Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περιποίηση ευαίσθητης περιοχής


kaposetsi

Recommended Posts

Είπα να ανοίξω αυτή τη σελιδα για να ανταλλάξουμε απόψεις και να δούμε με ποιον τρόπο περιποιείστε την ευαίσθητη περιοχή καθημερινά και τις δύσκολες μέρες του μήνα... 

Εγώ καθημερινά πλένω με άφθονο νερό και τις δύσκολες μέρες της περιόδου χρησιμοποιώ κάτι ειδικά μαντηλάκια συν και ότι πλένωμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα πολύ ωραίο θεμα ανοιξες... εγω καθημερινά στην διάρκεια της ημέρας πλενομαι με νερακι και το βράδυ κυριως χρησιμοποιώ ενα υγρο για ευαισθησητη περιοχή λεει ειναι και καθημερινη χρηση every Day λέγεται απο το σουπερμάρκετ το αγοράζω το χρησιμοποιώ περιπου 6 χρόνια ειμαι πολυ ευχαριστημενη... (οχι ομως χρηση πανω απο 2 φορες τη μερα δημιουργεί φαγουριτσα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

καλησπέρα πολύ ωραίο θεμα ανοιξες... εγω καθημερινά στην διάρκεια της ημέρας πλενομαι με νερακι και το βράδυ κυριως χρησιμοποιώ ενα υγρο για ευαισθησητη περιοχή λεει ειναι και καθημερινη χρηση every Day λέγεται απο το σουπερμάρκετ το αγοράζω το χρησιμοποιώ περιπου 6 χρόνια ειμαι πολυ ευχαριστημενη... (οχι ομως χρηση πανω απο 2 φορες τη μερα δημιουργεί φαγουριτσα??

Και στην περιοδο; το νερό δεν σου δημιουργεί πολύ περισσότερο αιμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και στην περίοδο το ιδιο κανω ειχα ρωτησει και τον γυνακαικολογο μου και μου ειχε πει μπορω να πλενομαι ισα ισα ειναι καλο να πλενομαι λογο μικροβιων αλλα οχι με καυτο νερο ουτε κρύο μ ειπε... χλιαρό να είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η M@mmy είπε:

και στην περίοδο το ιδιο κανω ειχα ρωτησει και τον γυνακαικολογο μου και μου ειχε πει μπορω να πλενομαι ισα ισα ειναι καλο να πλενομαι λογο μικροβιων αλλα οχι με καυτο νερο ουτε κρύο μ ειπε... χλιαρό να είναι 

Ααα ωραια εγώ στην περίοδο συνέχεια χρησιμοποιώ τα μανταλάκια που είναι για την ευεσθιτη περιοχή και κάθε βράδυ Ρίχνω πολύ νερό. Αλλά βλέπω ότι διπλασιάζεται η ποσότητα μάλλον ότι Ρίχνω ζεστό θα ρωτήσω κι εγώ το γιατρό μου να μου πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Το καλύτερο είναι να πλένεσαι με χλιαρό νερό. Το δοκίμασα αν και ήμουν επιφυλακτική για το αν καθαρίζεται καλά η περιοχή. Νιώθω πιο φρέσκια και καθαρή, πιστέψτε με. Έχω δοκιμάσει διάφορα που μου προκαλούσαν ερεθισμούς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Το καλύτερο είναι να πλένεσαι με χλιαρό νερό. Το δοκίμασα αν και ήμουν επιφυλακτική για το αν καθαρίζεται καλά η περιοχή. Νιώθω πιο φρέσκια και καθαρή, πιστέψτε με. Έχω δοκιμάσει διάφορα που μου προκαλούσαν ερεθισμούς. 

Τέλεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρααα!! Εγώ πλενομαι καθημερινά με intim area foam ph 4 της frezyderm και νιώθω πολύ ευχάριστα! Δε μου προκάλεσε κάποιον ερεθισμό! Ίσα ίσα νιώθω τρομερά καθαρή και επιτρέπεται και σε περίπτωση εγκυμοσύνης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κοριτσια όσο κ αν φανεί περίεργο έχω βουλευτέι με το pagneto της fissan. Aυτο που χρησιμοποιούν στα μπέμπακια. Κ όχι μόνο πλενομαι στην εν λόγω περιοχη αλλά έχω κ άλλο μπουκάλι στον νιπτήρα κ ξεφαβομαι άψογα Μ αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Καλησπέρααα!! Εγώ πλενομαι καθημερινά με intim area foam ph 4 της frezyderm και νιώθω πολύ ευχάριστα! Δε μου προκάλεσε κάποιον ερεθισμό! Ίσα ίσα νιώθω τρομερά καθαρή και επιτρέπεται και σε περίπτωση εγκυμοσύνης! 

Α τέλεια θα το δοκιμάσω.. είχες ρωτήσει τον ιατρό σου ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Εγώ κοριτσια όσο κ αν φανεί περίεργο έχω βουλευτέι με το pagneto της fissan. Aυτο που χρησιμοποιούν στα μπέμπακια. Κ όχι μόνο πλενομαι στην εν λόγω περιοχη αλλά έχω κ άλλο μπουκάλι στον νιπτήρα κ ξεφαβομαι άψογα Μ αυτό...

Α δεν το ξέρω αυτό δεν το έχω ξανά ακούσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Α τέλεια θα το δοκιμάσω.. είχες ρωτήσει τον ιατρό σου ;

Αυτός μου πρότεινε 2 - 3 σε αντίστοιχο ph γτ αυτό είναι το κατάλληλο ph του κόλπου και δεν διαταρρασει την ισορροπία της περιοχής. Απλά από φίλη φαρμακοποιό ξέρω ότι τα frez είναι τα καλύτερα γτ είναι όλα φιλικά προς εγκυμοσύνη και δε χρειάζεσαι μετά αλλαγές.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Αυτός μου πρότεινε 2 - 3 σε αντίστοιχο ph γτ αυτό είναι το κατάλληλο ph του κόλπου και δεν διαταρρασει την ισορροπία της περιοχής. Απλά από φίλη φαρμακοποιό ξέρω ότι τα frez είναι τα καλύτερα γτ είναι όλα φιλικά προς εγκυμοσύνη και δε χρειάζεσαι μετά αλλαγές.. 

Α τέλεια θα ρωτήσω και τον ιατρό μου σε ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...
στις πριν 36 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Κορίτσια έχει δοκιμάσει καμιά σας το Lactacyd για ευαίσθητο δέρμα;

Εγώ Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια το lactacyd intimate lotion είμαι απίστευτα ευχαριστημένη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/3/2019 at 5:59 ΜΜ, ο/η lactaki είπε:

Εγώ κοριτσια όσο κ αν φανεί περίεργο έχω βουλευτέι με το pagneto της fissan. Aυτο που χρησιμοποιούν στα μπέμπακια. Κ όχι μόνο πλενομαι στην εν λόγω περιοχη αλλά έχω κ άλλο μπουκάλι στον νιπτήρα κ ξεφαβομαι άψογα Μ αυτό...

Εγώ έχω τις septona που είναι για βρεφακια.., και ακριβώς το ίδιο ξεβαφομαι κιολας(με βοήθησε και για να φύγουν τα σπυρακια ακμής που είχα ) !!!  Τελικά αυτά που  είναι για βρεφακια είναι τα καλύτερα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Κορίτσια έχει δοκιμάσει καμιά σας το Lactacyd για ευαίσθητο δέρμα;

Το δοκιμασα.Μου εκανε φαγούρα και το σταματησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια κ γω αφρόλουτρο για μωρά... το ξεκίνησα για άσχετο λόγο (αιμορροΐδες) και τελικά είδα ότι από τότε δεν είχα καν φαγούρα / ερεθισμούς ΤΙΠΟΤΑ. Το χρησιμοποιώ όλες τις μέρες! Εμένα πάντως από παλιά μετά το ντουζ τις ημέρες περιόδου η ροή μειώνεται πολύ για πολλές ώρες. Να πω την αλήθεια πιο παλιά αν είχα περίοδο στις διακοπές χρησιμοποιούσα τα πολλά ντουζ κ σαν τρόπο να την μειώσω πολύ και πάντα έπιανε... τώρα δεν επιχειρώ "κόλπα" δεν θέλω να διαταράσσω τον κύκλο μου. Το αφρόλουτρο που παίρνω είναι το  mustela cleansing gel https://www.mustelausa.com/gentle-cleansing-gel-500ml 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας. Εγώ κατά καιρούς έχω ευαισθησία, δηλ. μπορεί να κοκκινίσω εξωτερικά και να τσούζει το δέρμα χωρίς να έχω φαγούρα ή περίεργα υγρά. Το καλοκαίρι με τον ιδρώτα και τη ζέστη μπορεί να επιδεινωθεί. Επίσης με ενοχλούν και οι σερβιέτες κάποιες φορές. Εσώρουχα φοράω βαμβακερά. Επίσης έκοψα τα παντελόνια που με ενοχλούν. Όσο για το Lactacyd που ανέφερα μου το πρότεινε η κουνιάδα μου που είναι ιατρός και το συζήτησα μαζί της. Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να μη με πειράξει. 

Παλιά με συμβουλή δερματολόγου είχα δοκιμάσει το Fissan bagnietto αλλά δεν μου έκανε δυστυχώς. Τι να πω....

@Tokyo μου θα δοκιμάσω και το δικό σου αφρόλουτρο σε περίπτωση μου δεν μου ταιριάξει το Lactacyd. Οψόμεθα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας. Εγώ κατά καιρούς έχω ευαισθησία, δηλ. μπορεί να κοκκινίσω εξωτερικά και να τσούζει το δέρμα χωρίς να έχω φαγούρα ή περίεργα υγρά. Το καλοκαίρι με τον ιδρώτα και τη ζέστη μπορεί να επιδεινωθεί. Επίσης με ενοχλούν και οι σερβιέτες κάποιες φορές. Εσώρουχα φοράω βαμβακερά. Επίσης έκοψα τα παντελόνια που με ενοχλούν. Όσο για το Lactacyd που ανέφερα μου το πρότεινε η κουνιάδα μου που είναι ιατρός και το συζήτησα μαζί της. Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να μη με πειράξει. 

Παλιά με συμβουλή δερματολόγου είχα δοκιμάσει το Fissan bagnietto αλλά δεν μου έκανε δυστυχώς. Τι να πω....

@Tokyo μου θα δοκιμάσω και το δικό σου αφρόλουτρο σε περίπτωση μου δεν μου ταιριάξει το Lactacyd. Οψόμεθα!!!

Καλημερα!Κι εγω παιδικο αφρολουτρο χρησιμοποιω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 13/7/2019 at 10:07 ΜΜ, ο/η paradisebird είπε:

Κορίτσια έχει δοκιμάσει καμιά σας το Lactacyd για ευαίσθητο δέρμα;

Το δοκίμασα τελικά. Δεν μπορώ να πω πως μου δημιουργεί κάποια ενόχληση. Θέλει όμως προσοχή στην ποσότητα. Μου ξέφυγε μια φορά και μετά είχα ένα ελαφρύ τσούξιμο και λίγη φαγούρα. Για να μου περάσει χρησιμοποίησα ένα παιδικό αφρόλουτρο που έχω για ντους και είδα πως δεν μου προκαλεί καμία απολύτως ενόχληση. Είναι ένα μπουκάλι με αντλία σε οικονομική συσκευασία ενός λίτρου και το αγόρασα από φαρμακείο. Είναι το PHARMASEPT Baby Care mild bath. Περιέχει καλέντουλα, εκχύλισμα βρώμης και βιταμίνη F. Είναι τελικά πολύ καλύτερο από το Lactacyd κατά την ταπεινή μου γνώμη. Το λέω εγώ που δοκίμασα πολλά και είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...