Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υποθυροειδισμος και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπερα. Υπαρχει καποια μανουλα που ειχε ηδη πριν την εγκυμοσυνη υποθυροειδισμο; δημιουργησε καποιο προβλημα στο μωρό; εμενα στην Αυχενική ειχε ταχυκαρδια το εμβρυο κ αν δεν ειναι παθολογικό ισως ειναι απο το θυροειδη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mar.mar28 είπε:

Καλησπερα. Υπαρχει καποια μανουλα που ειχε ηδη πριν την εγκυμοσυνη υποθυροειδισμο; δημιουργησε καποιο προβλημα στο μωρό; εμενα στην Αυχενική ειχε ταχυκαρδια το εμβρυο κ αν δεν ειναι παθολογικό ισως ειναι απο το θυροειδη.

Φυσικά και αν έχεις θυροειδή θελει ρυθμισμα και ειδικα μέσα στην εγκυμοσύνη διότι φέρνει προβλήματα τώρα τι είδους δεν ξέρω αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι λύνεται παίρνεις χαπακι και απλα το παρακολουθείς συνέχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Εγώ είχα! Νομίζω είναι πολύ σημαντικό να τον κρατάς κάτω από τις 2,5 μονάδες.. Ωστόσο μην τρομάζεις γτ υπάρχουν άπειρες γυναίκες που μάθανε πως έχουν θέμα κ τεράστιες τιμές σε προχωρημένη εγκυμοσύνη! Γενικά ξέρω ότι είναι υπεύθυνος για διάφορα θέματα! Δεν έχω δει πρακτικά όμως κάποιο παιδί με πρόβλημα που δημιουργήθηκε από τον θυρεοειδή.. Τι τιμή έχεις; σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Εχω χρονια το θυροειδη και τον ελεγχο κ ειδικα τωρα προσεξα πολυ. Στις πρωτες εξετασεις που εκανα στην εγκυμοσύνη ηταν κάτω απο 2 . Ηταν καλα. Τωρα εχω ταχυπαλμια κ τη νιώθω στο λαιμο μου. Αλλα με ανησυχει η ταχυκαρδια του εμβρυου. Θα επικοινωνησω με την ενδοκρινολογο αλλα ήθελα τη γνωμη σας σε ενδεχομενη παροιμοια εμπειρια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Την κόρη μου την πρώτη την γέννησα σε ιδιωτική κλινική εκεί οι μαίες βοήθησαν για θηλασμό όταν ήθελες βοήθεια.. εκεί είχα και την δικιά μου μαία την πρώτη μέρα οπότε ήταν πιο εύκολα και επίσης είχα και ένα μωρό που συνεργάστηκε άψογα  τώρα γέννησα σε δημόσιο εκεί οι μαίες μου είχαν σπάσει τα νεύρα για μπουκάλι με είχαν τρελάνει.. εγώ είχα και το θέμα ότι το μωρό δεν μπορούσα να το βάλω αμέσως στήθος λόγο ολικής ναρκώσεις οπότε πέρασαν 3 ώρες μέχρι να βάλω το μωρό στήθος.. ο άντρας μου έκανε αγώνα για να μην δώσουν το μωρό μπουκάλι αυτές τις 3 ώρες μέχρι να ξυπνήσω  δυστηχως όμως το μωρό δεν ήταν συνεργάσιμο αυτήν την φορά δεν μπορούσε να πιάσει κοιμόταν όλη την ώρα μάλλον έφταιγαν και τα φάρμακα που μου εδιναν… οπότε έδωσα μπουκάλι με κλάματα εγώ αλλά δεν το έβαλα κάτω προσπαθούσα να την βάζω στήθος και αν μην έτρωγε ήθελα να έχει την επαφή  Τι δεν θα έδινα να νιώσω και εγώ αυτήν την εμπειρία του ΦΤ να έχω τον άντρα μου μαζί να ακούσω και εγώ το πρώτο κλάμα της  Τουλάχιστον πήγαν όλα καλά  με την καισαρική είμασταν καλά και οι δύο ( και τις δύο φορες που έκανα)  είχα καλή αποθεραπεία και τις δύο φορές χωρίς κάποιο πρόβλημα 
    • Τι να πω τώρα κι εγώ 21η μέρα και έχω τραβήγματα και ένα πολύ περίεργο feeling εσωτερικά, δεν μπορώ να το εξηγήσω!! Δεν θα πω και πολλά γιατί μετά η @Παρασκευαιδου θα με "μαλώσει" 😂 
    • Με το καλό κ το δεύτερο αγοράκι! 🩵🩵🩵 εγώ έχω ένα κοριτσάκι 5 ετών , ένα αγοράκι 2.5 ετών κ τώρα περιμένω πάλι αγοράκι 🤰🏼 Εμένα καμπύλη μου είπε ο γιατρός θα κανονισουμε ημερομηνία  τώρα Δευτέρα που θα πάω (μένω εξωτερικό εδώ λειτουργούν αλλιώς τα πράγματα, όλες τις αιμοληψίες μου τις κάνουν στο ιατρείο δεν πάω σε μικροβιολογικό άρα αναμένω να δω που θα κάνω κ την καμπύλη και πως 😬, την σιχαίνομαι αυτήν την εξέταση κάθε φορά 🙅‍♀️)  από φάρμακα μόνο σίδηρο παίρνω που έπεσε στις εξετάσεις  κ θα ξανά ξεκινήσω μαγνήσιο γιατί έχω πάρα πάρα πολλές συσπάσεις.    καλό είναι γενικά να κάνεις εξετάσεις για ό,τι συμπληρώματα/ φάρμακα παίρνεις για να δεις κ που έχεις έλλειψη σε συννενόηση με το γιατρό σου φυσικά 😊 
    • ααα...εγω επειδή ειχα ηδη τεράστιο στήθος τις ραγαδες τις εχω από πάντα 🤷 δεν με ενοχλούν εκεί 😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...