Μετάβαση σε περιεχόμενο

Όρεξη για φαγητο?????


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας!ελπίζω όλες να είστε μια χαρά κ τα μωρακια σας επίσης! Ήθελα κ εγώ να σας πω το πρόβλημα μου κ να μου πειτε την γνώμη σας.Διανυω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου,σε λιγες μέρες θα μπω στον 7ο.μέχρι και τον 5ο μήνα πέρασα πολύ ασχημα,απίστευτες ναυτίες κ σιελόρροια όλη μα όλη την ημερα.Δεν μπορούσα να φάω είχα χασει όλες τις γεύσεις κ οτι κ αν ετρωγα μου αφηνε μια απαισια γευση οποτε η όρεξη μου σταδιακά μειωνόταν. Ίσως κ απο αηδία, το ενα μου μύριζε το άλλο μου βρωμαγε,άσχημη κατάσταση. Κάπου εκεί στο τέλος του 5ου άρχισα νανιωθω λίγο καλυτερα.άνοιξε κ η ορεξουλα κ άρχισα να τρώω λίγο.έλα μου που ήρθαν οι δυσπεψιες κ οι καούρες!!κάθε μέρα αφού ετρωγα ήμουν μετα να σκασω!!σιγά σιγά αρχισαν κ αυτά να ελαττώνονται...αλλά μετα ήρθε η ανορεξία!! Δεν π ε ι ν α ω!!!!!!!!όλα με πειράζουν,παλι όλα μου βρωμανε,τρώω με το ζόρι σχεδόν παντα μικρές ποσότητες,δεν μπορω το κρέας κ πολλά αλλά..μέρα με τη μέρα άρχισα με αυτή την κατάσταση να κουραζομαι ψυχολογικά.. Πως μπορείς να πιεζεσαι να φας?κλεινομαι στο σπίτι,όλη μέρα σκέφτομαι γιατί δεν τρώω,κ μόλις φάω (παντα με άγχος μήπως σταματήσω στις 3  μπουκιες)σκέφτομαι ποτε θα μπορέσω να ξανά φάω!!! Πιεζομαι πολύ κ νομιζω σωματοποίησα το άγχος το οποίο ξεσπάει στο στομάχι. Ο γιατρός μου λέει οτι είναι ψυχολογικό,Μίλησα κ με ψυχολόγο κ είπε οτι επήλθε απο την ενταση των μηνων κ θέλει ηρεμία.εγώ όμως έχω ενα μωρο να σκεφτώ κ να θρεψω κ αγχωνομαι κάθε λεπτο για το αν τρεφεται (να σας πω οτι παρ ολη την ανησυχια μου ο μπεμπης δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα κ ειναι κ μεγαλυτερος απο το φυσιολογικό!)και  δεν χαλαρωνω..κ πιεζομαι να φάω κ το στομάχι αντιδρά. Κ τοτε είναι που κόβονται τα πόδια καθ οτι εμετοφοβικη!και μπαίνω σε εναν φαύλο κυκλο που εγώ η ίδια δημιουργώ...κάθε μέρα ζω ενα μαρτύριο.δεν χαίρομαι με τίποτα,δεν απολάμβανω δεν χαλαρωνω,δεν ζω!μήπως υπερεκτιμω την κατασταση?μήπως αγχωνομαι άδικα?δεν είναι άλλωστε κ η πρωτη φορά στη ζωή μου που το παθαινω!!!!!!!!!!(αγχωδης παντα)υπάρχει κάποια απο σας που δεν είχε όρεξη να φαει στην εγκυμοσυνη?έχω τρελαθεί απο το άγχος βρε κορίτσια...μου έχει γίνει εμμονή το φαγητό.. Πως θα περάσει ο καιρός έτσι?τι να κάνω?περιμένω με ανυπομονησία την γνώμη σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου Καλημέρα :) δεν και εχω φτάσει τους δικους σου μηνες ακομα καθως εγω ακομα ειμαι στην αρχη και δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω και πολύ ωστόσο άποψη μου ειναι να προσπαθήσεις να χαλαρωσεις και οταν τρως να μην σκέφτεσαι οτι θα κάνεις αμέσως εμετό.. ο γιατρός σου δεν σου εχει δώσει κατι για την ανακατωσούρα? Ξερω οτι σε αυτες τις περιπτώσεις δινουν χαπια.. και επισης αν ειναι οντως ψυχολογικό προσπάθησε να χαλαρωσεις και να σκέφτεσαι το μωρακι σου που σε πολυ λιγους μηνες θα υο έχεις αγξκαλίτσα :) άλλωστε εφαγες ηδη τον γάιδαρο στην ουρα θα κολλήσεις?? @Panicaki!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου αρχικά ηρέμησε. Το μωρο να εισαι σιγουρη οτι παίρνει αυτα που χρειαζεται. Εσενα θα αρχισουν να σου λείπουν. Κοιτα και εγω εχω περασει τα ιδια και τώρα 35η βδομαδα κ χθες εκανα ολη μερα εμετούς. Κ εγω μετα τον 5ο συνήλθα καπως αλλα είμαι ακομα με τις μέρες μου. Ανήκουμε απλά στην ατυχη κατηγορία των εγκυων που τους πηγαινει ετσι μεχρι την γέννα!! Ξερω πολυ καλα οτι ειναι εξαιρετικά δυσκολο να χαρεις την εγκυμοσύνη σου σε αυτην την κατάσταση αλλα προσπάθησε γιατι εγω αυτο που ανακάλυψα ειναι οτι σε μεγαλο βαθμο ειναι ψυχολογικό. Οταν αγχώνομαι ή στεναχωριέμαι με αρχιζουν οι εμετοι. Μην νοιώθεις υποχρεωμένη να εχεις την τέλεια εγκυμοσύνη κ να εισαι στην τελεια ψυχολογία δεν πειραζει και εμείς τα αγαπαμε τα μωράκια μας και ας μην περνάμε καλα στην εγκυμοσύνη. Αγωνιστικούς χαιρετισμούς χαχαχαχα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Κορίτσι μου Καλημέρα :) δεν και εχω φτάσει τους δικους σου μηνες ακομα καθως εγω ακομα ειμαι στην αρχη και δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω και πολύ ωστόσο άποψη μου ειναι να προσπαθήσεις να χαλαρωσεις και οταν τρως να μην σκέφτεσαι οτι θα κάνεις αμέσως εμετό.. ο γιατρός σου δεν σου εχει δώσει κατι για την ανακατωσούρα? Ξερω οτι σε αυτες τις περιπτώσεις δινουν χαπια.. και επισης αν ειναι οντως ψυχολογικό προσπάθησε να χαλαρωσεις και να σκέφτεσαι το μωρακι σου που σε πολυ λιγους μηνες θα υο έχεις αγξκαλίτσα :) άλλωστε εφαγες ηδη τον γάιδαρο στην ουρα θα κολλήσεις?? @Panicaki!

Αστα αστα για να σου δωσουν χαπια πρεπει να κάνεις ΠΟΛΛΟΥΣ εμετους καθε μερα. Εγω που εκανα 3 το θεωρουσαν εντος οριου κ δεν μου έδωσαν τπτ... πίκρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλησπέρα αν και εγώ δεν έχω φτασει ακόμη τον μήνα που είσαι εσύ εγώ να φανταστεις ήμουν 47 κιλά και τώρα έχω φτάσει στα 43 εφτασα σε σημείο να τροω μια μονο φριγανια και φυσικά να την κάνω αιμετο νερό δεν το συζητώ καθόλου ουτε που να το δω δεν ήθελα και σα να μην έφταναν όλο αυτά καθε μερα έχω και πόνους στην κοιλιά κατα τα λεγόμενα του γιατρού μου είναι φυσιολογικά όλα αυτά γιατί κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά Σκέψου και εγώ που είμαι στην 12 εβδομαδα τώρα δεν μου έδωσε τίποτα για τον αιμετο ...το μονο που σε συμβουλεύω είναι να σκευτεις οτι σε λίγους μηνες θα εχεις το μωρακι σου και θα τα ξεχάσεις όλα αυτά...προσπάθησε να τρως λίγο λίγο κάθε μέρα για να ανοίξει το στομαχακι σου :) και όλα καλά θα πάνε :) σου εύχομαι τα καλύτερα και υπομονή ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεσαι και εγω σε μια παρομοια κατασταση ειμαι... τωρα εκλεισα τον 5ο μηνα και απο ορεξη λιγα πραγματα... τους πρωτους μηνες τους εβγαλα με εμετους και εχασα καο 3  κιλα..και φαντασου ημουν αδυνατη παντα.. τωρα καπως ψιλοτρωω και εχω βαλει 4.. δλδ ενα παραπανω απο οτι ξεκινησα.. αγχωνομαι κ εγω μηπως δεν παιρνω το απαραιτητο βαρος για το μωρακι κου κ προσπαθω εστω με το ζορι να τρωω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Αστα αστα για να σου δωσουν χαπια πρεπει να κάνεις ΠΟΛΛΟΥΣ εμετους καθε μερα. Εγω που εκανα 3 το θεωρουσαν εντος οριου κ δεν μου έδωσαν τπτ... πίκρα.

Εγω ειπα στον δικουπνο μου. Γιατρο οτι ανακατευομαι αλλα δεν κανω εμετούς και με ρωτησε αν θελω να μου γραψει χαπια.. μαλλον εεξαρτάται απο το σε ποιον γιατρο θα πεσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα στο πρωτο τριμηνο που ειχα ολη μερα αναγουλες και εκανα καθε πρωι εμετους μου ειχε πει ο γιατρος οτι υπαρχουν κατι χαπια αλλα δεν κανουν και θαυματα και καλυτερα να κανω υπομονη και να μην παρω τπτ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...