Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωορρηξία - μη σταθερός κυκλος


Recommended Posts

Καλησπέρα! Μετά την απόξεση δεν έχω σταθερό κύκλο! Ο ένας κύκλος 31 μέρες ο άλλος 27.  Δυσκολεύομαι να βρω τις γόνιμες μέρες! 

Θα προσθέσω τις ημέρες των τελευταίων μου κύκλων για να βγάλω μέσο όρο; Ή να δοκιμασω τεστ ωορρηξία; 

Εχω πάλι 2 μέρες καθυστέρηση αλλά έχω τα συμπτωμαρα περιόδου όπως της προηγούμενες φορές! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MummyR Ιδανικά θα σου πρότεινα να το παρακολουθήσεις με τα τεστ ώστε να εισαι σίγουρη εφόσον θες να κανεις στοχευμένες προσπάθειες! Σου εύχομαι ολόψυχα σύντομα να εχεις καλα νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η MummyR είπε:

Καλησπέρα! Μετά την απόξεση δεν έχω σταθερό κύκλο! Ο ένας κύκλος 31 μέρες ο άλλος 27.  Δυσκολεύομαι να βρω τις γόνιμες μέρες! 

Θα προσθέσω τις ημέρες των τελευταίων μου κύκλων για να βγάλω μέσο όρο; Ή να δοκιμασω τεστ ωορρηξία; 

Εχω πάλι 2 μέρες καθυστέρηση αλλά έχω τα συμπτωμαρα περιόδου όπως της προηγούμενες φορές! :(

Καλημέρα εγώ δεν είχα κ πρίν την απόξεση σταθερό κύκλο.πηρα τεστ ωορρηξίας ώστε να μάθω το σώμα κ αν κ εφόσον κάνω ωορρηξία σε κάθε κύκλο.ξεκινα με τα τεστακια κ μετά βλέπεις.εγω τα ξεκινάω γύρω στη 10 μέρα γιατί αυτούς τους 2 μήνες που τα χρησιμοποιω μου έβγαλε μια την 14 μέρα σαν ωορρηξία κτη πρώτη φορά τη17.θα περιμένω νέα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα ο κύκλος μου μίκρυνε μετά την απόξεση, και τώρα δείχνει να σταθεροποιείται, ένα χρόνο μετά. Πήρα τεστ ωορρηξίας κι εγώ, τα χρησιμοποίησα 4 μήνες και έβρισκα την ωορρηξία μου, η οποία μια ήταν την 11η μέρα, μία την 15η κοκ. 

Όσο για τον μέσο όρο, έχει νόημα αν έχεις απόκλιση 2-3 ημερών. Εγώ ας πούμε που κάνω κύκλους 24-29 ημερών, τι μέσο όρο να βγάλω; Θα πρέπει να κάνω σεξ σερί για μια εβδομάδα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η MummyR είπε:

Καλησπέρα! Μετά την απόξεση δεν έχω σταθερό κύκλο! Ο ένας κύκλος 31 μέρες ο άλλος 27.  Δυσκολεύομαι να βρω τις γόνιμες μέρες! 

Θα προσθέσω τις ημέρες των τελευταίων μου κύκλων για να βγάλω μέσο όρο; Ή να δοκιμασω τεστ ωορρηξία; 

Εχω πάλι 2 μέρες καθυστέρηση αλλά έχω τα συμπτωμαρα περιόδου όπως της προηγούμενες φορές! :(

Καλό είναι μιας και έχει τέτοιο κύκλο να κάνεις τεστ ωορρηξίας θα σε σώσουν και θα ξέρεις ποτέ κανείς σε κάθε κύκλο σου εύχομαι τα καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα μετά τον τοκετό μικρινε ο κύκλος μου. Παλιά ήταν 27-33 μέρες. Τις τελευταίες 5 φορές είναι 26-27. Πάντως πριν μείνω έγκυος αφαιρουσα τον μικρότερο και τον μεγαλύτερο κύκλο και έκανα μέσο όρο των υπολοίπων. Εγκυμοσύνη όμως πέτυχα μόλις δοκίμασα τα τεστ, στον πρώτο κιόλας μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Και εμένα μετά τον τοκετό μικρινε ο κύκλος μου. Παλιά ήταν 27-33 μέρες. Τις τελευταίες 5 φορές είναι 26-27. Πάντως πριν μείνω έγκυος αφαιρουσα τον μικρότερο και τον μεγαλύτερο κύκλο και έκανα μέσο όρο των υπολοίπων. Εγκυμοσύνη όμως πέτυχα μόλις δοκίμασα τα τεστ, στον πρώτο κιόλας μήνα. 

Αυτό που κάποιες πετυχαίνεται εγκυμοσύνη με τη πρώτη με τα τεστακια μου δείχνει για άλλη μια φορά πόσο έχει κολλήσει το κεφάλι μου κ δεν μπορώ να χαλαρώσω για να  μου έρθει κ σε μένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜαριαΧ είπε:

Αυτό που κάποιες πετυχαίνεται εγκυμοσύνη με τη πρώτη με τα τεστακια μου δείχνει για άλλη μια φορά πόσο έχει κολλήσει το κεφάλι μου κ δεν μπορώ να χαλαρώσω για να  μου έρθει κ σε μένα

Καλή μου ναι ήμουν από τις τυχερές που έπιασα στον πρώτο κύκλο με τα τεστ ωορηξιας τον γιο μου. Είμαι όμως από τις ατυχές που πέθανε μέσα μου στον έβδομο και το γέννησα στις 30 εβδομάδες και τώρα το έχω στο τάφο. Γι. Αυτό λέω να έρθει οπότε έρθει και να είναι γερό! Το θετικό τεστ είναι μόνο η αρχή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Καλή μου ναι ήμουν από τις τυχερές που έπιασα στον πρώτο κύκλο με τα τεστ ωορηξιας τον γιο μου. Είμαι όμως από τις ατυχές που πέθανε μέσα μου στον έβδομο και το γέννησα στις 30 εβδομάδες και τώρα το έχω στο τάφο. Γι. Αυτό λέω να έρθει οπότε έρθει και να είναι γερό! Το θετικό τεστ είναι μόνο η αρχή! 

Κοριτσάκι μου γλυκό, ότι και να πω δεν μπορώ να σου απαλυνω το πονο που νιώθεις. Σύντομα όμως θα έχεις και πάλι τα ευχάριστα, είμαι σίγουρη...Και τότε σίγουρα θα αισθανθείς καπως καλύτερα...Αλλά όπως λες το θετικό τεστακι είναι μόνο η αρχή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
    • Κορίτσια εγώ δεν ήξερα για τα άλματα ανάπτυξης τι είναι.. πρέπει να δώσω σημασία σε αυτό; Εγώ βλέπω ότι εχει αρχίσει να στηρίζει το κεφαλάκι του και να γραπώνει πράγματα! Άλμα ανάπτυξης δεν είναι αυτό; Να ρωτήσω εσάς σας κοιτάνε πολύ ωρα στα μάτια; Εμενα μου φαίνεται με κοιτάζει λίγο.. Κατά τα άλλα οι κολικοί μας συνεχίζονται.. και δυσκολευόμαστε λίγο το βράδυ.. αλλά κάνουμε υπομονή..  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...