Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Κορίτσια, εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο μαιευτήριο, στο Έλενα Βενιζέλου στην Αθήνα. Έχω ακούσει τόσα μα τόσα κακά αλλά και τόσα μα τόσα καλά που πλέον γελάω και δεν ακούω τίποτα. Παρομοίως και για τα ιδιωτικά. Για κανένα, μα κανένα, νοσοκομείο δεν έχω ακούσει μόνο καλά ή μόνο κακά. Ας γεννήσει η καθεμία μας με το καλό και μετά μπορεί να έχει άποψη. Φυσικά οι ήδη μανούλες έχουν μια εμπειρία προσωπική, οπότε γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Εδώ μιλάμε ότι μου έχει συμβεί να μιλάω για το Έλενα με 2 διαφορετικές κοπέλες που γέννησαν με 1 εβδομάδα διαφορά η καθεμία και να ακούω τα ακριβώς αντίθετα. Χμμμμ... 

@Madi85 θύμησέ μου που θα γεννήσεις, πρώτα ο Θεός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Angelmammy είπε:

Κορίτσια, εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο μαιευτήριο, στο Έλενα Βενιζέλου στην Αθήνα. Έχω ακούσει τόσα μα τόσα κακά αλλά και τόσα μα τόσα καλά που πλέον γελάω και δεν ακούω τίποτα. Παρομοίως και για τα ιδιωτικά. Για κανένα, μα κανένα, νοσοκομείο δεν έχω ακούσει μόνο καλά ή μόνο κακά. Ας γεννήσει η καθεμία μας με το καλό και μετά μπορεί να έχει άποψη. Φυσικά οι ήδη μανούλες έχουν μια εμπειρία προσωπική, οπότε γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Εδώ μιλάμε ότι μου έχει συμβεί να μιλάω για το Έλενα με 2 διαφορετικές κοπέλες που γέννησαν με 1 εβδομάδα διαφορά η καθεμία και να ακούω τα ακριβώς αντίθετα. Χμμμμ... 

@Madi85 θύμησέ μου που θα γεννήσεις, πρώτα ο Θεός.

Κριτικες καλο θα ηταν να μην ακουμε απο κανεναν...!!οι μισοι λενε τα μεν και οι αλλοι μισοι τα δεν..ακομα και να γεννησουμε για να πουμε την αποψη μας της καθεμιας τα ιδανικα ειναι διαφορετικα!!ετσι κι αλλιως 3 μερες θα μεινουμε μεσα..δε θα τα αγορασουμε κι ολας χαχαχα!!πανω απ ολα υγεια σε εμας και τα μωρακια μασ´

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

@Valfrag Με το καλο σου ευχομαι να κρατάς το παιδακι σου στην αγκαλιά σου! Όλα θα πάνε τελεια!!! 

Οσον αφορά τα δημόσια νοσοκομεία. Ο γιατρός μου στην Ελλάδα που συνεργάζεται με το Γενεσις και νομίζω ξεγενναει και στο Ιπποκράτειο όταν ακόμη σκεφτόμουν που θα γεννήσω Ελλάδα ή Αμερική μου είχε πει ότι επικρατεί τέτοια αισχροκέρδεια στα ιδιωτικά που πλέον ο ίδιος παρακινεί τις πελάτισσες του να πηγαίνουν σε δημόσια νοσοκομεία να γεννήσουν. Μου έλεγε ότι δημόσια στην Ελλάδα έχουν παρά πολύ καλη κατάρτιση και δεν τους λείπει τίποτα σε σχέση με τα ιδιωτικά. 

Ούτε εγώ έχω κάνει βαλίτσα ακόμη και η γιατρός μου είπε να την έχω ετοιμη από την 30η. Αλλά σκεφτομαι ότι εάν πλύνω τα ρουχαλάκια μετά δεν πρέπει να τα ξανά πλύνω;εάν γεννήσω 39η θα είναι τόσο καιρό άπλυτα;

Επίσης να σας ρωτήσω και κάτι άλλο; Σας πιάνουν τα κλάμματα έτσι ξαφνικά για ασήμαντο λόγο; Ενώ μέχρι πριν από λίγο καιρό ήμουν ήρεμη τώρα ξαφνικά έχω γίνει πολύ κυκλοθυμική. 

Σας παραθέτω και εγώ μια φωτογραφία απο το site του νοσοκομείου που θα γεννήσω. Εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμη γιατί το έχω λίγο άγχος πως να ντύνω το μωρό... 

2AB0F30B-E8B5-4808-8645-C9BF5E1A5217.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy στο Αλεξάνδρα θα γεννήσω πρώτα ο Θεός. Πάντως, όπως και τα λες. Ακούς και θετικές και αρνητικές κριτικές για όλα τα μαιευτήρια. Νομίζω είναι και που θα πέσει κανείς, αλλά και τις προσδοκίες κάθε γυναίκας. Προσωπικά δίνω μεγάλη βάση στην κατάρτιση του προσωπικού κάτι που τόσο στο Έλενα όσο και στο Αλεξάνδρα έχω δει ότι είναι σε μεγάλο επίπεδο. Κάθε κοπέλα αποφασίζει σύμφωνα με αυτά που εξυπηρετούν την ίδια. Το θέμα είναι να γεννιούνται γερά τα μωράκια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 έτσι σκέφτομαι κι εγώ. Γερά να είναι και όλα θα πάνε καλά. Καί η επιστημονική κατάρτιση των γιατρών και νοσηλευτών σε αυτά τα 2 νοσοκομεία είναι όντως υψηλή. :-)

@Sofi90 μια χαρά το μωράκι σου κι εσένα. Βαλίτσα... ούτε εγώ... και θα πρέπει να την έχω έτοιμη γιατί μπήκα στο μήνα μου. Αλλά δεν μπορώ να φτιάχνω βαλίτσες. Πάντα τις ετοιμάζω λίγες ώρες πριν το ταξίδι. Μόνο που αυτή τη φορά είναι αλλιώς. Χαχαχαχα!! Ίσως και να μην προλάβω αν πιάσουν οι πόνοι κλπ οπότε πρέπει να τη φτιάξω άμεσα! Γιατί αν περιμένω από τον μπαμπά μας να τη φτιάξει... Σωθηκαμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ακριβώς για κάθε νοσοκομείο και κλινική υπάρχουν οι καλές κι οι κακές κριτικές και εμπειρίες. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στην κάθε γέννα και εξαρτάται απ το τι προσδοκίες κι απαιτήσεις έχει η κάθε κοπέλα. Δε γίνεται παρόλα αυτά να μη βασιστείς και σε κριτικές από ανθρώπους που γνωρίζεις, σίγουρα μετά από προσωπική εμπειρία σχηματίζεις μια πιο ολοκληρωμένη και σωστή άποψη αλλά κι αυτοί που είχαν ανάλογες εμπειρίες δεν τα έβγαλαν απ' το μυαλό τους φαντάζομαι. Μακάρι η καθεμία ξεχωριστά να έχει εύκολη γέννα και οπουδήποτε κι αν γεννήσουμε να μας έρθουν όλα βολικά. 

Εσείς κορίτσια που θα είστε σε δημόσιο έχετε τη δυνατότητα να έχετε το μωρό μαζί σας συνέχεια; Θα θέλατε να το έχετε ή όχι; Κι εκεί που θα γεννήσω υπάρχει η δυνατότητα να είναι το μωρό 24ωρες μαζί με τη μητέρα αλλά αν είσαι σε δωμάτιο με άλλες μητέρες θα πρέπει να συμφωνήσουν κι αυτές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Έτσι ακριβώς για κάθε νοσοκομείο και κλινική υπάρχουν οι καλές κι οι κακές κριτικές και εμπειρίες. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στην κάθε γέννα και εξαρτάται απ το τι προσδοκίες κι απαιτήσεις έχει η κάθε κοπέλα. Δε γίνεται παρόλα αυτά να μη βασιστείς και σε κριτικές από ανθρώπους που γνωρίζεις, σίγουρα μετά από προσωπική εμπειρία σχηματίζεις μια πιο ολοκληρωμένη και σωστή άποψη αλλά κι αυτοί που είχαν ανάλογες εμπειρίες δεν τα έβγαλαν απ' το μυαλό τους φαντάζομαι. Μακάρι η καθεμία ξεχωριστά να έχει εύκολη γέννα και οπουδήποτε κι αν γεννήσουμε να μας έρθουν όλα βολικά. 

Εσείς κορίτσια που θα είστε σε δημόσιο έχετε τη δυνατότητα να έχετε το μωρό μαζί σας συνέχεια; Θα θέλατε να το έχετε ή όχι; Κι εκεί που θα γεννήσω υπάρχει η δυνατότητα να είναι το μωρό 24ωρες μαζί με τη μητέρα αλλά αν είσαι σε δωμάτιο με άλλες μητέρες θα πρέπει να συμφωνήσουν κι αυτές. 

Το Έλενα είναι μαιευτήριο που έχεις θες δε θες το μωράκι σου δίπλα σου. Είτε είσαι σε μονοκλινο είτε όχι. Δεν έχουν καν χώρο που να βάζουν τα νεογέννητα εκτός από φυσικά τη μονάδα για τα πρόωρα. Και εννοείται πως θέλω να έχω συνεχώς δίπλα μου το μωρό μου. Αρχικά, θέλω να θηλάσω αποκλειστικά. Οπότε, θηλασμός χωρίς rooming in δε γίνεται. Εσύ δε θέλεις να το έχεις μαζί σου 24 ώρες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2019 at 8:35 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

@Madi85 έτσι σκέφτομαι κι εγώ. Γερά να είναι και όλα θα πάνε καλά. Καί η επιστημονική κατάρτιση των γιατρών και νοσηλευτών σε αυτά τα 2 νοσοκομεία είναι όντως υψηλή. :-)

@Sofi90 μια χαρά το μωράκι σου κι εσένα. Βαλίτσα... ούτε εγώ... και θα πρέπει να την έχω έτοιμη γιατί μπήκα στο μήνα μου. Αλλά δεν μπορώ να φτιάχνω βαλίτσες. Πάντα τις ετοιμάζω λίγες ώρες πριν το ταξίδι. Μόνο που αυτή τη φορά είναι αλλιώς. Χαχαχαχα!! Ίσως και να μην προλάβω αν πιάσουν οι πόνοι κλπ οπότε πρέπει να τη φτιάξω άμεσα! Γιατί αν περιμένω από τον μπαμπά μας να τη φτιάξει... Σωθηκαμε! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Έτσι ακριβώς για κάθε νοσοκομείο και κλινική υπάρχουν οι καλές κι οι κακές κριτικές και εμπειρίες. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στην κάθε γέννα και εξαρτάται απ το τι προσδοκίες κι απαιτήσεις έχει η κάθε κοπέλα. Δε γίνεται παρόλα αυτά να μη βασιστείς και σε κριτικές από ανθρώπους που γνωρίζεις, σίγουρα μετά από προσωπική εμπειρία σχηματίζεις μια πιο ολοκληρωμένη και σωστή άποψη αλλά κι αυτοί που είχαν ανάλογες εμπειρίες δεν τα έβγαλαν απ' το μυαλό τους φαντάζομαι. Μακάρι η καθεμία ξεχωριστά να έχει εύκολη γέννα και οπουδήποτε κι αν γεννήσουμε να μας έρθουν όλα βολικά. 

Εσείς κορίτσια που θα είστε σε δημόσιο έχετε τη δυνατότητα να έχετε το μωρό μαζί σας συνέχεια; Θα θέλατε να το έχετε ή όχι; Κι εκεί που θα γεννήσω υπάρχει η δυνατότητα να είναι το μωρό 24ωρες μαζί με τη μητέρα αλλά αν είσαι σε δωμάτιο με άλλες μητέρες θα πρέπει να συμφωνήσουν κι αυτές. 

Ναι, το μωρό τόσο στο Αλεξάνδρα όσο και στο Έλενα το έχεις μαζί σου στο δωμάτιο. Είναι κάτι που το ήθελα. Ακόμα και στην περίπτωση που γεννούσα σε ιδιωτικό νομίζω θα επέλεγα το rooming in. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να το έχεις δίπλα σου, ώστε ο,τι απορία σου γεννηθεί να έχεις ανθρώπους ειδικούς να σε βοηθήσουν. Θεωρώ μεγάλο σοκ να παίρνεις το παιδί κατευθείαν στο σπίτι όταν στο νοσοκομείο την φροντίδα του την αναλαμβάνει το νοσηλευτικό προσωπικό. Οι απορίες πάντα γεννιούνται στην πράξη. Όσα και να έχεις ακούσει ή διαβάσει πριν νομίζω εάν δεν το ζήσεις δεν είναι το ίδιο. 

@Sofi90 τέλειο το μωράκι σου! Μπράβο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια κ γω ακόμη δ έχω φτιάξει βαλίτσα. Ακόμη ούτε τα έχω σιδερωσει. 

Κατ αρχάς για οποιοδήποτε θέμα 10 άτομα να ρωτήσεις 10 απόψεις διαφορετικές θα ακούσεις. Ούτως ή άλλως 3 μερες είναι άντε 4.

@irened91 Εγώ δ έκανα rooming in ούτε τώρα θα κάνω. Ούτως ή άλλως οι μόνες ώρες π δ έχεις τ μωρο ειναι οι ώρες τ επισκεπτήριου.  Έχε υπόψιν σου ότι άμα κανεις rooming in δεν έχεις επισκεπτήριο παρά μόνο τ συνοδό σου. Μπορεί δηλαδή ούτε η μαμα σ να ρθει να σε δει. Η πολιτική τους είναι πολύ αυστηρή όσον αφορά την επαφή τρίτων με τα μωρά. Θηλάσα αποκλειστικά. Της δώσανε 2 γεύματα ξένο Αφού υπέγραψα κ αφού είχα θηλάσει γτ ανέβασε ικτερο μήπως κ δ μπει λάμπα κ όντως βγήκαμε την επόμενη. Δηλ της δώσανε Σάββατο βράδυ με ενημέρωσαν εννοείται Αφού ήδη είχα συμφωνήσει κ την επόμενη βγήκαμε. Θηλασα αποκλεισυοκα 8 μηνες.  Στο επισκεπτήριο σε φωνάζουν κ έχει ειδική αίθουσα όπου πας με τ μωράκι σ κ θηλαζεις.  Όλες τις υπόλοιπες ώρες σχεδόν τ έχεις εσύ. Μιλάω πάντα για τη συγκεκριμένη κλινική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμενα υπαρχει δυνατοτητα να το εχω μαζι μου αλλα δε θα το επιλεξω...μπαινει πολυς κοσμος...και δε το θελω..σε μια συναδελφο μου που το ειχε μαζι της...της αρρωστησε και ειχε τρεχαματα...οποτε για 3 μερες δε θα το ρισκαρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Το Έλενα είναι μαιευτήριο που έχεις θες δε θες το μωράκι σου δίπλα σου. Είτε είσαι σε μονοκλινο είτε όχι. Δεν έχουν καν χώρο που να βάζουν τα νεογέννητα εκτός από φυσικά τη μονάδα για τα πρόωρα. Και εννοείται πως θέλω να έχω συνεχώς δίπλα μου το μωρό μου. Αρχικά, θέλω να θηλάσω αποκλειστικά. Οπότε, θηλασμός χωρίς rooming in δε γίνεται. Εσύ δε θέλεις να το έχεις μαζί σου 24 ώρες;;

Εννοείται πως θέλω αλλά σε τρικλινο που θα είμαι δεν ξερω κατά πόσο θα συμφωνήσουν οι άλλες μαμάδες. Κι επίσης είναι και το άλλο. Δεν το παίρνουν απ' το δωμάτιο τις ώρες επισκεπτηρίου και θα έρχεται κόσμος και κοσμάκης και σε μένα και στις άλλες κοπέλες φαντάζομαι που θα είναι στο δωμάτιο. Δε θέλω να έρθει σε επαφή τώρα νεογέννητο έτσι ευαίσθητο με τόσους ανθρώπους. Δεν ξερω αν θεωρούμαι υπερβολική αλλά νομίζω πως είναι ρίσκο όπως λέει κι η @Valfrag κι είναι κι η μαμά μου που μου λέει είναι οι πρώτες μέρες και δεν ξέρεις τι γέννα θα έχεις και πόσο θα έχεις ταλαιπωρηθεί. Για 2-3 μέρες λέει δεν είναι τίποτα, πρέπει να κάτσεις να ξεκουραστείς κι εσύ να μαζέψεις δυνάμεις για τις επόμενες μέρες. Εγώ πάλι δε νομίζω πως θα μπορέσω να την αποχωριστώ βρε κορίτσια... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Γεια σας κορίτσια κ γω ακόμη δ έχω φτιάξει βαλίτσα. Ακόμη ούτε τα έχω σιδερωσει. 

Κατ αρχάς για οποιοδήποτε θέμα 10 άτομα να ρωτήσεις 10 απόψεις διαφορετικές θα ακούσεις. Ούτως ή άλλως 3 μερες είναι άντε 4.

@irened91 Εγώ δ έκανα rooming in ούτε τώρα θα κάνω. Ούτως ή άλλως οι μόνες ώρες π δ έχεις τ μωρο ειναι οι ώρες τ επισκεπτήριου.  Έχε υπόψιν σου ότι άμα κανεις rooming in δεν έχεις επισκεπτήριο παρά μόνο τ συνοδό σου. Μπορεί δηλαδή ούτε η μαμα σ να ρθει να σε δει. Η πολιτική τους είναι πολύ αυστηρή όσον αφορά την επαφή τρίτων με τα μωρά. Θηλάσα αποκλειστικά. Της δώσανε 2 γεύματα ξένο Αφού υπέγραψα κ αφού είχα θηλάσει γτ ανέβασε ικτερο μήπως κ δ μπει λάμπα κ όντως βγήκαμε την επόμενη. Δηλ της δώσανε Σάββατο βράδυ με ενημέρωσαν εννοείται Αφού ήδη είχα συμφωνήσει κ την επόμενη βγήκαμε. Θηλασα αποκλεισυοκα 8 μηνες.  Στο επισκεπτήριο σε φωνάζουν κ έχει ειδική αίθουσα όπου πας με τ μωράκι σ κ θηλαζεις.  Όλες τις υπόλοιπες ώρες σχεδόν τ έχεις εσύ. Μιλάω πάντα για τη συγκεκριμένη κλινική. 

Α τώρα ανακουφίστηκα που το έμαθα. Είναι καλό μ αρέσει. Να σε ρωτήσω, επιτρέπεται να έχεις συνοδό; Μένει δηλαδή κάποιος μαζί σου το βράδυ; Επειδή είπες για συνοδό γι αυτό ρωτάω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 Όχι σύνοδο δ έχεις παρά μόνο στο μονοκλινο. Οι μαιες είναι εξυπηρετικοτατες, έρχονται αμέσως, βοηθάνε παρά πολυ με τ θηλασμο, νομίζω πως ήταν ότι μ άρεσε περισσότερο στην κλινική. Φοβερές όλες τους. Ναι αν δ κάνεις rooming in τ μωρο στο επισκεπτήριο δ τ έχεις. Αλλά τις ωρες π έχεις τ μωρο στο δωμάτιο επιτρέπεται ένα άτομο. Εγώ είχα τ άντρα μ μαζί. Ήταν ο μόνος π είδε τ μωρο live. Για να σ δώσω λίγο να καταλάβεις πως είναι. Θα σ πω πάνω κάτω τις ωρες πως είναι. 10.30 με 13.30 είναι τ πρωινό επισκεπτήριο. Παίρνουν τ μωρο έρχεται αε βλέπει όποιος θέλει. Είναι ώρα θηλασμου; σε καλούν κ πας στο δωμάτιο θηλασμού. 13.30 όλοι έξω μένει μόνο τ άτομο της επιλογής σου φέρνουν τα μωρά στο δευτερόλεπτο. Τ κρατάς μέχρι τις 3. Μετά τ παίρνουν για μπανιο κ βγάζουν κ τους μπαμπάδες εξω για να ξεκουραστούν οι μαμάδες. 16.30 στο ξανά φέρνουν κ πάλι μπορεί να μπει ένα άτομο. 17.30 με 20.30 επισκεπτήριο τα ίδια με τ πρωί. 20.30 με 22.00 περίπου φέρνουν τ μωρο κ είναι μέσα κ ο μπαμπάς πχ. Μετα τ παίρνουν κ φεύγουν όλοι. Κ από εκεί όλο τ βράδυ ανά δίωρο τ φέρνουν μέχρι τ πρωί. Αν θυμάμαι δηλαδή μετα τ έφερναν γύρω στις 12 τ βραδυ μέχρι τις 2. Μετά στις 4 τ ξημέρωμα μέχρι τις 5.30 νομίζω κ μετα στις 7 τ πρωι. Πάνω κάτω κάτι τέτοιο. Αν έκλαιγε ενδιάμεσα γιατί πεινούσε στο έφερναν πάλι. Εμένα μ έτυχε δηλαδή να μ πουν κλαίει μάλλον πεινάει κ μ την έφεραν. Αλλά καμία φορα δ έτυχε να την φέρουν τις ωρες π ήταν να την φέρουν κ να κλαίει. Επίσης την είχα σχεδόν 2 2.30 ωρες. Συνήθως θηλάζε κ κοιμόταν μ την έπαιρναν πάντα κοιμισμένη. Πότε να κλαίει. Κ αν ερχόταν δηλ να τα πάρουν κ έκλαιγαν τα άφηναν λίγο ακόμη. Εγώ είχα συνεννοηθεί με τις μαιες έλεγα τελευταίο θα ρθειτε να τ πάρετε. Δηλαδή μέχρι λίγο να πάρεις μια ανάσα, να πας μια τουαλέτα κτλ στο ξανά έφερναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2019 at 9:58 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

@irened91 Όχι σύνοδο δ έχεις παρά μόνο στο μονοκλινο. Οι μαιες είναι εξυπηρετικοτατες, έρχονται αμέσως, βοηθάνε παρά πολυ με τ θηλασμο, νομίζω πως ήταν ότι μ άρεσε περισσότερο στην κλινική. Φοβερές όλες τους. Ναι αν δ κάνεις rooming in τ μωρο στο επισκεπτήριο δ τ έχεις. Αλλά τις ωρες π έχεις τ μωρο στο δωμάτιο επιτρέπεται ένα άτομο. Εγώ είχα τ άντρα μ μαζί. Ήταν ο μόνος π είδε τ μωρο live. Για να σ δώσω λίγο να καταλάβεις πως είναι. Θα σ πω πάνω κάτω τις ωρες πως είναι. 10.30 με 13.30 είναι τ πρωινό επισκεπτήριο. Παίρνουν τ μωρο έρχεται αε βλέπει όποιος θέλει. Είναι ώρα θηλασμου; σε καλούν κ πας στο δωμάτιο θηλασμού. 13.30 όλοι έξω μένει μόνο τ άτομο της επιλογής σου φέρνουν τα μωρά στο δευτερόλεπτο. Τ κρατάς μέχρι τις 3. Μετά τ παίρνουν για μπανιο κ βγάζουν κ τους μπαμπάδες εξω για να ξεκουραστούν οι μαμάδες. 16.30 στο ξανά φέρνουν κ πάλι μπορεί να μπει ένα άτομο. 17.30 με 20.30 επισκεπτήριο τα ίδια με τ πρωί. 20.30 με 22.00 περίπου φέρνουν τ μωρο κ είναι μέσα κ ο μπαμπάς πχ. Μετα τ παίρνουν κ φεύγουν όλοι. Κ από εκεί όλο τ βράδυ ανά δίωρο τ φέρνουν μέχρι τ πρωί. Αν θυμάμαι δηλαδή μετα τ έφερναν γύρω στις 12 τ βραδυ μέχρι τις 2. Μετά στις 4 τ ξημέρωμα μέχρι τις 5.30 νομίζω κ μετα στις 7 τ πρωι. Πάνω κάτω κάτι τέτοιο. Αν έκλαιγε ενδιάμεσα γιατί πεινούσε στο έφερναν πάλι. Εμένα μ έτυχε δηλαδή να μ πουν κλαίει μάλλον πεινάει κ μ την έφεραν. Αλλά καμία φορα δ έτυχε να την φέρουν τις ωρες π ήταν να την φέρουν κ να κλαίει. Επίσης την είχα σχεδόν 2 2.30 ωρες. Συνήθως θηλάζε κ κοιμόταν μ την έπαιρναν πάντα κοιμισμένη. Πότε να κλαίει. Κ αν ερχόταν δηλ να τα πάρουν κ έκλαιγαν τα άφηναν λίγο ακόμη. Εγώ είχα συνεννοηθεί με τις μαιες έλεγα τελευταίο θα ρθειτε να τ πάρετε. Δηλαδή μέχρι λίγο να πάρεις μια ανάσα, να πας μια τουαλέτα κτλ στο ξανά έφερναν.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ δεν έχω την επιλογή. Θα τον έχω μαζί μου συνέχεια. Δεν το παίρνουν καθόλου από δίπλα μου. Η μόνη διαφορά είναι ότι εκτως από τον θηλασμό ολα τα υπόλοιπα τα κάνει ο πατέρας με την εποπτεία της μαίας φυσικά. Αυτό με το επισκεπτήριο δεν το σκέφτηκα. Είναι οντως ένα θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 στο Γένεσις στη Θεσσαλονίκη θα γεννήσω. Κάθε κλινική έχει τη δική ρης πολιτική. Πχ στο Γένεσις αν κάνεις rooming in έχεις σύνοδο άλλα όχι επισκεπτήριο. Δηλ 3 4 μερες εκτός από τ συνοδό δ σε βλέπει κανείς.

Πάντως κορίτσια μπορείτε να πάρετε ένα τηλέφωνο κ μα ρωτήσετε τι ισχύει αε κάθε περίπτωση για τ σύνοδο, τ επισκεπτήριο κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@irened91 Όχι σύνοδο δ έχεις παρά μόνο στο μονοκλινο. Οι μαιες είναι εξυπηρετικοτατες, έρχονται αμέσως, βοηθάνε παρά πολυ με τ θηλασμο, νομίζω πως ήταν ότι μ άρεσε περισσότερο στην κλινική. Φοβερές όλες τους. Ναι αν δ κάνεις rooming in τ μωρο στο επισκεπτήριο δ τ έχεις. Αλλά τις ωρες π έχεις τ μωρο στο δωμάτιο επιτρέπεται ένα άτομο. Εγώ είχα τ άντρα μ μαζί. Ήταν ο μόνος π είδε τ μωρο live. Για να σ δώσω λίγο να καταλάβεις πως είναι. Θα σ πω πάνω κάτω τις ωρες πως είναι. 10.30 με 13.30 είναι τ πρωινό επισκεπτήριο. Παίρνουν τ μωρο έρχεται αε βλέπει όποιος θέλει. Είναι ώρα θηλασμου; σε καλούν κ πας στο δωμάτιο θηλασμού. 13.30 όλοι έξω μένει μόνο τ άτομο της επιλογής σου φέρνουν τα μωρά στο δευτερόλεπτο. Τ κρατάς μέχρι τις 3. Μετά τ παίρνουν για μπανιο κ βγάζουν κ τους μπαμπάδες εξω για να ξεκουραστούν οι μαμάδες. 16.30 στο ξανά φέρνουν κ πάλι μπορεί να μπει ένα άτομο. 17.30 με 20.30 επισκεπτήριο τα ίδια με τ πρωί. 20.30 με 22.00 περίπου φέρνουν τ μωρο κ είναι μέσα κ ο μπαμπάς πχ. Μετα τ παίρνουν κ φεύγουν όλοι. Κ από εκεί όλο τ βράδυ ανά δίωρο τ φέρνουν μέχρι τ πρωί. Αν θυμάμαι δηλαδή μετα τ έφερναν γύρω στις 12 τ βραδυ μέχρι τις 2. Μετά στις 4 τ ξημέρωμα μέχρι τις 5.30 νομίζω κ μετα στις 7 τ πρωι. Πάνω κάτω κάτι τέτοιο. Αν έκλαιγε ενδιάμεσα γιατί πεινούσε στο έφερναν πάλι. Εμένα μ έτυχε δηλαδή να μ πουν κλαίει μάλλον πεινάει κ μ την έφεραν. Αλλά καμία φορα δ έτυχε να την φέρουν τις ωρες π ήταν να την φέρουν κ να κλαίει. Επίσης την είχα σχεδόν 2 2.30 ωρες. Συνήθως θηλάζε κ κοιμόταν μ την έπαιρναν πάντα κοιμισμένη. Πότε να κλαίει. Κ αν ερχόταν δηλ να τα πάρουν κ έκλαιγαν τα άφηναν λίγο ακόμη. Εγώ είχα συνεννοηθεί με τις μαιες έλεγα τελευταίο θα ρθειτε να τ πάρετε. Δηλαδή μέχρι λίγο να πάρεις μια ανάσα, να πας μια τουαλέτα κτλ στο ξανά έφερναν.

Οοοο πλάκα κάνεις. Έχουν καλό ωράριο δηλαδή. ?? Είναι καλό δεν το συζητώ συνηθιζεις στο 2ωρο πρόγραμμα απ' την αρχή κι είναι πολύ βασικο. Το είπα στη μάμα μου κι έπαθε πλάκα. Καλά λέει όλη μέρα εκεί πρέπει να είμαστε για να δούμε το μωρό; ?? Η μαμά μου μας γέννησε στη Γενική κλινική κι εκεί πριν 17 χρόνια (τόσο είναι η αδερφή μου) δεν τους πήγαιναν τα μωρά κατά τη διάρκεια της νύχτας. Η κάθε κλινική έχει την πολιτική της όπως λες κι εσύ. Κι εφόσον το Γένεσις υποστηρίζει πολύ τον θηλασμό είναι λογικό να τηρεί και τα ωράρια αυστηρά. Πωπω πως χόρταινες ύπνο αλήθεια; ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 Ναι έχουν πολύ καλό πρόγραμμα. Σκέψου αρην κλινική τ μωρο από κοντά οι γονείς μ τ ειδαν την ώρα π γεννηθηκε κ μετα τη μέρα π βγήκάμε. Ξέχασα να σ πω λίγο πριν τελειώσει τ επισκεπτήριο μαζεύονται οι συγγενείς κτλ μπροστά από τ θάλαμο π ειναξ τα μωρά. Λες όνομα κ στο δείχνουν για λίγο οισω από τ τζάμι. Τον υπνο ξέχνα τον από την μέρα π θα γεννήσεις, πόσο μάλλον να χορτάσεις χαχα. Πάντως αν ήθελες μπορουσες να τ δώσεις πιο νωρίς τ μωρο. Αν θηλαζες δηλαδή κ τ έπαιρνε ο ύπνος μπορούσες να τ δώσεις αμέσως. Επίσης η διπλανή μ πχ στις 4 τ ξημέρωμα ζήτησε κ τ έδιναν μπουκάλι κ δεν της τ έφερναν καθόλου για να κοιμάται λίγο παραπάνω. Ότι κ να επιλέξεις εξάλλου είναι για μερικές μέρες. Από την ώρα π βγαίνετε από την κλινική θα είστε μαζι για μια ζωή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@irened91 Ναι έχουν πολύ καλό πρόγραμμα. Σκέψου αρην κλινική τ μωρο από κοντά οι γονείς μ τ ειδαν την ώρα π γεννηθηκε κ μετα τη μέρα π βγήκάμε. Ξέχασα να σ πω λίγο πριν τελειώσει τ επισκεπτήριο μαζεύονται οι συγγενείς κτλ μπροστά από τ θάλαμο π ειναξ τα μωρά. Λες όνομα κ στο δείχνουν για λίγο οισω από τ τζάμι. Τον υπνο ξέχνα τον από την μέρα π θα γεννήσεις, πόσο μάλλον να χορτάσεις χαχα. Πάντως αν ήθελες μπορουσες να τ δώσεις πιο νωρίς τ μωρο. Αν θηλαζες δηλαδή κ τ έπαιρνε ο ύπνος μπορούσες να τ δώσεις αμέσως. Επίσης η διπλανή μ πχ στις 4 τ ξημέρωμα ζήτησε κ τ έδιναν μπουκάλι κ δεν της τ έφερναν καθόλου για να κοιμάται λίγο παραπάνω. Ότι κ να επιλέξεις εξάλλου είναι για μερικές μέρες. Από την ώρα π βγαίνετε από την κλινική θα είστε μαζι για μια ζωή. 

Μάλιστα κατάλαβα σ ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις πάντως!! Ήσουν πολύ κατατοπιστική γιατί δεν είχα ιδέα για το τι παίζει. Θα ρωτούσα βέβαια τη μαία μου την Παρασκευή που έχω το σεμινάριο αλλά καλύτερα τ ακούς κι από κάποιον που το έζησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91Ναι Εγώ ήμουν πολύ ικανοποιημένη από ολα οπότε εκεί προτίμησα να ξανά γεννήσω. Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι δ ξέρω. Πέρασαν κ 2 χρονια σχεδόν άλλα δ νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@irened91Ναι Εγώ ήμουν πολύ ικανοποιημένη από ολα οπότε εκεί προτίμησα να ξανά γεννήσω. Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι δ ξέρω. Πέρασαν κ 2 χρονια σχεδόν άλλα δ νομίζω.

Δεν εχει αλλαξει τιποτα απο οτι μου εχει πει μια φιλη που γεννησε πριν 3 μηνες εκει!ειναι παρα πολυ ευχαριστημενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασχετο αλλα θα σας το πω!καηκε η λαμπα στο αυτοκινητο μου και πηγα σημερα στον ηλεκτρολογο να μου την αλλαξει...δεν ειχε και μου λεει θα παραγγειλω..ξανα πηγα το απογευμα που του ηρθε και μου λεει πως και δε δουλευεις???(δεν γνωριζομαστε καλα αλλα εχω ξανα παει 2 φορες) και του ειπα οτι περιμενω μωρακι και δεν δουλευω!!!ααα μου λεει με το καλο!!!ποσο εισαι 5 -6 μηνων???του λεω στον 8ο!καλα μου λεει το κρυβεις?και γελαγε!απο χθες με τον αντρα μου λεγαμε πως μεγαλωσε η κοιλιτσα μου ξαφνικα!μετα απο αυτο του το ξανα ειπα οτι νομιζω πως μεγαλωσε και μου λεει ναι ναι τι να σου πω!χαχαχαχα θα σας στειλω νεα φωτο συντομα γιατι εγω πιστευω πως μεγαλωσε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...