Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έχουμε μελλουσες μανούλες Οκτωβρίου 2018


Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mama2015 είπε:

Εγω ειμαι μανούλα Αυγούστου αλλα μπαίνω στην κουβέντα γιατι και εγω θελω να παω θάλασσα αλλα δεν ρώτησα την γιατρό, πρεπει να βάλω βρεφικό αντηλιακό? Να φοράω μπλούζα? Πρεπει να πλυθώ στην ντουζιέρα μόλις βγω?? Μπορω να παίζω στο χώμα (ως συνήθως) με την μεγάλη μου?

Με προλαβε η @mammy96 μπορεις να πας σε καθαρη θάλασσα εμενα μου ειπε να μην εχει πολυ κοσμο και να μη καθομαι στον ηλιο τίποτα αλλο!!! Εγω μολις βγήκα εβγαλα και το κατω μερος του μαγιο να σου πω γιατι εχω ακούσει να το βγάζουμε για να μη κρίωνει η κοιλιαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Αα εισαι στα ξένα!! Δεν θα έρθετε για διακοπές να δειτε λίγο ηλιο??? Ναι προσπαθω να μην εχει πολυ κοσμο εκει που παω!

Θα έρθω Σεπτέμβριο γτ βαφτιζωτ ανηψακι μ... Αλλά θα προσέχω γτ θα είναι προχωρημένη κύηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ονουςμαςειναιαληταριο είπε:

Και εγω παιρνωω 3 μαγνησια γιατι εχω κραμπες στα ποδιαα

Πονάνε αυτά γαμωτο.    ? εγωεγώ μέχρι τώρα στη κοιλιά συσπάσεις .. κράμπες δε θέλω ... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Πονάνε αυτά γαμωτο.    ? εγωεγώ μέχρι τώρα στη κοιλιά συσπάσεις .. κράμπες δε θέλω ... ?

Ναιιι ειδικα στον υπνοο!! 

Πωπωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Θα έρθω Σεπτέμβριο γτ βαφτιζωτ ανηψακι μ... Αλλά θα προσέχω γτ θα είναι προχωρημένη κύηση...

Αντε ωραια ναι θελει προσοχή όντως!! Να έρθετε ειναι ευκαιρία για χαλάρωση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mamounitsa είπε:

Αντε ωραια ναι θελει προσοχή όντως!! Να έρθετε ειναι ευκαιρία για χαλάρωση!!!

Κ χαλάρωση κ κούραση 4 ώρες ταξίδι μετά άλλες 3 να παμε στη πόλη μας ουφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Πονάνε αυτά γαμωτο.    ? εγωεγώ μέχρι τώρα στη κοιλιά συσπάσεις .. κράμπες δε θέλω ... ?

Κράμπες στα πόδια κορίτσια, ξαναπαθα Σήμερα το πρωί κ πάλι καλά που με βοήθησε Ο άντρας. Πονάνε παρα πολυ. Στο φαρμακείο που είπα ότι θα παίρνω 3 μου λένε σίγουρα τόσα σου είπε? Σα να με προβληματισαν, οπότε ίσως πάρω δύο, ένα πρωί ένα βράδυ. Μπανάκι κ μενα μου χει πει να είναι καθαρή κ μέχρι εκεί που πατωνω. Ακόμα Δεν εχω πάει όμως, έχουμε κ τσουχτρες Εμείς εδώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η mommy96 είπε:

Κ χαλάρωση κ κούραση 4 ώρες ταξίδι μετά άλλες 3 να παμε στη πόλη μας ουφ

Ε ένταξη αυτα πανε μαζι!! Σε ποια πολη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Η κοιλίτσα δεν πρέπει να είναι στον ήλιο απ'όσο μ έχουν πει....

Να φοράς κάτι όταν κάτσεις στα χώματα... 

Κ έχω ακούσει αν είναι κρύα η θάλασσα κάνεις συσπάσεις .. Τώρα δε ξέρω πόσο ισχύει.. το 1ο μ τ γέννησα 20 Ιουλίου κ δε πήγα (κ για τα μικρόβια δε είχε κοντά μ καθαρή θάλασσα παθαίνα συχνά ουρολμξ.. Και γ τ νερό μη κάνει σύσπαση )

Για τον αν πρέπει να ξεπλυθεί δε ξέρω ?

Εμένα Παλιά με έτρωγε τ σωμα από τ αλάτι κ τ έκανα ούτως ή άλλως.

Με τ8 καλο

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!! Και εγω στην πρώτη μου γέννησα χειμώνα και με τούρλα κοιλιά πέρασα χειμώνα, αλλα ξερω οτι το κολύμπι ειναι η καλύτερη άσκηση για την έγκυο και μας χτύπησαν και 30 άρια εδω (βορεια Ελλάδα) και λέμε να παμε την Κυριακή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Soto είπε:

Κράμπες στα πόδια κορίτσια, ξαναπαθα Σήμερα το πρωί κ πάλι καλά που με βοήθησε Ο άντρας. Πονάνε παρα πολυ. Στο φαρμακείο που είπα ότι θα παίρνω 3 μου λένε σίγουρα τόσα σου είπε? Σα να με προβληματισαν, οπότε ίσως πάρω δύο, ένα πρωί ένα βράδυ. Μπανάκι κ μενα μου χει πει να είναι καθαρή κ μέχρι εκεί που πατωνω. Ακόμα Δεν εχω πάει όμως, έχουμε κ τσουχτρες Εμείς εδώ.

Αχ και εγω το βράδυ ξυπνούσα απο κράμπες και πονάνε πολυ οι άτιμες. Αφού ξεκίνησα το Μαγνήσιο (2/ημερησίως) μετα απο ενα μηνα περίπου δηλαδή τωρα σταμάτησαν και οι κράμπες και η μέση!!! Πρώτη φορα εχθές τέντωσα τα πόδια μου το πρωί χωρίς να σκεφτώ ωχ παει με πιάνει παλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ακριβώς όπως το λες!!! Ποσο μου χει λείψει να κάνω ένα Καλό τεντωμα χωρίς σκέψεις! Τουλάχιστον από δω κ μπρος να μη μας πιάσουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Πάτρα !!!! 

:)

Πανέμορφα πηγα πέρσυ 1 φορα!!! Τι καλααααα!! Γενικα έξω με τους τοκετους ακουω ειναι διαφορετικά ε? Υπάρχει μαία μονο?! Ισχύει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Πανέμορφα πηγα πέρσυ 1 φορα!!! Τι καλααααα!! Γενικα έξω με τους τοκετους ακουω ειναι διαφορετικά ε? Υπάρχει μαία μονο?! Ισχύει?

Ίσχύέί... Πολύ Χάλιά... έκάνά τό 2ό κ τέλέύτάίό  ύπέρήχό πριν μίά βδδ  κάι  δεν έχω άλλον... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Ίσχύέί... Πολύ Χάλιά... έκάνά τό 2ό κ τέλέύτάίό  ύπέρήχό πριν μίά βδδ  κάι  δεν έχω άλλον... :(

Δεν κ μπορείς να βρεις καποιον εξω γιατρό εστω μια στο τοσο.να.σου κανει υπέρηχο?? Πω πω δε θα το αντεχα δεν τον νιώθω που δεν τον νιωθω τον μπαμπάκο δεν θα.αντεχα.να μη το βλεπω κι ολας! Και σε πιάνουν πονοι οταν ειναι και πέρνεις τηλ τη μαια και έρχεται στο νοσοκομείο και αυτο?? Νταξη εδω που τα λεμε στις γεννες ολη τη δουλεια η.μαια την κάνει!! Αλλα αυτο με τους υπερηχους πρόβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Δεν κ μπορείς να βρεις καποιον εξω γιατρό εστω μια στο τοσο.να.σου κανει υπέρηχο?? Πω πω δε θα το αντεχα δεν τον νιώθω που δεν τον νιωθω τον μπαμπάκο δεν θα.αντεχα.να μη το βλεπω κι ολας! Και σε πιάνουν πονοι οταν ειναι και πέρνεις τηλ τη μαια και έρχεται στο νοσοκομείο και αυτο?? Νταξη εδω που τα λεμε στις γεννες ολη τη δουλεια η.μαια την κάνει!! Αλλα αυτο με τους υπερηχους πρόβλημα!

Πήγά νοσκ  πρίν 2 βδ  π λύπόθήμίσά  κ δεν ένίώθά  τ μώρό..Κ δέν  μ έκάνάν  ύπέρήχό... Μόνο μέ ένα κάσέτόφώνό άκόύμέ κάρδίά... έξω ίδίώτίκά  νόσκ  άπλήσίάστά....

Ένα κέντρο έχωβρέί π έκάνάν τ 1 ύπέρήχό 6 έβδ  κ τά έσκάσά  ... γίάτί  γίάτρός  έδώ  πριν  τής  13  βδ  δέ σέ βλέπέί.... ..

Απλά έλέγά  νά πάώ  νά  τ δω  πάλι σένα κάνά μήνά 1.5...

Γίάτί μέρα της σύσπάσέίς πρέπέί  νά ξέρω τ γίνέτάί....

Ή μάίά δέ κάνέί κάτί.. μέτράέί  κόίλίά  μέ μέζόύρά  κόίτάέί  άπό κάτώ μέ α χωνί κ τ κάρδόύλά  μέ κάσέτώφώνάκί... άύτάάάάάά 

Κ πήγα πρίν 1.5 μήνα στο μάίά... Τώρα έχω νά ξανά πάω 27 ίόύλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Soto είπε:

Πωπω χάλια σύστημα ρε γαμωτο. Οταν θα κατέβεις Πάτρα Μήπως μπορούσες να ξεκλεψεις χρόνο να το έβλεπες?

Φυσικά και θα τ δω...!!!! 

Έχει ταξιδέψει κάποια σε προχωρημένη κύηση με αεροπλάνο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mommy96 είπε:

Πήγά νοσκ  πρίν 2 βδ  π λύπόθήμίσά  κ δεν ένίώθά  τ μώρό..Κ δέν  μ έκάνάν  ύπέρήχό... Μόνο μέ ένα κάσέτόφώνό άκόύμέ κάρδίά... έξω ίδίώτίκά  νόσκ  άπλήσίάστά....

Ένα κέντρο έχωβρέί π έκάνάν τ 1 ύπέρήχό 6 έβδ  κ τά έσκάσά  ... γίάτί  γίάτρός  έδώ  πριν  τής  13  βδ  δέ σέ βλέπέί.... ..

Απλά έλέγά  νά πάώ  νά  τ δω  πάλι σένα κάνά μήνά 1.5...

Γίάτί μέρα της σύσπάσέίς πρέπέί  νά ξέρω τ γίνέτάί....

Ή μάίά δέ κάνέί κάτί.. μέτράέί  κόίλίά  μέ μέζόύρά  κόίτάέί  άπό κάτώ μέ α χωνί κ τ κάρδόύλά  μέ κάσέτώφώνάκί... άύτάάάάάά 

Κ πήγα πρίν 1.5 μήνα στο μάίά... Τώρα έχω νά ξανά πάω 27 ίόύλ...

Ελα ρε συ?? Γιατι ετσι! Εδω βαζουν ραντεβού καθε μηνα και δεν αντεχω! Και επειδή οπως εχω αναφέρει ακομα δεν εχω ακουσει το μωρο και παω να σκάσω παλι καλα που εχω β επιπέδου σε 2  εβδομάδες να δω τι γίνεται τωρα θα ρωτησω τον εμβριολογο μισή ντροπή δικια Του μισή δικια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Ελα ρε συ?? Γιατι ετσι! Εδω βαζουν ραντεβού καθε μηνα και δεν αντεχω! Και επειδή οπως εχω αναφέρει ακομα δεν εχω ακουσει το μωρο και παω να σκάσω παλι καλα που εχω β επιπέδου σε 2  εβδομάδες να δω τι γίνεται τωρα θα ρωτησω τον εμβριολογο μισή ντροπή δικια Του μισή δικια μου!

Να Ρωτάς για τα παντααααααα... πιστεύω αυτή τ βδ θα το ακούσεις...  

Τ 1ο μ παιδί τ γέννησα Ελλάδα... (εδώ έχω 5 μηνες ) 

Και ναι μ φαινόταν πολύ να περιμένω  ένα μήνα αχαχχα... Αλλά ςφορες πήγαινα συχνά λογο συσπασεων.. Αλλά κ πάλι μ φαινόταν πολύ αχχα...

Εδώ είναι εντελψς διαφορετικά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Να Ρωτάς για τα παντααααααα... πιστεύω αυτή τ βδ θα το ακούσεις...  

Τ 1ο μ παιδί τ γέννησα Ελλάδα... (εδώ έχω 5 μηνες ) 

Και ναι μ φαινόταν πολύ να περιμένω  ένα μήνα αχαχχα... Αλλά ςφορες πήγαινα συχνά λογο συσπασεων.. Αλλά κ πάλι μ φαινόταν πολύ αχχα...

Εδώ είναι εντελψς διαφορετικά.  

Ναι ντρέπομαι να.τον ρωταω για.πράγματα που αυτος μπορει να τα θεωρεί αυτονόητα η αστεία!! Αλλα ολοι.με ρωτάνε εχεις νιωσει το μωρο και λεω οχι οχι και δεε με πιστεύουν απορούν! Α εχεις λιγο καιρο εκει! Ε τι να.κάνουμε υπομονή και εγω δεπορω να.περιμένω 1 μήνα ποσο μαλλον οσο εσυ εκει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mamounitsa είπε:

Ναι ντρέπομαι να.τον ρωταω για.πράγματα που αυτος μπορει να τα θεωρεί αυτονόητα η αστεία!! Αλλα ολοι.με ρωτάνε εχεις νιωσει το μωρο και λεω οχι οχι και δεε με πιστεύουν απορούν! Α εχεις λιγο καιρο εκει! Ε τι να.κάνουμε υπομονή και εγω δεπορω να.περιμένω 1 μήνα ποσο μαλλον οσο εσυ εκει! 

Χαχα εγώ απλά αν πληρώσω κακα ια τ ξανά δω..  αλλιώς Ελλάδα (αν καταφέρω να έρθω (

Ρε Όχι να Ρωτάς η δουλειά τους είναι... Κάθε απορία σου να τ Ρωτάς...!!! 

Τελικά ούτε τα φτερουγίσματα κάνει π ειχα δει ότι είπες;;.

Κρυφτούλι σ κάνει χαχα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Χαχα εγώ απλά αν πληρώσω κακα ια τ ξανά δω..  αλλιώς Ελλάδα (αν καταφέρω να έρθω (

Ρε Όχι να Ρωτάς η δουλειά τους είναι... Κάθε απορία σου να τ Ρωτάς...!!! 

Τελικά ούτε τα φτερουγίσματα κάνει π ειχα δει ότι είπες;;.

Κρυφτούλι σ κάνει χαχα

 

Ρε συ ρωτα εναν γιατρό απο Ελλάδα αν κανει να ταξιδέψεις με αεροπλάνο Σεπτέμβρη δεν ειπες?? Θα εχεις μπει στο μηνα σου ε?!

Οχι ρε συ δεν εχω νιώσει ενιωσα κάτι ψιλο μπουρμπουλήθρες στη 17η βδομάδα κατω απο τον αφαλό απο τοτε μεχρι τωρα 20η δεν εχω ξανα.νιώσει τιποτα ασε που ειχα υπερηχο πριν 10 μερες και το μωρο ηταν πολυ ψιλά κατω απο το στηθος αρα αλλο θα ηταν αυτο που καταλάβαινα και να ηταν οντως το μωρο σταματησε! Μονο ο γιατρός ειπε ειναι καλα και λεω τωρα ε τι να ρωτησω αφου λεει ειναι καλα και ντράπηκα να ρωτησω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Πολύ συγκινητική η ιστορία του άντρα σου Αντωνια μου...!Και καταπληκτικό ότι τα κατάφερε τόσο καλά ένα αδύναμο εμβρυακι. 💖 Και αυξήθηκε  το αποθεμα σας!! Δεν μπορειτε βεβαια να επιλεξετε εσεις ποια-ες θα βαλετε. 😄 Το ξερεις, φανταζομαι. Οι γιατροί ξεκινουν συνηθως τις ετ από τα πιο δυνατά έμβρυα, ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες.  Επίσης, η ποιότητα της βλαστοκυστης στην πραξη φαίνεται. Μακαρι να πετυχεις με την πρωτη, ολες αυτο ευχομαστε! Αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεις αυτες που θα βαλεις, οχι μονο αριστες σύμφωνα με τους χαρακτηρισμους των εμβρυολογων. Το έχουμε δει πολλές φορές. Από αγάπη κ ενδιαφέρον στο λέω. Επειδή είναι η πρώτη σου προσπαθεια και καλό είναι να έχεις ολες τις πληροφορίες.😉  Προς το παρον ολα καλα πανε, μακαρι να συνεχίσουν ετσι!!🥰🙏
    • Μακάρι κορίτσια μου!!! Να δω κ τα 2 θετικά🤞🏻🤞🏻🤞🏻 καλα αν είναι να γίνει θα γίνει… Κ γω με μια φορά έπιασα στη βιοχημική 
    • Και μένα είχε πρηστεί το στήθος πολύ νωρίτερα και τελικά ήμουν έγκυος...βέβαια εγώ το υποψιάστηκα 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο επειδή είχα συχνοουρία.  Την Δευτέρα περιμένεις λογικά...οπότε ένα τεστ αύριο ή μεθαύριο θα δείξει πιστεύω.
    • Καλά...χαλάλι σου...να έχεις το χαρτί και να μην το κοιτάς!!!! Εγώ στα άλλα δεν έκανα γιατί τότε δεν τα ξέραμε αυτά...τώρα θέλει η μικρή να κάνουμε γιατί το είδε σε βιντεάκια και θα κάνουμε αλλά εγώ και ο άντρας μου θα το ξέρουμε. Ουσιαστικά θα γίνει για τα παιδιά και για το τζέρτζελο και το πείραγμα σε συγγενής και φίλους. 
    • Κορίτσι μου μιλά με τον γυναικολόγο σου για να επισκεφτείς οδοντίατρο! Μετά το πρώτο τρίμηνο δεν έχεις πρόβλημα για σφραγίσματα κτλ και η τοπική αναισθησία είναι τοπική όπως το λέει και η λέξη! Είχα ρωτήσει οδοντίατρο σε πιθανή εγκυμοσυνη και κάποιο θέμα στα δοντια και μου είπε αυτό επακριβώς!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...