω.

Εκανα λοιπόν έμβρυομεταφορά 2 κατεψυγμένων βλαστοκυστεων με τον κ.Πετρογιαννη και 9 μέρες μετά είχα χοριακη 187! Μετά από κάποιες αποκολλήσεις και αρκετό άγχος, τον Μάρτιο γέννησα έναν υπέροχο τελειομηνο λεβέντη 3.600gr. Τώρα είναι τριών μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και δεν χορταινω να τον μυρίζω. 

Εχει περάσει καιρός από τότε που έγραψε κάποιος στο θέμα, ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω κάπου ξανά αλλά περισσότερο ελπίζω να πετυχες ήδη! 

 

Πιστεύω του χρόνου τέτοιο καιρό να ετοιμάζομαι πάλι για εξωσωματική για το δεύτερο μωράκι μας..

@santaloxilo @troia πως είστε κορίτσια??

Κορίτσι μου να σου ζήσει ο μπέμπης σου να ναι γέρος και καλότυχος!Χάρηκα πάρα πολύ για την εξέλιξη αυτή!Μιλούσαμε παλαιότερα για τα άγχη μας και τις απορίες μας!Να σαι καλά να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2021 at 1:32 ΜΜ, ο/η troia είπε:

Γεια σου Σελίνα μου,

Εσένα εννοούσα όταν έλεγα ότι ξέρω μια κοπέλα που πέτυχε εκεί. Καλά είμαι κι εγώ, είμαι στον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης και περιμένω κοριτσάκι. Μέχρι στιγμής όλα καλά πάνε.

Ααααα τι υπέροχα νέα είναι αυτά!!!!!❣️❣️❣️❣️ Εύχομαι να έρθει στον κόσμο και να την απολαύσεις με υγεία πάνω από όλα και χωρίς σοβαρά άγχη (γιατί καθημερινό άγχος θα υπάρχει για το παραμικρό χαχαχα) πολύ χάρηκα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσι μου να σου ζήσει ο μπέμπης σου να ναι γέρος και καλότυχος!Χάρηκα πάρα πολύ για την εξέλιξη αυτή!Μιλούσαμε παλαιότερα για τα άγχη μας και τις απορίες μας!Να σαι καλά να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Τι βλέπω είσαι στις μανούλες Νοεμβρίου?? Συγχαρητήρια κορίτσι μου εύχομαι να πάνε όλα υπεροχα και να απολαύσεις κάθε λεπτό! Εγώ ήθελα να ήμουν κανένα δίμηνο έγκυος παραπάνω μου άρεσε πολύ ειδικά στο τέλος που είχα φουσκώσει καλά χαχα! Πώς τα κατάφερες αν θες να πεις βέβαια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Τι βλέπω είσαι στις μανούλες Νοεμβρίου?? Συγχαρητήρια κορίτσι μου εύχομαι να πάνε όλα υπεροχα και να απολαύσεις κάθε λεπτό! Εγώ ήθελα να ήμουν κανένα δίμηνο έγκυος παραπάνω μου άρεσε πολύ ειδικά στο τέλος που είχα φουσκώσει καλά χαχα! Πώς τα κατάφερες αν θες να πεις βέβαια :)

Σου έστειλα πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...
στις On 15/7/2021 at 2:36 ΜΜ, ο/η Σελίνα είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Τι βλέπω είσαι στις μανούλες Νοεμβρίου?? Συγχαρητήρια κορίτσι μου εύχομαι να πάνε όλα υπεροχα και να απολαύσεις κάθε λεπτό! Εγώ ήθελα να ήμουν κανένα δίμηνο έγκυος παραπάνω μου άρεσε πολύ ειδικά στο τέλος που είχα φουσκώσει καλά χαχα! Πώς τα κατάφερες αν θες να πεις βέβαια :)

Γεια σου @Σελίνα μπορείς σε παρακαλώ να επικοινωνήσεις μαζι μου με μήνυμα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κοριτσια.θα καταθεσω τη δική μου εμπειρια απο το ννα μετα απο καιρο.οντωσ η διαδικασια ειναι οπωσ την ειπαν καποια κοριτσια. Επικοινωνεισ με τη γραμματεια κ πρεπει να επιλεξεισ γιατρο.

Στη δικη μου περιπτωση η κατασταση ηταν μουφα.τρεχω εδω κ ενα χρονο, ειχα επιλεξει τον διευθ.τησ κλινικης,ειχαμε συνεννοηθει πωσ θα κανω κ μαζι του εξωσωματικη κ προεμφυτευτικο ελεγχο.τρεχω μηνες με εξετασεις, απο τον ενα γιατρο που με εστελνε στον αλλο, απο αιματολογο ,σε ενδοκρινοκογο κ απο γεννετιστη σε γενετιστη,κ ξανα ματα, για να επιβεβαιωσουν τα οσα ξεραμε..

Στο δια ταυτα μετα απο μηνεσ κ εξετασεις κ διατροφη για να χασω κιλα κ να ρυθμισω τον οργανισμο μου, ενω εχουμε καταληξει πωσ ξεκιναμε πρωτοκολλο για ωοληψια κ εμβρυομεταφορα κ να κανουμε κ προεμφυτευτικο στα εμβρυα λιγω ηλικιασ , μου πεταει το θεικο, πως ειμαι οκ κ να  προσπαθησω με φυσικη επαφη για 4-5μηνες κ αμα δεν τα καταφερω ,μετα σπερματεχυνση κ μετα εξωσωματικη.

Στα 43++ φυσικη επαφη, οταν ειχα ενα κάρο αποβολες. Κ τοτε μετα απο μηνες μου ανεφερε πωσ δεν γινεται προεμφυτευματικοσ ελεγχοσ ,ουτε στο ννα αλλα κ βαση ηλικιασ δεν το δικαιουμαι , λογω του οτι ειμαι κατω απο 50!!τοσους μηνες με αφηνε να πιστευω πωσ ολα θα γινουν οπως τα συζηταμε.

Εχασα ενα χρονο, να τρεχω στουσ γιατρους απο τον " κυκλο" που εχουν στησει κ μενω μεταιωρη μετα απο ενα χρονο αναμονης. πας στουσ συνεργατες του που εμπιστευεται τη γνωνη τουσ, ενδοκρινολογο-αιματολογο-γενετιστη- αλλο γυναικολο για 4dυπερηχους,μιασ κ δεν εχεισ το ιατρειο του αλλα ουτε κ το νοσοκομειο κανει...

Εγω παντωσ ενω με ειχε ενηνερωσει στο πρωτο ραντεβου γνωριμιασ π καναμε στο ννα, πωσ ολα ηταν δωρεαν κ ολες οι εξετασεις κ επισκεψεισ θα γινοταν στο νοσοκομειο, εγω μονο 1-2 φορες ειδα τον ενδοκρινολογο δωρεαν στο ννα. Ολεσ οι επισκεψεισ κ εξετασεις οι δικες μου κ του συζυγου για το σπερμα κ αιματολογικες γινοταν εξω ιδιωτικα κ στο ιατρειο του.Ολη η παρακολουθηση κ τεστ παπ, κ αιματολογικες, κ εξειδεικεμενες εξετασεις κ ολες του συζυγου ΙΔΙΩΤΙΚΑ, κ οσο του ζητουσα να κανω κατι στο νοσοκομειο, δεν βγαινω οικονομικα, ασ εκμευταλευτουμε τη διαδικασια με εοππυ κ στο νοσοκομειο.. τιποτα απο το ενα αυτι εμπαινε κ απο το αλλο του εβγαινε.

Κοινως, απογοητευση κ κοροϊδια.τσαμπα τοσα χρηματα κ χρονο που εχασα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/4/2019 at 11:43 ΠΜ, ο/η Finally είπε:

Επίσης σε στρατιωτικο νοσοκομείο τουλάχιστον για την εξωσωματική δε νομίζω να χρηματίζεται...

Εγω ενα ετη 2022, περασα ολη τη διαδικασια μεχει να φτασω στο σταδιο της ωοληψιασ,που ποτε δεν εφτασα με τοκ κο Πετρογιαννη...ολη τη διαδικασια εξερασεις ,επισκεψεις,αιματολογο, γεννετιστη, αλλο γυναικολογο π με εστειλε για 4d υπερηχο ,(διοτι δεν κανει στο ιατρειο του ουτε στο νοσοκομειο), ολος ο ελεγχος του συζυγου ,ολα τα εκανα ιδιωτικα στο ιατρειο του κ στους συνεργατες του. ΜΟΝΟ ενδοκρινολογο ειδα στο νοσοκομειο δυο φορες ανα 2μηνο αποσταση.

Παρολο π ημουν ν δυσκολη περιπτωση με αποβολες κ ηλικια.ενω σχεδον τοσους μηνες ,σχεδον χρονο,  μιλουσαμε κ προσπαθησω να ρυθμιστω για ωοληψια κ εμβρυομεταφορα κ προεμφυτευτικο ελεγχο, ενω ηταν δεδομενο λογω γενετιστη πως επρεπε να γινει προεμβυτευτικος ελεγχος,  μολις φτασαμε να ξεκινησω με ενεσεις, τοτε μου ανεφερε πως ειμαι οκ ορμονικα κ πωσ δεν χρειαζεται ακομα εξωσωματικη στα 43++ αλλα να δοκιμασω με φυσικη επαφη 4-5 μηνες  κ αν δεν εμενα εγκυοσ ,τοτε θα πηγαιναμε με σπερματεχυνση κ μετα εξωσωματικη. Και επισης μου ανεφερε τοτε για πρωτη φορα πωσ προεμφυτευτικος δε θα μπορουσε να γινει ,διοτι η νομοθεσια οριζει απο 50χρονων κ με προυποθεσεις κ οως στο ννα δε γινεται εται κ αλλιως. 

Τσαμπα εφαγα τοσο αγχος, εχασα χρονο πολυτιμο σε αυτη την ηλικια, χρηματα και  ουσιαδτικα ενιωσα κ εγω κ ο συζυγος μαλ..κ..ς, στο τελευταιο ραντεβου, μιασ κ για αλλα με ετοιμαζε κ αλλα μου ανακοινωσε. Μετα απο σχεδον χρονο πηγαινε ελα στα ιδιωτικα ραντεβου ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η fot είπε:

Εγω ενα ετη 2022, περασα ολη τη διαδικασια μεχει να φτασω στο σταδιο της ωοληψιασ,που ποτε δεν εφτασα με τοκ κο Πετρογιαννη...ολη τη διαδικασια εξερασεις ,επισκεψεις,αιματολογο, γεννετιστη, αλλο γυναικολογο π με εστειλε για 4d υπερηχο ,(διοτι δεν κανει στο ιατρειο του ουτε στο νοσοκομειο), ολος ο ελεγχος του συζυγου ,ολα τα εκανα ιδιωτικα στο ιατρειο του κ στους συνεργατες του. ΜΟΝΟ ενδοκρινολογο ειδα στο νοσοκομειο δυο φορες ανα 2μηνο αποσταση.

Παρολο π ημουν ν δυσκολη περιπτωση με αποβολες κ ηλικια.ενω σχεδον τοσους μηνες ,σχεδον χρονο,  μιλουσαμε κ προσπαθησω να ρυθμιστω για ωοληψια κ εμβρυομεταφορα κ προεμφυτευτικο ελεγχο, ενω ηταν δεδομενο λογω γενετιστη πως επρεπε να γινει προεμβυτευτικος ελεγχος,  μολις φτασαμε να ξεκινησω με ενεσεις, τοτε μου ανεφερε πως ειμαι οκ ορμονικα κ πωσ δεν χρειαζεται ακομα εξωσωματικη στα 43++ αλλα να δοκιμασω με φυσικη επαφη 4-5 μηνες  κ αν δεν εμενα εγκυοσ ,τοτε θα πηγαιναμε με σπερματεχυνση κ μετα εξωσωματικη. Και επισης μου ανεφερε τοτε για πρωτη φορα πωσ προεμφυτευτικος δε θα μπορουσε να γινει ,διοτι η νομοθεσια οριζει απο 50χρονων κ με προυποθεσεις κ οως στο ννα δε γινεται εται κ αλλιως. 

Τσαμπα εφαγα τοσο αγχος, εχασα χρονο πολυτιμο σε αυτη την ηλικια, χρηματα και  ουσιαδτικα ενιωσα κ εγω κ ο συζυγος μαλ..κ..ς, στο τελευταιο ραντεβου, μιασ κ για αλλα με ετοιμαζε κ αλλα μου ανακοινωσε. Μετα απο σχεδον χρονο πηγαινε ελα στα ιδιωτικα ραντεβου ..

Άσε μας ρε Πετρογιάννη, πες του...Όλα όσα σε έβαλε να κάνεις ιδιωτικά (και που κάποια από αυτά δεν ξέρει κιόλας γιατί) θα τα έκανες στο τμ. αποβολών του Έλενα δωρεάν και θα ήξεραν να τα αξιολογήσουν κιόλας και θα σε κατεύθυναν εκείνοι για ό,τι χρειαζόταν...

Χωρ΄ίς πλάκα, πήγαινε στο τμ. αποβολών μήπως και βρείτε την αιτία των αποβολών και αναλόγως βλέπετε ποιο θα είναι το επόμενο βήμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...
στις On 14/7/2021 at 10:36 ΠΜ, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα!! 

Μια από τις περιβόητες κοπέλες που πέτυχαν εκεί είμαι εγώ! Ο λόγος που δεν το έγραψα είναι αρχικα επειδή δεν ήθελα να το "γρουσουζεψω" να το πω έτσι... Εγωιστικά θέλησα να κλειστω στον εαυτό μου και να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου, με τις μικρές της δυσκολίες, αφηνοντας για λίγο πίσω την εξωσωματική και το ίντερνετ και να το ζήσω.

Εκανα λοιπόν έμβρυομεταφορά 2 κατεψυγμένων βλαστοκυστεων με τον κ.Πετρογιαννη και 9 μέρες μετά είχα χοριακη 187! Μετά από κάποιες αποκολλήσεις και αρκετό άγχος, τον Μάρτιο γέννησα έναν υπέροχο τελειομηνο λεβέντη 3.600gr. Τώρα είναι τριών μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και δεν χορταινω να τον μυρίζω. 

Εχει περάσει καιρός από τότε που έγραψε κάποιος στο θέμα, ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω κάπου ξανά αλλά περισσότερο ελπίζω να πετυχες ήδη! 

 

Πιστεύω του χρόνου τέτοιο καιρό να ετοιμάζομαι πάλι για εξωσωματική για το δεύτερο μωράκι μας..

@santaloxilo @troia πως είστε κορίτσια??

Γειά! Χαίρομαι πολύ ότι όλη αυτή η προσπάθεια είχε αποτέλεσμα! Να χαίρεσαι το μωράκι σου! 

Ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση. Αν κατάλαβα καλά είσαι στην ΠΑ. Εγώ τώρα έχω ξεκινήσει το ψάξιμο για εξωσωματική. Έχω πάει για πρώτο ραντεβού στον Πετρογιαννης στο ΝΝΑ και μας εγγράψει τις εξετάσεις που χρειαζεται. Ήθελα να σε ρωτήσω αν εμείς σαν εν ενεργεία περνάμε επιτροπή ή απλά.μας χορηγούνται τα φάρμακα από το 251ΓΝΑ ας πούμε, με κάποιο άλλο τρόπο? Συγνώμη για το κατεβατό, αλλά μια βοήθεια θα ήτανε πολύτιμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 13/5/2023 at 12:23 ΜΜ, ο/η Ειρήνη Σ. είπε:

Γειά! Χαίρομαι πολύ ότι όλη αυτή η προσπάθεια είχε αποτέλεσμα! Να χαίρεσαι το μωράκι σου! 

Ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση. Αν κατάλαβα καλά είσαι στην ΠΑ. Εγώ τώρα έχω ξεκινήσει το ψάξιμο για εξωσωματική. Έχω πάει για πρώτο ραντεβού στον Πετρογιαννης στο ΝΝΑ και μας εγγράψει τις εξετάσεις που χρειαζεται. Ήθελα να σε ρωτήσω αν εμείς σαν εν ενεργεία περνάμε επιτροπή ή απλά.μας χορηγούνται τα φάρμακα από το 251ΓΝΑ ας πούμε, με κάποιο άλλο τρόπο? Συγνώμη για το κατεβατό, αλλά μια βοήθεια θα ήτανε πολύτιμη. 

Γεια σου Ειρηνη! Αν και απανταω λιγο καθυστερημενα στο ερωτημα σου, ναι περναμε επιτροπη για να παρουμε τις ενεσεις. Καλη επιτυχια σου ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/6/2023 at 9:40 ΠΜ, ο/η Vickypucca είπε:

Γεια σου Ειρηνη! Αν και απανταω λιγο καθυστερημενα στο ερωτημα σου, ναι περναμε επιτροπη για να παρουμε τις ενεσεις. Καλη επιτυχια σου ευχομαι

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Μίλησα με το ΓΕΑ και μου είπαν από εκεί ότι δε χρειάζεται επιτροπή. Μόνο μια αναφορά και ένα χαρτί από τον εξωσωματιστη που να λέει τι φάρμακα προτείνει. Μετά δίνετε έγκριση και παρέχονται από το ΓΝΑ. Δεν ξέρω αν άλλαξε πρόσφατα αυτό. Ακόμα μαζεύω εξετάσεις πάντως. Όταν φτάσω μέχρι αυτά, θα φανεί τι ακριβώς θα χρειαστεί εν τέλη. Σ ευχαριστώ πολύ πολύ για τον χρόνο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...