Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγχώδης διαταραχή, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη


karen

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η karen είπε:

Νερο ναι παγωμένο ποιος εχει εκείνη την ωρα στο πανικό την ηρεμία για να κάτσει απαπα εγω ευτυχώς εδω που μένω εχει 24/24ωρο ιατρείο για τα βραδιά μιλαω το πρωι δεν με φοβίζει τόσο αν και ολα νύχτα μου συμβαίνουν τι σου κανουν τα παιχνίδια  του μυαλόυ. 

Καλά και εγώ ποτέ δεν έχω καταφέρει να κάτσω εκεί είναι που τρέχω.  Μια χαρά καλό αυτο να υπάρχει ιατρείο 24 ώρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η NikhNikh είπε:

Ά κατάλαβα σωστό ποτέ δεν τα κόβουμε μάχερι γιατί επανερχόμαστε στην αρχή ξανά 

Αχ κορίτσια να πω την αλήθεια νωμιζα ότι μόνο εγώ το έχω αυτό 

Πόσος κοσμος δυστυχώς ειναι που ταλαιπωρείται αρκετός και με πολυ χειρότερες καταστάσεις ??Εγω στις αρχές νομιζα ηταν στη φαντασία μου δεν μιλαγα σε κανέναν ολα όταν δυσκόλεψαν τα πραγματα ξεκίνησα ανοιγομουν και πηρα σβαρνα ολους τους γιατρούς μόλις πηηαινα εκεί και ακουγα ξερεις η ασφάλεια που νιώθεις οτι ολα καλα δεν εχεις τιποτα άγχος. Καρδιογραφηματα τέλεια μη πιάσω αλλες τρελές εξετάσεις γιατι και κάθε φορά έπασχα νομιζω απο καποια ασθένεια μπούρδες του μυαλού βαρέθηκαν να με βλέπουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Καλά και εγώ ποτέ δεν έχω καταφέρει να κάτσω εκεί είναι που τρέχω.  Μια χαρά καλό αυτο να υπάρχει ιατρείο 24 ώρες 

Πρωτη στο μαραθώνιο?αχ γελαω τωρα αλλά αμα έρχεται η κατά ραμμένη πω πω πω διαρκεια μικρη αλλα φαίνεται σαν αιωνας ατελειωτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen εγώ ποτέ δεν είπα κάπου για όλο αυτό εκτός σε έναν γάμο που 8ηγα εκεί αναγκαστικά να το πω στην πεθερά μου μιας και με είδε σε χάλια κατάσταση η παλμι 189 έδιξαν (έχει το κινητό μου που μετράει παλμούς και οξυγόνο αίματος) σκέψου έβγαινε το ζευγάρι και εγώ έτρεμα και με έπιαναν τα κλάματα άλλα δεν έφυγα. Από γιατρούς και εξετάσεις άλλο πράγμα καλε. Εμένα μου ξεκιψαν να μου γράφουν και πιγενα μόνη μου μέχρι τον Ιούνιο ε μετά σταμάτησα από μαραθώνιο άλλο πράγμα..!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η NikhNikh είπε:

@karen εγώ ποτέ δεν είπα κάπου για όλο αυτό εκτός σε έναν γάμο που 8ηγα εκεί αναγκαστικά να το πω στην πεθερά μου μιας και με είδε σε χάλια κατάσταση η παλμι 189 έδιξαν (έχει το κινητό μου που μετράει παλμούς και οξυγόνο αίματος) σκέψου έβγαινε το ζευγάρι και εγώ έτρεμα και με έπιαναν τα κλάματα άλλα δεν έφυγα. Από γιατρούς και εξετάσεις άλλο πράγμα καλε. Εμένα μου ξεκιψαν να μου γράφουν και πιγενα μόνη μου μέχρι τον Ιούνιο ε μετά σταμάτησα από μαραθώνιο άλλο πράγμα..!! 

Τι περνάς και εσυ, εφαρμογη ειναι;Τωρα πως εισαι ήρεμος οκτωβρης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η karen είπε:

Τι περνάς και εσυ, εφαρμογη ειναι;Τωρα πως εισαι ήρεμος οκτωβρης

Το έχει το κινητό μου δεν είναι εφαρμογή. Μέχρι στιγμής ήρεμη απλά λίγο ξέρεις έχει μείνει ο φόβος. Να σε ρωτήσω όταν έχεις περίοδο έχεις και ζαλάδες; γιατί από τους που έπαθα κρίσεις κάθε κύκλο = 4 εβδομαδες ζαλάδες και όλοι λένε είναι ψυχολογικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Το έχει το κινητό μου δεν είναι εφαρμογή. Μέχρι στιγμής ήρεμη απλά λίγο ξέρεις έχει μείνει ο φόβος. Να σε ρωτήσω όταν έχεις περίοδο έχεις και ζαλάδες; γιατί από τους που έπαθα κρίσεις κάθε κύκλο = 4 εβδομαδες ζαλάδες και όλοι λένε είναι ψυχολογικό 

Αχ δεν μπορεις να φανταστείς το τι μπορεί να βγάλει το άγχος και το στρεςς εμενα μέχρι και ενα βοθητι στα αυτια δεν εχω πρσεξει γιατι τωρα οι τελευταίοι κύκλοι ολο με φάρμακα και ορμόνες ηταν ίσως ναι ειναι ψυχολογικό ολα απο εκει ξεκινάνε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ξεκίνησαν όλα με της κρίσης δλδ μιλάμε όλα τα κουσούρια που λέω μαζί όλες η φοβίες και πόσα άλλα μωρέ θα τα ξεπεράσουμε τι θα κάνουμε παντός @karen μ'αρέσει που δεν σε φρεναραν στης προσπαθείες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Εμένα ξεκίνησαν όλα με της κρίσης δλδ μιλάμε όλα τα κουσούρια που λέω μαζί όλες η φοβίες και πόσα άλλα μωρέ θα τα ξεπεράσουμε τι θα κάνουμε παντός @karen μ'αρέσει που δεν σε φρεναραν στης προσπαθείες

Το ελπίζω να ναι περασμένα ξεχασμένα και σύντομα. Οταν πονάει η ψυχη υποφέρει το σωμα κάπως πρεπει να ξεσπάσει οτι εχει συσσωρευτεί και γίνεται με τα ψυχοσωματικα, ααα δεν σταμάτησα καθόλου προσπαθειες με έριχναν ακομη πιο πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η karen είπε:

Το ελπίζω να ναι περασμένα ξεχασμένα και σύντομα. Οταν πονάει η ψυχη υποφέρει το σωμα κάπως πρεπει να ξεσπάσει οτι εχει συσσωρευτεί και γίνεται με τα ψυχοσωματικα, ααα δεν σταμάτησα καθόλου προσπαθειες με έριχναν ακομη πιο πολυ. 

Ακριβός. Μια χαρά. Εγώ θα δω στο μέλλον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Ακριβός. Μια χαρά. Εγώ θα δω στο μέλλον 

Μην το αφήνεις ομως εγω ξεκίνησα 26 εφτασα 31 και ακομη τίποτε. Όταν νιώθεις έτοιμη και καλα πανω απο ολα περπατά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η karen είπε:

Μην το αφήνεις ομως εγω ξεκίνησα 26 εφτασα 31 και ακομη τίποτε. Όταν νιώθεις έτοιμη και καλα πανω απο ολα περπατά 

Δεν αγχώνομαι ακόμη ε κάποια στιγμή θα έρθει. Δεν μπορώ να έχω και άγχος για αυτό το λόγο αλήθεια εύχομαι σε ολε1 σύντομα να έρθει αλήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η NikhNikh είπε:

@paradisebird μου το έκοψαν λόγο ότι η ορμόνες δεν ξέρουν πως θα είναι και παίζει πολύ ρόλο όλο αυτό και θα με αγχώνει πιο πολύ όσο να πεις μια εγκυμοσηνη είναι ένα άγχος για σκέψου και τον πανικό μαζί εκεί θα με κλείσουν μέσα. Εδώ όταν χρειάζετε να πάρω ένα φάρμακο σκέψου ακόμη και Ντεπόν το διαπραγματευομαο και δεν φαντάζεσε το άγχος και τι πανικό περνάω για να αποφασίσω να το παρω όπως φυσικά αφυνω ένα χαρτάκι που γράφω τι φάρμακο πήρα για να ξέρουν αν πάθω κάτι. Οπότε εγκυμοσηνη απογοητευτική για εμενα τώρα αν μείνω πράγμα σπάνιο θα είχα μείνει εδώ και χρόνια θα το δω τότε 

Καταλαβαίνω, είναι δύσκολο. Εύχομαι να απαλλαγείς σύντομα από όλα αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Καταλαβαίνω, είναι δύσκολο. Εύχομαι να απαλλαγείς σύντομα από όλα αυτά.

Από ότι έχω καταλάβει δεν είναι εύκολο έχω ακούσει ιστορίες για ιστρορες οπότε δεν αγχώνομαι. Τώρα άμα έρθει το βλέπω τότε. Πιστεύω έχω και το καιρό με το μέρος μου μιας και είμαι μικρή μεν χάθηκαν 4 χρόνια χωρίς να έρθει αν χαθεί και άλλο ένα δεν πειράζει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλημέρα εγω ειχα τεσσερις μηνες με daronda οι χειρότεροι μου εξαψεις υπνηλία τα βραδιά απελπιστικά συν οτι ειχα να διαχειριστω και τις κρισεις πανικού ακομη παλευω αλλα ειναι στιγμές που με ξεπερνάνε ξεκίναγα αγωγη τις πρωτες βδομάδες χαλια ολα τα ψυχοσωματικα βγαιναν μαζι στη πορεία μια χαρα  αλλα όταν έφταναν οι μέρες έμβρυομεταφορας παντα εκανα διακοπή γιατι ήθελα να τελειώσω την προσπαθεια μου και μετα ξανά τούμπα. Τωρα ξεκίνησα ξανά αγωγη την οποία έπαιρνα στο παρελθόν με αύξηση δόσης δοκιμασία αρκετα φυτικά και βότανα όπως βαλεριάνα τίποτε ξεκίνησα συνεδρίες ψυχολόγο μια μερα καλα και πεντε χάλια. 

Koritsaki mou ola sto mialo einai k egw prospathw na ta vlepw thetika gia na min arwstisw...egw eperna rodiola pou einai polu kalh kai se hremei kai koimase ta vradia...doulepse me ton eauto sou...kai propathise me qisiodoxia k egw mporw na katalavw kapoia se mikro pososto...eimai 24 xronwn kai perasa arketa..alla akoma prospathw me thn psixologia mou...elpizw na sou dinw ligo kouragioo♡♡♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Χαρα123 είπε:

Koritsaki mou ola sto mialo einai k egw prospathw na ta vlepw thetika gia na min arwstisw...egw eperna rodiola pou einai polu kalh kai se hremei kai koimase ta vradia...doulepse me ton eauto sou...kai propathise me qisiodoxia k egw mporw na katalavw kapoia se mikro pososto...eimai 24 xronwn kai perasa arketa..alla akoma prospathw me thn psixologia mou...elpizw na sou dinw ligo kouragioo♡♡♡

Ροντιολα τι ειναι;Τσαι βότανο φάρμακο δεν το εχω ξανά ακούσει μονο βαλεριάνα βάλσαμο και ενα τσαι μιξ 7βοτανων κατα του άγχους είχα παρει αλλα δεν είχαν επιδραση καμια. Αρκετές φορες αν δεν εισαι και σε καλη ψυχολογια και με άγχος δεν σε πιάνει και τίποτα. Κουράγιο, δυναμη παίρνω πολυ απο ολες σας και ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η karen είπε:

Αντικαταθλιπτικο;Χαπια η σταγόνες ειναι σε βοήθησαν είχες καθόλου παρενέργειες. Εγω όταν ξεκίνησα τη πρώτη αγωγη για πρωτη φορα οι δυο πρώτες εβδομαδες χαλια ολα μου τα έβγαλε, επαιρνες παράλληλα και αγχολυτικα;

Ναι, είναι αντικαταθλιπτικό σε χάπια το οποίο το είχα ξεκινήσει πριν κάνω παιδιά, στον αγώνα μου με τις κρίσεις και το άγχος. Όταν το είχα πρωτοξεκινήσει, το έπαιρνα για ένα μικρό διάστημα με zanax σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού μου (γιατί μέχρι να ξεκινήσει να σε πιάσει θέλει ένα μήνα σχεδόν και αυτό το διάστημα συνήθως αυξάνονται τα συμπτώματα), το οποίο zanax πάλι με την καθοδήγηση του γιατρού μου, το έκοψα χωρίς κανένα πρόβλημα!

Πριν να ξεκινήσω την διαδικασία της εξωσωματικής το σταμάτησα σιγά σιγά (πάλι με την καθοδήγηση του γιατρού) και μετά το τρίμηνο αφού συνεννοήθηκα με τον γυναικολόγο μου, ξεκίνησα να παίρνω μισό χαπάκι την ημέρα, οπου δεν χρειάστηκε να ξαναπάρω zanax γιατί δεν μου έφερνε έντονα συμπτώματα όπως στην αρχή.

Βέβαια θα σας πω ότι πλέον πιστεύω ότι αυτό το μισό χαπάκι λειτουργούσε περισσότερο σαν placebo στο μυαλό μου, ότι τάχα με βοηθάει, παρά με βοηθούσε πραγματικά αυτή η μικρή δόση. Οπως και να έχει πάντως εγώ ένιωθα καλά και τα έβγαζα περα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια βρε κορίτσια τόσο πολύ συστήνουν το ηρεμιστικό τόσο εύκολα και μου κάνει τεράστια εντόπιση αλήθεια. Με και σε Εμένα το είχαν δώσει αλλά λέω πάλι καλά που φωβαμε τα χάπια και δεν το πήρα πολλές φορές. Και το πήρα σε πολύ μεγάλη κρίση πανικού. Δυστηχος ένα ηρεμιστικό μπορεί να γίνει εξάρτηση και άντε μετά να βγεις από αυτό το λούκι. 

Τώρα κάτι άλλο δυστηχος η κρίσεις δεν έχει ηλικία κι εγώ στα 24 μου μου ήρθαν από το πουθενά έτσι ξαφνικά ένα απόγευμα Δευτέρας που ποτέ μου δεν ήξερα τι είναι μετά έμαθα πολλά πράγματα για αυτές. Ερχοντε εκεί που δεν το περιμένεις ιδικά τα βράδυα που πας για υπνο. 

Επίσης κορίτσια τον θυροιδη να δείτε παίζει τεράστιο ρόλο που καν δεν ήξερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανονικά στο συστήνουν στα πλαίσια της θεραπείας με τα αντικαταθλιπτικά μέχρι να σε πιάσουν τα δεύτερα (γιατί θέλει καποιες ημέρες) και μετά στο σταματάνε. Τώρα αν κάποιος δεν το σταματήσει, εκεί επέρχεται ο εθισμός και υπάρχει πρόβλημα. Αν σε πιάσουν τα αντικαταθλιπτικά τότε δεν το χρειάζεσαι το ηρεμιστικό...

Κορίτσια, γρήγορο περπάτημα κάθε ημέρα λένε ότι βοηθάει πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Κανονικά στο συστήνουν στα πλαίσια της θεραπείας με τα αντικαταθλιπτικά μέχρι να σε πιάσουν τα δεύτερα (γιατί θέλει καποιες ημέρες) και μετά στο σταματάνε. Τώρα αν κάποιος δεν το σταματήσει, εκεί επέρχεται ο εθισμός και υπάρχει πρόβλημα. Αν σε πιάσουν τα αντικαταθλιπτικά τότε δεν το χρειάζεσαι το ηρεμιστικό...

Κορίτσια, γρήγορο περπάτημα κάθε ημέρα λένε ότι βοηθάει πολύ..

Μάλλον είναι στο κάθε γιατρό ο δικός μου δεν τα θέλει ούτε για δείγμα ούτε να ακούσει για αυτά και φυσικά μου τα ξεκόψε μόλις του είπα. Και φυσικά μου εξήγησε. Οπότε κι εγώ τα επέστρεψα στο φαρμακείο μιας και δεν πετάνε φάρμακα στα σκουπίδια μόνο στους ειδικούς κάδους τον φαρμακείων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η NikhNikh είπε:

Μάλλον είναι στο κάθε γιατρό ο δικός μου δεν τα θέλει ούτε για δείγμα ούτε να ακούσει για αυτά και φυσικά μου τα ξεκόψε μόλις του είπα. Και φυσικά μου εξήγησε. Οπότε κι εγώ τα επέστρεψα στο φαρμακείο μιας και δεν πετάνε φάρμακα στα σκουπίδια μόνο στους ειδικούς κάδους τον φαρμακείων.

Ο γυναικολόγος σου εννοείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω το χαναχ το έπαιρνα για να κοιμάμαι τα βραδιά με βοήθησε πολυ τρίμηνο οχι παραπανω. Μετα στοπ όταν ξεκίνησα το αντικαταθλιπτικο δεν το χρειαστηκα οι πρωτέες μέρες ηταν ζορικες που βγαλαν ολα τα συμπτώματα αλλα συνήθως οποίος παιρνει αγωγη παιρνει και παραλληλα λίγο αγχολυτικο. Τωρα το ξεκίνησα παλι για δυο μήνες και μετα θα κάνω την αγωγη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ απλά είπα φυσικά την γνώμη μου. Φυσικά κάθε γιατρός δουλεύει Αλλιός.. Εμένα με την άψογη που ξεκίνησα μου τα ξεκόψε τέλειος. Ούτε ένα δεν με αφήνει να πάρω οπότε κάθε γιατρός έχει δίκιο του τρόπο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...