Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βροχιτηδα--ωτίτιδα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλιτσες, 

Καλή Χρονιά καταρχήν με υγεία και ευτυχία... 

Έχω ένα μικρό θεματακι και. Θέλω την βοήθεια σας είτε από προσωπική εμπειρία είτε απλή γνώμη. Έχω ένα κοριτσάκι 18 μηνών και σήμερα το είδε γιατρός γτ μέρες τώρα είχε άσχημο βήχα και τρελό μπούκωμα και ότι σιρόπι και αν της έδωσα δεν είχε αποτέλεσμα και. Τελικά έχει βροχιτηδα και ωτίτιδα από τις μυξουλες. Μας έδωσε εισπνοές αερολιν και. Αμοξιλ 500 για το αυτάκι της. Το πρόβλημα είναι ότι της δίνω την αμοξιλ και όχι απλά δεν την πίνει στα 4cc της σύριγγας π είναι η δοσολογία μου αναγουλιαζει 3-4 φορές και μου κάνει εμετό :/

Τι να κάνω για να μπορέσω να της δώσω τ φαρμακο? Να σημειώσω ότι πιθανόν συμβαίνει αυτό γιατί κλαίει με λιγμους και δεν θέλει με τίποτα να τ πιει ούτε τις εισπνοές θέλει να κάνει αλλά με αυτές κουτσα στραβά κάτι καταφέρνω... Με το φάρμακο όμως όχι και Δν ξερω πως να την ξεγελασω... 

Βάζω τα κλάματα κάθε φορά π της δίνω φαρμακο Δν μπορώ να την βλέπω να κάνει έτσι... 

Ευχαριστώ πολύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και περαστικά στο ζουζουνι σου!!!

Σε νιώθω.....

Το σιρόπι του το έδινα με χυμό βύσσινο, αυτό το παχύρρευστο που το αραιώνεις εσύ, ώστε να βάζω λιγότερο νερό και να είναι πιο δυνατή η γεύση του χυμού.

Ο δικός μου βέβαια είναι και λάτρης του χυμού και τον ξεγελούσα...

Όσο για τις εισπνοές.... αχχχ προσπαθούσα να της δώσω την ωρα που κοιμόταν (σε βαθύ ύπνο όμως...), γιατί διαφορετικά γινόταν μάχη .

Κάποια στιγμή απελπίστηκα γιατί ξύπναγε και την ώρα που κοιμόταν με αποτέλεσμα να μην μπορώ να του κανω σωστά την μάσκα και να μην γίνεται καλά το παιδί.

Εκεί θα πω την αμαρτία μου, του έκανα κεφαλοκλείδωμα και του έκανα την μάσκα με το ζόρι... Δεν είχα αλλη επιλογή.... Το κλάμα του πήγαινε σύννεφο, αλλά τουλάχιστον έγινε καλά...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήμερα κορίτσια. Εγώ όλα τα σιρόπια τα βάζω στο γάλα γτ μ.κανει ακριβώς τ ίδιο κλαίει κ κάνει εμετο. Τώρα για τη μάσκα δ έχει χρειαστεί να κάνουμε ποτέ άλλα κ γω θα έκανα ότι κ @ΜΑΡΑΚΙ. Έτσι κάνω με τ φυσιολογικό ορο. Την πρώτη φορα π είχε μπούκωμα κ της έβαλα ορο έκλαιγε τσιριζε την άφησα κ γω αλλά αργούσε παρά πολυ να περάσει. Τώρα π την ξαναεπιασε δ της χαρίστηκα κάπως έπρεπε να γίνει. Κεφαλοκλειδωμα κάτω τα χεράκια κ τσουπ 2 Δευτέρα υπόθεση. Περαστικά σας κιολας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και. Σας ευχαριστώ πολύ ♥ 

Η αλήθεια είναι ότι στον ύπνο είναι. Πολύ πιο εύκολο γτ Δν παίρνει χαμπάρι τίποτα... 

Εμένα δυστυχώς δεν της αρέσουν οι. Χυμοί και. Θηλαζω οπότε δεν. Μπορώ να βάλω την αντιβιωση σε γάλα ή χυμό οπότε και. Εγώ το ίδιο κάνω κεφαλοκλειδωμα και. Άγιος ο Θεός ??

Στεναχωριεμαι πολύ που την βλέπω έτσι να κλαίει με λιγμους και. Να αναγουλιαζει αλλά Δν υπάρχει άλλος τρόπος :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, τα έχουμε περάσει και εμείς αυτά με τεράστια επιτυχία! Δίναμε όπως λέτε Augmentin με την σύριγγα και προσπαθούσα να είναι ήρεμος για να του την δώσω. Με την μάσκα δε, γινότανε μάχη! Απορούσα που κρύβει τόσο μεγάλη δύναμη ένα τόσο μικρό μωρό! Όμως από την πρώτη μέρα που το κάναμε σωστά είδαμε τεράστια διαφορά οπότε επέμεινα όσο ήταν δυνατόν για να την κάνουμε και ας χτυπιότανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κορίτσια, τα έχουμε περάσει και εμείς αυτά με τεράστια επιτυχία! Δίναμε όπως λέτε Augmentin με την σύριγγα και προσπαθούσα να είναι ήρεμος για να του την δώσω. Με την μάσκα δε, γινότανε μάχη! Απορούσα που κρύβει τόσο μεγάλη δύναμη ένα τόσο μικρό μωρό! Όμως από την πρώτη μέρα που το κάναμε σωστά είδαμε τεράστια διαφορά οπότε επέμεινα όσο ήταν δυνατόν για να την κάνουμε και ας χτυπιότανε!

Και εμείς το ίδιο χθες ξεκινήσαμε μάσκα και ήδη σήμερα βλεπω διαφορά. Και εγώ όσο και αν στεναχωριεμαι σφίγγω δόντια και της την κάνω είναι για καλό της και ας χτυπιέται... 

Παράδοξος όμως τώρα το μεσημέρι μου ήπιε την αντιβιωση χωρίς κλάματα μάλλον το πήρε απόφαση ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως οταβ έπρεπε να πάρει σιρόπι π δ ηταν ώρα για γάλα της τ έδινα με κουτάλι ρης σούπας. Με σύριγγα έπρεπε να είμαστε 2 άτομα κ όπως χτυπιοταν φοβόμουν κ μην την τραυματίσουμε. Οπότε όταν την έβρισκα λίγο χαλαρή πήγαινα με τ κουτάλι στο χαλαρό χωρίς να ρης μιλήσω καν γτ δ πρόκειται να άνοιγε στόμα κ τσουπ της το κουμπωνα.  Τι να κάνουμε βρε κορίτσια τα λυπόμαστε άλλα δ γίνεται αλλιώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Αργυρω12 είπε:

Και εμείς το ίδιο χθες ξεκινήσαμε μάσκα και ήδη σήμερα βλεπω διαφορά. Και εγώ όσο και αν στεναχωριεμαι σφίγγω δόντια και της την κάνω είναι για καλό της και ας χτυπιέται... 

Παράδοξος όμως τώρα το μεσημέρι μου ήπιε την αντιβιωση χωρίς κλάματα μάλλον το πήρε απόφαση ??

Αυτό θα προσέθετα, τον παίρνουν απόφαση και συνηθίζουν! Κάθε αρχή και δύσκολη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...