Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπανάκι - αλλαξιερα.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Είμαι νέα στο forum όποτε καλώς σας βρήκα! Είμαι στον 9ο μήνα και είμαι στο σημείο που αγοράζω τα τελευταία πράγματα για το μωρό μου. Θα ήθελα τη γνώμη σας! Μου πρότειναν μπανάκι μαζί με αλλαξιερα σε τροχήλατη βάση. Τι λέτε εσείς; Δεν έχω αλλαξιερα ούτε έπιπλο να βάλω πάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα Maria. Δεν ξέρω αν έχεις αποφασίσει ήδη αλλά θα ήταν μια πολύ καλή λύση αυτό το μπανακι που λες. Εγω είχα το ίδιο θέμα με σένα μιας και δεν έχω το πλυντηριο μου μέσα στο μπάνιο για να ακουμπήσω στρωματακι άλλα έχω και μικρή μπανιέρα που δεν χωράει μπανακι μέσα. Πήρα ένα από πρεναταλ της cam που είναι τροχήλατο ανασηκωνεται το στρωματακι και είναι μπανιέρα από κάτω. Το μόνο μείον είναι ότι είχε στενό σωλήνα να φεύγουν τα νερά και δεν αδειάζει γρήγορα. Α επίσης όταν επαναφέρεις το στρωματακι από πάνω πρόσεχε λίγο με τα κουμπάκια που έχει γιατί εμένα μου σκουριασαν γρήγορα κ κόψανε. Παρόλα αυτά το χρησιμοποιώ ακόμα που είναι 11 μηνών κάθε μέρα. Αφού θα μου κακοφανει σε λίγο που θα πρέπει να τον κάνω στη μπανιέρα και να σκύβω. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ malio για την απάντηση! Δυστυχώς δεν έχω αποφασίσει ακόμα και οι μέρες κοντεύουν.. Είναι και το οικονομικό θέμα στη μέση... Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο... Πάντως τείνω προς τη δική σου πλευρά περισσότερο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φίλη μου! Εμένα αυτό το τροχήλατο μου φαινότανε μεγάλο να το πεις, γκουμούτσα να το πεις και δεν το πήρα. Ούτε εγώ είχα την δυνατότητα να βάλω την αλλαξιέρα πάνω στο πλυντήριο γιατί είχα βάλει το στεγνωτήριο. Τι έκανα λοιπόν: μου δώσανε ένα μπανάκι της prenatal και έψαξα να αγοράσω βάση όπου ενημερώθηκα ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν υπάρχει βάση! Πήγα λοιπόν και πήρα 2 σκαμπό πλαστικά με 10 ευρώ και έβαζα το μπανάκι επάνω μέσα στην μπανιέρα και τον έκανα μπάνιο χωρίς να σκύβω! Αλλαξιέρα είχα μια στο δωμάτιο, έπιπλο από τα ΙΚΕΑ με 20 ευρώ που από κάτω έχει 2 ράφια για να βάλεις πάνες, κρέμες κλπ! Σου εύχομαι έναν εύκολο και γρήγορο τοκετό και ένα γερό μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα φίλη μου! Εμένα αυτό το τροχήλατο μου φαινότανε μεγάλο να το πεις, γκουμούτσα να το πεις και δεν το πήρα. Ούτε εγώ είχα την δυνατότητα να βάλω την αλλαξιέρα πάνω στο πλυντήριο γιατί είχα βάλει το στεγνωτήριο. Τι έκανα λοιπόν: μου δώσανε ένα μπανάκι της prenatal και έψαξα να αγοράσω βάση όπου ενημερώθηκα ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν υπάρχει βάση! Πήγα λοιπόν και πήρα 2 σκαμπό πλαστικά με 10 ευρώ και έβαζα το μπανάκι επάνω μέσα στην μπανιέρα και τον έκανα μπάνιο χωρίς να σκύβω! Αλλαξιέρα είχα μια στο δωμάτιο, έπιπλο από τα ΙΚΕΑ με 20 ευρώ που από κάτω έχει 2 ράφια για να βάλεις πάνες, κρέμες κλπ! Σου εύχομαι έναν εύκολο και γρήγορο τοκετό και ένα γερό μωράκι!

Επειδή ψάχνω και εγώ τωρα για μπανακι και αλλαξιερα αλλα δεν εχω δει στα ΙΚΕΑ σε ποια το πήρες?? Και μπανακι που μπορω να βρω βρε κοριτσια που να μην ειναι και πανάκριβο? Γιατί και σε μενα υπαρχει το οικονομικο θεμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://m.ikea.gr/paidiko-ikea/vrefiko-domatio/allaxieres/sniglar-allaksiera-10912/20045205/ αυτή την αλλαξιερα βρήκα από τα ΙΚΕΑ. Ελπίζω να βοήθησα. Εγώ μάλλον θα πάρω ένα απλό μπανάκι για αρχή και θα το δω μετά γιατί κάνει και 120€ το τροχήλατο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mariaklvn εχω αυτη την αλλαξιερα απο το ικεα με το ασορτί φουσκωτό στρωματακι επίσης απο τα ικεα. 3 μηνες την χρησιμοποιώ ειναι γερή σαν κατασκευή πολυ οικονομική κ πολυ βολική που εχει το ράφι απο κατω κ εχω εκει παμπερς κρέμες κτλ! Εγω την προτείνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτή έχω και εγώ! Τώρα την χρησιμοποιώ εναλλάξ για ντύσιμο/ μπάνιο του τέρατος και για εξάσκηση στην ορειβασία (το τέρατάκι, όχι εγώ!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπανάκι! Σιγά! Και μια μεγάλη λεκάνη οβαλ για ρούχα την κάνει ωραιότατα την δουλειά της στην ανάγκη! Οι πρώτοι μήνες είναι οι δύσκολοι που πρέπει να το κρατάς ξαπλωμένο, όχι ότι στο μπανάκι θα το άφηνες ελεύθερο να ξαπλώνει, πάλι το κρατάς! Μόλις αρχίσει να κάθεται είσαι πιο ξέγνοιαστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αυτη την αλλαξιερα από ικεα την είχα σκεφτεί και γω αλλά προτίμησα να πάρω το τροχήλατο για να το μετακινώ κιόλας όπου θέλω. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι τόσο οικονομικό αυτό που πήρα αλλά τα έβγαλε τα λεφτά του! Μπορείς να πάρεις τροχήλατο μπανακι τζάμπο πολύ οικονομικό μαζί με την αλλαξιερα που σου πρότειναν από ικεα. Τα μισά λεφτά θα σου πιάσει. Με το καλό το μωράκι σου.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω στην αρχή οπως λέει η Κονσταντία δεν το χρησιμοποιησα το μπανακι. Στα χέρια κάναμε το μωρό μπάνιο μαζί με τον άντρα μου. Στην αρχη δεν πρέπει να το βρέχεις στον ομφάλιο λώρο μέχρι να πέσει. Μετά θα μπορείς να το κάνεις σε μπανακι κανονικά. Επίσης καλό θα είναι οτι μπανακι και να πάρεις, να έχει 2θεσεις ξαπλωτη και καθιστή. Θα σε βολέψει πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://www.letoshop.gr/prd/ksaplostra-mpaniou-delta-easy-bath

  Εμένα με βόλεψε εξαιρετικά αυτό κορίτσια. Το είχα στο νιπτήρα κ ξάπλωνα πάνω τ μωρο. Είναι εξαιρετικά μαλακό, δ γλιστράει κ έχεις φα χέρια σ ελεύθερα. Στην αρχή την ξάπλωνα κ μετά καθόταν κανονικα κ υραβοθσα τ τηλέφωνο από τη μπανιέρα. 8 μηνών την έβαλα σε ένα μπανάκι απλο από τα τζαμπο κ είχα κ αυτό μέσα γτ καθόταν για να μη γλιστράει. Κ από 10 μηνων αε καρεκλάκι πλαστικό από τα τζαμπο γτ σηκωνόταν συνέχεια. 

Τώρα στο 2ο μωρο πάλι αυτό τ σφουγγάρι θα πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνει το μπεμπέ σου diwni μου?? 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την Διώνη... Παρόμοιο στρώματα κι έχουν κ τα τζάμπο με 5 ευρώ. Επίσης μπορείτε να πάρετε μια απλή μακρόστενη λεκάνη κ να βάλετε μέσα μια υφασμάτινη βάση. Έχει στα mothercare με 11 ευρώ. Μην δίνεται πολλά λεφτά για τέτοια πράγματα. Εμένα η μικρή μου από 6 μηνων θέλει να ειναιωκαθιστή στο μπάνιο οπότε μας βολεύει ακόμα κ μια απλή καθαρή λεκάνη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary ποιο από τα 2;; Η μικρή μ καλά είναι έχει μεγαλώσει πολύ. Την είχα άρρωστη σχεδόν 15 μέρες ταλαιπωρήθηκαμε πολύ. Το μπεμπέ στην κοιλιά φαντάζομαι καλά είναι. Μεγαλωνει αθόρυβα. Η δικιά σου η μπουμπου; φαντάζομαι μια τρέλα θα είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Rosemary ποιο από τα 2;; Η μικρή μ καλά είναι έχει μεγαλώσει πολύ. Την είχα άρρωστη σχεδόν 15 μέρες ταλαιπωρήθηκαμε πολύ. Το μπεμπέ στην κοιλιά φαντάζομαι καλά είναι. Μεγαλωνει αθόρυβα. Η δικιά σου η μπουμπου; φαντάζομαι μια τρέλα θα είναι.

Αχ μωρέ η μικρούλα... Τουλάχιστον τώρα είναι καλά..! Σε λίγο καιρό που θα κάνουν πάρτυ κ τα δύο, δε θα υπάρχει η λέξη "αθορυβα" στο λεξιλόγιο σας!! 

Καλά είναι κ η δικιά μου...! 9 μηνων σχεδόν κ δεν την χορταίνω!! Τώρα αρχίζουμε κ αλληλεπιδραμε στα παιχνίδια κ λιώνω!! Της πετάω την μπάλα κ μετά μου την πετάει κ αυτή!! Μπουσουλαει κ φωνάζει συνεχώς!

Τώρα στόλισαμε κ δέντρο κ έχει εκστασιαστεί με τα φωτάκια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα δεν μου αρεσουν πολυ,μου ειχαν δανεισει στο μεγαλο παιδι μου.Χωρεσε για ουτε 4 μηνες,επειδη εκλεινα κατευθειαν μετα την αλλαξιερα για να το ντυσω οντως σκουριασαν απο κατω τα πιασιματα απο τους ιδρατμους,ειναι πολυ μεγαλη και ακριβη.Στην μικρη μου,πηρα ενα απλο μπανακι και το στερεωνα πανω σε δυο σκαμπο με αντιολισθητικα ποδια και μια απλη αλλαξιερα με 15 ευρω που την εβαλα πανω στην συρταριερα της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 24/11/2018 at 5:41 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

https://www.letoshop.gr/prd/ksaplostra-mpaniou-delta-easy-bath

  Εμένα με βόλεψε εξαιρετικά αυτό κορίτσια. Το είχα στο νιπτήρα κ ξάπλωνα πάνω τ μωρο. Είναι εξαιρετικά μαλακό, δ γλιστράει κ έχεις φα χέρια σ ελεύθερα. Στην αρχή την ξάπλωνα κ μετά καθόταν κανονικα κ υραβοθσα τ τηλέφωνο από τη μπανιέρα. 8 μηνών την έβαλα σε ένα μπανάκι απλο από τα τζαμπο κ είχα κ αυτό μέσα γτ καθόταν για να μη γλιστράει. Κ από 10 μηνων αε καρεκλάκι πλαστικό από τα τζαμπο γτ σηκωνόταν συνέχεια. 

Τώρα στο 2ο μωρο πάλι αυτό τ σφουγγάρι θα πάρω.

Το καρεκλακι το βάζεις στη μπανιέρα και δεν σηκώνεται το μωρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@malio Ναι μέσα στην μπανιέρα. Όχι δ σηκώνεται ενώ στο μπανάκι σηκωνόταν συνέχεια. Συνήθως της δίνω κ ένα παιχνιδάκι στα χέρια, μια μπάλα, μια κούκλα, κανένα άδειο μπουκάλι κ σε 5 λεπτά τελειώνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...